پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 22 آذر 1396

           
شاعر آیینی:
تاریخ : 14/بهمن/1393 - 13:05 کد خبر : 41643

شاعران در شعرهایشان زیاد با ائمه(ع) صمیمی نشوند

بسیج پرس - یک شاعر آیینی در سلسله نشست های انجمن شعر آیینی با انتقاد به شعر بعضی از جوانان که بیش از حد در کارهایشان با ائمه(ع) صمیمی می شوند، گفت: باید مواظب باشیم که شأن آن ها را رعایت کنیم و پا را فراتر از گلیم خود نگذاریم.


شاعران در شعرهایشان زیاد با ائمه(ع) صمیمی نشوند

به گزارش بسیج پرس؛ یکی دیگر از سلسله نشست های انجمن شعر آیینی با حضور یوسفعلی میرشکاک، علی انسانی، و جمعی از شاعران مطرح آیینی کشور، روز یک شنبه دوازدهم بهمن ماه در سالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این نشست، علی انسانی دو غزل از دیوان بیدل دهلوی برای حضار خواند و سپس به اتفاق  یوسفعلی میرشکاک به اختصار به تفسیر بیت به بیت این غزل ها پرداخت. علی انسانی در ادامه با اشاره به استقبال شعرا از شعرهای یکدیگر و تشویق جوانان به این امر، افزود: به یاری خداوند قصد داریم که از هفته آینده اشعاری را در انجمن به اقتراح بگذاریم تا دوستان ذوق خود را در این راه محک بزنند .

وی همچنین اضافه کرد: تنها از راه مطالعه آثار بزرگان و استفاده از تجربیات آنان می توان راه به جایی برد و تا وقتی که ما در اشعار قدما تامل نکنیم، نمی توانیم امید داشته باشیم که کاری برای ادبیات کرده ایم و سری در سرها در بیاوریم.

در ادامه استاد یوسفعلی میرشکاک نیز با تاکید بر حرف های علی انسانی، به طنز رو به حضار کرد و گفت: نشد که بنده یک بار پس از خواندن دیوان بیدل، از کل عمر شاعری خودم پشیمان نشوم و به نظرم این حسی است که سراغ خیلی از شاعران پس از بیدل آمده است و باید برای آن چاره ای اندیشید!

در این جلسه، میرشکاک در پاسخ سوال یکی از شرکت کنندگان که در مورد ضمایر در شعر پرسیده بود، گفت: تفاوت «تو» و «شما» را ما به این معنای محاوره ای از آغاز عمر غرب زدگی گرفته ایم و به مرور زمان در می یابیم که کاری نیز با آن نمی توانیم بکنیم و باید بپذیریم که آن ها وارد زبان شده اند و بالاخره باید رعایتشان کنیم. امروز در مذهبی ترین زبان ها نیز ده واژه لاتین دیده می شود و صدایی از کسی به اعتراض بلند نمی شود و با آن کنار آمده اند.

وی در همین رابطه اضافه کرد: این فاصله زمانی را اصولا ژورنالیست ها در زبان پدید آوردند و به مرور زمان در شعر نیز این تغییرات حاصل خواهد شد و باید بدانیم که اگر زیاد بخواهیم به آن حساس شویم، جوانان حتی از حافظ و سعدی نیز دور می شوند و نمی توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

علی انسانی در ادامه این جلسه  با انتقاد به شعر بعضی از جوانان که بیش از حد در کارهایشان با ائمه(ع) صمیمی می شوند، گفت: واقعا شعر گفتن برای اهل بیت(ع) سخت است و ما باید مواظب باشیم که شان آن ها را رعایت کنیم و پا را فراتر از گلیم خود نگذاریم که ان شاءالله در آینده شرمنده ائمه(ع) اطهار نشویم.

وی در ادامه با اشاره به شعر یکی از حضار که «سنگسار» را به معنای سنگ باران در شعر خود به کار برده بود، گفت: جوانان باید دقت داشته باشند که اصطلاحات فقهی در شعر تنها سر جای خود باید به کار برده شوند و شاعر جایز نیست آن ها را معادل ترکیب های دیگر قرار دهد و اگر این گونه پیش برویم شعرمان استحکام لازم را برای جذب مخاطب نخواهد داشت و توپ را در زمین منتقد انداخته ایم و او می تواند به راحتی شعر ما را زیر سوال ببرد!

انسانی همچنین به اهمیت نقد پیش از چاپ آثار اشاره کرد و افزود: همه ما جایزالخطا هستیم و این گونه نیست که هیچ کدام در شعرمان نقصی وجود نداشته باشد. به همین خاطر باید قدر کسی را بدانیم که پیش از چاپ اثرمان به ما خطاهایمان را گوشزد می کند و در حقیقت آبروی ما را خریده است، چه بسا که شعر آیینی نیز باشد و خود او نیز ثوابی از این نقدها خواهد برد.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1899

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس