پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
مصباحی مقدم در همایش وقف و اقتصاد:
تاریخ : 08/دي/1393 - 11:00 کد خبر : 41218

وقف یکی از مظاهر لطافت مسائل اقتصادی در اجتماع اسلامی است

بسیج پرس - عضو تشخیص مصلحت نظام گفت: نگاه اسلام به اقتصاد همراه با لطافت و خیرخواهی و غایت ثروتمندان به نیازمندان است.


وقف یکی از مظاهر لطافت مسائل اقتصادی در اجتماع اسلامی است

به گزارش بسیج پرس؛ حجت الاسلام غلامحسین مصباحی مقدم عضو تشخیص مصلحت نظام در همایش وقف و اقتصاد، گفت: انسان با مرگ اعمالش پایان پیدا می کند و پس از مرگ نمی تواند کاری انجام دهد که در اجرش اضافه شود مگر از سه طریق که یا سنت حسنه ای که باقی بگذارد، یا صدقه جاریه و سوم اگر کسی فرزندی تربیت کند که مایه افتخار شود تا رحمت و درود به والدینش فرستاده شود.

وی عنوان کرد: از اهمیت وقف این است که امیرالمومنین (ع) از نخستین کسانی است که وقف را بنیان گذاشت و دو چاه چشمه ای را که وقف کرد هنوز در عربستان پابرجا است و اکنون بعضی از این موقوفات وجود دارد و در تاریخ آمده یک سوم اراضی کشور ما موقوفه است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخشی از نیازهای کشور را وقف تامین می کند و اگر وقف نبود چه اتفاقی می افتاد گفت: وقف یک اقدام اقتصادی نیست بلکه اقدامی برای حاکم کردن لطافت، معنویت و وضعیت اقتصادی کشور درامور مادی آن است.

وی با بیان این مطلب که نگاه دنیا به اقتصاد یک نگاه مادی است، اظهارکرد: نگاه اسلام به اقتصاد نیز همراه با لطافت و خیرخواهی و غایت ثروتمندان به نیازمندان است و با این نگاه شکاف طبقاتی و دو گروهی اجتماعی مقابل هم قرار نمی گیرند و تضاد منافع پدید نمی آید. وقف یکی از مظاهرلطافت مسائل اقتصادی در اندیشه و اجتماع اسلامی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز استفاده از موقوفات در کشورهای غربی رواج پیدا کرده است، تصریح کرد: جامعه و کشور ما نیز نیازمند استفاده بهینه از وقف است؛ در مقابل مسئله احیای وقف، مقاومت هایی وجود دارد که سازمان اوقاف باید حقوق وقف را که حقوق تاریخی و اسلامی و مردمی است دنبال کند، گرچه به اسم اشخاص و به منافع گروه های خاص مرتبط باشد. آن چیزی که به وقف آسیب می زند استفاده غیر بهینه از آن است که فرهنگ وقف را نیز تحت تاثیرقرار می دهد و این رفتار علاقه کسانی که علاقه مند به وقف هستند را کاهش می دهد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: زمینه وقف باید مساعد شود و برای تشویق مردم به وقف سازمان اوقاف باید تلاش بیشتری کند و وقف را نباید منحصر به زمین و مستغلات  کرد. باید اجازه دهیم اگر کسی صد هزار تومان هم نیت وقف دارد وارد وقف شود چون این امر روح انسان ها را لطافت می بخشد و همبستگی اجتماعی و برادری و اخلاقی به وجود می آید.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1900

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس