پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
تاریخ : 06/دي/1393 - 10:21 کد خبر : 41111

۹ دی از زبان ۱۲ نفر از مداحان و سخنرانان مظهر اراده خفیه خدا

بسیج پرس - حماسه نهم دی ماه را باید به عنوان مظهر غیب الغیوب و اراده خفیه خداوند ببینم، دلها در این جریان از غیب الغیوب هدایت شد.


۹ دی از زبان ۱۲ نفر از مداحان و سخنرانان مظهر اراده خفیه خدا

به گزارش بسیج پرس؛ پایگاه هیات رزمندگان اسلام در گفتگویی با سخنرانان و مداحان، حماسه 9 دی را از منظر آنها بررسی کرده است که در ادامه می‌خوانیم:

 حجت الاسلام بی آزار تهرانی

حماسه نهم دی ماه را باید به عنوان مظهر غیب الغیوب و اراده خفیه خداوند ببینم، دلها در این جریان از غیب الغیوب هدایت شد.
هیات: نقش مداحان و هیأتهای مذهبی در شکل گیری حماسه نهم دی ما چه بود؟

حقیقتاً زیباترین سرمایه ما همین جلسات عزاداری است، همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: مادحین، ذاکرین و اهل منبر می توانند نقش بسیار مهمی در ترویج معارف اهل بیت(ع) داشته باشند، لکن جهت گیری ها باید خیلی دقیق و روشن باشد، سیاسی بودن، یعنی همان نگاهی که سید الشهدا در حرکتشون به سمت کربلا، به حقیقت بشریت داشتند، نه به معنای سیاست زده شدن، سیاست یعنی ما حقوق مردمان را بتوانیم زیر فرامین حق تعالی اجرایی بکنیم، پیش نیاز این مهم برای مادحین و اهل منبر بصیرت است، با بصیرت ورود به سیاست پسندیده است و باعث رشد می‌شود.

اما از طرفی افراط هم داریم، بعضی ها به سمت و سویی می روند که یا خواسته های شخصی، یا جناحی و جریان سیاسی است که هیچ گونه مقبولیتی ندارد. نهم دی ماه حقیقتاً تبلور اراده حضرت حق تعالی بود. درست است که هیأتها به عنوان تشکل های مردمی نقش آفرینی کردند، اما این حضور از پیش تعیین شده و برنامه ریزی نشده بود، اصلی که حضور حداکثری مردم را در این حماسه محقق کرد، جلوه و عنایت خاصه سیدالشهدا(ع) بود و واقعاً شبیه به اعجاز بود که فتنه ای را به آن بزرگی، در برابر حماسه عظیم بی اثر کرد. در این مقطع مادحین، ذاکرین و وعاظ تابع اراده غیبی حضرت سیدالشهدا(ع) بودند. ذاکرین و مادحین هم از این فیض بهره مند شدند و کنار مردم حضور پیدا کردند.

هیات: نقش حماسه نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب چه بود؟

حضور مردم جریانی را ساخت که تمام فتنه ها را نقش بر آب کرد. ما وقتی به جریان کربلای سیدالشهدا(ع) می نگریم، دو گروه بیشتر نداریم، یه گروه در پایگاه سلام اند، یه گروه در پایگاه لعن اند. اما یه دسته سومی بین این دو تا متحیرند، آنها خواص اند، خواصی که آن روز با سکوتشان در مورد ولی خدا، باعث شدند که بنی امیه، جایگاه جولان پیدا کند، چگونه می توانند هم دست با قاتلین سید الشهدا نباشند، بعضی توبه کردند تا از این شراکت در قتل ولی خدا برائت بجویند اما چه حاصلی داشت؟

واقعاً این حرکت مردمی تدام حرکت انقلاب را ضمانت کرد، واقعاً از آن می توان به عنوان یک انقلاب معنوی و فرهنگی دوم یاد کرد، چون دشمن خیلی برنامه ها داشت، خیلی از خواص دچار تردید و سکوت شدند یا نسبت به اصل ولایت زاویه گرفتند. که حقیقتاً این حماسه مردمی در کنار غربتی مثل فاطمیه، کربلا دل امام زمان را در کنار سفره غم سید الشهدا(ع) شاد کرد.

هیات: افقی که حماسه نهم دی ماه بر روی جامعه گشود چه بود؟
محوریت اصل ولایت فقیه، نگاه مردم نسبت به شخص ولی فقیه و اشارت حضرت آقا، اما نکته ای که مغفول مانده این است، که ما این حماسه را باید به عنوان مظهر غیب الغیوب و اراده خفیه خداوند ببینم، دلها در این جریان از غیب الغیوب هدایت شد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج مهدی طائب
  انقلاب که احیاگر اسلام ناب محمدی بود با امام خمینی(ره) حادث شد و با حماسه نهم دی ماه به رهبری حضرت آقا منجر به بقای انقلاب شد.

هیات: نقش مداحان و هیأتهای مذهبی در شکل گیری حماسه نهم دی ما چه بود؟

حماسه نهم دی ماه و مقابله با فتنه براندازانه 88 به دو مطلب نیاز داشت، یک بصیرت، دو عشق،اردات و ایمان به انقلاب، که این دو از ویژگی های حرکت عاشورایی سید الشهدا(ع) بود، شما در آنجا دو صفت بارز می بینید، یک دارای بصیرت اند، دو عاشق آرمان و هدف اباعبدالله الحسین(ع) که درد شمشیر را احساس نمی کنند. هیأتهای عاشورایی در طول تاریخ تلاششان این بوده که این دو ویژگی را نسل به نسل انتقال بدهند تا انشالله به آن مقصود نهایی که پیروزی کربلا با ظهور امام زمان(ع) برسند. در فتنه 88 دشمن این اصل را مورد هدف قرار داده بود، در این مقطع به فضل الهی مداحان با بصیرت عاشورایی به خوبی توانستند ایفای نقش بکنند و همانطور که سال 42 حضرت امام برای پایه ریزی این حرکت به برخی از انقلابیون فرموده بودند بروید هیاتهای مذهبی را به میدان بیاورید و فلسفه تشکیل هیاتهای موتلفه هم از همین زاویه و دستور بود. در مقابله با این فتنه که برای براندازی انقلاب آمده بودند، مردم با لبیک به مقام معظم رهبری و به صورت کاملاً خودجوش در معیت مداحان با بصیرت توانستند بساط این فتنه را جمع بکنند.

هیات: نقش حماسه نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب چه بود؟

اجازه بدید مثالی بزنم؛ “الاسلام نبوی الحدوث ، حسینی البقاء”، اسلام با حرکت نبی مکرم اسلام(ص) حادث شد ، اما با حرکت سید الشهداش(ع) باقی ماند.  یعنی در مقطع قبل از عاشورا اقدامات دشمن به جایی رسیده بود که اگر قیام سید الشهدا نبود اسلام از بین رفته بود. در حقیقت حماسه نهم دی ماه باعث بقا شد. اگر حماسه نهم دی ماه نبود، اگر این حرکت عظیم در برابر قتنه قد علم نمی کرد، آن اسلام ناب محمدی(ص) که حضرت امام خمینی آن را احیا کرده بود، از بین رفته بود. ما می توانیم به شباهت آن بیان فوق؛ انقلاب که احیاگر اسلام ناب محمدی بود با امام خمینی(ره) حادث شد و با حماسه نهم دی ماه به رهبری حضرت آقا منجر به بقای انقلاب شد.

هیات: افقی که حماسه نهم دی ماه بر روی جامعه گشود چه بود؟

نقش روشنگری و بصیرت افزایی مقام معظم رهبری(دامت برکاته) در این زمینه و نقش اعتقاد مردم به ولایت فقیه را نمایان می کند، دو مساله که ضمانت بقای انقلاب را تا زمان ظهور امام زمان(عج) میسر می‌کند، یعنی توسط بیاناتی که مقام معظم رهبری می فرمایند که او هرچه می گوید درست است. عده ای قبل از حماسه نهم دی ماه از خودشان اجتهاد کرده و راهکار توصیه می کردند، آدم های بدی نبودند، اما اجتهاد می‌کردند، در مسیری که دشمن می‌خواست حرکت می کردند. دو نکته در حماسه نهم دی ماه باید مورد بازخوانی قرار گیرد، نقش روشنگرانه مقام معظم رهبری، دوم اعتقاد مردم نسبت به ولایت فقیه.

حجت الاسلام والمسلمین شیخ علی خاتمی امام جمعه زنجان

خود جوش ترین حرکت مردمی پس از انقلاب به این شکل وسیع و گسترده در تمام نقاط کشور حماسه نهم دی ماه بود.

هیات: نقش مداحان و هیأتهای مذهبی در شکل گیری حماسه نهم دی ما چه بود؟

اتفاقی که روز هفتم دی ماه در سال 88 رخ داد حرکت بسیار ناپسند و غیر قابل قبولی بود، و به این ضرب المثل شبیه بود که دزد ناشی به کاهدان می زند! در عاشورا که روز اوج شور احساس مردم نسبت به دین خداست، توهین به مقدسات  و هتک حرمت به عزاداری امر رذیلانه بود. مخصوص آنکه مردم در آن ساعت ها در تکایا و مساجد مشغول عزاداری بودند و عواطف و احساسات دینی مردم جریحه دار شد.  هر مسلمانی به همان مقدار علاقه اش به مقدسات و بالاخص به سید الشهدا(ع) عکس العمل نشان داد، لذا ما حرکت نهم دی ماه  را طبیعی ترین و خودجوش ترین عکس العمل مردم نسبت به فتنه بود. هیأت مذهبی با بخش نامه کار نمی کنند، تشکیل نمی شوند، عشق به حسین(ع) و نفرت از یزید و یزیدیان باعث شکل گیری هیأت مذهبی ما شد. دقیقاً سرمنشأ حماسه نهم دی ماه همین مسأله بود، یه مقدار شور بیشتری نشان دادند و در نهم دی ماه حربٌ لمن حاربکم تجلی بهتری داشت، نفرت به کسانی که آن قائله را ایجاد کردند و در واقع تبری از آن واقعه نجستند به خوبی خود را نشان داد.

به نظر من کسی اگر یک ته مانده وجدانی داشته باشد، می پذیرد که آن روز حضور مردم حضوری استثنایی بود، آن روز ها من خودم شهریار بودم، راهپیمایی که آنروز در شهریار محقق شد، اهالی و ساکنین می گفتند که مثل آن روز، بی نظیر بود. آنچه در نهم دی ماه جالب بود، فقط آنهایی که در طول سال هیاتی هستند و مذهبی هستند نبود، بسیاری از افرادی که در راهپیمایی شرکت کردند، افرادی بودند که همیشه در مساجد و هیات ها نبودند. اما آنهایی هم که اصحاب هیأت و مسجد هم نبودند، نفرت خودشان را از این هتک حرمت برزو و ظهور دادند.  خود جوش ترین حرکت مردمی پس از انقلاب به این شکل وسیع و گسترده در تمام نقاط کشور حماسه نهم دی ماه بود. در این حماسه علماء و مادحین و هیأتهای مذهبی نقش ویژه ای داشتند.
هیات: نقش حماسه نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب چه بود؟

کار بزرگی که با هدایت حضرت امام خمینی(ره) محقق شد، پیروزی انقلاب بود و تداوم این حرکت یک معجزه همانند خود انقلاب بود که  توسط امام مسلمین مقام معظم رهبری(دام ظله) میسر شد. تثبیت نگاه عاشورایی مردم به انقلاب و تجدید خاطره ای که مانند روز های نخستین انقلاب اسلامی در رفتار مردم بود. پس از آن هم هر سال آن حرکت به شکل بسیار زبیایی خودش را زنده نشان می دهد.

هیات: چه بعدی از حماسه نهم دی ماه تا به حال مغفول مانده است؟

جمیع ابعاد بررسی شده است، اما بعد تبری مساله بعد پیچیده ای است که هر چقدر به آن پرداخته شود کم است، مردم “انی سلمٌ لم سالمکم” مردم عزاداری برای سید الشهدا(ع) را دوست دارند، حتی آنهایی که اهل هیأت نیستند، هنگامی که با عزاداران مواجهه می شوند ادای احترام می کنند. آنچه در این جا بسیار متجلی بود:” حربُ لمن حاربکم” نفرت به یزید و یزیدیان و نفرت به کسانی پس از هزارو اندی سال هنوز تفکر یزیدی دارند و به اعتقادات مردم احترامی نمی گذارند، با عکس العمل طبیعی جامعه روبرو شدند.

حاج مجید باد کوبه

نهم دی ماه خون تازه ای در رگهای شجره طیبه و تنومند انقلاب بود.

هیات: نقش مداحان و هیأتهای مذهبی در شکل گیری حماسه نهم دی ما چه بود؟

مردم شهید پرورد ایران، پس از جسارتهای ایادی فتنه در روز عاشورای 88 به عزاداری حضرت سید الشهدا شد، دیگر تاب نیاوردند و هر چقدر بد اخلاقی های فتنه گران را تحمل کرده بودند، دیگر در نهم دی ماه آستانه صبر، اهل هیأت پرشده بود و مردم با شور و شعوری بی نظیر و کاملاً خودجوش از اصل نظام دفاع کردند و آن حماسه را آفریدند و همانند آبی بود بر آتش.

هیات: این جسارت ها و وهن ها ریشه در چه مقطعی از تاریخ دارد؟

نقل مشهوری است در تاریخ، روز عاشورا زمانی که حضرت اباعبدالله الحسین خطبه می خواندند، عده ای کثیری دست می زدند و هلهله می کردند و حضرت فرمودند که “شما شکم هایتان از حرام پر شده است” ما هم سال 88 صحنه های را داشتیم که در روز عزاداری امام حسین(ع)  بعضی ها که سازماندهی شده بودند و بعضی ها هم که تحریک شده بودند، دست می زدند و شادمانی می کردند. وقتی با برخی از این دسته جات عزاداری درگیر شدند و آن فجایع را رقم زدند، خود به خود آن شور و شعور حسینی بروز یافت، حتی هر کسی که ذره ای محبت اهل بیت را در خود داشت، وارد حماسه نهم دی ماه شد. حتی آن عده قلیلی که اعتقادات منظمی  ندارند باز روز تاسوعا و عاشورا حرمت نگه می دارند، اما آنها با این حتک حرمت موضع واقعی خودشان را نشان دادند.

هیات: نقش حماسه نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب چه بود؟

نهم دی ماه خون تازه ای در رگهای شجره طیبه و تنومند انقلاب بود. از شهادت امام حسین(ع) حرارتی در قلوب مومنین هست که تا قیامت سرد نمی شود، و ما شاهد این هستیم که شور و شعور مردم پس از این حماسه چقدر متعالی تر شد.

حاج حیدر توکل
منش مردم ما ریشه در فرهنگ عاشورا دارد

هیات: نقش مداحان و هیأتهای مذهبی در شکل گیری حماسه نهم دی ما چه بود؟

یکی از پایه های شکل گیری حماسه نهم دی ماه همین مادحین، هیأتها و سینه زنان سیدالشهدا(ع) بودند. مردم در آن ایام فقط سینه نزدند، بلکه تحرکات فتنه گران را رصد می کردند و بهنگام در عرصه حضور پیدا کردند و عکس العمل نشان دادند.

هیات: به نظر شما چه عاملی باعث شد که این حماسه اینقدر پر شور برگزار شود؟

بصیرت، بصیرت، بصیرت و این نعمتی بود که ولایت به ما ارزانی داشت.

هیات: نقش حماسه نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب چه بود؟

می توان گفت عاشورایی دوبارهای رخ داد، ما پس از عاشورا قیام های نظیر توابین را دیدیم، اما هیچ کدام تاثیر عاشورا را نداشتند. بحمدالله حماسه نهم دی ماه به موقع رخ داد.

هیات: این جسارت ها و وهن ها ریشه در چه مقطعی از تاریخ دارد؟

وهن ها همیشه در تاریخ بوده است، اما منش مردم ما ریشه در فرهنگ عاشورا دارد و این مهم در همه ادوار تاریخ پس از انقلاب خود را نمایان کرده است و مانند ماهی است که پشت ابر نمی ماند،  این ریشه در دفاع مقدس خود را نشان داد و در سال 88 اوج بروز و ظهورش بود. یکی از عوامل موثر بر تحقق حماسه نهم دی ماه جسارت به ساحت ولایت و اصل نظام  بود که آتش زیر خاکستر بچه های حزب الهی را برافروخت.

هیات: حرف آخر؟

هر شب شب قدر است اگر قدر بدانی، همیشه می تواند برای ما نهم دی ماه باشد، به شرط بصیرت. یک زخم کوچک را اگر درست و به موقع درمان نکنیم، چرک می کند و غیر قابل درمان می شود، می دانید پیشگیری بهتر از درمان است.

حاج جواد علی گلی

نهم دی ماه حماسه ای نظیر 22 بهمن در تاریخ پس از انقلاب است.

هیات: نقش مداحان و هیأتهای مذهبی در شکل گیری حماسه نهم دی ما چه بود؟

علت پیدایش حماسه نهم دی ماه، جسارت به ایام عزاداری سید الشهدا و بالاخص روز عاشورا بود. طبیعتاً یکی از محوری ترین اعضای جامعه در مقابله با این حتک حرمت مداحان اهل بیت(ع) هستند و مردم را دعوت کردند به مقابله با فتنه ای که آمریکا، اسرائیل و بهائیت طراحی کرده بودند.

هیات: نقش حماسه نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب چه بود؟

در نهم دی ماه حماسه ای نظیر 22 بهمن در تاریخ پس از انقلاب رقم خورد. روز نهم دی ماه سرزندگی مردم با عشق ولایت را به زیبایی هر چه تمامتر نمایان کرد و سرمایه و فرصتی شد برای آیندگان که هر وقت به تاریخ انقلاب اسلامی نگریستند ، به این روز بزرگ افتخار کنند و دشمنان ایران اسلامی هم از این حماسه هراس خواهند داشت.

هیات: چه بعدی از حماسه نهم دی ماه تا به حال مغفول مانده است؟

ببینید در زمان معصوم(ع) مردم به ایشان اقتدا نکردند، اگر اقتدا می کردند الان وضع شیعه این نبود. حضرت امیرالمونین علی(ع) نزدیک پنج سال حکومت کردند، حضرت امام حسن(ع) شش ماه حکومت کردند بعد دیگر کسی به بیانات ائمه هدی گوش نمی داد،الا عده اندکی، در کشور عراق امام هادی(ع) و امام حسن عسگری(ع) در پادگان نظامی محصور بودند.

اما در ایران مردم با اقتدا به ولی فقیه، انقلاب کردند، جنگ را مدیریت کردند و فتنه های مکرری را از سر گذراندند. این خیلی مهم است  و این مزیت مردم ماست، که مردم ایران چه درک متعالی از دین داری دارند.

حاج رضا طاهری

پویا ترین طریق حقیقت بصیرت است/ گویا ترین پیام ولایت بصیرت است

هیات: نقش مداحان و هیأتهای مذهبی در شکل گیری حماسه نهم دی ما چه بود؟

یکی از مهم ترین نقش ها  را مداحان ایفا کردند، بالاخص اشعاری که در این مورد سروده شد، تاثیر بسزایی در شکل گیری این حماسه عظیم داشت.
پویا ترین طریق حقیقت بصیرت است/ گویا ترین پیام ولایت بصیرت است
ای تشنگان فیض حقیقی آفتاب/ تنها صراط صبح سعادت بصیرت است
جوینده حکومت مولای متقین/ شرط حلول روح عدالت بصیرت است
جوینده حکومت مولای متقین/ شرط حلول روح عدالت بصیرت است
اینجا سر معجزه خون هر شهید/ شیوایی شکوه شهادت بصیرت است
در این غروب غیبت خورشید/ ضامن پیروزی حقیقی امت بصیرت است
در فتنه خیز عصر حوادث/ طلیعه صبح ظهور حضرت حجت بصیرت است

یکی از راهکار های مقابله فتنه ها، اقتدا به سیره امیرلمومنین پس از فتنه شورای ثقیفه است و برخورد با فرصت طلبانی که از این فتنه ثقیفه استفاده می کردند، خود حضرت امیر المونین فرمودند: حب الدنیا رأس کل خطیه، حب دنیا، ثروت طلبی و قدرت پرستی باعث شد که این فتنه رخ دهد، اما مردم بیدار ما در روز نهم دی ماه پاسخ دندان شکنی به فتنه انگیزان دادند.
هیات: نقش حماسه نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب چه بود؟

مهم ترینش، خود جوش بودن حمایت های مردمی از ولایت، موقعیت شناسی مردم و حضور پرشور و شعورشان در مقابل براندازان پرکینه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود.  همانطور که رهبری معظم انقلاب(دامت برکاته) بصیرت یعنی اینکه بدانیم، شمری که سر از امام حسین(ع) برید همان جانباز صفین بود که تا مرز شهادت پیش رفت.

 حاج علی مشکینی
نهم دی ماه تجلی این بود که مردم تا زمانی که از قرآن، اوامر اهل بیت و بیانات رهبری(دامت برکاته) پیروی می کنند، همیشه پیروز اند.
هیات: نقش مداحان و هیأتهای مذهبی در شکل گیری حماسه نهم دی ما چه بود؟

نقش مداحان در هیأتها یعنی؛ آنچه خداوند رحمان در قرآن کریم می فرمایند، آنچه اهل بیت عصمت و طهارت می گویند، نخست خود به این آیه ها و احادیث عمل کند بعد آنها را به مردم بگویند. نهم دی ماه تجلی این بود که مردم تا زمانی که از قرآن، اوامر اهل بیت و بیانات رهبری(دامت برکاته) پیروی می کنند، همیشه پیروز اند.

هیات: نقش حماسه نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب چه بود؟

آنهایی که در مقابل دشمنان نظام و انقلاب اسلامی می توانند بایستند که پیرو رهبری اند، ما اگر پیرو رهبریم و مقلد آقا هستیم، باید پشت رهبر حرکت کنیم، حرفی که آقا برای ما می زند فصل الخطاب است، دیگر نیازی به تفسیر ندارد، کلام رهبری صریح و دقیق است، ما باید در عمل پیرو رهبر باشیم، آن هم پیرو رهبر نه جلو تر از رهبر.  نهم دی ماه یک بار دیگر ضرورت پیروی از رهبری برای همه آحاد جامعه گوشزد کرد و از همه مهم تر عمل به بیانات رهبری(دام ظله).

 حاج یدالله بهتاش
نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب ایران اسلامی اگر از انقلاب بهمن 57 مهم تر نباشد، کمتر نیست.

هیات: نقش مداحان و هیأتهای مذهبی در شکل گیری حماسه نهم دی ما چه بود؟

نظر به اهمیت نقش مداحان در رسانه های سنتی، مادحین نقش بسیار سازنده ای در شکل گیری این حماسه بزرگ داشتند.
پس از رصد وضعیت، حضور به موقع مداحان در این عرصه حساس منجر به همراهی هر چه بهتر مردم شد.  مردم هم به خاطر این بد اخلاقی ها و جسارت هایی که شده بود به میدان آمدند و اثر گذار ظاهر شدند.  در این حماسه حساس در آن پیچ تاریخی همه اصناف به میدان نیامده بودند، اما مداحان از صنوفی بودند که به موقع عمل کردند.

هیات: نقش حماسه نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب چه بود؟

نظر به اینکه خطر جدی بود، کثیری از آحاد جامعه را متألم کرده بود، همه به میدان آمدند ، اما برخی ها کوتاه آمدند! اگر به میدان نمی آمدند ، شاید اصل انقلاب ضربه می خورد، از این منظر است، افرادی که به میدان آمدند و بصیرت به خرج دادند و حماسه آفریدند. نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب ایران اسلامی اگر از انقلاب بهمن 57 مهم تر نباشد، کمتر نیست.

هیات: افقی که حماسه نهم دی ماه بر روی جامعه گشود چه بود؟

انسان باید فرصت ها را غنیمت بشمرد، اگر فرصتی از دست رفت، دیگر بر نمی گردد. در واقعه کربلا افرادی همراه حضرت اباعبدالله حسین(ع)  بودند مانند “تَرِما”، ایشان برای اینکه مقدمات زندگی اهل حرمش را فراهم کند برای مدت کوتاهی از حضرت جدا شد و به کوفه برگشت، زمانی که به کربلا رسید رأس الحسین(ع) بر نیزه ها بود و حضور او دیگر فایده نداشت. توابین هم بودند که زمانی که قیام کردند آن تأثیر موثر را نداشت. آن زمان را آنهایی که غنیمت ندانستند الان هم پشیمان باشند، آن تاثیر را ندارد.  اما هنوز باب توبه باز هست، اگر راه نادرستی رفته اند، به آغوش نظام برگردند و مطیع رهبری باشند.
نخبگان جامعه همینطور باید موقعیت شناس و ولایت پذیر باشند.

 حاج مهدی سماواتی

مردم ثابت کردند که اگر در کربلا بودند در صف روبروی سید الشهدا(ع) حضور نمی یافتند.

هیات: نقش مداحان و هیأتهای مذهبی در شکل گیری حماسه نهم دی ما چه بود؟

مادحین و ذاکرین اگر نقش خودشان را درست ایفا بکنند، چیزی به غیر از تذکار آیات قرآن کریم و نقل روایات اهل بیت عصمت و طهارت چیزی بر زبان جاری نمی کنند. این مهم خود راه را روشن می کند و خوب را از بد تمییز می دهد،  اگر کسی خالصانه برای خدا این کار را بکند خداوند هم به کلامش اثر می دهد و فاصله مردم با خدا و اهل بیت کم می شود. مردم به برکت این توسلات راه را پیدا می کنند. اگر ما این معرف را خوب بیان بکنیم، مردم جان فشانی می کنند در راه خدا، در راه اسلام و هر جا که لازم باشد حضور پیدا می کنند. در نهم دی ماه مردم دیدند که دشمن درصدد خدشه وارد کردن به مکتب اهل بیت(ع) هست و ثابت کردند که اگر در کربلا بودند در صف روبروی سید الشهدا(ع) حضور نمی یافتند. این حضور موید آن است که مردم پیام عاشورا را دریافتند.

هیات: نقش حماسه نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب چه بود؟
مردم با این حضور و حماسه، انقلاب اسلامی را بیمه کردند و حیاتی نوین به نظام مقدس جمهوری اسلامی دادند. مردم نشان دادند که حاضرند برای انقلاب و مکتب اهل بیت جان فشانی کنند.

 حاج حسین هوشیار
نهم دی ماه استحمام عافیت آن حجامت سیاه پیش از این حماسه بود.

هیات: نقش مداحان و هیأتهای مذهبی در شکل گیری حماسه نهم دی ما چه بود؟

قیام امام حسین(ع) یک قیام روشنگرانه بود، طبیعتاً رسالت و وظیفه ذاکران امام حسین(ع) باید روشنگرانه باشد، همین افق مشترک می تواند،بهترین پاسخ این سئوال باشد، مهم ترین وظیفه یک مداح روشنگری نسبت به قیام و ابعاد آن قیام است. یکی از مهم ترین ابعاد آن قیام ولایت پذیری و بصیرت عاشورایی بود. که بهترین تجلی آن در حضرت عباس ابن علی (ع) متبلور بود، همه اصحاب حضرت از نعمت بصیرت بهره مند بودند. تعمیم این ولایت پذیری و بصیرت در جامعه امروز ما ادامه دادن راه عاشوراست.

هیات: نقش حماسه نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب چه بود؟
معتقدم حماسه نهم دی ماه، اتفاقات قبل از نهم دی ماه حجامتی بود که پیکر انقلاب آن را تاب آورد و نهم دی ماه استحمام این حجامت بود. نهم دی ماه استحمام عافیت آن حجامت سیاه پیش از این حماسه بود.

هیات: افقی که حماسه نهم دی ماه بر روی جامعه گشود چه بود؟

عاشورایی بودن انقلاب ، ما در نهم دی ماه به معنای این فرموده داهیانه امام خمینی(ره) رسیدیم” این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است”. مردم در نهم دی ماه به خاطر تعلق خاطر به امام حسین(ع) به میدان آمدند و نهم دی ماه تبلور پیونده انقلاب اسلامی با قیام عاشورا بود. مردم ثابت کردند که انقلاب ما بر اساس ارزش های عاشورایی شکل گرفته است. مردم نشان دادند که نخواهند گذاشت که امامی دوباره به مسلخ برود.
هیات: حرف آخر؟

هیأتهای ما به جای آنکه باعث تخلیه روحی جوانان ما بشوند، باعث تغذیه روحی جوانان بشوند.

 حاج سید جواد میری

  با علی در بدر بودن شرط نیست/ ای برادر نهروان در پیش روست
هیات: نقش مداحان و هیأتهای مذهبی در شکل گیری حماسه نهم دی ما چه بود؟
یکی از افتخارات انقلاب اسلامی این است که هیچ مداحی پس از انقلاب غیر ولایی نبود، همانطوری که حضرت آقا فرمودند که ما هیأت سکولار نداریم. هیچ مداحی در ایران نیست که از مسیر ولایت خارج باشد، خود این نکته مهم یک کد است، که مسیر ما همان مسیر امام حسین(ع) است و مداحان اهل بیت مخصوصاَ آنهایی که شعر حماسی می خوانند، همیشه این ایام را با روز عاشورا تطبیق می دهند و درس های عاشورا را خوب به مردم گوشزد می کنند. نهم دی ماه من خودم در راهپیمایی بودم و با هیات رزمندگان مرکز در معیت سردار مداحی بودم،  خود من تریبون دستم بود و شعار دادم و مکر دشمن را عیان کردم.

مداح باید به روز باشد، نسبت به تکفیری ها، شیرازی ها،  امروز دشمن از طریق فضای مجازی و ماهواره در صدد است از طریق دین به انقلاب ضربه بزند. همان طور که می دانید، مردم اعتماد خاصی به مداحان دارند و ما باید از این فرصت برای بیان حقایق و انتقال معارف متعالی اهل بیت و انقلاب اسلامی استفاده کنیم.

هیات: نقش حماسه نهم دی ماه در تاریخ پس از انقلاب چه بود؟

روز نهم دی ماه یک انقلاب بود، نهم دی ماه به مانند بیان امام خمینی(ره) انفجار نور بود، واقعاً انفجار نور بود. من اوایل انقلاب هفت ساله بودم، که در تظاهرات شرکت می کردم، نهم دی ماه سال 88  از بهمن 57 با شکوه‌تر بود. عوامل فتنه، منافقین که همه کمر همت بستند که به نظام جمهوری اسلامی ایران ضربه بزنند، نهم دی ماه نشان بصیرت مردم نسبت به حوادث روز بود. تنها بحثی که باقی می ماند بصیرت است.
با علی در بدر بودن شرط نیست/ ای برادر نهروان در پیش روست.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
منبع : تسنیم

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس