پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
تاریخ : 26/آذر/1393 - 10:18 کد خبر : 40728

افت بهای نفت چالش کشورهای تولید کننده

بسیج پرس - کاهش شدید بهای نفت از ماه ژوئن تا به امروز و تبعات این وضعیت بر اقتصاد بین المللی به ویژه اقتصاد کشورهای تولید کننده آن همزمان با بروز نگرانی هایی در این زمینه، زنگ خطر را برای برخی از کشورها به صدا درآورده است.


افت بهای نفت چالش کشورهای تولید کننده

به گزارش بسیج پرس؛ اخبار از افت بهای نفت در روزهای اخیر به پایین ترین سطح خود طی پنج سال گذشته خبر می دهد، از ماه ژوئن 2014میلادی تاکنون، قیمت نفت با کاهش بالای 45 درصدی تا 58 دلار به ازای هر بشکه کاهش یافته است.

این در حالی است که قیمت نفت خام برنت بین سال های 2011 تا 2013میلادی، حدود 110 دلار به ازای هر بشکه معامله و در ماه ژوئن به حدود 115 دلار به ازای هر بشکه هم رسید.

با کاهش بهای نفت، کشورهایی که اقتصاد آنها وابسته به درآمدهای نفتی است با مشکلاتی از جمله کسری بودجه روبه رو می شوند.

در این میان امیر کویت هم که پایه های اساسی اقتصاد کشورش بر صادرات نفت و فراورده های آن استوار است، پس از مخالفت با درخواست کشورهایی چون ایران و ونزوئلا مبنی بر کاهش تولید نفت به منظور مقابله با افت بهای آن در بازارهای جهانی در آخرین نشست اعضای اوپک، از آغاز تاثیرگذاری کاهش قیمت نفت بر درآمدها و برنامه های توسعه کشورهای عرب تولید کننده نفت سخن به میان آورد.

به گزارش منابع خبری خارجی، 'شیخ صباح الاحمد الصباح' امیر کویت گفته است که یکی از چالش های پیش روی ما به عنوان کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت، کاهش سطح قیمت ها است که تأثیرگذاری آن بر درآمدها و برنامه های توسعه کشورهای ما آغاز شده است.

وی، یکی از راه حل های مواجهه با این مشکل را یکپارچگی هرچه بیشتر اعضای شورای همکاری کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس دانست.

به اعتقاد امیر کویت، در راستای مقابله با اثرات این چالش ها، بر ضرورت تحقق تصمیمات اقتصادی اتخاذ شده، توسط اعضای شورای همکاری کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، باید تاکید شود.

نتیجه عدم توافق کشورهای صادرکننده نفت درزمینه کاهش میزان تولید آن، سبب ادامه روند سقوط بهای نفت خام و بروز مشکلاتی برای کشورهای صادرکننده آن شده است.

اکنون که افت بهای هر بشکه نفت خام به زیر 60 دلار سقوط کرده، زنگ خطر کشورهای صادر کننده نفت به صدا درآمده و راهکارهایی مبنی بر همبستگی و همکاری کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس ارائه می شود.

صد و شصت و ششمین نشست نمایندگان سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز 6 آذر (27 نوامبر) در وین، پایتخت اتریش برگزار شد.

محور اصلی این نشست، عرضه بیش از تقاضای نفت به بازارهای جهانی بود که در پنج ماه گذشته از آن تاریخ به کاهش بیش از 30 درصدی قیمت ها منجر شده است، اما کشورهای صادرکننده پس از ساعت ها بحث و گفت وگو در این باره به توافق نرسیدند و به این ترتیب از همان زمان تا کنون بهای نفت خام همچنان روندی نزولی را پیش گرفته است.

همان زمان 'بیژن نامدار زنگنه' وزیر نفت ایران با وزیر نفت عربستان به مذاکره پرداخت تا شاید رضایت این کشور را برای کاهش تولید و عرضه نفت جلب کند.

وی در نشست اوپک هم خواهان کاهش سقف صادرات نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز شد تا جلوی ادامه سقوط قیمت ها گرفته شود.

اما، در این میان 'علی نعیمی' وزیر نفت عربستان و همتای کویتی وی 'علی صالح عمیر' پس از این نشست اعلام کردند که در سقف تولید کنونی اوپک تغییری ایجاد نخواهد شد.

ظرفیت اسمی تولید 12 کشور عضو اوپک 30 میلیون بشکه در روز تعیین شده، در حالی که این میزان طی ماه های گذشته 200 هزار تا یک میلیون بیشتر بوده است.

ونزوئلا از دیگر کشورهای عضو اوپک نیز همانند ایران خواستار اتخاذ تصمیم هایی از سوی صادرکنندگان اوپک شده و از درخواست کاهش عرضه نفت به بازارهای جهانی حمایت کرد، اما در این میان عربستان، کویت، امارات و قطر از مخالفان سرسخت این درخواست بودند.

عربستان سعودی با 10 میلیون بشکه در روز بزرگترین صادرکننده نفت اوپک به شمار می آید.

صالح عمیر نماینده کویت اعلام کرد که با کاهش تولید و صادرات نفت کشورهای عضو اوپک، مازاد عرضه در بازارهای جهانی وجود خواهد داشت.

از سوی دیگر وزیر نفت امارات متحده عربی هم آن زمان معتقد بود که بازار عرضه و تقاضا راه های رسیدن به ثبات را پیدا خواهد کرد، هر چند که امروز دوشنبه (24 آذر/15 دسامبر) وزیر انرژی امارات هم اعلام کرده که اوپک با نفت ٤٠ دلاری هم تولید را کم نخواهد کرد.

به گزارش منابع خبری خارجی، تولیدکنندگان اصلی نفت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تمایل دارند تا پیش از تصمیم گیری در مورد نشست فوق العاده این سازمان، قیمت نفت به ٤٠ دلار برای هر بشکه سقوط کند.

'سهیل المزروعی' وزیر انرژی امارات، روز یکشنبه گذشته (٢٣ آذرماه) گفت: ما قصد نداریم به دلیل این که قیمت نفت به ٦٠ دلار یا حتی ٤٠ دلار رسیده است، نظر خود را تغییر دهیم.

به نظر کارشناسان این اظهار مقام اماراتی که یکی از با نفوذترین مقام های اوپک نیز به شمار می رود، می تواند به کاهش بیشتر قیمت نفت منجر شود.

کارشناسان معتقدند که سقوط قیمت نفت تا نزدیکی ٤٠ دلار برای هر بشکه، می تواند نیروی محرکه ای برای اقتصاد کشورهای بزرگی چون انگلیس و آمریکا هم باشد.

کاهش بهای نفت نه تنها سبب کاهش بهای بنزین در این کشورها ی شود، بلکه هزاران شغل نفتی را به خطر انداخته و می تواند سبب تعطیلی تاسیسات و پروژه های نفتی با ارزش های بالا شود.

براساس گزارش ها، اوپک در آخرین نشست خود تصمیم گرفت تا سقف تولید ٣٠ میلیون بشکه در روز این سازمان را بدون تغییر رها کند.

از سوی دیگر کاهش قیمت نفت در حالی رخ می دهد که به گفته 'عبدالله بن حمد العطیه' دبیرکل پیشین اوپک، هم زمان با کاهش تقاضا در بازارهای نفتی نزدیک به دو میلیون بشکه نفت مازاد به بازارها تزریق می شود.

در این میان عربستان با سهم یک سومی تولید نفت اوپک با افزایش تولید نفت و مخالفت با کاهش آن نقش بسزایی در این روند ایفا می کند.

گمانه زنی های متفاوتی از انگیزه عربستان برای ادامه کاهش بهای نفت مطرح شده، از رقابت با نفت شل آمریکا گرفته تا اتحاد نفتی سعودی ها با ایالات متحده برای کاهش درآمدهای نفتی ایران است.

برخی از ناظران نیز احتمال می دهند که هدف از کاهش بهای نفت تضعیف موقعیت جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته ای با کشورهای 1+5 باشد که اخیرا برای هفت ماه تمدید شد.

برخی دیگر از کارشناسان، ظهور گروه تروریستی داعش در خاورمیانه را عامل دیگر موثر بر روند تحولات قیمت نفت و کاهش بهای آن می دانند.

تحولات سیاسی و اقتصادی جهانی طی چند ماه اخیر به گونه ای رقم خورد تا قیمت نفت رو به نزول بگذارد و این در حالی است که گروه تروریستی داعش با ظهورش آرامش بازار نفت را در عراق بر هم زد و بهای نفت حول 105 دلار در هر بشکه به زیر 60 دلار سقوط کند.

این گروه با حمله به برخی شهرهای عراق و دسترسی به میدان های نفتی این کشور، صادرات نفت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان اوپک را تحت تاثیر قرار داد و به روایتی هر بشکه نفت عراق را به قیمت 30 تا 35 دلار به فروش رساند.

همچنین ورود رسمی آمریکا به مبارزه با داعش و شکل گیری مخالفت جهانی با این گروه تروریستی عامل دیگری برای آغاز روند نزولی بهای نفت از نگاه کارشناسان است.

افزایش تولید نفت آمریکا و انتشار آمارهایی از وضعیت اقتصادی چین به عنوان مصرف کننده مهم نفت، بازار نفت را تحت تاثیر قرار داد تا قیمت نفت دو رقمی شود، هر چند کشورهای صادرکننده نفت در این شرایط تهدید به کاهش سطح تولید طلای سیاه کردند، اما این موضوع هم نتوانست قیمت نفت را به مدار سه رقمی بازگرداند.

در دنیای نفت، مهم تنها عرضه و تقاضا فاکتورهای موجود در بازار جهانی نفت نیست، عربستان باید اهداف سیاسی گسترده تری را در نظر گرفته باشد.

نگرانی کشورهای تولید کننده نفت از کاهش بهای آن طی هفته های اخیر به وضوح در اخبار و گزارش های منتشره در صدر اخبار رسانه های بین المللی مشهود است.

بودجه های نفتی در این شرایط با کسری مواجه خواهند شد و در نتیجه اقتصاد کشورها را با آسیب مواجه خواهند ساخت، به همین دلیل اوپک برای حفظ حقوق اعضای خود باید به فکر چاره ای در سیاست گذاری های آتی باشد.

گزارش ها حاکی است که با این وجود کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس چندان نگران نیستند، چرا که صندوق بین المللی پول برآورد کرده که بودجه عربستان برای تامین خود به قیمت 91 دلار برای هر بشکه نفت احتیاج دارد و این رقم برای امارات 73 دلار و برای کویت 53 دلار است.

موازی با اخبار کاهش قیمت نفت، برخی اخبار از افزایش صادرات طلای سیاه حکایت دارد و از سوی دیگر آمار رشد اقتصادی در بهار امسال نشان داد که تولید نفت افزایش تاثیرگذاری در اقتصاد داشته است.

بازارهای بورس کشورهای عربی در نتیجه کاهش شدید قیمت جهانی نفت در معاملات هفته گذشته خود به شدت سقوط کرد.

در این میان بازار عربستان بیشترین درصد از ضرر را به خود اختصاص داد و ضرر این کشور به مرز 9/32 میلیارد دلار بالغ گردید. به دنبال آن بازار امارات با 9/16 میلیارد دلار ، قطر با 4/12 میلیارد دلار و بحرین با 460 میلیون دلار قرار دارند.

کویت در همسایگی مرز خاکی عراق و عربستان سعودی و مرز آبی ایران از طریق خلیج فارس در خاورمیانه واقع است که از سال 1946میلادی به طور تجاری به تولید نفت اقدام کرده است.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
منبع : ایرنا

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.



اخبار مرتبط



چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس