پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 22 آذر 1396

           
تاریخ : 08/آذر/1393 - 10:57 کد خبر : 39862

شرح عملیات طریق القدس

بسیج پرس - ایران تنها دو ماه پس از پیروزی در عملیات ثامن الائمه (ع)، عملیات طریق القدس را در آذرسال 1360 به عنوان بزرگ ترین عملیات خود در مقیاس گسترده، طرح ریزی کرد که سازماندهی نیروهای داوطلب با انگیزه شهادت طلبی در سازمان سپاه برجسته ترین ویژگی این عملیات بود.


شرح عملیات طریق القدس

به گزارش بسیج پرس؛هجوم نیروهای عراق پس از ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ سبب به‌ تصرف‌ درآمدن بخش وسیعی از خوزستان شد. در تاریخ ۳۱/۲/۶۰ ارتفاعات «الله اکبر» پس از ۷ ماه به دست ایرانیان افتاد و نیروهای عراق با دادن تلفات، تا ۱۲ کیلومتری بستان عقب‌نشینی کردند و سرانجام در ظهر یکشنبه ۸ آذر ۶۰ شهر بستان و ۷۰ روستای تابعهٔ آن به تصرف نیروهای ایرانی درآمدند و تا ۲۲/۹/۶۰ منطقهٔ عملیاتی طریق‌القدس به طور کامل از وجود عراقیان پاکسازی شد و پس از ۱۴ روز عملیات باموفقیت پایان یافت.

امیر قویدل در این باره می گوید: پس از اجرای موفقیت‌آمیز عملیات ثامن‌الائمه (ع) و آزاد شدن سر پل اشغالی دشمن در شرق کارون گروهی از فرماندهان عالی رتبه نظامی که برای دادن گزارش مشروح عملیات به امام راحل با هواپیما عازم تهران بودند در اثر سقوط هواپیما در نزدیکی تهران به شهادت رسیدند (شهید فلاحی، شهید کلاه‌دوز، شهید فکوری، شهید جهان‌آرا و شهید نامجو) و لذا تغییراتی در کادر فرماندهی ارتش بوجود آمد و سرهنگ توپخانه علی صیاد شیرازی به فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب گردید نامبرده در اعلام خط‌ مشی عملیاتی خود تاکید نمود که از این به بعد انتخاب محل عملیات، طرح ریزی و هدایت عملیات با مشارکت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش خواهد بود و لذا قرارگاه مقدم نزاجا در جنوب از دزفول به اهواز تغییر مکان ابتدا در کارخانه صنایع فولاد و سپس در زرگان نزدیک محل قرارگاه سپاه پاسداران (منتظران شهادت) مستقر گردید و به دنبال آن قرارگاه مشترک ارتش و سپاه پاسداران تحت عنوان قرارگاه کربلا تشکیل گردید و اعضاء ستاد از پرسنل منتخب دو ارگان سازماندهی شد. (من ضمن اینکه رئیس رکن سوم قرارگاه مقدم نیروی زمینی در جنوب بودم افسر ارشد عملیات ارتش در قرارگاه کربلا را نیز عهده‌دار گردیدم)

انتخاب محل عملیات طریق‌القدس

در صحنه عملیات خوزستان سه جبهه متمایز از هم وجود داشت که دشمن در روزهای آغازین تجاوز اشغال نموده بود.

جبهه شمالی: منطقه غرب دزفول - شوش

جبهه میانی: منطقه غرب سوسنگرد و بستان

جبهه جنوبی: منطقه جنوب غربی اهواز و خرمشهر

بر مبنای اصول و قواعد شناخته شده، یگانهای نظامی برای انجام هرعملیات چهار عامل اساسی را مورد توجه قرار می‌دهند.

مأموریت: وظیفه یا وظایفی که بایستی انجام شود.

زمین منطقه عملیات: در رده‌های پایین به جنبه‌های تاکتیکی زمین توجه می‌شود ولی در رده‌های بالا منطقه عملیات بصورت گسترده و رعایت نکات برجسته و اساسی و مؤثر بررسی می‌گردد.

 ترکیب و استعداد نیروهای دشمن در منطقه عملیات چگونه است.

برای اجرای مأموریت ترکیب نیروی خودی چقدر باید باشد.

مأموریت برای رزمندگان اسلام در هر کدام از سه جبهه استان خوزستان مشخص بود «اجرای تک برای انهدام نیروهای دشمن و آزاد کردن سرزمین‌های اشغالی توسط متجاوز» و لذا برای انتخاب محل عملیات بررسی سایر عوامل ضرورت داشت.

وسعت منطقه عملیات

 وسعت کم منطقه عملیات در جبهه شمالی حدود 350 کیلومتر مربع نسبت به جبهه شمالی با وسعت 2400 کیلومتر مربع و جبهه جنوبی با وسعت 5400 کیلومتر مربع مناسب‌تر بود.

در صورت موفقیت با بهره‌برداری از موانع طبیعی (تنگ چزابه، سواحل شرقی هور‌العظیم و کرانه‌های شمالی رودخانه نیسان) پدافند با نیروی کمتر میسر و امکان صرفه‌جویی در قوا برای اجرای عملیات در مناطق وسیع‌تر فراهم می‌گردید.

 در صورت موفقیت پیوستگی خطوط ارتباطی دشمن در خاک جمهوری اسلامی ایران قطع و دشمن برای جابجائی از جبهه شمالی به جبهه جنوبی و بالعکس ناچار بود با دور زدن مرداب هورالعظیم با طی مسافت طولانی از طریق کشور خود اقدام نماید.

استعداد نیروهای دشمن

به سبب محدودیت و وسعت کم منطقه عملیات در جبهه میانی نسبت به دو جبهه شمالی و جنوبی قطعاً استعداد نیروی دشمن در این منطقه کمتر از دو منطقه دیگر مستقر گردیده بود.

ترکیب نیروهای حاضر در منطقه

در آغاز دومین سال جنگ تحمیلی که رزمندگان اسلام تلاشهای آفندی گسترده را برای انهدام نیروهای دشمن و آزاد کردن سرزمینهای اشغالی در دستور کار خود قرار دادند هنوز در حدود پنجاه درصد استعداد نیروی زمینی ارتش و قسمت اعظم نیروهای سپاه پاسداران و نیروهای داوطلب مردمی در مناطق آشوب‌زده استانهای شمال غرب در پایگاهها مستقر و درگیر مبارزه با ضدانقلاب بودند و بقیه یگانهای نیروی زمینی ارتش با تثبیت نیروهای دشمن در صحنه‌های عملیات کرمانشاه و خوزستان در خطوط پدافندی مستقر شده بودند و یگانهای سپاه پاسداران نیز هنوز تشکل سازمانی مناسبی نداشتند که قادر باشند عملیات آفندی گسترده را به تنهائی انجام دهند.
 
گر چه بعد از عملیات موفقیت‌آمیز شکست حصر آبادان حضور نیروهای مردمی در جبهه‌های نبرد رونق گرفت و بهره‌گیری از یگانهای نیروی زمینی ارتش مستقر در مواضع پدافندی امکان اجرای عملیات آفندی گسترده را فراهم نمود ولی طراحان قرارگاه کربلا که در طرح‌ریزی عملیات به اصول شناخته شده رزم توجه داشتند اجرای عملیات در منطقه محدود و درگیری با نیروی کم دشمن را با توجه به امکانات خودی در الویت قرار دادند تا زمینه‌های لازم برای اجرای عملیات در مناطق وسیع‌تر فراهم گردد.

در حالیکه اگر احساسی برخورد میشد آزادسازی خرمشهر یعنی عملیات در جبهه وسیع جنوبی نسبت به جبهه شمالی و میانی ارجحیت داشت و در اینصورت در عمل چه پیش می‌آمد خدا می‌داند. و لذا با در نظر گرفتن نکات معروضه طراحان قرارگاه کربلا با اتفاق نظر تقدم اجرای عملیات را به جبهه میانی دادند.

چگونگی تجاوز نیروهای عراقی به دشت آزادگان (جبهه میانی)

در اواخر دهه 40 در بررسی مسائل نظامی و تهدیدات احتمالی عراق در منطقه خوزستان تهدید اهواز از غرب یعنی معبر حلفائیه، چزابه، سوسنگرد، حمیدیه و اهواز مورد توجه قرار گرفت و لذا برای کنترل این معبر پادگان دشت‌آزادگان در 10 کیلومتری شمال حمیدیه احداث و تیپ 3 لشکر 92 زرهی که در هفت‌گل بود در این پادگان مستقر گردید تا در مواقع اضطراری با استقرار در تنگ چزابه و تپه‌های ا...‌اکبر پیشروی دشمن را سد نماید.

در 20 شهریورماه 1359 لشکر 92 زرهی در اجرای دستور نیروی زمینی تیپ‌های تابعه را برای کنترل معابر وصولی دشمن اعزام و در همین راستا تیپ 3 لشکر نیز در 21 شهریورماه در مواضع پدافندی چزابه، تپه‌های ا...اکبر مستقر گردید. قبل از آغاز تجاوز با شدت گرفتن درگیری در پاسگاههای مرزی سوبله و صفریه قسمتی از یگانهای تیپ از تنگ چزابه و تپه‌های ا...اکبر برداشت و بصورت جزء به جزء در دو پاسگاه مزبور و حدفاصل 11 کیلومتری آن دو پاسگاه گسترش یافتند و لذا مواضع پدافندی اصلی تیپ بشدت تضعیف گردید در حالیکه یگانهای تیپ به سبب جریانات انقلاب از آمادگی رزمی مناسب نیز برخوردار نبودند.
 
با آغاز آفند عمومی دشمن که توسط لشکر 9 زرهی عراق در این منطقه شکل گرفت تیپ با تحمل تلفات از تنگ چزابه به تپه‌های ا...اکبر عقب زده شد ولی مقاومت سرسختانه عناصر محدود تیپ و پشتیبانی مؤثر یگانهای توپخانه، هوانیروز و نیروی هوائی موجب گردید بمدت 18 روز از دست‌یابی دشمن به تپه‌های ا...اکبر جلوگیری شود. متجاوز که از ادامه پیشروی در شمال کرخه از طریق تپه‌های ا...اکبر مأیوس شده بود برای دورزدن ارتفاعات ا...اکبر تصمیم گرفت وارد بستان شده و از جاده بستان سوسنگرد در جنوب رودخانه کرخه پیشروی را بسمت سوسنگرد و اهواز ادامه دهد. عناصر ژاندارمری و نیروهای مردمی مستقر در بستان برای جلوگیری از ورود دشمن به شهر، پل بستان را تخریب و با ایثار و فداکاری مانع سقوط بستان شدند ولی متجاوز با نصب دو پل شناور از شمال و غرب وارد شهر بستان شد و در 19 مهر شهر بستان سقوط کرد. دشمن با پیشروی در محور بستان- سوسنگرد نه تنها تلاش مدافعین تپه‌های ا...اکبر را کم‌اثر نمود بلکه شهر سوسنگرد را از غرب مورد تهدید قرار داد. علاوه بر این دشمن قبلاً نیروی جدیدی را از طریق نشوه- کوشک- طلایه- جفیر بطرف شمال برای تصرف سوسنگر اعزام نموده بود این نیرو موفق گردیده بود جاده حمیدیه- سوسنگرد را قطع و در روز هشتم مهرماه از شرق وارد سوسنگرد شود ولی نیروهای مردمی و نیروهای شهید دکتر چمران و یگانهای ژاندارمری با رشادت غیر قابل توصیف در یک نبرد سنگین و تن به تن تلفات سنگینی به دشمن وارد و نیروهای متجاوز را تا سواحل شمالی کرخه کور وادار به عقب‌نشینی نموده بودند.
 
دشمن با تقویت لشکر 9 زرهی تلاش آفندی را برای تصرف تپه‌های ا...اکبر که هنوز توسط مدافعین حفظ می‌شد متمرکز و بالاخره در 27 مهرماه عناصر باقیمانده تیپ 3 از تپه‌های ا...اکبر عقب رانده شدند و پادگان دشت‌آزادگان در خطر سقوط قرار گرفت و شهر سوسنگرد از طریق شمال آن نیز تهدید گردید ولی عناصر باقیمانده تیپ با پشتیبانی یگانهای توپخانه و هوانیروز و نیروی هوائی پیشروی دشمن را سد و مانع سقوط پادگان و تصرف حمیدیه توسط دشمن شدند. دشمن اهم تلاش خود را برای تصرف شهر سوسنگرد متمرکز نمود و موفق گردید در 24 آبان‌ماه شهر را بطور کامل محاصره و روز 25 آبانماه از جنوب و شرق وارد شهر شد و جنگ خیابانی شدید بین مدافعین شهر و متجاوزین عراقی آغاز گردید روز 26 آبانماه رزمندگان ایران اسلامی متشکل از تیپ 2 زرهی دزفول، گردان 148 پیاده لشکر 77 خراسان، نیروهای سپاه پاسداران، نیروهای نامنظم شهید دکتر چمران حلقه محاصره را از شرق شکسته و وارد شهر شدند و به کمک نیروهای مردمی داخل شهر متجاوزین بعثی را تار و مار و رویای تصرف سوسنگرد نیز همانند آبادان، دزفول، اندیمشک و شوش به افسانه‌ها پیوست و از همین تاریخ پیشروی نیروهای دشمن در تمام جبهه‌های نبرد تثبیت گردید. 

تلاش آفندی رزمندگان اسلام در اولین سال دفاع مقدس             

از زمان تثبیت دشمن در این منطقه تا نبرد طریق‌القدس که بیش از 12 ماه طول کشید چندین عمل آفندی توسط رزمندگان اسلام بمنظور انهدام نیروهای دشمن، تصرف عوارض حساس زمین، فرسوده نمودن و از بین بردن میل جنگجویی در پرسنل دشمن و ایجاد انگیزه آفندی در پرسنل خودی در این منطقه اجرا شد که به دو مورد از آنها اشاره می‌شود:

در روز 31 اردیبهشت ماه 1360 رزمندگان اسلام با اجرای یک عملیات آفندی کارساز موفق گردیدند با 9 کیلومتر پیشروی تپه‌های ا...اکبر را بطور کامل تصرف نمایند در این عملیات رزمندگان اسلام با طی یک مسافت 10 کیلومتری مواضع پدافندی دشمن را دور زده و عقبه دشمن را در مواضع اشغالی مورد تهدید قرار داده و همزمان با ایجاد فشار از جبهه تلفات سنگینی را به دشمن وارد و تپه‌های ا...اکبر را از وجود عناصر بعثی پاک کردند.

 در 11/6/60 با اجرای یک تک دیگرتپه سبز در 800 متری مواضع مقدم دشمن تصرف و نگهداری شد که دیده‌بانی مناسبی به خطوط پدافندی دشمن فراهم گردید.

محدوده منطقه عملیات طریق‌القدس   

از شمال ارتفاعات میشداغ و تپه‌ ماهورهای رملی، از شرق تپه‌های ا...اکبر از جنوب رودخانه نیسان (از شاخه‌های کرخه کور) و از غرب به هورالعظیم و تنگ چزابه.

مأموریت و اهداف عملیات طریق‌القدس

 تک در جبهه میانی (غرب سوسنگرد) بمنظور انهدام نیروهای دشمن و تصرف تنگ چزابه در شمال رودخانه کرخه، اشغال شهر بستان و وصول به سواحل شرقی هورالعظیم و کرانه‌های شمالی رودخانه نیسان (از شاخه‌های کرخه کور) و پدافند در امتداد مناطق یاد شده.

استعداد و گسترش نیروهای دشمن در منطقه

 در شمال کرخه دو تیپ و تعدادی یگانهای ارتش خلقی در خطوط پدافندی و یک تیپ زرهی در احتیاط.
 در جنوب کرخه دو تیپ و تعدادی یگانهای ارتش خلقی در خطوط پدافندی و شش تیپ پیاده، مکانیزه و زرهی در احتیاط.

ترکیب نیروهای خودی

 در شمال رودخانه کرخه دو تیپ پیاده از سپاه پاسداران و یک تیپ زرهی از ارتش
 در جنوب رودخانه کرخه دو تیپ پیاده از سپاه پاسداران و دو تیپ زرهی از ارتش و یک تیپ پیاده از سپاه و یک تیپ زرهی از ارتش در احتیاط این یگانها با 11 گردان توپخانه پشتیبانی می‌شدند. ضمناً در ادامه عملیات یک تیپ پیاده از لشکر 77 پیاده خراسان نیز به نیروها اضافه شد.

طرح مانور و سازماندهی نیروها

دشمن بعد از عقب رانده شدن از تپه‌های ا...اکبر از دامنه‌های رملی کوه میشداغ در شمال کرخه خط پدافندی طولانی و پیوسته و مستحکم ایجاد نمود و تا رودخانه کرخه ادامه داد این خط به خطوط پدافندی جنوب کرخه که تا رودخانه نیسان ادامه داشت متصل گردید. از نظر نظامی خط پدافندی دشمن از استحکام مطمئن برخوردار و عبور از این استحکامات با تلفات و خسارات سنگینی همراه بود. سپاه پاسداران از حدود دو ماه قبل با ایجاد سه پایگاه شناسایی و دیده‌بانی (اولی در 7 کیلومتری شمال غربی تپه سبز، پایگاه دوم در 5 کیلومتری پایگاه اول و پایگاه سوم در فاصله 6 کیلومتری پایگاه دوم) ایجاد نمود این پایگاهها که بین 5 تا 9 کیلومتر از جناح دشمن فاصله داشتند امکان دیده‌بانی و شناسایی را در خطوط مقدم، میانی و عقبه دشمن را فراهم می‌نمودند.

در طرح‌ریزی عملیات طریق‌القدس تجربیات قبلی مورد توجه قرار گرفت و تلاش گردید به منظور اجتناب از مواضع مستحکم دشمن حتی‌الامکان از مانور احاطه استفاده تا جناح و عقبه دشمن مورد تهدید قرار گیرد چون در جنوب کرخه این امکان فراهم نبود تلاشها در منطقه شمال کرخه متمرکز گردید. گر چه نفوذ از مناطق رملی برای رزمندگان سپاه با تحمل دشواریهای فراوان میسر بود ولی منطقه برای یگانهای زرهی و مکانیزه غیر قابل عبور بود ضمن اینکه یگانهای پیاده سپاه پاسداران هم برای وصول به عقبه دشمن می‌بایستی از دیدگاه سوم مسافتی در حدود 20 کیلومتر را طی نمایند در حالیکه طی این مسافت طولانی در زمین‌های نامناسب و در تاریکی شب مشکلاتی فرا‌هم می‌نمود که نیروها با وصول به هدف به سبب خستگی، توان نبرد نزدیک با دشمن را از دست می‌دادند. این مشکل با بکارگیری یک یگان متحرک و ضربتی یعنی یک گردان تانک قابل حل بود بشرط اینکه این گردان قبل از شروع عملیات در پایگاه سوم مستقر شده باشد در حالیکه اعزام این گردان نیز با اشکالاتی مواجه بود.

گردان تانک چگونه از مناطق غیر قابل عبور رملی به دیدگاه سوم برود.

 در صورت کشف این گردان توسط دشمن کلیه نیروهای مردمی و یگان تانک محکوم به فنا و نابودی بودند زیرا نه امکان کمک‌رسانی وجود داشت و نه راه عقب‌نشینی مناسب و شکست عملیات قطعی بود ضمناً سپاه پاسداران نیز به این نتیجه رسیده بود که برای سهولت حرکت، تدارک نیروها و تخلیه مجروحین از مناطق رملی مشکلاتی دارند که بایستی حل شود. ابتدا فکر استفاده از سطحه‌های فلزی و قابل اتصال به یکدیگر که برای ساختن فرودگاه موقت در زمین‌های سست و باطلاقی برای فرود هلی‌کوپترها بکار میرود مورد توجه قرار گرفت و این مسئله در مناطق رملی عقب مورد آزمایش قرار گرفت ولی به سبب تناژ تانکها از هم گسیخته شد و غیرقابل استفاده گردید ضمن اینکه در صورت قابل بهر‌برداری بودن حداقل 18000 عدد از این سطحه‌ها مورد نیاز بود که تهیه آن در داخل و خرید آن از خارج مستلزم زمان زیادی بود و لذا تنها راه باقیمانده احداث جاده‌ای از مناطق رملی بود تا مشکلات معروضه حل شود جهاد سازندگی سمنان (مهندس حسن بیگی) مسئولیت احداث جاده را تقبل نمود این جاده در مدت دو هفته بطول 7 کیلومتر از تپه سبز تا دیدگاه اول احداث گردید از کیسه‌های شنی برای مهار تپه‌های رملی در کنار جاده استفاده شد و از دیدگاه یکم تا سوم برای مشخص شدن مسیر دستکهای چوبی یا آهنی نصب که فانوس‌های کوچکی در شب عملیات به آنها آویخته می‌شد (شیشه فانوس‌ها در طرف دشمن با رنگ سیاه استتار می‌گردید) و بدین ترتیب مسیری بطول 16 کیلومتر در فاصله 5 تا 8 کیلومتری جناح شمالی دشمن بوجود آمد و امکان اجرای مانور احاطه‌ای فراهم گردید و این کاری بود بس عظیم و خطرناک و پرتلاش که بعنوان یک اقدام برجسته مهندسی و تاکتیکی ناشی از اراده آهنین رزمندگان اسلام در تاریخ نظامی میهن اسلامی ما ثبت شده است.

هدایت عملیات طریق‌القدس

عملیات طریق‌القدس در ساعت 30 دقیقه بامداد روز هشتم آذرماه 1360 آغاز گردید قبل از آغاز تک باران شروع به باریدن کرد بارش باران به فال نیک گرفته شد زیرا رمل‌ها را سفت، توان نگهبانی و دیده‌بانی و استفاده از گلوله‌های منور را برای دشمن کاهش و از تشنگی نفرات در اثر طی مسیر طولانی کاسته می‌گردید.

در حدود ساعت دو و نیم بعد از نیمه شب در شمال منطقه نیروها از دیدگاه اول خط مقدم پدافندی دشمن را (خاکریز عصا شکل) با آنهمه عظمت تصرف کردند.

 در ساعت دو و نیم بعد از نیمه شب نیروها از دیدگاه دوم به توپخانه‌های دشمن رسیدند و یگانهای توپخانه دشمن خاموش گردید.

و بالاخره در ساعت شش و نیم صبح یگانها از دیدگاه سوم تنگ چزابه راتصرف و تأمین نمودند یعنی در طول 6 ساعت یگانهای عمل‌کننده در شمال منطقه کلیه اهداف خود را بطور کامل تصرف نمودند و حتی پلهای ابوچلاچ و رمیم را که برای ورود به شهر بستان احداث شده بود بطول سالم نگهداشتند.

 در جنوب کرخه یگانهای عمل‌کننده بسبب برخورد به خطوط پدافندی مستحکم دشمن هر چند در مناطقی موفق به شکستن خط دشمن شدند و پیشروی محدودی داشتند ولی در اثر مقاومت دشمن امکان ادامه پیشروی میسر نگردید.

 برای کمک به این یگانها به نیروهای موفق در شمال منطقه مأموریت داده شد که در روز دوم عملیات در جنوب کرخه شهر بستان را آزاد و منطقه را بین دو رود کرخه و سابله پاکسازی و پل‌های سابله راتصرف نمایند در روز نهم آذرماه در حدود ساعت 12 ظهر شهر بستان تصرف و پاکسازی گردید و متجاوز شهر بستان را بطور وحشیانه بمباران و با توپخانه زیر آتش گرفت ولی پاکسازی حدفاصل دو رودخانه کرخه و سابله میسر نگردید.

در همین روز پاتک‌های دشمن در قسمت جنوب منطقه برای بازپس‌گیری مناطق متصرفی رزمندگان اسلام آغاز گردید که دفع شد.

 در روز دهم آذرماه (روز سوم عملیات) در شمال کرخه تحکیم و تثبیت اهداف اشغالی در چزابه و تبادل آتش برقرار بود و در جنوب کرخه تداوم پاتک‌های دشمن که همگی دفع گردید در این روز شناسایی و پاکسازی منطقه بین دو رودخانه کرخه و سابله ادامه داشت.

در روز یازدهم آذرماه دشمن ضمن ادامه پاتک در جنوب کرخه در منطقه چزابه هم پاتک نمود که کلیه پاتکها دفع گردید.

شروع پاتک عراق در سابله

در ساعت 1940 روز 12 آذرماه پست‌های شنود پیامی را کشف کردند که تیپ 12 زرهی با دریافت نیروهای کمکی آماده اجرای عملیات است.
 تا ساعت 2350 روز 12 آذرماه مبادله پیامها در جهت حرکات یگانها به جلو بود در حالیکه هیچکدام از یگانهای خودی در سر تا سر صحنه عملیات خوزستان حرکتی از دشمن را تائید نمی‌کردند.

 در همین ساعت این پیام استراق سمع شد «صدام حسین به شما سلام می‌رساند و به همه نیروها آفرین می‌گوید» این پیام می‌توانست اسم رمز یک عملیات آفندی باشد.

تا ساعت 0140 روز 13 مبادله پیامها حاکی از پیشروی یگانهای عراقی و عبور دو گردان پیاده از پل و شروع حرکت یگانهای تانک بود در حالیکه گزارشی از یگانهای خودی در زمینه فعالیت دشمن دریافت نمی‌شد. گرچه ممکن بود این پیامها فریبنده و در حقیقت نوعی جنگ الکترونیکی باشد ولی تجزیه و تحلیل پرسنل عملیات قرارگاه کربلا حاکی از این بود که فعالیت دشمن ممکن است در منطقه سابله باشد که هنوز توسط یگانهای خودی اشغال نشده است و دشمن ممکن است با عبور از پل سابله سر پلی را بوسیله یگانهای پیاده در شمال رودخانه سابله اشغال و سپس یگانهای زرهی با استفاده از سرپل بسمت شمال بطرف بستان پیشروی و ضمن تصرف مجدد شهر بستان تنگ چزابه را از عقب تهدید نماید و کلیه موفقیتهای ما را در شمال کرخه خنثی نماید لذا در یک اقدام پیشگیرانه دستور داده شد عناصری از یگانهای شمال کرخه بطرف رودخانه سابله حرکت و به یگانهای جنوب سابله هم دستور داده شد که یک یگان از پل نظامی در شرق پل سابله عبور و سواحل شمالی رودخانه سابله را بررسی و کنترل و پل بتنی سابله را توام با مناطق اطراف آن زیر آتش سنگین توپخانه قرار دهد.

 در حالیکه عبور تانکهای عراقی از پل سابله در ساعت چهار بعد از نیمه شب سیزدهم آذرماه جریان داشت درگیری شدیدی بین نیروهای طرفین آغازو با انهدام تعدادی از تانکها و نفربرهای عراقی پیشروی متجاوز سد گردید.

در ساعت شش و نیم صبح روز سیزدهم آذر با انهدام یک تانک روی پل سابله و تصادف چند تانک و نفربر در حوالی پل عبور و مرور قطع گردید.

 پرسنل دو گردان پیاده عراقی بطور کامل کشته یا اسیر و تعداد کثیری تانک و نفربر دشمن منهدم و تلاش آفندی دشمن در ساعت 10 صبح خاتمه یافت و رویای صدام حسین برای تصرف مجدد بستان به کابوس تبدیل شد.

لاشه دهها تانک و نفربر عراقی در شمال و جنوب و داخل رودخانه سابله تا مدتهای مدید منظره جالب و عبرت انگیزی از این نبرد بود.

 در همین روز پل‌های رودخانه سابله توسط رزمندگان اسلام تصرف و نیروها در ساحل شمالی آن مستقر شدند.

 آنچه نباید فراموش گردد ارزش کار پرسنل شنود ارتش و سپاه پاسداران بود که هوشیاری آنان موجبات ناکامی عملیات دشمن را فراهم آورد.

گر چه قسمت اعظم منطقه عملیات طریق‌القدس تصرف شده بود ولی هنوز 100 کیلومتر مربع در حد فاصل بین دو رودخانه سابله و نیسان در دست دشمن باقیمانده بود و لذا امکان صرفه‌جوئی در قوا که یکی از اهداف عملیات طریق‌القدس بود میسر نگردیده بود.

تجمع نیروهای دشمن در این منطقه کوچک که از دو جناح (شمال و شرق) با نیروهای خودی در تماس بودند و از دو جناح (غرب و جنوب) بموانع آبی هورالعظیم و رودخانه نیسان چسبیده بودند از نظر انهدام یگان‌های دشمن هدف مناسبی برای نیروهای خودی بودند و لذا با تدابیری که اندیشیده شد نیروهای مناسب فراهم گردید و طرح عملیات آماده اجرا گردید ولی دشمن با احساس خطر جدی منطقه را تخلیه و عملیات طریق‌القدس در 30 آذرماه سال 1360 خاتمه یافت.

دست‌آوردهای عملیات طریق‌القدس

 بیش از 200 دستگاه تانک و نفربر، 115 دستگاه وسایل سنگین مهندسی و راه‌سازی سه گردان توپخانه بیش از 400 دستگاه خودرو و مقادیر زیادی مهمات و تجهیزات به غنیمت گرفته شد و هزاران نفر از پرسنل دشمن کشته و زخمی و اسیر گردیدند.

فرازی از فرمایشات عارفانه امام راحل

 این است فتح‌الفتوح

من به ملت بزرگ ایران و فرماندهان شجاع قبل از اینکه پیروزی شرافتمندانه و بزرگ خوزستان را تبریک بگویم وجود چنین رزمندگانی که از دو جبهه معنوی و صوری و ظاهر و باطن از امتحان سرافراز بیرون آمدند تبریک می‌گویم مبارک باد بر کشور عزیز ایران و بر ملت شریف این چنین رزمندگانی  قدرتمند و عاشقانی چنین محو جمال ازلی و سربازانی چنین دل‌باخته دوست که شهادت را آرزوی نهائی خود و جانثاری در راه محبوب را آرمان اصیل خویش می‌دانند.

انتهای پیام//


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس