پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
مسئول کمیته یادمان‌های سپاه و بسیج:
تاریخ : 25/آبان/1393 - 09:20 کد خبر : 39241

۱۶ هزار راوی دفاع مقدس در مناطق عملیاتی حاضر می‌شوند

بسیج پرس - مسئول کمیته یادمان‌های سپاه و بسیج گفت: ۱۶ هزار راوی دفاع مقدس در مناطق عملیاتی حاضر می‌شوند.


۱۶ هزار راوی دفاع مقدس در مناطق عملیاتی حاضر می‌شوند

به گزارش بسیج پرس؛ سردار احمد مسجدی اظهار کرد: پس از دوران دفاع مقدس برای اینکه زحمات رزمندگان دفاع مقدس و ارزش‌ها مغفول واقع نشود و این ارزش‌ها انتقال یابد در کمیته فرماندهی این مسئله مطرح شد که کاروان‌هایی برای بازدید از مناطق جنگی با عنوان کاروان «راهیان نور» تشکیل دهیم.

مسئول کمیته یادمان‌ها، زیارتگاه‌ها و روایتگری‌های سپاه و بسیج افزود: در زمانی که راهیان نور تشکیل شد وضعیت به صورت کنونی نبود و در هر محله‌ای کاروان‌ها شکل می‌گرفت که می‌توان پایه گذاران این کاروان‌ها را خانواده معظم شهدا دانست و این کاروان‌ها برای بازدید از فتوحات جنگ راهی غرب و جنوب می‌شدند که این مسئله به وجود آمد که باید ساماندهی برای این سفر شکل گیرد.

مسجدی بیان کرد: پس از اینکه یک عملیات فرهنگی عظیم به صورت خودجوش ایجاد شد. پس از این کار فرهنگی مسئله‌ای تحت عنوان ساماندهی افراد عازم به راهیان نور در فرماندهی شکل گرفت و در همین راستا سپاه و بسیج برای اسکان و ساماندهی این افراد به صورت جدی وارد این مهم فرهنگی شدند.

وی تصریح کرد: پس از رایزنی‌های صورت گرفته سپاه و بسیج امکاناتی را از نظر سخت افزار و مسائل معنوی وتامین اردوگاه‌ها، تغدیه زائرین مطرح شد که این مسائل از مهم‌ترین اقداماتی بود که توسط بسیج و سپاه انجام شد تا آسایش بیشتری برای زائرین شهدا فراهم شود.

مسئول یادمان‌ها، زیارتگاه‌ها و روایتگری‌های سپاه و بسیج بیان کرد: در زمانی که امکانات اسکان زائرین فراهم شد در جلسه‌ای مطرح شد که باید کسانی باشند که بتوانند مسائل، مفاهیم و ارزش‌ها را به طور درست انقال دهند و بایستی افرادی باشند که بتوانند وقایعی را که در زمان جنگ اتفاق افتاده است به درستی انتقال دهند تا این مطالب به دست فراموشی سپرده نشود.

احمدی تصریح کرد: راویانی که با کاروان‌ها همراه می‌شدند‌‌ همان رزمندگان دفاع مقدس بودند که در کنار این افراد برادران و خواهرانی که به روایتگری علاقه داشتند ما از ان افراد هم کمک گرفتیم و این افراد وارد کار شدند و و متاسفانه این مسائل تا چندین سال قبل ساماندهی شده نبود و افراد هر آنچه که دیده و شنیده بودند روایت می‌کردند که این خود به ارزش‌های دفاع مقدس خدشه وارد می‌کرد.

وی بیان کرد: پس از مشاهدات این مسائل طبق هماهنگی‌های صورت گرفته قرار بر این شد که به صورت متمرکز جلساتی برای آنچه که راویان نقل می‌کنند جلساتی برگزار شود که این دوره‌ها برای این افراد در تهران برگزار شد و برای همین منابع مطالعاتی و تحقیقی تخصیص یافت.

مسئول یادمان‌ها، زیارتگاه‌ها و روایتگری‌های سپاه و بسیج تصریح کرد: خوشبختانه امروز با کاتالوگ‌هایی که تنظیم و در راختیارراویان هشت سال دفاع مقدس قرار گرفت خطا‌ها در زمینه انتقال ارزش‌ها و عملیات‌های صورت گرفته بسیار کاهش یافت که در همین راستا همکاری‌های بسیار خوبی از سوی سپاه و بسیج در این زمینه صورت گرفت.

احمدی به چاپ شدن کتابی با عنوان «راهیان جنوب» اشاره کرد و گفت: با کمک فرماندهان دفاع مقدس برای نخستین بار در کشور 10 جلد کتاب با عنوان «راهیان جنوب» به چاپ رسید که در این 10جلد اکثر عملیات‌هایی که در استان خوزستان چاپ شده بود به نمایش در امد و توانست در زمینه نقل راویان برای عملیات‌های جنوب بسیار موثر باشد.

وی تصریح کرد: پس از انجام گرفتن این کار‌ها می‌توان وحدت رویه‌ای را میان صحبت‌های راویان مشاهده کرد و خوشبختانه این کتاب‌ها تاثیر به سزایی در نوع بیانات و ایرادات راویان داشته است که پس از اینکه این مطالب در راهیان گفته شد در کتب درسی هم گنجانده شد و هم اکنون اساتید و فرماندهان دفاع مقدس از این کتاب استفاده می‌کنند.

مسئول یادمان‌ها، زیارتگاه‌ها و روایتگری‌های سپاه و بسیج بیان کرد: خوشبختانه ما توانستیم دوره‌های آموزشی راویان را پس از اینکه به صورت کشوری در تهران برگزار شد این دوره‌های آموزشی را به خود استان‌ها و مراکز آموزشی سپاه بسپاریم و خوشبختانه تمامی استان‌ها این دوره‌های آموزشی را انجام دادند که نتایج بسیار مطلوبی را داشته است.

احمدی تصریح کرد: برای اینکه در سطح برگزاری کلاس‌های آموزشی در استان‌ها مشکلی در زمینه تامین استاد نداشته باشیم در بالا‌ترین مرکز آموزشی سپاه که‌‌ همان دافوس است دوره آموزشی عالی فرماندهان و سپس جلساتی را برای استاد راویان برگزار کردیم که در این مرکز از هر استان 3 نفر شرکت کردند و خوشبختانه شاهد افزایش اطلاعات استاد راویان بودیم.

وی بیان کرد: پس از اینکه استاد راویان در مرکز آموزشی دافوس سپاه پاسداران آموزش‌های لازم را دیدند به شهر خود بازگشته و پس از آن به نیروهای خود آموزش‌های لازم را دادند و در همین راستا ما برای اینکه بتوانیم سطح علمی استاد راویان را افزایش دهیم تصمیم گرفتیم که کارگاه‌های آموزشی راهیان نور را در خود استان‌ها برگزار کنیم.

مسئول یادمان‌ها، زیارتگاه‌ها و روایتگری‌های سپاه و بسیج تصریح کرد: تصمیم بر این شد که ابتدا کارگاه‌های آموزشی راویان جنگ ابتدا در هفت استانی که درگیر جنگ بودند برگزار شود و راویان در مناطقی که جنگ روی داده است شرکت پیدا کنند و از نزدیک با همه مسائل آشنا شدند که می‌توان گفت امروز خوشبختانه در سطح کشور بیش از 16000 راوی آموزش دیده درمناطق جنگی شرکت می‌کنند.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
منبع : تسنیم

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس