پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 24 آذر 1396

           
در دیدار حزب موتلفه با خانواده آیت‌الله مهدی‌کنی مطرح شد
تاریخ : 18/آبان/1393 - 14:19 کد خبر : 38979

آیت‌الله مهدوی‌کنی جامعه مدرسین و جامعه روحانیت را یک نهاد می‌دانست

بسیج پرس - نایب رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی واقعا جامعه مدرسین و جامعه روحانیت را یک نهاد می‌دانستند.


آیت‌الله مهدوی‌کنی جامعه مدرسین و جامعه روحانیت را یک نهاد می‌دانست

به گزارش بسیج پرس؛ سعید مهدوی‌کنی فرزند مرحوم آیت الله مهدوی‌کنی در دیدار با اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی اظهار داشت: خدا را شاکریم که در ایام عزای اباعبدالله (ع) فرصتی حاصل شد تا خدمت دوستان قدیمی حضرت آیت الله مهدوی کنی و انقلاب، ریشه داران و جمع اصیل انقلابی حاضر شویم.

وی افزود: هر چند فضای دانشگاه معمولا کمتر موقعیت فعالیت سیاسی به معنای خاص حزبی‌اش را می‌دهد اما نگاه مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی به حزب موتلفه اسلامی نگاه یک حزب به معنای سیاسی مطلق‌اش نبود زیرا یکی از شاخه‌ها و پایه‌های انقلاب محسوب می‌شود و دوستان قدیمی آیت الله مهدوی‌کنی همچون مرحوم آیت‌الله بهشتی، شهید عراقی‌، مرحوم عسگراولادی و ... دوستان و یاران صدیق و امتحان پس داده انقلاب و ایشان بودند.

رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع ) در ادامه درباره سیره مرحوم آیت الله مهدوی‌کنی گفت: مرحوم آیت الله مهدوی کنی همواره به دنبال پیدا کردن تکلیف بود و این که وظیفه چیست به طور معمول خیلی از مومنین هم همین مسیر را دنبال می‌کنند و به طور طبیعی هر انسان متعهد به مکتب و مرام خود، دنبال این است که بهترین راه خدمت به هدفهای مکتب و باورش را پیدا کند و سرلوحه کار خود قرار دهد.

وی ادامه داد: بعد از پیدا کردن تکلیف در هر مرحله ایستادن در اجرای این تکلیف است که در بسیاری اوقات و به اصطلاح عامیانه کم می‌آورند زیرا هزینه انجام تکلیف بسیار گران تمام می‌شود.

مهدوی‌کنی در ادامه تصریح کرد:کسانی که در انقلاب پشت سر امام و رهبری حرکت می‌کنند، این مسیر را اثبات کرده‌اند و مرحوم آیت الله مهدوی‌کنی هم یکی از چهره‌های شاخص استقامت در این مسیر بودند.

وی در ادامه با اشاره به موضوع عدالت گفت: افرادی که دارای یک نوع اخلاص هستند و توانایی ایستادن در مسیر را دارنداما باید اخلاص، اراده و عزم قوی و یک باور و یقین قوی و یک عقل سلیم برای انجام عمل حق را داشته باشند و برای رسیدن به حق، حقوق دیگر را زیر پا نگذارند و این معنای عدالت است، این ویژگی است که در وجود آیت الله مهدوی کنی به خوبی دیده می‌شد یعنی وقتی در مقابله و مواجهه با مخالف‌ترین مخالفان انقلاب قرار می‌گرفت در ضایع کردن حق آنها اگر چه به نظر می‌آمد به ظاهر در تحقق آن هدف اصلی و وظیفه کمک کند اما ایشان در این مسیر قدم نمی‌زد.

وی افزود: آیت الله مهدوی‌کنی در اوج لحظات سخت در میدان اگر احساس می‌کردند که چیزی گفته می‌شود که حق خصم مخالف و جبهه مقابل را تضییع می‌کند به آن اعتراف می‌کرد و از توهین کردن به شخصیت افراد یا نسبت دادن امور ظنّی مخالفت می‌کردند.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه سخنان خود با اشاره به مواضع آیت الله مهدوی کنی در فتنه 88 اظهار داشت: آیت الله مهدوی‌کنی در موضوع فتنه آن چنان قاطع عمل می‌کرد که طلاب و دانشجویان می‌گویند حاج آقا در مسئله فتنه عمار بود و در میدان ایستاد و حق را بیان کرد.

وی افزود: آیت الله مهدوی‌کنی همواره اعتدال و عدالت را رعایت می‌کردند و به همین دلیل حتی مخالفین ایشان به درایت، ایمان و خیرخواهی‌شان اعتقاد داشته و خارج از هوای نفس صحبت می‌کرد.

میر سلیم: بدون توجه به روحانیت به نتیجه نمی‌رسیم

همچنین در این دیدار سید مصطفی میر سلیم رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی اظهار داشت: آیت الله مهدوی‌کنی هم از نظر مقاومت و پایمردی و هم در اخلاق نمونه تمام عیار برای ما بود و به همین دلیل حق بزرگی را به گردن ما دارند.

وی افزود: ما همواره مطالب زیادی را از ایشان یاد گرفتیم که چگونه در پیشبرد اهداف انقلاب با نکته سنجی ، دقت، دل سوزی و حق طلبی مطالب را دنبال کنیم.

  میرسلیم ادامه داد: آیت الله مهدوی‌کنی چندین معیار را با هم در نظر می‌گرفتند که هم سرنوشت کلی انقلاب را به بهترین شکل پیش رود، هم نوع برخورد و مسائل اخلاقی و حقوق مردم رعایت شود.

وی ادامه داد: حقوق مردم برای ایشان خیلی اهمیت داشت و در موضوعات مختلف به یاد دارم که تماس می‌گرفتند، اهتمام ورزیده و مسائل را پیگیری می‌کردند، فکر می‌کردند که اگر ورود پیدا نکنند ممکن است که حق کسی ضایع شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: مرحوم آیت الله مهدوی‌کنی اعتقاد نداشتند که روحانیت به صورت حزب درآید و اعتقاد ایشان این بود که جایگاه روحانیت فراتر از یک جایگاه حزبی است.

وی ادامه داد:روحانیت در صحنه اداره انقلاب و کشور به گونه‌ای وارد می‌شود که حضورش فراحزبی است و باید هم فراحزبی باشد، البته در اصول طبیعی است که آن احزابی که اصولگرا هستند کاملا اهدافشان با روحانیت تطبیق پیدا می‌کند و ما هم در این سال‌ها سعی کردیم در محضر آیت‌الله مهدوی‌کنی اثبات کنیم که در اصول به آنچه ایشان اعتقاد دارند را دنبال کنیم منتها در چارچوب قانون احزاب باید کار کنیم.

میر سلیم تاکید کرد: در حال حاضر هم که خیلی کارها را بخواهیم انجام دهیم می‌بینم بدون توجه به جایگاه روحانیت نمی‌توانیم به نتیجه برسیم.
وی افزود: در موضوع پیشگیری از مفاسد اقتصادی اگر جایگاه روحانیت مد نظر قرار نگیرد به نظر 95 درصد از کار را رها کرده باشیم و در بسیاری از مسائل نهاد روحانیت می‌تواند بهترین اثر را بر روی روحیه مردم گذاشته و آنها را متعهد کند که از صمیم قلب وارد صحنه پیشگیری شوند.آیت‌الله مهدوی‌کنی همواره قاطعانه می‌گفتند روحانیت حزب نیست، این به معنای این نیست که مخالف فعالیت‌های حزبی باشند بلکه مشوق هم بودند اما حضور روحانیت را در قواره‌های حزبی محدود نمی‌کردند.

حبیبی: آیت الله مهدوی کنی برای موتلفه اسلامی فصل الخطاب بود

محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی نیز در این دیدار گفت: در حزب موتلفه اسلامی بارها اتفاق افتاد که شورای مرکزی درباره یک موضوع مهم سیاسی روز قصد تصمیم‌گیری داشت و نظرات گوناگون مبادله می‌شد نهایتا گفته می‌شد که نظر حضرت آیت الله مهدوی‌کنی برای ما فصل الخطاب است و مطالب را خدمت ایشان عرض می‌کنیم.

وی افزود: مجموعه شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی حضرت آیت الله مهدوی‌کنی را فصل الخطاب می‌دانستند و حتی در انتخابات‌ها و اینکه نامزدی را معرفی کنیم یا نکنیم با نظر ایشان بود.

بادامچیان: آیت‌الله مهدوی‌کنی آینده‌نگر بود

همچنین در این دیدار اسدالله بادامچیان نایب رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی نیز گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی مجتهدی واجد شرایط و جامع شرایط، انسانی با تقوا و عالمی که نگاه و حکمش برای ما حجت شرعی به حساب می‌آمد.

وی افزود: نظر آیت‌الله مهدوی‌کنی برای همه کسانی که می‌خواستند به وظیفه شرعی خود عمل کنند یک حجت واقعی بود.

بادامچیان تصریح کرد: آیت‌الله مهدوی یک عالم به گذشته بود، گذشته تاریک انقلاب روحانیت و نهضت‌ها و اسلام را به خوبی می‌دانست و آن را عبرت برای حرکت انقلاب می‌دانست و عالم به زمان بود یعنی زمان رو خیلی خوب می‌شناخت.

نایب رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: آیت‌الله مهدوی‌کنی واقعا جامعه مدرسین و جامعه روحانیت را یک نهاد می‌دانستند نه یک حزب.

وی افزود: یکی دیگر از خصوصیات آیت‌الله مهدوی‌کنی این بود که آینده‌نگر بودند. ایشان در دانشگاه امام صادق(ع) نیرو پروری و کادرسازی کرده است؛ این دانشگاه الگویی برای دانشگاه‌های دیگر و سایر کشورهای اسلامی است.

گفتنی است در این دیدار همسر، صبیه‌ها و آقایان ابراهیم انصاریان و حجت الاسلام میرلوحی دامادهای آیت الله مهدوی کنی حضور داشتند.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
منبع : تسنیم

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس