پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 24 آذر 1396

           
تاریخ : 27/آبان/1392 - 23:23 کد خبر : 25326

سامانه بررسی عملکرد دستگاه تغییر جهت ماهواره در مدار در کشور ساخته شد

بسیج پرس - سامانه آزمایشگاهی بررسی عملکرد دستگاه تغییر جهت ماهواره در مدار در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد.


سامانه بررسی عملکرد دستگاه تغییر جهت ماهواره در مدار در کشور ساخته شد

به گزارش بسیج پرس، سامانه تعیین و کنترل سمت ماهواره در مدار (چرخ های عکس العملی) یکی از زیرسیستم های اصلی ماهواره به شمار می رود که برای اطمینان از درستی عملکرد آن، طراحان ماهواره پیش از پرتاب باید کارکرد آن را آزمایش کنند.

از آنجا که این سامانه ها علاوه بر مشکل خرید نمونه خارجی به علت تحریم، قیمت های بالایی هم دارند،‌ در دو طرح پژوهشی به سرپرستی دکتر منصور کبگانیان، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مصطفی باقری و مهدی نبی پور، فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه با همکاری گروه تحقیقاتی آزمایشگاه سیستم های دینامیک و کنترل دانشکده مکانیک، سامانه‌های بررسی عملکرد یک درجه و سه درجه آزادی ماهواره را ساختند.

مهندس باقری، پژوهشگر طرح سامانه آزمایشگر یک درجه آزادی گفت: در این سامانه علاوه بر آزمایش عملکرد سیستم های کنترلی و شبیه سازی حرکت ماهواره در یک جهت، می توان پاسخ موتور الکتریکی چرخ عکس العملی به فرامین داده را ارزیابی و در صورت هر گونه اختلاف با مقادیر مورد نظر با تغییر میزان ورودی ها، مقدارهای متناسب را به دست آورد.

وی افزود: آزمایش عملگرها از آن جهت اهمیت داردکه با توجه به هزینه زیاد ساخت و پرتاب ماهواره، هر گونه خطایی می تواند موجب به خطر افتادن ماموریت فضاپیما شود.

مهندس مهدی نبی پور، پژوهشگر دیگر طرح نیز گفت: پس از طراحی و ساخت سامانه شبیه ساز تعیین جهت ماهواره در یک سمت (یک درجه آزادی)، ساخت سامانه شبیه ساز تعیین و کنترل جهت در سه سمت (سه درجه آزادی) در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: ‌این شبیه ساز می تواند عملکرد دستگاه های کنترل کننده جهت ماهواره و پاسخ سامانه های تغییر جهت را در سه جهت،‌ پیش از پرتاب بررسی کرده و نشان دهد.

نبی پور با اشاره به امکان ساخت نمونه صنعتی این دستگاه گفت: در نمونه صنعتی باید از یاتاقان هوایی استفاده شود که به علت هزینه زیاد تامین آن در نمونه آزمایشگاهی ساخته شده از یاتاقان معمولی استفاده شد.

وی افزود: استفاده از یاتاقان هوایی دقت دستگاه را بالا خواهد برد.

براساس این گزارش پس از پرتاب ماهواره و قرار گرفتن آن در مدار، چرخ های عکس العملی برای پایداری ماهواره در محل و اصلاح جزئی و دقیق جهت ماهواره به کار می روند. این چرخ‌ها (reaction wheels) از یک موتور الکتریکی متصل به یک دیسک سنگین ساخته است که با اعمال جریان به موتور، گشتاور تولید شده و سرعت زاویه‌یی دیسک را تغییر می دهد.

این تغییر سرعت گشتاور واکنشی به همان اندازه و در خلاف جهت آن به ماهواره اعمال می کند از این رو وقتی حسگرها خطایی را اندازه گیری کنند سامانه کنترل از این گشتاور استفاده می کند و ماهواره را در جهت مناسب قرار می دهد.


انتهای پیام//
منبع : ایسنا

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس