پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
تاریخ : 15/آبان/1392 - 14:45 کد خبر : 24796

قیمت دلار، طلا، سکه و نفت

بسیج پرس - بهای هر بشکه نفت خام سبک برنت دریای شمال که از آن به عنوان مرجع برای قیمت گذاری انواع نفت در اروپا استفاده می شود، برای تحویل در ماه دسامبر با 9 سنت افزایش نسبت به پایان معاملات روز گذشته به 106 دلار و 32 سنت رسید.


قیمت دلار، طلا، سکه و نفت

به گزارش بسیج پرس، صفحه انرژی، بررسی نرخ ارز و قیمت دلار، طلا، سکه و نفت در بازارهای داخلی و بازارهای خارجی در روز سه شنبه 14 آبان ماه 1392 به شرح ذیل است.

 

نرخ دلار آزاد 3012 تومان شد

نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز سه شنبه در بازار 947 هزار تومان، طرح قدیم 946 هزار تومان، نیم سکه 486 هزار تومان، ربع سکه 286 هزار تومان و گرمی 190 هزار تومان اعلام شد.

همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 96 هزار و 700 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1312 دلار است.

در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش 3012 تومان، هر یورو را 4100 تومان، هر پوند را 4825 تومان و هر درهم امارات را 825 تومان اعلام کردند.

قیمت طلا در بازار جهانی کاهش یافت

رویترز، قیمت جهانی طلا در معاملات امروز سه شنبه برای هفتمین روز متوالی روندی کاهشی را طی کرد و به ۱۳۱۲ دلار در هر اونس رسید.

پس از سپری کردن هفت جلسه متوالی همراه با کاهش قیمت، قیمت طلا امروز نیز روندی نسبتا کاهشی را طی کرد. بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با کاهش 3 دلاری نسبت به روز گذشته به 1312 دلار رسید.

به دلیل نگرانی از تعدیل سیاست محرک اقتصادی فدرال رزرو آمریکا، قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون حدود یک پنجم کاهش یافته است.

قیمت طلا در حال حاضر نوسان چندانی ندارد و سرمایه گذاران در آستانه انتشار آمار فرصت های شغلی ایجاد شده در آمریکا در اواخر این هفته، از انجام معاملات عمده خودداری می کنند.

فدرال رزرو ماه گذشته اعلام کرد که سیاست خرید اوراق قرضه خود را تا زمانی که وضعیت اقتصادی بهبود بیشتری یابد و موضوع بودجه حل شود ادامه خواهد داد. این موضوع احتمال به تعویق افتادن تعدیل سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا تا سال آینده میلادی را تقویت کرد، هرچند که همچنان عده ای معتقدند تعدیل این سیاست ممکن است در سال جاری رخ دهد.

یکی از اعضای ارشد بانک مرکزی آمریکا روز دوشنبه گفت، فدرال رزرو تنها زمانی باید سیاست خرید دارایی ها را تعدیل کند که اقتصاد آمریکا شاهد نشانه های واضح تری از بهبود باشد و حتی آن موقع هم باید به آهستگی عمل شود. این در حالی است که دو مقام دیگر فدرال رزرو تاکید کردند که نیازی به عجله کردن در این مورد نیست.

چن مین، تحلیلگر بازار طلا در این باره اظهار داشت: «به دلیل تعطیلی اخیر دولت و آمارهای ضعیف اقتصادی، احتمال کمی وجود دارد که فدرال رزرو سیاست خود را امسال تعدیل کند.»

وی افزود: «ما معتقدیم که فدرال رزرو در سه ماهه ابتدایی سال آینده این اقدام را صورت خواهد داد.»

تحلیل تکنیکال قیمت اونس جهانی طلا

گمانه زنیهای اخیر نسبت به کاهش زودهنگام محرک پولی آمریکا موجب شده تا اعتماد سرمایه گذاران به بازار طلا کاهش یابد.

دیلی فارکس گزارش داد: گرچه قیمت جهانی اونس طلا روز گذشته به تدریج افزایش یافت ، اما در پایان معاملات در محدوده تجارتی روز قبلش باقی ماند.

طبق نمودار تکنیکال رشد بهای جهانی طلا از ۱۲۵۱ به ۱۳۶۱ دلار حاکی از افزایش ۵۰ درصدی قیمت این فلز در روزهای اخیر می باشد.

اخیرا در بازار طلا گمانه زنیهایی وجود دارد که فدرال رزرو آمریکا کاهش میزان خرید اوراق قرضه ماهیانه ۸۵میلیارد دلاری را بزودی آغاز خواهد کرد و اجرای این طرح را در سال ۲۰۱۴ متوقف خواهد کرد. این گمانه زنیها اعتماد سرمایه گذاران به بازار طلا را کاهش داده است.

به نظر می رسد چشم انداز کاهش محرک پولی آمریکا تا بهار سال آینده به نفع بازار سهام و به ضرر قیمت جهانی طلا خواهد بود.

نمودار تکنیکال طلا نشانگر این موضوع می باشد که هنوز امکان سقوط بیشتر قیمت این فلز وجود دارد.

در حال حاضر سرمایه گذاران توجه خود را به سطوح ۱۳۰۶ و ۱۳۲۶دلار معطوف کرده اند. در صورتی که اونس جهانی طلا در بالای سطح حمایتی ۱۳۰۶ دلار باقی بماند افزایش قیمت به ۱۳۲۶ دلار میسر خواهد شد.

کاهش قیمت به زیر سطح ۱۳۰۶ دلار چشم انداز کوتاه مدت بهای طلا را تغییر می دهد.

برای اینکه طلا بازار را تحت کنترل خود درآورد، باید به سطح ۱۳۵۶ دلار افزایش یابد. با این حال، اگر افزایش ارزش دلار آمریکا ادامه یابد بهای طلا به ۱۳۰۶ دلار کاهش می یابد و سپس به سمت دامنه ۱۲۹۳ دلار حرکت می کند.

 

توصیه کارشناسان درباره عدم سرمایه گذاری در بازار طلا

کاهش شدید قیمت جهانی طلا از ابتدای سال 2013 میلادی تاکنون موجب شده تا برخی کارشناسان اقتصادی به سرمایه گذاران بین المللی توصیه کنند تا در شرایط کنونی از سرمایه گذاری در بازار طلا خودداری کنند.

به گزارش پایگاه خبری اخبار بانک،پایگاه اینترنتی "موتلی فول" گزارش داد: قیمت جهانی طلا از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۲۲ درصد کاهش داشته و این مساله بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی را با زیان و ضررهای سنگینی روبرو کرده است.

بر اساس این گزارش قیمت طلا که در ۱۲ سال گذشته با افزایش چشمگیری روبرو شده بود با ادامه روند نزولی خود در سال ۲۰۱۳ میلادی تعجب بسیاری از سرمایه گذاران را در پی داشته است.

از سوی دیگر ارزش سهام شرکت های معدنی که در زمینه تولید و استخراج طلا فعالیت می کنند از ابتدای امسال تاکنون به شدت کاهش یافته است. ادامه روند نزولی قیمت طلا بسیاری از پروژه های معدنی را از نظر اقتصادی با مشکل روبرو خواهد شد و اجرای بسیاری از این پروژه ها مقرون به صرفه نخواهد بود.

در شرایطی که نرخ تورم در اقتصاد جهانی نیز رو به کاهش است تقاضا برای خرید طلا به شدت افت کرده است. نرخ تورم منطقه یورو طی ماه اکتبر به کمتر از ۰.۷ درصد رسیده و این مساله احتمال کاهش مجدد نرخ بهره بانکی اروپا را تقویت کرده است.

بر اساس بررسی "سی ان بی سی" میزان تقاضای طلا در بازار هند در سه ماه پایانی ۲۰۱۳ میلادی نیز به اندازه سال های گذشته نخواهد بود. هند بزرگترین بازار طلای جهان است و ۲۰ درصد مصرف طلای جهان را در اختیار دارد.

کاهش شدید ارزش روپیه در برابر دلار و افزایش تعرفه واردات طلا تاثیر زیادی بر کاهش تقاضای این فلز گرانبها در هند داشته است. از جمله عوامل موثر بر قیمت طلا در ماه های گذشته می توان به کاهش ذخایر طلا در صندوق اس پی دی آر اشاره کرد.

عملکرد بهتر شاخص سهام در بازارهای مالی بین المللی موجب شده تا سرمایه گذاران ترجیح دهند در شرایط کنونی به جای بازار طلا در بازار سهام سرمایه گذاری کنند.

 

بهای نفت در بازار لندن افزایش یافت     

در پی کاهش قیمت نفت که در پایان معاملات روز گذشته به پایین ترین حد از چهار ماه پیش تا این مقطع زمانی رسید و در نتیجه استفاده سرمایه گذاران از این فرصت برای خرید احتکاری و ارزان قیمت نفت در بازار معاملات نفتی، بهای نفت در معاملات روز سه شنبه بازار لندن افزایش یافت.

در روزهای اخیر افزایش عرضه نفت در بازار جهانی و افزایش ارزش دلار در مقابل دیگر ارزهای معتبر جهان زمینه را برای کاهش قیمت نفت به ویژه در بازار نیویورک فراهم کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، بهای هر بشکه نفت خام سبک برنت دریای شمال که از آن به عنوان مرجع برای قیمت گذاری انواع نفت در اروپا استفاده می شود، برای تحویل در ماه دسامبر با 9 سنت افزایش نسبت به پایان معاملات روز گذشته به 106 دلار و 32 سنت رسید.

بهای هر بشکه نفت خام سبک شیرین، وست تگزاس اینترمدییت، در معاملات الکترونیکی(اینترنتی) بازار نفتی نیویورک،نایمکس،که پیش از آغاز رسمی معاملات این بازار انجام می گیرد برای تحویل در ماه دسامبر با 28 سنت کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین، به 94 دلار و 34 سنت رسید.

به گفته کارشناسان و تحلیلگران بانک بین المللی و خدمات مالی کومرتس‌بانک Commerzbank که اطلاعات و تحلیل‌های لازم را نیز در خصوص مسائل نفتی ارائه می‌کند، مشکلاتی که تاسیسات نفتی پیدا کرده است مانع از کاهش شدید قیمت نفت می شود و گرنه با این افزایش عرضه جهانی نفت قیمت آن باید بیشتر کاهش می یافت. ادامه جنبش های اعتراضی و اعتصابات پشت سر هم، تولید نفت لیبی را به 250 هزار بشکه در روز کاهش داده است. این در حالی است که این کشور می بایست حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز نفت تولید می کرد.

این کارشناسان می گویند با توجه به اینکه اروپا بخشی از نفت خود را از لیبی خریداری می کند مشکلات موجود در تاسیسات نفتی این کشور باعث شده است تا قیمت نفت در بازار معاملات نفتی لندن افزایش یابد.

اما در بازار معاملات نفتی نیویورک با توجه به آنکه میزان ذخیره سازی های هفتگی نفت در این کشور پیوسته در حال افزایش است روند کاهش قیمت نفت در این بازار پیوسته ادامه دارد.


انتهای پیام//
منبع : بولتن نیز

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس