پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 22 آذر 1396

           
شایعاتی که بعد از 2 ماه رنگ واقعیت گرفت/
تاریخ : 30/مهر/1392 - 14:44 کد خبر : 24233

خطر تعلیق و محرومیت بیخ گوش وزنه‌برداری ایران!

بسیج پرس - شنیدن خبر دوپینگی بودن دو وزنه‌بردار تیم ملی ایران، شاید برای مردمی که اخبار وزنه‌برداری را زیاد دنبال نمی‌کنند، عجیب باشد، اما برای خود اهالی وزنه‌برداری ایران چندان عجیب نبود.


خطر تعلیق و محرومیت بیخ گوش وزنه‌برداری ایران!

به پزارش بسیج پرس، شایعه دوپینگی بودن دو وزنه‌بردار، از یکی دو ماه قبل در وزنه‌برداری ایران پیچیده بود و اسم‌های مختلفی هم مطرح شد، اما فدراسیون وزنه‌برداری ایران و مسؤولان تیم ملی، دایم این موضوع را تکذیب کردند. با این حال افرادی که خارج از فدراسیون هستند اما با اهالی فدراسیون روابط نزدیکی دارند، تأکید می‌کردند که به زودی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری این موضوع را به طور رسمی اعلام می‌کند.

با گذشت چند هفته از این ماجرا و بستری شدن کوروش باقری سرمربی تیم ملی در بیمارستان، این موضوع هم به فراموشی سپرده شد تا اینکه فدراسیون جهانی وزنه برداری در کنگره سال 2013 خود در وروتسواف لهستان به طور رسمی اعلام کرد که 69 نمونه دوپینگ وزنه‌برداران کل کشورها در سال 2013 مثبت بوده که دو نمونه از آن برای ایران است.

طبق قوانین وادا (آژانس بین‌المللی مبارزه با دوپینگ) فدراسیونها حق ندارند نام ورزشکارانی که نمونه دوپینگ آنها مثبت شده را اعلام کنند، چراکه ممکن است در نمونه دومی که از این ورزشکاران گرفته می‌شود، مشخص شود که آنها دوپینگی نیستند.

البته رضازاده رئیس فدراسیون وزنه‌برداری سعی می‌کند مخالفت خود با دوپینگ را نشان دهد تا منتقدان، خود او را هدف انتقادات قرار ندهند: «تا زمانی‌که مسؤولیت ریاست فدراسیون وزنه برداری بر عهده من باشد، براساس وظیفه‌ای که دارم، همچون گذشته با تمام قدرت با پدیده شوم دوپینگ مبارزه می‌کنم، چون اعتقاد دارم پاک بودن وزنه برداری از دوپینگ، بیشتر از 10 مدال المپیک برای این رشته ورزشی اهمیت دارد.»

گرچه در حال حاضر گمانه‌زنی‌ها بیشتر در مورد مشخص شدن نام دوپینگی‌های تیم ملی انجام می‌شود، اما مسأله مهمتری که وجود دارد، این است که تا حدود یک ماه قبل، شایعه شده بود چهار نفر از وزنه‌برداران ایرانی دوپینگی هستند که اگر این موضوع اثبات شود، وزنه‌برداری ایران تعلیق خواهد شد. همان روزها مسؤولان فدراسیون وزنه‌برداری با اطمینان می‌گفتند که هیچ وزنه‌بردار ایرانی دوپینگی نیست.

حسین رضازاده آن زمان در مصاحبه‌ای گفت: «بچه های ما دوپینگ نکرده اند، به آنها نسکافه داده اند» و کوروش باقری هم در مصاحبه‌اش گفت: «انتشار این شایعات کار یک سری وطن فروش خائن است.»

حالا که دو ماه از آن روزها گذشته، مشخص شده که اخبار آن وطن فروش‌های خائن صحت داشته و واقعاً وزنه‌برداران ایرانی دوپینگ کرده‌اند. اما نگرانی جامعه وزنه‌برداری این است که نکند غیر از این دو نفر، وزنه‌برداران دیگری هم دوپینگی باشند و اسامی آنها در گزارشهای بعدی اعلام شود.

اگر چنین اتفاقی رخ دهد، طبق قوانین فدراسیون جهانی وزنه‌برداری، ایران از حضور در مسابقات بین‌المللی محروم خواهد شد. گرچه محرومیت از حضور در مسابقات بین‌المللی هم برای وزنه‌برداری ایران اتفاق تازه‌ای نیست و ایران قبلاً چنین محرومیتی را تجربه کرده است.

محرومیت وزنه‌برداری ایران از حضور در مسابقات بین‌المللی یک بار زمانی اتفاق افتاد که حسین رضازاده خودش وزنه‌بردار بود. مأموران وادا در بازدید سرزده‌ای که از تمرین تیم ملی وزنه‌برداری ایران داشتند، از همه وزنه‌برداران نمونه گرفتند که غیر از رضازاده، نمونه سایر وزنه‌برداران مثبت بود و همین باعث شد فدراسیون ایران تعلیق شود. پس از آن، گرچه دیگر فدراسیون ایران تعلیق نشد، اما یک بار هم تا آستانه تعلیق شدن پیش رفت.

این بار حسین رضازاده سرپرست فدراسیون وزنه‌برداری بود که طی مذاکراتی که با تاماش آیان رئیس فدراسیون جهانی انجام داد و همچنین جرایم نقدی که به فدراسیون جهانی پرداخت کرد، توانست ایران را از تعلیق نجات دهد. حالا اگر قرار باشد دوپینگ حتی یک نفر دیگر از وزنه‌برداران ایران مثبت اعلام شود، دوباره فدراسیون وزنه‌برداری با خطر تعلیق روبرو خواهد شد.

البته رضازاده مثبت اعلام شدن دوپینگ دو وزنه بردار ایرانی در سال 2013 را نقطه ضعف کارنامه خود نمی‌داند و در پاسخ به منتقدانش می‌گوید: «در همین 10 سال گذشته 18 نمونه دوپینگ وزنه برداران ایران مثبت اعلام شده، اما همگی آنها به دوران ریاست افشارزاده و مرادی برمی گردد.

براساس آنچه در سایت فدراسیون جهانی موجود است، از سال 2003 تا 2009، وادا 18 نمونه دوپینگ وزنه برداران ایرانی را مثبت اعلام کرده است، اما طی چهار سال گذشته، جز این دو نمونه اخیر که آن هم تلاش داریم به بی‌گناهی ورزشکاران ختم شود، حتی یک نمونه مثبت دوپینگ هم در وزنه برداری نداشته ایم.

حال اگر اسم این را فاجعه می‌گذارند، درباره گذشته چه نظری دارند؟» این اتفاقات در حالی است که تیم ملی وزنه‌برداری ایران از دیروز کارش را در هشتادمین دوره مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی مردان جهان آغاز کرده است.


انتهای پیام//
منبع : رجانیوز

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس