پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
تاریخ : 21/مرداد/1392 - 12:19 کد خبر : 21811

10 کشور ثروتمند نفتی از نگاه فوربس

بسیج پرس - نشریه اقتصادی فوربس ۱۰ کشور نخست ثروتمند نفتی جهان را معرفی کرد و نوشت هر کشور ثروتمند نفتی نمی تواند ثروت را به خوبی در میان جمعیت توزیع کند و این در حالی است که کشورهای کم جمعیت اغلب در نگاه نخست ثروتمند به نظر می آیند.


10 کشور ثروتمند نفتی از نگاه فوربس

نشریه اقتصادی فوربس در گزارشی، 10 کشور نخست جهان از نظر سرانه ثروت نفت و گاز را معرفی کرد.
 
در ابتدای این گزارش آمده است هر کشور ثروتمندی از لحاظ منابع نفتی نمی تواند، ثروت را به خوبی در میان جمعیت خود توزیع کند؛ درحالی که کشورهای کوچک تر از لحاظ جمعیتی اغلب در نگاه نخست به نظر ثروتمندترین به نظر می آیند اما با بررسی عمیق تر سرانه واقعی درآمد، نرخ بیکاری و وضعیت فقر ملی این کشورها، دید بهتری از توزیع ثروت نفتی در این کشورها به دست می آید.
 
در این گزارش، کشور قطر، سومین کشور دارای ذخایر گازی جهان به عنوان ثروتمندترین کشور نفتی جهان نیز شناخته شده است. سرانه ارزش کل ذخایر نفت و گاز این کشور 6.01 میلیون دلار برآورد و نرخ بیکاری آن 0.5 درصد اعلام شده است. از وضعیت فقر در این کشور آماری ارائه نشده است.
 
در ادامه، کویت به عنوان دومین کشور ثروتمند نفتی با سرانه ارزش کل ذخایر نفت و گاز 4.14 میلیون دلار عنوان شده است. جمعیت این کشور کوچک تقریبا برابر با جمعیت شیکاگو است. نرخ بیکاری در کویت برابر با 2.2 درصد در سال 2004 برآورد شده است.
 
امارات نیز سومین کشور ثروتمند نفتی جهان نام گرفته است. این گزارش از امارات با عنوان کشوری کوچک اما پر از سوخت یاد کرده است. سرانه ارزش کل ذخایر نفت و گاز این کشور 1.63 میلیون دلار تخمین زده شده است.
 
بر اساس این گزارش، درحالی که 19.5 درصد جمعیت این کشور کوچک زیر خط فقر زندگی می کنند، امارات هنوز با مسئله فقر دست و پنجه نرم می کند و نرخ بیکاری آن 2.4 درصد عنوان شده است.
 
سه کشور نخست جهان از لحاظ سرانه کل ذخایر نفت و گاز، کشورهایی کوچک با جمعیت های اندک و ذخایر بزرگ انرژی هستند.
 
فوربس رتبه چهارم کشورهای ثروتمند نفتی را به ترکمنستان با سرانه ارزش کل ذخایر نفت و گازی برابر با 1.54 میلیون دلار در دریای خزر اعطا کرده است.
 
این گزارش، ترکمنستان را کشوری فقیر با 30 درصد جمعیت زیر خط فقر عنوان کرده است که 60 درصد جمعیت آن بیکار هستند.
 
بر اساس این گزارش، ونزوئلا با 1.14 میلیون دلار سرانه ارزش کل ذخایر نفت و گاز و نرخ 8 درصدی بیکاری در جایگاه پنجم قرار دارد. 31.6 درصد مردم ونزوئلا زیر خط فقر زندگی می کنند.
 
به گزارش این نشریه اقتصادی، عربستان ششمین کشور ثروتمند نفتی جهان با سرانه ارزش کل ذخایر نفت و گاز 1.12 میلیون دلار است. نرخ بیکاری در عربستان 10.7 درصد عنوان شده است.
 
لیبی با 861.101 هزار دلار، کانادا با 565.049 هزار دلار، برونی با 521 هزار دلار و عراق با 515.384 هزار دلار سرانه ارزش کل ذخایر نفت و گاز در رتبه های هفتم تا دهم قرار دارند.
 
نرخ بیکاری  کشورهای لیبی، کانادا، برونئی و عراق نیز به ترتیب 30 درصد، 7.3 درصد، 2.7 درصد و 16 درصد اعلام شده است. همچنین در لیبی 30 درصد ، در کانادا 9.4 درصد ، در برونئی 4 درصد و در عراق 25 درصد مردم زیر خط فقر زندگی می کنند.
 
سرانه ثروت نفت و گاز ایران ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر گازی و سومین دارنده ذخایر نفتی جهان کمتر از 350 هزار دلار تخمین زده شده است.
 
 


انتهای پیام//
منبع : فارس

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس