پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
تاریخ : 02/مرداد/1392 - 13:13 کد خبر : 21151

انتقال ثبت اختراعات از قوه قضائیه به مجریه

بسیج پرس - قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی از تصویب سیاست‌های اجرایی قانون مالکیت فکری خبر داد و گفت: با اصلاح قانون مالکیت فکری و بر اساس این سیاست‌ها ثبت اختراعات و مالکیت فکری از قوه قضائیه به مجریه منتقل خواهد شد.


انتقال ثبت اختراعات از قوه قضائیه به مجریه

به گزارش بسیج پرس، دکتر منصور کبگانیان در حاشیه سی و هفتمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به راهکارهای نقشه جامع در زمینه ثبت مالکیت فکری افزود: در راهبرد یک نقش جامع علمی کشور 4 اقدام ملی وجود دارد و در آن تصریح شده ثبت و اعتبار سنجی مالکیت فکری در حوزه علم و فناوری در قوه مجریه انجام شود این در حالی است که این امر بر عهده قوه قضائیه است.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی با تاکید بر اینکه این انتقال بدون داشتن چارچوب ها و سیاست ها امکان پذیر نیست، اظهار داشت: برای انجام  این کار نیاز به چارچوب ها و سیاست هایی است که در این جلسه سیاست‌های اجرایی آن به تصویب رسید.

کدام دستگاه می‌تواند مرجع ثبت مالکیت فکری باشد

وی با اشاره به تعیین مرجع ثبت مالکیت فکر در این سیاست‌ها توضیح داد: در این جلسه ویژگی‌های دستگاهی که باید متولی ثبت مالکیت فکری باشد تصویب کردیم و بر اساس آن این دستگاه باید دارای قدرت تحلیل مسایل صنعتی باشد ضمن آنکه تسلط و داشتن اطلاعات کافی از فضای کسب و کار و تولید و تجارت کشور داشته باشد.

کبگانیان تسلط و اشراف داشتن در مسایل حوزه فناوری و الزامات و سیاست‌های توسعه فناوری را از دیگر ویژگی‌های دستگاه متولی امر ثبت مالکیت فکری دانست و ادامه داد: علاوه بر آن دستگاه مورد نظر باید فهم و تسلط کافی بر مفاهیم و قوانین بین المللی نظام مالکیت فکری و انگیزه سازمانی برای ارتقای کمی و کیفی آمارهای مربوط نیز داشته باشد.

وی با تاکید بر آنکه اختراعات بین المللی تا حدی رشد دارند چون در دستگاهی که انگیزه ثبت اختراعات را داشته باشد در حال حاضر در کشور نداریم از این رو باید دستگاه‌هایی را ایجاد کنیم که انگیزه لازم را برای سرمایه گذاری در این زمینه را داشته باشند تا مخترعان در این زمینه رها نشوند.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی با بیان اینکه این اقدام در نقشه جامع یک اقدام مترقیانه است، خاطر نشان کرد: ما پیشنهاداتی برای سازمان متولی ثبت مالکیت فکری داریم ولی رسما اعلام نمی‌کنیم چون بهتر است قوه مجریه با توجه به این سیاست‌ها با هماهنگی مجلس شورای اسلامی تصمیم گیری کند.

تعیین تکلیف ثبت اختراعات و مالکیت فکری

کبگانیان با بیان اینکه در اکثر کشورهای مترقی جهان ثبت مالکیت فکری در قوه مجریه است، ادامه داد: برای رفع اختلاف به قوه قضائیه مراجعه می‌شود.

وی با اشاره به تعین تکلیف ثبت احتراعات پس از تصویب سیاست‌های اجرایی قانون ثبت مالکیت فکری، خاطر نشان کرد: بر اساس این سیاست‌ها و اصلاح قوانینی که با کمک مجلس شورای اسلامی انجام خواهیم داد انتقال مرجعیت ثبت مالکیت فکری از قوه قضائیه به قوه مجریه انجام خواهد شد.

جزئیات موارد اصلاحی قانون ثبت

کبگانیان با بیان اینکه یک سال فرصت داریم تا قانون ثبت مالکیت فکری را اصلاح کنیم، یادآور شد: قانون ثبت مالکیت فکری چندین بار در مرکز پژوهش‌های و کمیسیون مجلس شورای اسلامی مطرح بوده و پیشنهاد کردند که این قانون دائمی شود.

وی اضافه کرد: این قانون به دلیل وجود اشکالات اساسی و تناقضی که با نقشه جامع علمی کشور داشت، درخواست کردند که این قانون دائمی نشود و تنها یک سال تمدید شود تا مخترعان در کشور بلاتکلیف نباشند.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی یادآور شد: در فرصت یک ساله‌ای که تا انتهای سال داریم درصدد هستیم که این قانون به گونه‌ای اصلاح شود که مرجع ثبت مالکیت قکری در قوه مجریه صورت گیرد.

 


انتهای پیام//
منبع : مهر

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس