پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
مدیر اکتشاف نفت فلات قاره خبر داد:
تاریخ : 24/ارديبهشت/1392 - 04:30 کد خبر : 17811

توسعه ۱۲ میدان جدید نفت ‌و گاز در خلیج فارس

بسیج پرس - مدیر اکتشاف نفت فلات قاره از جزئیات برنامه ایران برای توسعه ۱۲ میدان و مخزن ایرانی در خلیج فارس شامل ۸ میدان مشترک و ۴ میدان مستقل با سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیون یورو خبر داد.


توسعه ۱۲ میدان جدید نفت ‌و گاز در خلیج فارس

به گزارش بسیج پرس، سید‌منصور غیبی حیات با اشاره به طرح شرکت نفت فلات قاره برای توسعه 12 میدان و مخزن جدید ایران در خلیج فارس اظهار داشت: از 12 میدان و مخزن جدید 8 مخزن مشترک است که در بعضی از این میادین مانند سیری E بعضی لایه‌ها توسعه یافته است، اما در لایه های پایین‌تر مخازن دست نخورده‌ای وجود دارد.

 
وی اضافه کرد: در بعضی از این میادین مانند مخزن واقع شده در شمال غرب میدان رشادت که از لایه فعلی در حال تولید رشادت جدا است نیز تاکنون هیچ فعالیت توسعه‌ای انجام نشده است.
 
مدیر اکتشاف شرکت نفت فلات قاره افزود: سیری، شمال غرب میدان رشادت و لایه‌کنگان دالان میدان فروزان از جمله میادین مستقلی هستند که در این طرح حفاری و برای تهیه MDF آنها اقدام خواهد شد.
 
وی اظهار داشت: یک میدان در کنار میدان عظیم پارس جنوبی و یک میدان ‌بین میادین سیری و سلمان داریم که در چند سال اخیر شناسایی شده‌اند و فعالیتی در آنها انجام نشده است.
 
*حجم ذخایر 12 میدان جدید ایرانی در خلیج‌فارس مشخص نیست
 
غیبی حیات تصریح کرد: این 12 میدان نفتی و گازی هستند و هنوز برآورد دقیقی از حجم ذخایر آنها نداریم چرا که محاسبات لرزه‌نگاری دو بعدی برای تک تک آنها باید انجام شود و با اطلاعات لرزه‌نگاری 3 بعدی که امسال انجام می‌شود تجمیع شود تا حجم ذخایر قابل برداشت از میادین جدید مشخص شود.
 
وی اضافه کرد: با شرکت ایرانی پترو ایران قراردادی با برآورد اولیه 600 میلیون یورو برای حفاری 12 حلقه چاه و تهیه MDF در این 12 مخزن امضا خواهیم کرد.
 
محمود زیرکچیان‌زاده  مدیر عامل نفت فلات قاره گفت:« برای توسعه و تولید و پایداری تولید نفت و گاز در خلیج‌فارس قرارداد خوبی برای حفاری 12حلقه چاه در مخازن و میادین جدید خلیج‌فارس برای توصیف و توسعه این مخازن امضا کردیم.»
 
وی افزود: این چاه‌ها عمدتاً در مخازنی حفر می‌شود که اطلاعات ما از آنها تکمیل نشده است، چنانکه 8 حلقه از این چاه‌ها در میادین مشترک حفر می‌شود؛ این حفاری همراه با لرزه‌نگاری سه بعدی انجام می‌شود تا مشخصات مخزن استخراج شده و تعیین تکلیف شود؛ این حفاری‌ها در مخزن مشترک میدان ساتر، بخش مشترک میدان فرزام و امثال آنها انجام می‌شود.
 
وی تاکید کرد: سال گذشته مقدمات فراهم شد و امسال حفاری این 12 حلقه چاه 100در صد آغاز می‌شود که شرکت پترو ایران به صورت قطعی طرف این قرارداد است.
 
زیرکچیان‌زاده گفت: با این حفاری‌ها و لرزه‌نگاری 3 بعدی MDP (طرح توسعه جامع) 12 مخزن و میادین جدید ما در خلیج‌فارس استخراج می‌شود و در واقع توسعه آنها نهایی می‌‌شود که به معنی تعیین تکلیف مخازن جدید ما در آینده است.


انتهای پیام//
منبع : فارس

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس