پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
رستم قاسمی:
تاریخ : 31/فروردين/1392 - 14:52 کد خبر : 16542

وزارت نفت قانون برنامه پنجم در نفت را تغییر داد

بسیج پرس - وزیر نفت امروز در جمع خبرنگاران از پیشنهاد به مجلس در جهت تغییر قانون برنامه پنجم توسعه خبرداد.


وزارت نفت قانون برنامه پنجم در نفت را تغییر داد

این درحالی است که در حال حاضر برنامه جدید نفت برای برنامه پنجم توسعه در قالب نقشه راه وزارت نفت تدوین و در حال اجراست.

رستم قاسمی در خصوص نیاز صنعت نفت به 250 میلیارد دلار تا پایان برنامه پنجم توسعه در حالیکه با حدود 53 میلیارد تومان می توان برنامه پنجم در نفت را محقق کرد، توضیح داد: به تازگی ما پیشنهادی به مجلس داده ایم تا برنامه پنجم توسعه در بخش نفت از افزایش ظرفیت تولید یک میلیون بشکه به یک میلیون و 200 هزار بشکه و در بخش گاز از افزایش 250 میلیون مترمکعب به 450 میلیون مترمکعب تغییر یابد.
 
وزیرنفت در حالی از این افزایش ظرفیت در بخش نفت و گاز تا پایان برنامه پنجم توسعه خبر می دهد که در حال حاضر این وزارتخانه برای پیشبرد اهداف اولیه صنعت نفت با کمبود منابع مالی مواجه است. تا جاییکه که وی از مذاکره با بانک مرکزی برای تخصیص 10 میلیارد دلار سرمایه به بخش بالادست نفت در سال 92 در قالب بودجه امسال تاکید می کند.
 
درعین حال وی در توضیح بیشتر به این سوال خاطرنشان ساخت: 250 میلیارد دلار سرمایه مورد تاکید از سوی این وزارتخانه رقمی است که در برنامه پنجم توسعه آمده و نیاز این صنعت بیش از این رقم تا پایان برنامه پنجم خواهد بود.
 
به گفته وی، افزایش ظرفیت تولید به ازای هر بشکه در بخش خشکی به 25 هزار دلار و در بخش دریا به 35 هزار دلار سرمایه نیاز دارد اما توسعه بخش های دیگر صنعت در راستای تحقق این اهداف به سرمایه گذاری نیاز دارد و تنها سرمایه مورد نیاز به توسعه میادین نفت و گاز بر نمی گردد.
 
وزیرنفت در حالی این ارقام را مورد تاکید قرار می دهد که در صورت آنکه این وزارتخانه تلاش داشته باشد تا طبق قانون عمل کند برای تحقق برنامه پنجم فعلی به 52.5 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.
 
چرا که در صورت افزایش یک میلیون بشکه ای ظرفیت تولید به ازای هر بشکه سی هزار دلار به 30 میلیارد دلار سرمایه در جهت تحقق این هدف نیاز داریم و در صورت تلاش برای تحقق برنامه پنجم در بخش گاز و افزایش 250 میلیون متر مکعبی ظرفیت گاز با افتتاح 7 فاز پارس جنوبی و میدان گازی کیش این مهم محقق خواهد شد.
 
براین اساس برای توسعه بخش گاز کشور تا پایان برنامه پنجم به 22.5 میلیارد دلار سرمایه نیاز خواهیم داشت که تمام این اهداف با 52.5 میلیارد دلار محقق می شود.
 
 
/ خبر آنلاین


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس