پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
تاریخ : 31/فروردين/1392 - 11:02 کد خبر : 16510

کشاورزی در حماسه اقتصادی


کشاورزی در حماسه اقتصادی

سال 92 با نگاه داهیانه مقام معظم رهبری سال « حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی » نام گرفته است و همین امر نیز توجه به بخش های اقتصادی در کشور را به صورت یک مسئله حتمی مطرح ساخته است. ایران اسلامی هم اکنون باید تمام توان و قوای خویش را صرف بازسازی و توسعه اقتصادی قرار دهد چرا که دشمنان پس از شکست در ساحت های نظامی و سیاسی سعی دارند تا از این به بُعد به کشور ما لطمه بزنند. بدون تعارف باید اعتراف کنیم که  اقتصاد پر ظرفیت ایران، دچار برخی مشکلات و ناهنجاریهای داخلی است که تا آنها اصلاح نشود، راه برای به جریان افتادن اقتصاد مقاومتی و جهادگران و حماسه سازان اقتصادی سخت است. اصلاح راه و برداشتن موانع، باید توسط دولتمردان سیاسی، اقتصادی و قوای مقننه و قضائیه متعهد و متخصص، بصورت جهادگونه و حماسه سازانه صورت گیرد تا جهادگران عرصه تولید و سازندگی و آحاد مردم نقش آفرینی حماسه سازانه خود را نشان دهند. ما می توانیم بدون تکیه بر نظام سلطه مشکلات نهادی خود را بر طرف نماییم. ملت ایران با انتخاب بهترین خط شکن در عرصه اجرایی، باید موانع پیش روی حماسه اقتصادی را بردارند.

 

با راهبردهای تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری باید به سمت استقلال اقتصادی برویم تا آسیب‌پذیری ما کاهش یابد چرا که فشارهای تحریم اقتصادی در سال 91 نشان داد، دشمن از ضربه زدن به ایران اسلامی در هر عرصه‌ای که بتواند دریغ نخواهد کرد.بدون تردید در این میان بخش کشاورزی در خلق حماسه اقتصادی جایگاه مهم و نقش بی بدیلی دارد . سال گذشته تحریم ها بهترین فرصت ها را برای رسیدن به خودکفایی در تولیدات کشاورزی فراهم آورد بطوری که میزان تولید محصولات کشاورزی از مرز 110میلیون تن گذشته است.

با توجه به سهم 13درصدی بخش کشاورزی در تولید ارزش افزوده و 23 درصدی در اشتغال کشور، این بخش در چارچوب تاکید رهبری و تداوم حمایت از تولید ملی به توجه بیشتری نیاز دارد.جدیت بیشتر کشاورزان در استفاده بهینه از ظرفیت های موجود نیز ضروری است و فعالان این بخش به عنوان تکلیف باید در زمینه تحقق حماسه اقتصادی در بخش کشاورزی گام بردارند. حمایت کارگزاران دولت از بخش کشاورزی نیز ضرورت دارد. تامین بموقع نهاده های تولید و قیمت گذاری مناسب محصولات مشمول خرید تضمینی، موجب ترغیب تولیدکننده ها در بخش کشاورزی خواهد شد.

 

مشارکت بیشتر تشکل های کشاورزی در سیاست گذاری و اجرای برنامه های توسعه دیگر مولفه در این بخش است. چنانچه مجریان در اجرای قوانین مصوب بخش کشاورزی مانند قانون ارتقای بهره وری در بخش کشاورزی اهتمام بیشتری داشته باشند، مسیر خلق حماسه اقتصادی در این بخش هموار می شود.

حماسه اقتصادی در بخش کشاورزی با افزایش کمی و کیفی تولید محقق می‌شود. بررسی روند بلند مدت بخش کشاورزی نشان دهنده رشد تولید در بخش کشاورزی است. در بعد کمی روند امیداور کننده می باشد و در بخش کیفی با وجود تغییرات ایجاد شده، هنوز رضایت بخش نیست و با نقطه دلخواه فاصله دارد. برای رسیدن به نقطه مناسب باید به چند بعد توجه کرد بعد اول، آموزش بهره برداران بر سر مزارع است . بعد دوم، تنظیم بازار محصولات کشاورزی است . بعد سوم، نیاز به راهبرد بلند مدت سرمایه گذاری در بخش کشاورزی می باشد .

درحالی که دایره تحریم‌ها علیه کشورمان هر روز تنگ‌تر می‌شود به نظر می‌رسد بهترین زمان برای کاهش اتکا به درآمدهای نفتی است؛ عملکرد بخش کشاورزی در چند سال اخیر قابل توجه و تقدیر است اما اقتصادی کشور درباره تحقق اهداف تولید ملی آن هم در بخش کشاورزی می بایست گام های بلندتر و بزرگتری بردارد و همانطور که مقام معظم رهبری تأکید کردند باید با خلق حماسه اقتصادی نسبت به این موضوع، ریشه نفت را از اقتصاد جدا کرد و آواز دلنواز خودکفایی در محصولات کشاورزی در کشور طنین انداز شود.

/اینا


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس