پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 22 آذر 1396

           
تاریخ : 20/فروردين/1392 - 15:34 کد خبر : 16099

پیشنهاد افزایش 200 تا 300 تومانی قیمت‌ بنزین‌

بسیج پرس - سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه بعید می‌دانم که مجلس با اجرای فاز دوم هدفمند‌ی یارانه‌ها در شرایط فعلی، موافقت کند، از پیشنهاد نمایندگان برای افزایش ۲۰۰ و ۳۰۰ تومانی قیمت‌ بنزین‌های آزاد و سهمیه‌ای خبر داد.


پیشنهاد افزایش 200 تا 300 تومانی قیمت‌ بنزین‌

جعفر قادری نماینده مردم شیراز و سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1392 کل کشور در حاشیه جلسه علنی صبح امروز مجلس با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبات و بررسی‌های لایحه بودجه 92 در این کمیسیون اظهار داشت: بر اساس توافقی که در هیئت رئیسه کمیسیون انجام شد، باید تا 15 اردیبهشت ماه بودجه 92 را برای رسیدگی در صحن علنی به هیئت رئیسه ارائه دهیم بنابراین دو هفته اول کاری کمیسیون را به بررسی کلیات و درآمد‌ها خواهیم پرداخت و دو هفته بعدی را به بررسی هزینه‌های بودجه اختصاص می دهیم.

 
وی ادامه داد: در جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق، وزیر اقتصاد، رئیس‌کل بانک مرکزی و معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور حضور یافتند و توضیحاتی را درباره کلیات بودجه 92 ارائه دادند، اما در این جلسه تعدادی از نمایندگان اعلام کردند که اطلاعاتی که از کلیات بودجه  92 وجود دارد، کامل نیست و بنابراین مقرر شد قبل از رای‌گیری درباره کلیات، از مسئولان مختلف دعوت کنیم تا در کمیسیون تلفیق حضور یافته و درمورد لایحه بودجه توضیح دهند.
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس به جلسه امروز کمیسیون اشاره کرد و از حضور وزرای نفت، صنعت و معدن و تجارت رئیس سازمان خصوصی‌سازی و فرزین خبر داد و گفت: اگر نیاز باشد در این جلسه مسئولان مرتبط با تحریم‌ها نیز حضور خواهد داشت تا در جلسه روز آینده کمیسیون تلفیق وارد بررسی کلیات بودجه 92 شویم.
 
قادری همچنین به جزییات لایحه بودجه 92 اشاره کرد و با بیان اینکه از 144 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی پیش‌بینی شده در سال گذشته، حدود 107 هزار میلیارد تومان عملکرد بودجه عمومی دولت در سال 91 بوده است، خاطرنشان کرد: عملکرد بودجه عمرانی در سال 91 حدود 15 هزار میلیارد تومان و عملکرد بودجه جاری 91 هزار میلیارد تومان بوده است که حدود 3.8 میلیارد دلار نیز سرجمع درآمد‌های نفتی در سال گذشته بود.
 
وی افزود: از آنجا که این موضوع در اختیار بانک مرکزی گذاشته شده است؛ در جلسه روز گذشته این سوال پیش آمد که وقتی عملکرد بودجه عمومی دولت در سال 91 حدود 107 هزار میلیارد تومان بوده، چطور 166 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی برای سال 92 پیش‌بینی شده است؟ که مسئولان دولتی گفتند، پیش بینی شده تا 15 هزار میلیارد تومان از محل درآمد‌های هدفمندی یارانه‌ها به بودجه عمومی تزریق شود و در وصول مالیات‌ها نیز مقداری افزایش درآمد‌ها پیش‌بینی شده است.
 
این نماینده مجلس همچنین تصریح کرد: در جلسه روز گذشته، نمایندگان نگرانی‌های خود از وابستگی بودجه به نفت را مطرح کردند و معتقد بودند که وابستگی بودجه به نفت کم نشده است چراکه درست است که میزان صادرات نفت در بودجه کاهش یافته و نسبت به سال گذشته کمتر پیش‌بینی شده، اما با افزایش نرخ ارز از 1226 تومان به 2500 تومان، عملا به درآمد‌های ریالی فروش نفت افزوده شده است.
" بودجه جاری سال گذشته 101 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که 91 هزار میلیارد تومان آن محقق شده و در بودجه امسال هم بودجه جاری 121 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است."
 
قادری با اشاره به یارانه پرداختی نان و دارو نیز خاطرنشان کرد: سال گذشته 11 هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه نان و دارو پرداخت شد و امسال پیش‌بینی شده که 23 هزار میلیارد تومان برای یارانه نان و دارو پرداخت می‌شود.
وی افزود: بودجه عمرانی نیز برای سال 92 حدود 37 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که قرار است 10 هزار میلیارد تومان از این رقم از محل اجرای قانون یارانه‌ها تامین شود و 5 هزار میلیارد تومان نیز از محل اجرای قانون یارانه‌ها به بودجه جاری اختصاص یابد.
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در باره اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها در بودجه 92 از پیش بینی این موضوع در بودجه خبر داد اما گفت که اجرای مرحله دوم را بعید می داند.
قادری ادامه داد: در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پیشنهادی مطرح شد تا اگر مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرایی نشد، تغییری در قیمت حامل های انرژی داشته باشیم تا نرخ بنزین سهمیه‌ای از 400 تومان به 700 تومان و نرخ بنزین آزاد از 700 تومان به 900 تومان افزایش یابد.
 
وی برهمین اساس خاطرنشان کرد: دولت در سال گذشته 42 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی بین مردم توزیع کرده است که 28 هزار میلیارد تومان آن از محل افزایش قیمت‌ها بوده همچنین 14 هزار میلیارد تومان نیز از محل بودجه تامین شده است اما بعید می‌دانم که مجلس با اجرای فاز دوم هدفمند‌ی یارانه‌ها در شرایط فعلی، موافقت کند.
 
این نماینده مجلس ادامه داد: اعداد و ارقامی که دولت برای هدفمندی ارائه می‌کند و می‌گوید با اجرای مرحله دوم، تورم بیش از 13 تا 14 درصد افزایش نمی‌یابد و از 30 درصد تورم فعلی، نهایتا به 40 تا 50 درصد می‌رسد یک تحلیل واقعی نیست زیرا بخشی از اثر تورم در کاهش ارزش ریال یا افزایش نرخ ارز نشان داده می‌شود و با توجه به وابستگی تولید به نرخ ارز، این اقدام موج تورمی بعدی را به دنبال خواهد داشت.
 
قادری با بیان اینکه امکان تحقق درآمدهای نفتی و مالیاتی در لایحه بودجه 92 چندان دشوار نیست، گفت: شاید تحقق درآمد 67 هزار میلیارد تومانی نفتی با نرخ ارز فعلی در بودجه چندان سخت نباشد،‌ همچنین درآمدهای مالیاتی در بودجه سال گذشته 45 هزار میلیارد تومان بود که 39 هزار میلیارد تومان آن محقق شد و اکنون در بودجه 92، 53 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده، ما فکر می‌کنیم بدون تغییر قانون مالیات و با توسعه پایه‌های مالیاتی می‌توانیم به این رقم برسیم پس درآمدهای نفتی و مالیاتی محقق می‌شود اما مجلس با 15 هزار میلیارد تومان مربوط به هدفمندی موافقت نخواهد کرد.
 
وی در پایان با اشاره به بررسی اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در کمیسیون اقتصادی، گفت: نمایندگان تلاش دارند این قانون زودتر اصلاح شود البته این نگاه که نرخ مالیات برای مالیات‌دهندگان افزایش یابد شاید چندان معقول و منطقی نباشد بلکه ما معتقدیم باید به دنبال کسانی باشیم که فرار مالیاتی دارند. در این راستا اگر مشکل قانونی وجود داشته باشد، اصلاح خواهد شد.
/ تسنیم


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس