پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 27 آذر 1396

           
تاریخ : 15/فروردين/1392 - 10:51 کد خبر : 15737

باید لایق شهادت بود

بسیج پرس - شهادت را چنان جایگاهی است که پیامبر اکرم (ص) در باب آن فرموده اند: بالاتر از هر کار خیری، خیر و نیکی دیگری است تا آنکه فردی در راه خدا کشته شود، و بالاتر از کشته شدن در راه خدا خیر و نیکی نیست. حال این که رسیدن به چنین جایگاهی آیا می شود که اتفاقی باشد؟ یعنی تمام عمر مثل دیگران زندگی کنی و بعد بی هیچ مقدمه ای و کاملا اتفاقی در راه خدا کشته شوی؟


باید لایق شهادت بود

شاید بهتر باشد که پاسخ قطعی را به این سوال را ایزد یکتا بسپاریم اما  آن چه که ما می بینیم این است که برخی از شهیدان دفاع مقدس، از دوران کودکی و نوجوانی، با ما فرقی داشتند که شاید لایق شهادتشان کرد.

دنیای بی رنگ و لعاب

به گزارش بسیج پرس، به عنوان مثال، مادر شهید علی چیت سازان درباره فرزندش می گوید: کم توقع بود. اگرچیزی هم برایش نمی خریدیم حرفی نمی زد. در یکی از ایام نوروز، پدرش رفت و یک جفت کفش نو برای او خرید.

روز دوم فروردین، قرار شد برویم دید و بازدید. تا خانواده شال و کلاه کردند، علی غیبش زد. نیم ساعتی معطل شدیم تا آمد. به جای کفش، دمپایی پایش بود. گفتم مادر، کفاشت کو؟ گفت: « بچه سریدار مدرسه مون کفش نداشت، تمام زمستان را با این دمپایی ها سر کرده بود؛ من رفتم کفش هام رو دادم بهش.» آن زمان، علی دوازده سال بیشتر نداشت.

بزرگمردی در خردسالی

خواهر شهید علی حسینی نیز  درباره شخصیت خاص این شهید از دوران نوجوانی تعریف می کند که:  با این که خودمان به پول آدامس فروشی نیاز داشتیم، ولی گاهی اوقات علی اجازه نمی داد من یا خودش فروش کنیم. وقتی می دید بچه ای از خودش فقیر تر است و وضع و حالش از ما بدتر است، او را جلو می فرستاد و می گفت: « تو برو و تو اون ماشین آدامس و شکلاتت را بفروش!» خودش کنار می ایستاد و نگاه می کرد. من از این کار علی خیلی خوشم می آمد. با این که علی آن موقع شاید کلاس دوم یا سوم ابتدایی بود، من همه کارهایش را بی برو بر گرد قبول داشتم. می دانستم درست عمل می کند.

شجاعت به عشق امام حسین (ع)

درباره شهید سید حسین علم  الهدی نیز گفته اند:  سال ها بود که مسیر دور زدن دسته های عزاداری، از میدانی بود که وسط آن مجسمه شاه نصب شده بود. سالی که مسئولیت هیات با حسین بود، گفت: « ما نمی خواهیم دسته های عزاداری امام حسین (ع) دور مجسمه شاه بگردند. » از همان سال، دیگر مسیر عوض شد. مامورهای ساواک دربه در دنبالش بودند. وقتی که گرفتنش، خشکشون زده بود؛ باورشان نمی شد که کار یک بچه سیزده، چهارده ساله باشد. »

به نظر نمی رسد که این چنین روش هایی برای زندگی، روش زندگی عموم مردم باشد. شاید همین تفاوت ها، آن ها را لایق شهادت کرد.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس