پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 21 آذر 1396

           
تاریخ : 22/اسفند/1391 - 16:20 کد خبر : 15333

شیعیان پاکستان و تاوان خط لوله صلح


شیعیان پاکستان و تاوان خط لوله صلح

در اجرای قرارداد فروش و  انتقال گاز ایران به پاکستان و طی مراسمی رسمی و حضور رئیس‌جمهور ایران و پاکستان و برخی مقامات خارجی و داخلی، آغاز عملیات لوله‌گذاری از بندر عسلویه به بندر گوادر اعلام شد.


این پروژه‌ که سالها در مسیر گفت‌وگوی طرفین و چانه‌زنی برای قیمت گاز را پشت سر گذاشته، از این جهت که امکان ادامه تا هندوستان را نیز دارد و یک حوزه تمدنی تاریخی را به یکدیگر متصل می‌کند، به خط لوله گازی صلح مشهور است. از آنجا که جمعیت قابل توجه در پاکستان و هند، بازار باثبات مصرف در بخش‌های عمومی، صنعتی و تولید انرژی را نشان می‌دهد، برای هر سه کشور عواید و نتایج قابل توجهی خواهد داشت و مهمتر از هر چیز، مناسبات و پیوندهای طبیعی و بدون تنش را تولید خواهد کرد.

به همین دلیل، از آنجا که در سیاست‌های استعماری، همگرایی و پیوندهای تکاملی بین کشورها در نقطه مقابل منافع استعماری قرار می‌گیرد، همواره از شکل‌گیری چنین روابطی جلوگیری به عمل می‌آید و برای آن مانع‌تراشی می‌شود. در طی سال‌های گذشته و برای ممانعت از نهایی شدن پروژه لوله گازی صلح از ایران به پاکستان و سپس به هند، مقامات آمریکایی به شکل آشکار و سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس به شکل پنهان و از طریق ابزارهای گوناگون برای عقیم گذاشتن این پیوند و همگرایی تلاش‌های زیادی به عمل آوردند.

پیشنهاد تامین برق و انرژی برای پاکستان و هند از طریق منافع دیگری انرژی، یکی از این کارشکنی‌هاست. از آنجا که در بافت جمعیتی پاکستان اقوام و طوائف و جریان‌های سیاسی، چهره‌های قومیتی یا کانون‌های قدرت مختلفی وجود دارند که تا به‌حال و به‌سادگی توسط قدرت‌های استعماری، در مسیر منافع استعماری مورد استفاده قرار گرفته‌اند، در قبال اجرای پروژه‌ و اجرای انتقال گاز ایران نیز، از آن استفاده شده تا این زمینه همکاری متوقف شود؛ چرا که پروژه‌ فروش و انتقال گاز ایران به مناطق گوناگون و کشورهای نیازمند، از ایران یک هاب انرژی خواهد ساخت که امنیت آن برای توسعه در کشورهای یاد شده یک امر فوری و حیاتی خواهد شد. لذا اجرای این پروژه‌، بسیاری از برنامه‌های استعماری را منفعل و متاثر خواهد کرد.

یکی از روش‌های شناخته شده برای ناتوان‌سازی کشورهای اسلامی و یا جریان‌سازی واگرایانه، ایجاد و استمرار فتنه‌های مذهبی است که انگلیسی‌ها و سپس امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در آن ید طولایی دارند. استفاده از جریان مشکوک و منحرف وهابی و تکفیری در پاکستان برای کشتار شیعیان، به شکل‌های مختلف و به بهانه‌های گوناگون و برای اهداف متنوعی، به کار رفته ولی این‌بار و در زمانی که فشارهای سیاسی - امنیتی و اقتصادی به مقامات پاکستانی به نتیجه نرسیده، تحریک احساسات و عواطف مذهبی، از طریق چند کشتار وسیع از شیعیان پاکستان، صرفاً برای متوقف کردن و عقیم گذاشتن، این پیوند جدید بین ایران و پاکستان است.

آنچه قابل توجه است اینکه تصویر ایران در بین شهروندان و مقامات پاکستان، اعم از شیعه و اهل سنت، بسیار مثبت و محترم است و تنها از طریق جریان منحرف وهابی و تکفیری و استفاده از برگه سوخته فتنه مذهبی می‌توانستند در مسیر عملیاتی شدن پروژه‌ گازی صلح، کارشکنی کنند. مردم پاکستان، مقامات و جریان‌های گوناگون حزبی به‌خوبی از ثمرات و نتایج این پروژه در بهبود اوضاع عمومی، اقتصادی و صنعتی پاکستان مطلع هستند و این در شرایطی است که اهرم‌های فشار امریکایی و انگلیسی در سال‌های اخیر،‌اقتصاد پاکستان و شرایط معیشتی و عمومی این کشور را به‌شدت تحت فشار قرار داده و نظامیان پاکستان  به‌عنوان محور اصلی کانون قدرت و دیگر مقامات سیاسی به‌خوبی می‌دانند که عمق استراتژیک پاکستان در پیوند با ایران و تکامل اقتصادی با جمهوری اسلامی است و جلوگیری از اقدامات مشکوک وهابی‌ها و تکفیری‌ها، در خدمت منافع ملی و استراتژیک مردم پاکستان خواهد بود.

ابزار فتنه مذهبی تنها در خدمت منافع استعماری و قدرت‌های غارتگر و دیکتاتورهای عربی وابسته به همین قدرت‌های بزرگ است که پدیده همگرایی و بین‌الملل اسلامی را کابوس نفوذ و سلطه و سیاست‌های غارتگری خود می‌دانند. مهار این جریان‌ها و اقدامات آنها، قبل از هر چیز، با منافع مردم و منافع ملی و اقتدار پاکستان، همسوست و انتظار مراجع عالی‌رتبه شیعه از مقامات پاکستانی، انتظاری طبیعی برای عزت اسلامی و منافع مردم پاکستان است.
/ تسنیم


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس