پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 21 آذر 1397

           
تاریخ : 14/آذر/1397 - 20:16 کد خبر : 149696

بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان ظریف

بسیج پرس - کارشناس مسائل بین الملل استیضاح ظریف را بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان دانست و گفت: محتمل ترین سناریو پس گرفتن امضاها و سناریو دیگر مطرح شدن استیضاح در مجلس و رای آوردن مجدد ظریف است که همین امر موجب استحکام جایگاه وی در هیات دولت می شود.


بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان ظریف

«مهدی مطهرنیا» روزچهارشنبه گفت: استیضاح ظریف بیش از همه به سود وی و دولت است، آنها تلاش دارند وزیری را استیضاح کنند که 30 سال در دستگاه دیپلماسی ایران درخشیده است و به عنوان دیپلمات برجسته نظام جمهوری اسلامی ایران آوازه جهانی دارد. 
وی افزود: در وضعیت کنونی که برجام به دلیل تعارضات ساختار قدرت در ایران و روی کارآمدن دولت پست نئومحافظه کار مواجه با موانعی روبرو است. استیضاح ظریف، استیضاح فردی است که در وضعیتی بسیار «آشوبناک» از منظر تئوریک قرار دارد، از یک طرف نمی تواند مذاکره کند و از طرفی باید پاسخگویی نیازهای موجود و خواسته های واقعی باشد. 
این تحلیلگر مسائل بین المللی تاکید کرد: این استیضاح به سود دولت است که وزیر امور خارجه قدرتمندش کنار برود، چون می تواند بگوید با ایجاد فضای ضدحرکت های دیپلماتیک، دولت تحت فشارهای جانبی قرار دارد و نمی تواند دستاوردهای گذشته خود را حفظ و حرکت رو به جلو داشته باشد.
مطهرنیا خاطرنشان کرد: ظریف در شکل دهی به ساختار جدید وزارت امور خارجه و قوام بخشیدن به بافتار درونی این وزارتخانه چندان موفق نبود اما به عنوان یک دیپلمات برجسته در امر مذاکره، با تشکیل تیم قدرتمند، قدرت و میزان چانه زنی خویش برای مذاکره در حوزه بین المللی را به نمایش گذاشت. از این جهت دولت می تواند در آینده از این استیضاح بهره برداری کند.
وی اظهار داشت: استیضاح کنندگان در پی از صحنه خارج کردن نیروهای موثر در انتخابات 1400-1398 مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری هستند. در این وضعیت جناح رقیب بسیاری از نیروهایی که امکان نامزدی آنها وجود دارد را تحت فشار قرار می دهند. مطهرنیا یادآور شد: ظریف اگر چه خودش خواهان حضور در انتخابات نیست اما در افکار عمومی به عنوان یکی از گزینه های محتمل ریاست جمهوری مطرح است.
وی همچنین گفت: خروج ظریف از صحنه با این اوضاع و احوال در دوسال آینده می تواند به سودش تمام شود چرا که با توجه به محبوبیتش، استیضاح و کناره رفتنش، می تواند موجب شکل گیری فضای مناسب برای جلب و جذب نیروهای اجتماعی باقی مانده در بعضی از لایه های افکار عمومی شود. 
این تحلیلگر روابط بین الملل خاطرنشان کرد: آنها با استیضاح ظریف در پی تحت فشار قرار دادن دولت هستند تا موفقیت های احتمالی دولت را در حوزه سیاست خارجی در مدت باقی مانده کاهش دهند یا با ایجاد فضای سیاسی در چهارچوب استیضاح، وزیر امور خارجه را از منظر افکار عمومی تحت فشار قرار دهند. به نظر می رسد این رویکردها چندان به نفع آنها تمام نشود و نتیجه عکس خواهد داشت. 
مطهرنیا با بیان این که ارائه مستندات درباره پولشویی اساسا یک خواست انحرافی است، اظهارداشت: بسیاری از استیضاح کنندگان پیش از این با سخنان قاطع جناح رقیب را متهم به فساد اقتصادی، سیاسی و بورکراتیک کرده بودند، آیا می توان از فساد اقتصادی سخن گفت و بعد تاکید کرد پولشویی در کشور وجود ندارد؟ مطرح شدن این میزان از اختلاس ها در کشور در لایه گوناگون فعالیت اقتصادی بدون پولشویی امکان پذیر است؟ برخی ائمه جمعه، نخبگان سیاسی رقیب و خبرگزاری ها پیش از ظریف مطالبی درباره پولشویی ارائه کرده بودند. پس همه آنها نیز مانند ظریف باید مستندات محکمه پسند ارائه کنند.
وی تاکید کرد: اگر یک وزیر نتواند در حد یک خبرگزاری در عرصه ملی به بیان نظراتش بپردازد باید برای همه کسانی که ادعاهایی در زمینه های گوناگون مطرح می کنند همین برخورد را داشته باشیم.
مطهرنیا یادآور شد: ظریف دیپلمات برجسته شناخته شده ای در مجامع بین المللی است و جایگاه ویژه ای در سطح بین المللی دارد. حذف ظریف بیش از آنکه به دولت روحانی و شخصِ ظریف لطمه بزند، دست کم می تواند به منافع ملی آسیب بزند.
به گزارش ایرنا، طرح استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با 24 امضا و در 11 محور روز سه شنبه ششم آذرماه 97 تحویل هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد که یکی از محورهای آن درباره «اظهارات و اتخاذ مواضع ناصواب از جمله اتهام پولشویی به جمهوری اسلامی» است. 
حسینعلی حاجی دلیگانی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی طراح این استیضاح است و در میان 24 نماینده امضاء کننده طرح استیضاح نام هایی چون نادر قاضی پور، سید ناصر موسوی لارگانی، نصرالله پژمانفر و امیر خجسته دیده می شود.


انتهای پیام//
منبع : ایرنا

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس