پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 21 آذر 1397

           
در برنامه بحث روز رادیو ایران مطرح شد
تاریخ : 18/مهر/1397 - 19:32 کد خبر : 148544

برنامه های «پلیس نظارت بر اماکن عمومی» و «پلیس مهاجرت و گذرنامه»

بسیج پرس - رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا درباره خدمات صدور گذرنامه برای زائران در حال حاضر گفت: در راستای قانونمندی و ایجاد بستر، از چند ماه قبل، آمادگی داریم اما در این روزها که برخی در دقایق آخر به فکر سفر می‌افتند، برای چاپ گذرنامه ساعت کار را افزایش دادیم و مردم ظرف 48 ساعت گذرنامه را دریافت می‌کنند. البته چاپ کمتر از 24 ساعت و ارسال تا 72 ساعت است.


برنامه های «پلیس نظارت بر اماکن عمومی» و «پلیس مهاجرت و گذرنامه»

به گزارش بسیج پرس؛ به مناسبت هفته  نیروی انتظامی  برنامه بحث روز  رادیو ایران   که روز های چهارشنبه از ساعت 12:40 تا 13:30   با اجرای دکتر محمد رضا قربانی از این شبکه رادیویی پخش می شود،   میزبان  دو تن از فرماندهان نیروی انتظامی  . که این روزها خیلی با مردم سرو کار دارند  بود

سرهنگ صادق رضادوست، رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا و سرهنگ مجید صمدی، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی با حضور در برنامه بحث روز رادیو ایران  به تشریح اقدامات در حوزه های خود پرداختند.

به گزارش گروه سیاسی رادیو ایران  سرهنگ رضادوست درباره اصول  و اهداف اعلام شده هفته نیروی انتظامی و همراهی پلیس با مردم، ضمن تبریک این هفته به کارکنان ناجا و خانواده های محترمشان، این هفته را فرصت خوبی برای معرفی مأموریت های پلیس به مردم عزیز و اطلاع از نیازها و مشارکت های مردمی دانست و گفت: امنیت، یک تولید همگانی است و این‌که فقط پلیس را متولی این موضوع بدانند، سخن درستی نیست. پلیس، مردم را با مأموریت های خود آشنا می‌کند و مشارکت همه اقشار مردم را جلب و جذب می‌کند.

سرهنگ صمدی نیز  در برنامه بحث روز  رادیو ایران درباره هفته نیروی انتظامی اظهار داشت: به همه همکاران خود خدا قوت می‌گویم و از خانواده‌هایشان که دوری عزیزانشان را تحمل می‌کنند، تشکر می‌کنم. از اهداف مهم ناجا، کارآمدی بوده که بازخورد آن رضایتمندی جامعه است و از آحاد مردم که در این راستا همگام ما در استقرار امنیت هستند، تشکر می‌کنم.
رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا درباره مراسم راهپیمایی اربعین حسینی تصریح کرد: رهبر انقلاب، همه را به التزام به قانون فراخواندند، بنابراین بستر این کار در عمق کشور و عقبه مرزها و در خود مرزها شکل گرفته است تا ان شاالله زوّار بتوانند به راحتی و سهولت از مرزها عبور کنند که تأمین این آسایش و رفاه، یک نوع امنیت است.

سرهنگ رضادوست درباره مهم‌ترین مبانی پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا گفت: گستره جغرافیایی پلیس اماکن، از نقطه صفر مرزی و مناطق آزاد تجاری تا مرکز کشور بوده که همکاران ما فعال هستند. این پلیس با 396 اتاق اصناف، 8300 اتحادیه صنفی، بیش از 11 هزار رسته و نوع شغلی، 3 میلیون و 500 هزار واحد صنفی که در تماس با بیش از 20 میلیون جمعیت صنفی هستند، در تعامل است. با توجه به تغییر رویکرد در کسب و کار، 21 شرکت بازاریابی شبکه‌ای با 825 شعبه در سراسر کشور، 1 میلیون و 800 هزار بازاریاب شبکه‌ای و 26 هزار تن در کسب و کار اینترنتی با نماد الکترونیکی نیز وجود دارند.

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا افزود: شروع کار هر واحد صنفی با مراجعه به اتحادیه مربوطه است و بعد از فرآیند اولیه در آن صنف، به مجوز پلیس درباره بررسی‌های فردی، انتظامی و در صورت نیاز بررسی ترافیکی نیاز دارد؛ یعنی آن واحد صنفی از شروع آمایش جغرافیایی، صلاحیت کار را پیدا می‌کند. نگاه پلیس هم مثبت است و سعی در تسهیل فرآیند آن کار را دارد. بعد از تأییدهای اولیه، کار نظارتی هم شروع می‌شود.

وی درباره تعریف قانونی از اماکن عمومی، اظهار داشت: هر واحد صنفی که از اتحادیه صنفی تقاضای مجوز کند و عضو یا تابع قانون صنفی شود، شامل نظارت پلیس خواهد شد.

سرهنگ رضادوست در پاسخ به این سؤال که آیا خودرو یک مکان خصوصی است یا عمومی، تصریح کرد: خودرو اتحادیه خاصی ندارد اما واحدهای دیگر پلیس بر خودروها نظارت می‌کنند. البته در خارج از پلیس بحث می‌شود که موضوع خودرو، خصوصی است یا اجتماعی.

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا درباره دستورالعمل پلیس در این‌باره افزود: به دلیل این‌که موضوع خودرو، اتحادیه صنفی ندارد، نظارت بر آن در حیطه مأموریت پلیس اماکن نیست. البته اگر اتفاق خاصی بیافتد، در آن شرایط واحدهای دیگر پلیس اقدام می‌کنند.

وی در پاسخ به این سؤال  که برخورد با حضور حیوانات در خودروها و مزاحمت برای اطرافیان، وظیفه کیست، گفت: این موضوع در حوزه مأموریت پلیس است اما در حوزه کار پلیس اماکن نیست. البته کد تخلفات ثبت شده در پلیس راهور درباره حمل حیوانات و رعایت نکردن آداب و شئونات کشور و حجاب، عموما وجود دارد و پلیس امنیت اخلاقی یا پلیس راهور با این موارد برخورد می‌کنند.

سرهنگ صمدی، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا  نیز در پاسخ به سؤال پرتکرار مخاطبان برنامه بحث روز درباره هزینه ویزا برای مراسم اربعین و این‌که آیا در خود مرز عراق انجام می‌شود یا دولت هزینه آن را می‌دهد یا نه، اظهار داشت: وزارت کشور اعلام کرد که طبق توافق با دولت عراق، معادل ریالی دلار را پرداخت کنند و درباره این‌که خود فرد مراجعه کند و اسکناس دلار را ارائه دهد، با سال گذشته تفاوتی نکرده و همان مبلغ 41 دلار است.
رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا درباره حوزه مأموریت آن گفت: یک بعد، درباره اتباع خارجی از بدو حضور تا حین حضور و هنگام خروج از کشور است که مربوط به رسیدگی و ارائه خدمات در مرزهای زمینی، هوایی و دریایی است و جغرافیای کار ما کل کشور را شامل می‌شود. از نزدیک به 91 مرز کشور در 82 مرز فعال است که 37 مرز زمینی و بقیه مرزهای دیگر را دربرمی‌گیرد. اتفاقاتی که ممکن است برای یک تبعه رخ دهد و موضوعات تابعیتی در اداره تابعیت و ازدواج، طلاق، ولادت و فوت در دوائر مربوطه بررسی می‌شود. طیف‌های دانشجویی، گردشگر، کارشناس و متخصصان، از جمله موارد مذکور هستند.

وی درباره گردشگران افزود: یک دسته به صورت گروهی و سامان‌دهی شده از قبل مقاصد سفر را اعلام می‌کنند و معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، متولی آن است. دسته دوم، گردشگران انفرادی هستند که خودشان برنامه‌ریزی کرده و سال گذشته بیش از 5 میلیون نفر، از پلیس خدمات دریافت کردند.

سرهنگ صمدی در پاسخ به این سؤال به این سؤال  مجری برنامه بحث روز  رادیو ایران  که معادل ریالی 41 دلار، چه عددی است، تصریح کرد: همان‌طور که معاون امنیتی وزارت کشور به عنوان رئیس ستاد برگزاری مراسم اربعین گفتند، مبلغ پایین‌تر قرار داده شده و فکر می‌کنم که 8 هزار تومان است. در مجموع، دریافت ویزا، بیمه، خدمات دفتری و... هزینه کمتر از 400 هزار تومان محاسبه شده است.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا درباره خدمات صدور گذرنامه برای زائران در حال حاضر گفت: در راستای قانونمندی و ایجاد بستر، از چند ماه قبل، آمادگی داریم اما در این روزها که برخی در دقایق آخر به فکر سفر می‌افتند، برای چاپ گذرنامه ساعت کار را افزایش دادیم و مردم ظرف 48 ساعت گذرنامه را دریافت می‌کنند. البته چاپ کمتر از 24 ساعت و ارسال تا 72 ساعت است.

وی درباره صفوف و تجمعات سال گذشته در مرزها اظهار داشت: یکی از بسترهای فراهم شده، همین است و تقاضا هر چقدر باشد، ما پاسخگوی آن هستیم. ظرفیت 32 تا 50 هزار گذرنامه در 24 ساعت را ایجاد کردیم.

سرهنگ صمدی در پاسخ به این سؤال که آیا همه مهاجرینی که وارد کشور می‌شوند، مجوزها و برگه‌های لازم را دارند، گفت: بر اساس قانون، همه باید اسناد گذرنامه و مجوز روادید (ویزا) را داشته باشند. با برخی کشورها هم که لغو ویزا داریم، باید گذرنامه را حتما داشته باشند. یکی از اقدامات، یونیک کردن (شناسه‌دار کردن حضور هر فرد مهاجر) است که با شماره 16 رقمی مانند کد ملی، خدمات سریع و آسان انجام می‌شود.
سرهنگ رضادوست، رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا نیز در پاسخ به این سؤال  مجری برنامه بحث روز  که چه جایگاه و خط و خطوط قانونی برای نظارت بر فعالیت‌های فضای مجازی وجود دارد، اظهار داشت: فضای مجازی همچون فضای حقیقی، ضوابط مخصوص قانونی خود را دارد و افزایش تقاضا برای کسب و کار مانند تاکسی‌های اینترنتی و فروشگاه‌های بزرگ مجازی را دربرگرفته است. بنابراین با تغییر رویکرد مواجه شده‌ایم و پلیس هم خودش را همراه کرده و سامانه بررسی صلاحیت این افراد را به راه انداختیم.

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا درباره سایت‌هایی که با اسم فروش کالا کلاهبرداری می‌کنند، تصریح کرد: اتحادیه‌ها و پلیس اماکن در همکاری با پلیس فتا به شناسایی کلاهبرداری‌های اینترنتی می‌پردازند و همان جنس کنترل نظارت حقیقی در فضای مجازی نیز وجود دارد.
وی در پاسخ به این سؤال که مالباختگان به کدام واحد باید مراجعه کنند و خط ارتباطی پلیس و مردم کدام است، گفت: سامانه پلیس 197 به شماره‌ تلفن‌های ما وصل هستند و برای شکایتی هم که نمی‌توانند تلفنی بگویند، می‌توانند حضوری مراجعه کنند.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1980

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس