پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 23 آبان 1397

           
تاریخ : 28/مرداد/1397 - 13:34 کد خبر : 141346

تشریح آخرین جزئیات طرح «نذر آب» برای آبرسانی به مناطق دچار خشکسالی

بسیج پرس - دبیرکل جمعیت هلال احمر به تشریح آخرین جزئیات طرح «نذر آب» در استان سیستان و بلوچستان پرداخت و گفت: استان‌هایی که شبکه آبرسانی آنها مختل شده بود شناسایی شده و آبرسانی به این مناطق در حال انجام است.


تشریح آخرین جزئیات طرح «نذر آب» برای آبرسانی به مناطق دچار خشکسالی

به گزارش بسیج پرس، محمود محمدی نسب در نشست خبری که امروز در ساختمان صلح جمعیت هلال احمر برگزار شد، اظهارکرد: در حال حاضر ما در جمعیت درگیر چند کار ویژه هستیم. در موضوع حج در حال حاضر مرکز پزشکی ما در حال خدمت رسانی به زائران است. سازمان جوانان ما نیز درگیر اردوهای تابستانی است که در استان‌های مختلف برای رده‌های سنی متفاوت برقرار است. در سازمان امداد و نجات نیز به دلیل اوج سفرهای تابستانی، امداد جاده‌ای نیز با توان بیشتری دنبال می‌شود. یکی دیگر از فعالیت‌های ما نیز مربوط به کمپین نذر آب سازمان داوطلبان برای کمک به حل بعضی از عوارض مسئله خشکسالی است که در بعضی مناطق از جمله سیستان و بلوچستان بسیار جدی است که ما در حوزه مشکلات آب شرب ورود کرده‌ایم.


دبیرکل جمعیت هلال احمر با تشریح طرح نذر آب گفت: این طرح ملی و کشوری است که در سیستان و بلوچستان شروع شده و به مناطق دیگر از جمله استان‌های کرمان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی ادامه پیدا خواهد کرد. در بخش‌هایی از این استان‌ها با مشکلات آب شرب و سایر عوارض خشکسالی مواجه‌ایم که تاکید ما بر آب شرب است.


وی اضافه کرد: مناطق شناسایی شده استان سیستان و بلوچستان را به ۱۹ بخش تقسیم کردیم و هر بخش به یکی از استان‌های کشور سپرده شده است تا بتواند ورود کند. در واقع دو سوم از جمعیت‌های استان‌های کشور در طرح مشارکت دارند و کمک می‌کنند که این مسئله حل شود. اگر کمک‌های مردمی هم بیشتر بشود با تامین منابع مالی بیشتر می‌توانیم بستر مناسبی را ایجاد کنیم و در سایر استان‌ها نیز خدمت رسانی کنیم.


محمدی نسب در مورد فعالیت‌هایی که در رابطه با طرح نذر آب در استان سیستان و بلوچستان انجام شده گفت: ما ۵۲۱ روستا را شناسایی کردیم که یا شبکه آبرسانی در این روستاها وجود نداشت یا اگر بود در این شبکه آبرسانی نمی‌شد و این افراد برای تامین آب باید کیلومترها را طی می‌کردند. ما روی راه اندازی شبکه آب تمرکز کردیم و این شبکه متناسب با جمعیت هر روستا در نظر گرفته شد و مخازنی تهیه شد و این مخازن به صورت متناوب آبرسانی می‌شوند و بر اساس میزان نیاز هر منطقه پر می‌شوند. به عنوان مثال اگر منطقه‌ای ۱۰۰ نفر جمعیت داشته باشد هر پنج روز یکبار مخازن ۱۰ هزار لیتری پر می‌شود.


دبیرکل جمعیت هلال احمر اضافه کرد: این شبکه مستقر شده و برای تداوم این کار نیازمند تامین منابع مالی هستیم. ۷۰ تانکر در طول پنج ماه از سال باید این کار را انجام دهند و برای تامین منابع مالی آن نیازمند کمک مردم هستیم و در صورتی که مردم کمک بیشتری داشته باشند می‌توانیم این کار را به سایر استان‌ها که گسترش دهیم.

محمدی نسب در مورد نحوه کمک‌های مردمی گفت: منظور ما کمک‌های مالی است زیرا بطری‌ها و یا ظرف‌های آب توزیع نمی‌کنیم و با این کمک‌ها این شبکه می‌تواند راه بیفتد و سرپا نگهداشته شود.

دبیرکل جمعیت هلال احمر در بخش دیگری از نشست خبری در مورد امداد ساحلی و حضور امدادگران جمعیت در سواحل نیز گفت: در استان‌های شمالی کشور متولی ساماندهی سواحل خود شهرداری‌ها هستند و آنجا کاری که انجام می‌دهیم در دو بخش است. یکی اینکه در بعضی از استان‌ها مانند مازندران شهرداری‌ها سراغ جمعیت هلال احمر آمدند و تفاهم‌نامه‌ای امضاء شده و به نیابت شهرداری‌ها کار ایمن سازی را انجام می‌دهند. بخش‌های دیگری هم وجود دارد که بیشتر شامل مناطق بیرون شهرهاست که در آن نقاط هم امدادگران حضور دارند؛ البته حجم کار آنجا کمتر است. همچنین در استان‌های جنوبی نیز چندین مرکز امداد دریایی داریم که به همین صورت فعالیت می‌کنند و متولی کار شهرداری‌ها هستند که در بعضی از بخش‌ها در بعضی از شهرها به آنها کمک می‌کنیم و در بعضی از مناطق نیز مستقیما خودشان ورود می‌کنند.

محمدی نسب در مورد اینکه آیا هلال احمر در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان و خوزستان که درگیر گرد و غبارند فعالیتی انجام می‌دهد یا خیر؟ گفت: در مورد ریزگردها هلال احمر ورود مستقیم ندارد و زمانی که اوضاع حاد می‌شود کارهای مختصری از جمله توزیع ماسک میان مردم انجام می‌شود. در مجموع این مطالب دغدغه مستقیم ما هست ولی ورود مستقیم نداریم.

وی همچنین در مورد اقدامات جمعیت هلال احمر در حج امسال نیز گفت: در مکه و مدینه پزشکان در درمانگاه‌ها و بیمارستان خدمات لازم را به زائران ارائه می‌دهند و اگر نیاز به خدمات جراحی باشد به بیمارستان ارجاع می‌شود. در ایام تشریق در مناسک حج نیز مراکز درمانی ما مستقر هستند و به هموطنان ارائه خدمت می‌کنند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر همچنین گفت: تا ۴۸ ساعت گذشته ۸۰۰۰ ویزیت تخصصی در مکه انجام شده است و مجموعا در این مدت ۲۵ هزار و ۶۰۰ خدمات ارائه شده است و ۹ نفر نیز به بیمارستان‌های سعودی ارجاع داده شده است. همچنین یک نفر از زائران نیز فوت کرده است.

محمدی نصب اضافه کرد: امسال تیم درمانی ما متشکل از ۲۰۰ نفر است که خدمات درمانی را ارائه می‌کند.

وی در مورد نحوه مشارکت مردم در طرح نذر آب نیز گفت: چند روش برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی وجود دارد که یکی از آنها شماره حساب جمعیت به شماره ۶۶۶۶۶ است. همچنین با ارسال عدد ۴ به سامانه ۲۰۹۹۹۹۹ می‌توانند روزانه تا هر زمانی که خواستند ۵۰۰ تومان به کمپین کمک کنند. همچنین کد USSD برای این کار در نظر گرفته شده است که در آینده در این زمینه اطلاع رسانی بیشتری خواهد شد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر در بخش دیگری از صحبت‌هایش در مورد این کمپین گفت: در راستای طرح نذر آب مخازن آب را در ۵۲۱ روستا نصب کرده‌ایم که این مخازن با آب شرب مناسب پر می‌شود تا بعد از آن مردم بتوانند با گالن‌ها و یا ظرف‌ها آب را برای مصرف به خانه ببرند.

محمدی نصب با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر علاوه بر انجام این فعالیت‌ها باید مطالبه گری را هم لحاظ کند، گفت: این مطالبه گری یکی از وظایف ذاتی هلال احمر است و طبق اسناد بالادستی نهضت صلیب سرخ و هلال احمر یکی از وظایف ما این است که کنار محرومان قرار بگیریم و صدای آنها باشیم و در این کمپین بر نقش مطالبه گری خود تاکید زیادی داریم. ما به سراغ شبکه آب و فاضلاب، شبکه بهداشت و استاندار سیستان و بلوچستان رفتیم که الحق تا کنون همکاری بسیار خوبی داشتند اما با این حال در اجرا و تداوم کار و نقش مطالبه گری خود پافشاری داریم و کار آبرسانی به روستاها به عهده سازمان آب و فاضلاب است و این مطالبه‌ای است که ما از این سازمان داریم.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس