پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 23 آذر 1397

           
تاریخ : 21/مرداد/1397 - 06:29 کد خبر : 138020

خطبه ها، ستون فقرات نماز جمعه/ پیگیری امور جامعه تا نیل به اهداف اصلی مورد نظر رهبر معظم انقلاب

بسیج پرس - رئیس ستاد نماز جمعه تهران در خصوص نقش نماز جمعه در راستای حمایت از کالای ایرانی تصریح کرد: خطبه ها، ستون فقرات نماز جمعه هستند که طبق رویدادهای اقتصادی و سیاسی و تذکرات رهبر معظم انقلاب در طول سال تبیین می شود.هدف از بیان خطبه تبیین و پیگیری امور است.


خطبه ها، ستون فقرات نماز جمعه/ پیگیری امور جامعه تا نیل به اهداف اصلی مورد نظر رهبر معظم انقلاب

سید باقر پیش‌نمازی، رئیس ستاد نماز جمعه تهران، در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس و در خصوص روند حرکت انقلاب اسلامی پس از گذشت ۴۰ سال اظهار داشت: روند حرکت انقلاب خارج از محاسبات زمینی ماست. بسیاری از فراز و نشیب هایی که صورت گرفته است، ظرف ابتلائات الهی است. غربال انقلاب از روز اول در حرکت و برخی افراد از آن سقوط کرده اند و مابقی در آن مانده اند. این ابتلائات زمینه ساز شناخته شدن استعدادهای لایق تر و شایسته تر برای روزهای اعتلا و اوج انقلاب اسلامی است. روند انقلاب رو به جلو و در راستای آماده شدن برای تحقق وعده الهی است.همانطور که حضرت امام(ره) فرمودند، این انقلاب مقدمه یک انقلاب بزرگ است. وی در خصوص انتشار تصاویری از ائمه جمعه تبریز و خرمشهر در حال کار جهادی افزود: الگوی ما پیامبر(ص) است و پیامبر(ص) فرموده است که من و علی(ع) پدران این امت هستیم. ائمه جمعه به نوعی نماینده ولی فقیه در شهرها هستند و به نحوی باید نقش پدری را در آنجا ایفا کنند.مسئولیت پذیری و دغدغه مند بودن نسبت به خانواده، از الزامات نقش پدری است.اینطور نیست که مردم باید همیشه به سراغ امام جمعه بروند؛ گاهی امام جمعه است که به کمک مردم می رود و لذا اتفاق غیرمتعارفی رقم نخورده است.البته در زمانی که بنده در صدا و سیما استانی فعالیت داشتم، مستندهایی در مورد فعالیت های روحانیون و ائمه جمعه در حوزه های ورزشی، کشاورزی، علمی، خیریه و... ساخته شد.به هر حال، به این فعالیت ها که عموما به صورت هفتگی انجام می شود، کمتر پرداخته می شود.
رئیس ستاد نماز جمعه تهران در خصوص نقش نماز جمعه در راستای حمایت از کالای ایرانی تصریح کرد: خطبه ها، ستون فقرات نماز جمعه هستند که طبق رویدادهای اقتصادی و سیاسی و تذکرات رهبری در طول سال تبیین می شود.هدف از بیان خطبه تبیین و پیگیری امورات است.
وی افزود: طی همکاری با کمیته امام خمینی(ره)، غرفه هایی در حاشیه محل برگزاری نماز جمعه نصب می شود که نمازگزاران می توانند در صورت تمایل از آن ها خرید کنند.این غرفه ها عمدتا مربوط به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) است که محصولات خانگی و غیر خانگی خود را در آن عرضه می کند.این غرفه ها با استقبال خوبی مواجه شد.
پیش‌نمازی در خصوص اهمیت نماز جمعه در این دوران اذعان داشت: نماز جمعه، کانون اجتماع مسلمانان است و در تعبیر ظریف تری مقام معظم رهبری فرمودند که: «وعده گاه مومنان است». جدا از جنبه عبادی، مردم از لحاظ سیاسی، از حال یکدیگر و آخرین وضعیت کشور و جهان اسلام باخبر می شوند.به طور کلی نماز جمعه یک فرصت آگاهی بخشی نسبت به مسائل روز است و تحلیل های متناسب آن در نماز جمعه ارائه می شود.به این ترتیب نماز جمعه موجب نشاط معنوی، امید به آینده، همبستگی و وحدت می شود.
وی درباره تلاش دشمن بری ایجاد تفرقه افکنی و برهم زدن وحدت ابراز داشت: شرارت و شیطنت دشمنان همیشه در طول تاریخ وجود داشته و علما و رهبران دینی نقش بسزایی را در بصیرت جامعه و آگاهی بخشی ایفا کرده اند. با ظهور ابرمردی مثل امام خمینی(ره) و شکل گیری انقلاب اسلامی، افق تازه ای را در حوزه وحدت جهان اسلام ایجاد شد و مسائل اختلافی به حاشیه رانده شد. با وجود فتنه هایی که رژیم صیهونیستی، آمریکا و آل سعود در منطقه ایجاد کرده اند، اگر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری نبودند، شاهد وضعیت به مراتب بدتر بودیم.
رئیس ستاد نماز جمعه تهران در خصوص فتنه افکنی آل سعود خاظرنشان کرد: در صدر اسلام و در زمان حیات پیامبر(ص) نیز منافقین در مدینه حضور داشتند و با کفار به طور پنهانی در ارتباط بودند در حالی که در جمع مسلمانان تظاهر به اسلام می کردند.تاریخ اسلام و همچنین دوران پیامبران الهی گواه خوبی برای تفسیر و تحلیل رفتار کفار و مافقین در عصر حاضر است.
پیش‌نمازی در مورد عملکرد صدا و سیما در راستای حمایت از کالای ایرانی ابراز داشت: صدا و سیما در سال جاری نسبت به سال های گذشته عملکرد بهتری دارد.رسانه ملی در ماه های اخیر، با نشان دادن واحدهای تولیدی و فعالیت افراد موفق، باعث ایجاد امید در این خصوص شده است اما هنوز با چیزی که از صدا و سیما به عنوان رسانه ملی انتظار می رود، فاصله دارد و رضایت بخش نیست.این را می شود از فرمایشات مقام معظم رهبری نیز برداشت کرد. البته باید خاطرنشان کرد که امروزه، صدا و سیما چوب غفلت خودش را از کادرسازی می خورد.زیرا برای رسانه تراز انقلاب اسلامی کادرسازی نکرده است.در دانشگاه صدا و سیما به استفاده از تکنیک های رسانه ای در ظروف مدنظر جمهوری اسلامی پرداخته نمی شود و ما در آموزش های صدا و سیما احساس خلا می کنیم. لذا امروز، صدا و سیما به تعداد کارگردان ها و تصویربردان احتیاج به ناظر دارد. راهکارها و راهبردهای برنامه سازی توسط رهبر معظم انقلاب تنظیم شده و در قالب یک کتاب در آمده است اما تهیه کنندگان به آن توجه لازم را ندارند و ما شاهد تقلید از رسانه های غربی هستیم.
پیش‌نمازی خاطرنشان کرد: کادرسازی یک امر دیربازده است و مدیران اغلب به کارهایی می پردازند که در دوره مسئولیت شان ثمر بدهد.چه لزومی دارد شبکه های استانی ۲۴ساعت باشند در حالی که زیرساخت های لازم تبیین نشده است؟مدیران برای اینکه به مقام بالاتر خود گزارش کمی خوبی ارائه کنند زمان برنامه ها را بالا می ببرند و چون محتوای کافی را در اختیار ندارند، به بازپخش ها و محتوای درجه سه و چهار تن می دهند.
وی افزود: یکی از مواردی که در صداوسیما نظرسنجی می شود تعداد مخاطبان است که موجب رقابت مدیران شبکه های رادیو و تلویزیون می شود اما به این پرداخته نمی شود که افزایش مخاطب به چه قیمتی باید انجام شود.آیا برای افزایش مخاطبان اصول و چارچوب ها را رعایت شده است یا خیر. به این ترتیب هر سال در زمان تحویل سال، ما شاهد دعوت شدن بازیگران هستیم و بعضا مبالغ بالایی هم به آنها پرداخت می شود.این کار باعث مرجع سازی در جامعه می شود که تبعات گسترده ای دارد و متاسفانه به شبکه های استانی هم سرایت کرده است.بسیاری از همین بازیگران علیه صداوسیما شدند و برخی نیز به شبکه های خارج از کشور پیوستند.
پیش‌نمازی در ادامه ابراز داشت: صداوسیما خدمات زیادی را انجام داده است اما با توجه به گذشت ۴۰سال از انقلاب اسلامی، توقع می رود که ضعف های ده سال اول دیگر وجود نداشته باشد.این نقدها به معنای نادیده گیری عملکردهای مثبت صداوسیما نیست.در حوزه برون مرزی و از طریق شبکه هایی مثل العالم و پرس تی وی کارهای بسیار خوب و موثری در مقابله با جبهه کفر و نفاق صورت گرفته است.
رئیس ستاد نماز جمعه تهران در خصوص اطلاع رسانی این ستاد در فضای مجازی بیان داشت: اخبار و اطلاع رسانی های مربوط به نماز جمعه، ضمن اینکه در سایت رسمی ستاد نماز جمعه درج می شود؛ در کانال مجازی «وعده‌گاه مومنان» در پیام‌رسان های ایتا، سروش نیز منتشر می شود.هر هفته گزیده سخنان ائمه جمعه و همچنین فایل صوتی آن به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در این کانال ها ارائه می شود. همچنین از طریق سامانه پیامکی که در نظر گرفته شده است نظرات نمازگزاران را دریافت می کنیم و در بسیاری از موارد به آنها پاسخ داده می شود.علاوه بر این موارد، اطلاع رسانی های مربوط به نماز جمعه به صورت گسترده تری از طریق اپراتورهای تلفن همراه انجام می شود.
پیش‌نمازی تاکید کرد: ستاد نماز جمعه تهران در تلاش است زحمت نمازگزاران را برای شرکت در نماز جمعه، از لحاظ ایاب و ذهاب و اطلاع رسانی محل برگزاری به حداقل برساند. امیدواریم بتوانیم شرایط را برای حضور آسان تر مردم فراهم کنیم.
رئیس ستاد نماز جمعه تهران در پایان و در خصوص نقد دولت در خطبه های نماز جمعه خاظرنشان کرد: مردم انتظار دارند در خطبه ها مطالب واقع گرایانه گفته شود.اگر موفقیت و یا ضعفی وجود دارد، همگی باید بیان شود. نقدهایی که مستدل و مستند بوده اند، مورد اقبال عمومی واقع شده اند. نمازگزاران انتظار دارند نماز جمعه آیینه واقعیت هایی باشد که در اجتماع وجود دارد. نقدهایی که در نماز جمعه بیان می شود به هیچ وجه سیاه نمایی نبوده و همگی مستند و با دلیل هستند


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس