پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 01 مهر 1397

           
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی استان تهران در گفتگوی تفصیلی با "بسیج پرس":
تاریخ : 27/فروردين/1397 - 14:56 کد خبر : 107573

احیای امید به زندگی برای مستضعفان/ گسل عمیق فقر و برنامه های درمان آن از سوی کمیته امداد

بسیج پرس - دکتر ولیئی گفت: مهمترین دستاوردهایی که نظام مقدس جمهوری اسلامی در 39 سال گذشته داشته است و می تواند به آن افتخار کند، استقلال و عزت و آزادگی است


احیای امید به زندگی برای مستضعفان/ گسل عمیق فقر و برنامه های درمان آن از سوی کمیته امداد

دکتر ولیئی ریس کمیته امداد امام خمینی(ره)  استان تهران در بازدید از تحریریه  و گفتگوی اختصاصی با بسیج پرس اظهار داشت: مهمترین دستاوردهایی که نظام مقدس جمهوری اسلامی در 39 سال گذشته داشته است  و می تواند  به آن افتخار کند، استقلال و عزت و آزادگی است و دستاوردی است که مردم کشورمان با استقلال فکری و قدرت رای عمل در تصمیماتشان بتوانند کشورشان را اداره کنند این یک افتخار برای ما و تمامی مسلمانان جهان است که یک الگویی که امام خمینی (ره) بنیان نهاد و برگرفته از هیچ مکتب فکری دیگری نبوده و کاملا  منبعث از الگوی فکری اسلام، قرآن و مکتب اهل بیت است، بتواند جاری و ساری بشود.

وی در ادامه افزود : یکی از پازل هایی که امام راحل در الگوی نظام سازی خودشان که در اوایل انقلاب ایجاد کردند، الگوی محرومیت زدایی وکمیته امداد بود و تنها نهادی هم که اسم امام را اجازه دادند در آن نهاد بدرخشد کمیته حضرت امام بود.کمیته امداد یک الگویی است برای جهانیان مثل اینکه در اقصی نقاط جهان یا با اسم امام ره یا بدون اسم این الگو را استفاده می کنند و محرومیت زدایی را در بین خود انجام می دهند.

درطول  این 39 سال گذشته، انسان های بسیاری وارد چرخه کمیته امداد شده اند، یا مددجو بوده اند یا مددکار که درهر صورت خروجی داشته اند، بعضی از مدد کاران بازنشسته شده اند و بسیاری از مددجوها به خودکفایی و استقلال رسیده اند و این چرخه مرتب استمرار داشته است .

 مدیر کل کمیته امداد امام استان تهران در تبیین رسالت اصلی این نهاد تصریح کرد: در طول هر سال، حدود 10درصد از مدد جوها از کمیته امداد خارج می شوند و 10درصد هم به عنوان مددجوی جدید وارد می شوند. درواقع،کمیته امداد همچون سیستم های اجتماعی که دستگاه تولید کننده فقر به شمار می روند، نیست.

سیستم اجتماعی فقر زا است، یعنی در بحث فرهنگی وقتی درصد طلاق افزایش پیدا می کند خود به خود بخشی از این طلاق وارد کمیته امداد می شوند و ورودی جدید محسوب تلقی می گردند. اگر در تصادفات رانندگی، وضعیت جاده ها روز به روز آشفته تر می گردد، یک بخشی از مرگ و میر ها ناشی از همین موضوع است و قریب به 16هزار نفر در سال کشته تصادفات رانندگی داریم یک بخشی ورودی کمیته امداد محسوب می شوند،  بنابراین ایجاد فقر با کمیته امداد نیست اما درمان فقر مسئولیت کمیته امداد است.


وی در ادامه افزود :خوشبختانه دستاورد کمیته امداد امسال نسبت به سال گذشته درمعرفی افراد برای ایجاد فرصت شغلی و زمینه اشتغال برای این خانواده ها که یکی از را ه های  خودکفایی این خانواده ها است توفیقات بسیار خوبی داشته است. امسال نسبت به سال گذشته تقریبا دو و نیم برابر در حوزه ایجاد اشتغال ورودی بیشتری داشتیم و توانسته ایم فرصت های شغلی بیشتری برای مدد جویان فراهم کنیم به گونه ای که سال گذشته در ده ماه ابتدایی سال چهل و سه میلیارد تومان معرفی به بانک داشتیم، اما امسال یکصدو پنچ میلیارد تومان معرفی به بانک ها را داریم و قریب به سی و پنچ میلیارد تومان از اعتبارات قرض الحسنه امداد ولایت که صندوقی وابسته به کمیته امداد است از ان طریق هم معرفی کرده ایم، .بنابراین در سال گذشته  53 میلیارد تومان  در مجموع معرفی به بانک ها داشته ایم اما امسال به 140میلیارد تومان افزایش پیداکرده است ویک کارنامه بسیار قابل قبولی وقابل دفاعی می باشد.


دکتر ولیئی در پاسخ بدین سوال که رویکرد کمیته امداد در فراهم آوردن اشتغال برای مددجویان چیست اذعان داشت: طرحی به عنوان استعداد سنجی در سال گذشته شروع  شد و امسال ما شاهد نتایج آن هستیم.

یعنی از مجموع 105هزار نفری که تحت پوشش کمیته امداد بودند، 89 هزار نفر را مورد سنجش قرار داده ایم تا توان و استعدادهای مدد جو کشف شود که هر مدد جو استعداد و توانایی کدام حرفه شغلی را دارند و راهکار خروج او از مجموعه کمیته امداد چیست؟  38 هزار نفر از این افراد کسانی بودند که توان کار کردن و انجام فعالیت را داشتند.

امسال نیز پیش بینی کرده ایم تا بتوانیم برای 10 هزار نفر ازاین 40هزار نفر فعالیت شغلی ایجاد کنیم و طی برنامه 4 ساله تا سال 1400 بتوانیم مجموعه افرادی که دارای توانمندی برای ایجاد فرصت  شغلی هستند را خودکفا کنیم.

وی راه های خروج از کمیته امداد را اینگونه برشماری کرد: یکی دیگر از نقاط خروجی مجموعه کمیته امداد در زمینه توانمند کردن در حوزه های تحصیلی است.یکی از ماموریت های کمیته امداد، شناسایی و حمایت ازخانواده هایی است که برای ادامه تحصیل با مشکلات مالی روبه رو هستند، وظیفه و ماموریت ما این است که بتوانیم مشکلات آنها را حل کنیم.  بسیاری از این افراد بوده اند که با تحصیل  توانسته اند نخبه های علمی و کارآفرین شوند.

کمیته امداد در حال حاظر دارای جامعه ای به نام جامعه نخبگان امداد می باشد که بخشی از افراد تحت پوشش بوده اند که با حمایت کمیته امداد توانسته اند به یک حدی از درآمد یا حدی از سرمایه اجتماعی برای جامعه مبدل شوند که بتوانند خودکفا شوند و علاوه بر اینکه کمک گیرنده از کمیته امداد نیستند، بلکه کمک دهنده به کمیته امداد امام ره  می باشند.

یکی دیگر از خروجی های ما ازدواج است حتی کسانی که ازدواج نا موفقی داشته اند یا همسرانشان را از دست داده اند تلاش می کنیم به وسیله مشاورانمان آنها را برای تشکیل زندگی مجدد ترغیب کنیم و کسانیکه ازدواج نکرده اند و در صف ازدواج هستند در تهیه جهیزیه آنها کمک کنیم. یکی دیگر از دستاورد های ما  امسال برای اولین بار  جشن خودکفایی تعداد 1100 نفراز  خانواده های تحت پوشش در شهر تهران است که  در 12 آذر امسال با حضور آقای فتاح برگزار کردیم.

امسال تعداد تحصیل کرده هایمان نسبت به سال قبل دو برابر شده و تعداد جهیزیه هایی که پرداخت می کنیم 30 درصد افزایش پیداکرده و طرح اشتغال تقریبا دوونیم برابر نسبت به سال گذشته افزایش داشته  است.
وی در ادامه افزود: ما در تهران 1000سالمند تحت پوشش را داریم و متاسفانه 260 بچه یسیر در کمیته امداد وجود دارد یسیر کسی ک نه پدر دارد نه مادر این بچه ها در کنار پدر بزرگ یا مادربزرگشان زندگی می کنند.


 ولیئی مطلوب ترین دستاورد این ارگان انقلابی را پوشش خانواده های نیازمند دانست و ادامه داد: مطلوب ترین دستاورد کمیته امداد را جشن خودکفایی خانواده های تحت پوشش را می توان نام برد که امروز هم یک جشن در شهر قدس انجام شد و این جشن ها ادامه دارد و این یک الگو برای جهانیان است.


وی روند درمانی نیازمندان در کمیته امداد را اینگونه تشریح کرد: در حوزه درمان، اگر یک فردی بیاید که  تحت پوشش کمیته امداد  هم نباشد ما بخشی از هزینه های او را تامین می کنیم. ما فقط در حوزه درمان امسال بیش از 45 میلیارد تومان در شهرتهران هزینه کرده ایم، با 524 تفاهم نامه ای که با بیمارستان های مختلف در سطح تهران داریم و با مراکز درمانی و رادیولوژی و آزمایشگاه هایی که قرارداد بسته ایم در تلاشیم برای خانواده های تحت پوشش خدمات درمانی بیشتری انجام دهیم و تلاش می کنیم در امر پیشگیری نیز اقداماتی را انجام داده و کلاس هایی را در این رابطه برگزار نمائیم.


وی افزود: مقام معظم رهبری در فروردین 94 یک اساسنامه جدید را  به کمیته امداد ابلاغ کردند که بر اساس آن هیات امنای جدید و ریاست کمیته امداد، حکم ماموریت دریافت نموده و شروع به کار کردند. از حدود دو سال و ده ماه گذشته تا کنون، کمیته امداد در این زمینه فعالیت های بسیاری داشته تا بتواند یک نظام مسنجمی را در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری  که مبتنی بر کاهش فقر و محرومیت زدایی است و استفاده از ظرفیت های  قوای مختلف سه گانه ومردم، در جهت کاهش فقر و محرومیت ایجادنماید وانشاالله  چشم انداز خوبی حداقل از طرف کمیته امداد در پیش است.

در گزارش جدید آقای فتاح ریاست محترم کمیته امداد ایشان اظهار داشتند که ما توانسته ایم 10 درصد از کل خانواده های  تحت پوشش  کمیته امداد را خودکفا کنیم. از سوی دیگر، ما در تهران در فروردین سال 95،  68 هزار خانوار تحت پوشش کمیته داشتیم و امسال 53 هزار خانوار تحت پوشش داریمو این مسئله نشان دهنده این است که از اول سال 94 در مجموع نزدیک به 22 درصد کاهش حجم مدد جو را در سطح استان تهران  داشته ایم.


وی در خصوص این مسئله که میزان کمک رسانی های مردمی در این راستا تا چه میزان بوده است، تصریح کرد: ما بایستی از مردم استان تهران به خاطر همت والا و کمک های شایانی که به کمیته امداد دارند، تشکر کنیم. مردم استان تهران، به طور ماهیانه سه و نیم میلیارد صدقه می دهند  و در ده ماهه امسال  سی و پنچ میلیارد تومان صدقه به کمیته امداد داده اند.

در این راستا، کمیته امداد طرحی به نام طرح اکرام و محسنین ایجاد نموده است که درآن حدود 80 هزار حامی کمیته امداد ماهانه مبلغی را به کمیته امداد پرداخت می کنند که آن هم مبلغش در ده ماهه امسال به چهل میلیارد تومان رسیده است و تحت عنوان ذکات در ده ماهه امسال هشت میلیارد و دویست و پنچاه میلیون تومان مردم تهران به کمیته امداد کمک کرده اند. در مناسبت های مختلف هم فعالیت های این چنینی داشته اند، بنابراین بعد از گذشت سی و نه سال از پیروزی انقلاب اسلامی بنظر می آید  که ما بایستی در کارکرد هایمان خصوصا در ارتباط با مردم زمینه ای برای مشارکت بیشتر و راحت تر آنها فراهم کنیم.


دکتر ولیئی در رابطه با سامانه های کمک رسانی به کمیته امداد اظهار داشت: ما امسال تلفن ثابتی را راه اندازی کرده ایم به نام تلفن 7355 با این تلفن مردم تهران می توانند با در دست داشتن رمز دوم کارت بانکی خود یک مبلغی را برای هر کدام از 17 آیتمی که ما تعریف کرده ایم کمک کنند و مبلغی حدودا یک میلیارد تومان هم مردم تهران ازاین طریق به کمیته امداد امسال کمک کرده اند و یا از طریق تلفن همراه که با استفاده از شماره #8877* از هر نقطه کشور می توانند به کمیته امداد کمک کنند و ازین طریق مردم شریف تهران هر ماه مبلغ 110 میلیون تومان را به حساب کمیته امداد واریز می کنند .


 دکتر ولیئی در مورد نرم افزار " سکه به پرداخت ملت " افزود : مردم می توانند از طریق این نرم افزار مبالغی را ثابت یا متغیر به حساب کمیته امداد واریز نمایند. و یکی دیگر از روش های امداد رسانی، اپلیکیشن سامان است که می توانند از طریق شماره گیری #724*  می توانند کمک های مردمی را به حساب کمیته امداد واریز نمایند.

نرم افزاری که کمیته امداد راه اندازی کرده است تحت عنوان اپلیکیشن سپاس و این یک طریقی دیگر برای حمایت از کمیته امداد می باشد و همچنین 200 صندوق الکترونیکی در سطح ایستگاه های مترو وایستگاه بی آرتی نصب شده اند که استفاده از کارت شهروندی و بانک شهر کار می کنند  و مردم می توانند پرداخت های خودشان را از این طریق به راحتی انجام بدهند وهمچنین کیوسک هایی تحت عنوان «کیوسک نیکوکاری» طراحی کرده ایم که به مناسبت 14 اسفند در فرودگاه امام و فرودگاه مهرآباد افتتاح خواهیم کرد و با «استارت اپ ها» وارد مذاکره شده ایم از جمله اسنپ ، در حال حاظر صندوقی در گوشه نرم افزار خود تعبیه کرده است به نام صندوق محسنین و خوشبختانه دراین مدتی که اسنب اقدام به فعالیت کرده است، مبلغ 130 میلیون تومان به کمیته امداد کمک کرده است و همچنین امسال 125 هزار دستگاه پوز مجهز به پرداخت صدقه شد.


ولیئی در رابطه با راه اندازی مراکز نیکوکاری در تهران نیز خاطرنشان کرد : کمیته امداد در حال  راه اندازی  مراکزی است به عنوان مراکز نیکوکاری  که نزدیک به 38 مرکز نیکوکاری در تهران ایجاد شده است که در این مراکز جمعی از خیرین آن منطقه هستن دو مجوز این مراکز توسط کمیته امداد صادر می شود که این مراکز از شش نفرهیات امنا تشکیل شده است و کمک های مردمی آن مناطق  را جمع اوری می کنند و در همان مناطق میان نیازمندان توزیع می کنند و واگذاری کار به خود مردم یک حسن را دارد که اگر روزی کلید کمک های مردمی به کمیته امداد خاموش شود  هیچ اتقاقی برای  مددجوها رخ نمی دهد.

وی در مورد حمایت های کمیته  امداد به  زنان سرپرست خانوار نیز افزود: رسیدگی به امور زنان سرپرست خانوار در ماموریت مستقیم کمیته امداد است. بیش از 70 درصد از مراجعین به کمیته امداد زنان سرپرست خانوار هستند و در استان تهران از 54 هزار خانواری که  تحت پوشش کمیته امداد داریم  46 هزار خانوار زنان سرپرست خانواده هستند که ما واحدی به عنوان واحد مشاوره داریم که کار آن،  شناسایی این زنان سرپرست بوده و به آنها مشاوره می دهند که مشاوران ما از جهت جامعه شناسی و روانشناختی متخصصین متبحری هستند. حتی در مناطقی که ما مشاور مستقیم با این خانوارها نداریم قراردادهایی مستقیم با کلینیک های مختلف از جمله نیروی انتظامی و نظام روانشناسی کشورکه مددجو ها مستقیم از خدمات این مراکز استفاده می کنند و اگر این زنان سرپرست مایل به ازدواج مجدد باشند کمیته امداد مبلغ 4 میلیون تومان را به این عزیزان پرداخت می کند بنابراین، تلاش می کنیم که  اشتغال زایی این سرپرستان خانوار در الویت ما قرار بگیرند.


مدیر کل کمیته امداد امام خمینی ره استان تهران  در خصوص بسته های حمایتی این کمیته اذعان داشت: بسته های حمایت از کارفرمایان و کارآفرینان طراحی کرده ایم که اگر یک بنگاه اقتصادی تمایل داشته باشد نیروهای خود را از بین مدد جوهای کمیته ی امداد استخدام نماید به ازای هر نفر تا سقف 20 میلیون تومان و به ازای 5 نفر تا سقف 100میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بدون سود برای آنها به مدت 5 سال پرداخت می کنیم و اگرکارفرمایانی که بخواهند از نیروهای کمیته امداد استفاد کنند در سال اول از حق بیمه کارفرمایان 100 درصد و در سال دوم 50 درصد توسط کمیته امداد پرداخت می شود.


وی در پایان خاطر نشان کرد: در عید نوروز  برای مدد جویان استان تهران بن کارت هایی را تدارک دیده ایم که مبلغ آن از  53 هزار تومان تا 100 هزار تومان است و توزیع آن از 20 بهمن ماه اغاز می شود وتا 10 اسفند ادامه خواهد یافت واین بن کارت ها تا خرداد ماه سال آینده اعتبار خواهند داشت و مدد جویان تا آن بازه زمانی توانند به فروشگاه های مورد نظر مراجعه کنند

برای دریافت گزارش تصویری اینجا را کلیک کنید

خبرنگار: مرتضی ترادیون


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1968

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس