پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 02 اسفند 1396

           
تاریخ : 17/بهمن/1396 - 12:41 کد خبر : 107403

پوریا آذربایجانی: نفروختن فیلم «اروند» به دلیل حاشیه ها بود

بسیج پرس - تهیه کننده و کارگردان «جشن دلتنگی» در گفتگو با حامد عنقا، از ویژگی های این فیلم و دلیل نفروش بودن آثار پوریا آذربایجانی گفت.


پوریا آذربایجانی: نفروختن فیلم «اروند» به دلیل حاشیه ها بود

به گارش بسیج پرس ؛ حامد عنقا مجری و سردبیر «سینما دو» در پنجمین ویژه برنامه جشنواره فیلم فجر میزبان پوریا آذربایجانی و علی قائم مقامی کارگردان و تهیه کننده فیلم «جشن دلتنگی» بود.

عنقا در آغاز این گفتگو از علی قائم مقامی پرسید: چه اتفاقی افتاد که با کارگردانی کار کردید که فیلم های قبلی او متفاوت است و شاید به تهیه کننده ضمانت موفقیت در گیشه را ندهد. قبلا هم با کیومرث پوراحمد کار کرده بودید و در آنجا هم در گیشه خیلی موفق نبودید. به نظر می رسد تهیه کننده کارهایی هستید که خیلی قرار نیست فروش داشته باشد.

قائم مقامی با رد این موضوع تصریح کرد: پوریا آذربایجانی را از 18 سال پیش و در سن 28 سالگی هنگامی که دستیار کارگردان در فیلم «نسل سوخته» مرحوم ملاقلی پور بود، می شناختم. سال ها از پوریا خبر نداشتم تا اینکه در داوری های جشن خانه سینما در آکادمی فیلم «اروند» را از پوریا دیدم که فیلم خیلی خوبی بود و بعد با او تماس گرفتم و از او پرسیدم فیلمنامه داری؟ او هم پاسخ داد که فیلمنامه ای درباره فضای مجازی دارم. بلافاصله هم کار را آغاز کردیم.

مجری برنامه «سینما دو» با اشاره به سرعت بالای ساخت فیلم «جشن دلتنگی» درباره زمان ساخت آن سوال کرد و آذربایجانی در مقام پاسخ گفت: روزهای آخر مجموعه «نوار زرد» در شبکه دو بود که قائم مقامی با من تماس گرفتند و از همان موقع پروسه شروع شد. واقعیت این است که اصلا فکر نمی کردم پروسه ساخت انقدر سریع پیش برود اما تهیه کننده فیلم آنقدر خوب پای کار بودند که فیلم خیلی سریعتر از آنچه فکر می کردم پیش رفت.

کارگردان «جشن دلتنگی» ویژگی فیلم خود را محصول بخش خصوصی بودن عنوان و ابراز کرد: هیچ کدام از بخش هایی که به فیلم ها کمک می کنند و همه آنها را می شناسیم، از فیلم حمایتی نکردند و قائمی مقامی به تنهایی پای کار ایستاد و به همین دلیل از او تشکر می کنم.

حامد عنقا در ادامه از آذربایجانی پرسید: چرا وقتی فیلمی فروش ندارد می سازی و بعد بلافاصله به سراغ فیلم دیگری می روی و دوباره باز هم فیلم فروش ندارد. گویا در فیلم «اروند» هم حامی مالی نداشتی؟

آذربایجانی پاسخ داد: البته ماجرای فیلم «اروند» کمی عجیب بود زیرا وقتی فیلم در بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر شرکت کرد و جایزه گرفت، مردم آن را خیلی دوست داشتند. اما متاسفانه اکران خیلی وحشتناکی به فیلم دادند؛ 6 سالن سینما و فقط 10 هفته فیلم روی پرده نقره ای بود که طبیعتا از این وضعیت نباید انتظار فروش فیلم داشت. اما کسانی که فیلم را چه در داخل و چه در خارج از کشور دیدند، دوستش داشتند. بنابراین نفروختن فیلم «اروند» به دلیل حاشیه ها بود و ربطی به خود فیلم نداشت.

قائم مقامی ضمن تائید صحبت های آذربایجانی تصریح کرد: حقیقت آن است که فیلم «اروند» خوب توزیع نشد و در اکران نیز مظلوم واقع شد و شاید اگر این شرایط نبود، فروش فیلم نیز قابل توجه بود.

عنقا در ادامه اظهار کرد: بعد از تجربه هایی که آذربایجانی داشت، به سراغ فیلمی آمد که عوامل کاملا حرفه ای چه در پشت دوربین و چه در جلوی آن وجود دارند؛ پشت دوربین علیرضا زرین دست را دارد و فردین خلعتبری را به عنوان آهنگساز دارد. آیا این جایزه فروش نکردن فیلم های قبلی است.

قائم مقامی در مقام پاسخ اظهار داشت: با زرین دست در فیلم قبلی یعنی «کفش هایم کو»، کار کردیم و سر این کار با او تماس گرفتم و گفتم قرار است با کارگردان جوانی که قبلا فیلم کار کرده است، همکاری کنیم. پوریا روزهای نخست ترس داشت زیرا فکر می کرد ممکن است شاید فیلمبردار نخواهد طبق خواسته یک کارگردان جوان عمل کند اما خیلی ها که با زرین دست کار کردند خلاف این را ثابت کردند.

سردبیر برنامه «سینما دو» در ادامه به موضوع فیلم «جشن دلتنگی» اشاره و بیان کرد: از بیرون به نظر می رسد موضوع فیلم یعنی فضای مجازی موضوع ملتهبی است. نگرانی بابت اینکه این موضوع ملتهب فیلم را دچار لکنت کند داشتید؟ می دانم تعدادی از نماینده های مجلس فیلم را دیده اند و از آن تعریف کرده اند.
امیدوارم طلسم نفروش بودن فیلمهایم بشکند

پوریا آذربایجانی پاسخ داد: وقتی شورای پروانه ساخت قرار بود پروانه را ارائه کند، فیلمنامه هیچ ایرادی نداشت و تا حالا هم فیلم تغییری نکرده است. در کنار مردم، تعدادی از نمایندگان مجلس نیز فیلم را دیده اند و در این زمینه بازخوردهای خوبی گرفته ایم. افرادی که عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هستند، در حوزه تشخیص مناسب هستند. امیدوار هستم طلسم نفروش بودن را بشکند هر چند که معتقدم فیلم های قبلی مظلوم بودند.

عنقا نیز با بیان اینکه فیلم های پوریا آذربایجانی با توجه به شرایط اکرانی که داشته اند، مظلوم بوده اند، خاطرنشان کرد: با این وجود عموما فیلم های پوریا یا کاندیدا می شوند و یا جایزه می گیرند.

قائمی مقام در ادامه درباره فضای مثبتی که درباره پوریا آذربایجانی و فیلم هایش وجود داشت، خاطرنشان کرد: پوریا با اینکه سن کمی دارد، اما دو سیمرغ جشنواره فیلم فجر را تصاحب کرده است و این موضوع اهمیت زیادی دارد.

وی به یکی از سکانس های فیلم که در آن مصطفی کیایی بازیگر «جشن دلتنگی» فریاد می زند چرا نمی توانم با شلوارک به خیابان بیایم، اظهار کرد: سر این سکانس کمی نگران بودم زیرا به نظرم کمی تند بود. نمایندگان مجلس هم که به تماشای فیلم آمدند از دو جناح فیلم بودند یعنی هم اصلاح طلب ها و هم اصولگراهای مجلس فیلم را دیده اند و برخوردشان خیلی خوب بود به خصوص شب گذشته که سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس فیلم را دید، از آن خیلی تعریف کرد.

عنقا در ادامه عنوان کرد: خیلی وقت ها فیلمسازهایی که از نظر اعتقادی و ایدئولوژیک، با اهداف نظام هم سو کار می کنند، خیلی وقت ها از مطرح کردن این موضوع که فلان گروه سیاسی و نمایندگان مجلس از فیلم استقبال کردند، اما دارند اما شما به راحتی این موضوع را مطرح کردید. نگرانی در این باره ندارید که فیلم شما را سفارشی بدانند؟

تهیه کننده فیلم «جشن دلتنگی» در پاسخ با تصریح بر اینکه نگرانی از این بابت ندارد، اشاره کرد: تیتراژ این فیلم مشخص است و سرمایه گذاری این فیلم نیز از بخش خصوصی است و برای این فیلم نه از فارابی و نه جای دیگر کمک و یا وام نگرفته است.

کارگردان فیلم نیز در ادامه گفت: گاهی یک تهیه کننده و یا سرمایه گذار به کارگردانی می گویند درباره این موضوع فیلم بساز اما من و همسرم فیلمنامه را از قبل نوشته بودیم. در حقیقت جشن دلتنگی خیلی زیاد دغدغه شخصی من است و فراتر از اینکه بگویند نظام در این باره چه نظری دارد، این فیلم را ساختم زیرا از آدم هایی که دائما سرشان در موبایل است، می ترسم.

مجری و سردبیر برنامه سینما دو با بیان اینکه در چند سال اخیر در بسیاری از فیلم ها به مسئله فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اشاراتی می شود، عنوان کرد: به عنوان مثال در فیلم نه چندان گیشه ای «مشکل گیتی» که البته در گیشه هم موفق بود، درباره فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بود و یا فیلم «آیینه بغل» هم همین موضوع دستمایه طنز قرار گرفته بود. فکر نمی کنید «جشن دلتنگی» وقتی قرار است به اکران برسد، دیگر موضوع روز نیست.

کارگردان فیلم «اروند» پاسخ داد: فکر نمی کنم هیچ کدام از فیلم هایی که اسم بردید، شکل پرداختن آنها به فضای مجازی مانند جشن دلتنگی باشد. این فیلم بیش از هر چیزی دارد درباره بحران تنهایی صحبت می کند یعنی فضای مجازی کنار موضوع به عنوان کاتالیزور عمل می کند تا آدم ها تنها تر می شوند. وقتی افراد در فضای مجازی وقتی هزاران فالوور دارند فکر می کنند خیلی دوست شان دارند اما وقتی در دنیای واقعی می بینند کسی وجود ندارد که با او صحبت کنند، تازه متوجه می شوند توهم عجیبی داشته اند.

وی تصریح کرد: حقیقت آن است که اتفاقاتی را که در فیلم می بینیم در زندگی و اطراف خودم مشاهده می کنم. آدمی هستم که هیچ وقت صفحه اینستاگرام نداشتم زیرا واقعا احساس می کردم به آن نیازی نداشتم.

عنقا در ادامه از تهیه کننده فیلم جشن دلتنگی پرسید: موضوع فیلم یعنی فضای مجازی به بخش هایی از دولت هم مربوط است، چرا هیچ کدام پشت کار نیامدند؟
فارابی حتی لنز برای دوربین هم به ما نداد

قائم مقامی پاسخ داد: متاسفانه این اتفاق نیافتد. بنیاد فارابی رفتم و در ابتدا قرار بود مشارکت کنند اما بعد گفتند وام می دهیم و با وجود 45 جلسه، نتیجه ای در بر نداشت. بنابراین حتی یک ریال هم از دولت و یا جای دیگر کمک نکردند. فارابی حتی لنز برای دوربین هم به ما نداد.


انتهای پیام//
منبع : تسنیم

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس