پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 26 آبان 1397

           
بهنام احمدپور در گفتگو اختصاصی با بسیج پرس:
تاریخ : 07/بهمن/1396 - 10:39 کد خبر : 107082

فاصله بین نقد و سیاه نمایی، مرز باریکی است/فضای رسانه ای امروز با فضایی که ما قبلا داشتیم متفاوت است

بسیج پرس - مدیر رادیو ایران گفت: بحث جنگ نرم یک حوزه بسیار وسیع و بزرگی را در سپهر رسانه ای شامل می شود و در زندگی مردم تاثیرگذار است


فاصله بین نقد و سیاه نمایی، مرز باریکی است/فضای رسانه ای امروز با فضایی که ما قبلا داشتیم متفاوت است

بهنام احمدپور مدیر رادیو ایران در گفتگو اختصاصی با بسیج پرس به بیان توضیحاتی پیرامون فعالیت‌های این شبکه حول محور اقتصاد مقاومتی، جشنواره رزمواره مدافعان حرم و سایر موضوعات پرداخت و در این باره گفت: کار رسانه ها بازنمایی اتفاقات است. در بخشی از این فضا بحث تبیین هم مطرح می شود. ما سعی کردیم هر نوع فعالیت اقتصادی و کارآفرینی به خصوص در بنگاه های کوچک که شکل گرفته بود و نشان می داد که ظرفیت های مختلفی در مناطق مختلف کشور ما وجود دارد را منعکس کنیم.
 
وی افزود:راهکارهایی را برای بقیه کسانی که به دنبال چنین مسائلی هستند مشخص کنیم و تجربیات را منتقل کنیم. طبیعتا رادیو خودش نمی تواند مجری یک فعالیتی باشد ولی می تواند پیگیری کند، نقد کند و با حضور کارشناسان راهکار ارائه دهد. تمام این موارد را دوستان ما سعی کردند انجام دهند. ما از قالب‌های مختلف باری این کار استفاده کردیم. از مصاحبه تلفنی که ساده ترین شکل کار رادیویی هست ما استفاده کردیم تا بحث برنامه های نمایشی که پیچیده ترین نوع برنامه های رادیویی هست.
 
احمد پور خاطر نشان کرد:به نظر من دوستان ما هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ حجم، کارنامه قابل قبولی داشته اند و امیدوار هستیم موثر بوده باشیم. سعی ما این هست که در لایه های دوم و سوم برنامه سازی خود، پیام‌هایی مانند اقتصاد مقاومتی را منتقل کنیم. بعضی مواقع هم به صورت مستقیم با استفاده از تکنیک‌های برنامه سازی رادیویی، افرادی موفقی که کارهای ویژه ای انجام داده بودند را معرفی کردیم.
 
 
وی گفت:امیدوارم برای کارهای بعدی، زمینه برای نقد بهتر فراهم باشد. ما در این زمینه دچار مشکل هستیم. فاصله بین نقد و سیاه نمایی، مرز باریکی است و ممکن است دوستان ما را دچار مشکل کند یا سوء تفاهماتی را به وجود بیاورد. انشالله زمینه ای فراهم شود که این ذهنیت کاملا روشن شود و همه کسانی که این کار را انجام می دهند متوجه باشند که رادیو چون خود را زبان مردم می داند. رادیو از قدیم مجری نیات و نماینده مردم بوده این حق را برای خود قائل است که کار نقد انجام دهد. واقعیت این است که ما همه تلاش خود را در این زمینه کرده ایم. بعضی جاها به مزاق بعضی دوستان ما زیاد خوش نیامده است.
 
احمد پور در پاسخ به این سوال که آیا موانعی هم در مسیر وجود داشت پاسخ داد:
 
خیر ما کار خود را انجام داده ایم ولی ممکن بود دلخوری هایی به وجود بیاید که نباید اینطور باشد. من اگر به دنبال اصلاح کار خود هستم باید به دنبال نقد منصفانه و کارشناسانه باشم. طبیعتا ما هم بدون ایراد نیستیم و در همان فضای کاری خودمان ایراد و مشکل داریم. یک جاهایی از آن مرز باریک عبور کردیم و من منکر این مسائل نیستم. چیزی که مهم است نیتی است که دوستان ما و همکاران دارند. اگر این ذهنیت باشد که ما برای بهبود کار انجام می دهیم و برای اصلاح طرح موضوع می کنیم فکر می کنم خیلی از مسائل و مشکلات حل می شود.
 
 
 
وی گفت:- من فکر می کنم اگر ما می توانستیم تریبونی برای صحبت مستقیم مردم با مسئولین ایجاد کنیم خیلی خوب بود. سعی خود را کردیم که این اتفاق بیفتد ولی شاید بعضی جاها امکانات ما به ما اجازه نداد بخاطر مسائل مالی که داشتیم نتوانستیم به خیلی از نقاط کشور برویم و خودمان حضور داشته باشیم و منویات مردم را در بخش های مختلف کشور مطرح کنیم. بعضی جاها بود که ممکن بود حس کنیم هر حرفی که بزنیم، برداشت خاصی از آن حرف می شود. به نظرم برای رسانه ها نباید یک اینچنین فضایی ایجاد شود. رسانه باید بتواند خیلی راحت حرف خود را بزند، نقدش را بکند و مجریان کار بتوانند بهترین بهره برداری را از آن انجام دهند.
 
احمد پور در پاسخ به چگونگی نحوه برگزاری رزمواره مدافعان حرم افزود:
 
2044 اثر به دست ما رسید که در حقیقت بنده هم فکر چنین حجمی را نمی کردم چون تبلیغ خیلی گسترده ای روی این موضوع انجام نشده بود. حوزه ای که کار شد یک حوزه خاص و ویژه بود که کمتر روی آن تمرکز شده بود. حجم عمده آثاری که به دست ما رسید آثار حرفه ای هستند که از نظر من خیلی خوب بود.
 
واقعیت این است که بنده این نظر را قبول ندارم. از چند سال پیش یک جریانی به وجود آمد که به صدا و سیما، رسانه ملی که یکی از ارکان مقاومت مردم در مقابل رسانه های دشمن است، ضربه بزنند. بهترین کاری که می توانند انجام دهند این است که مردم را بی اعتماد کنند و از رسانه جدا کنند.
 
احمد پور گفت: من درباره رادیو خودمان صحبت می کنم. فرض کنید شما یک رسانه ای دارید 24 ساعت صحبت می کند. مگر می شود تپق نداشت. حتما یک اشکالی به وجود می آید. مگر می شود در یک مجموعه طولانی مثلا یک ساله 24 ساعت هر روز صحبت کنید و اشکال و ایراد پیدا نکنید. این یک امر طبیعی است. شما در کارهای مهندسی هم که با دستگاه و حساب و کتاب روبرو هستید همیشه یک درصدی را برای خطا در نظر می گیرند
 
مدیر رادیو ایران افزود: فضای رسانه ای امروز با فضایی که ما قبلا داشتیم متفاوت است. در کذشته یک شبکه تلویزیونی یا رادیویی به راحتی می توانست مخاطب جذب کند اما امروزه مخاطب با گوشی همراه خود منابع مختلف تولید محتوا را در دسترس دارد و تنوع رسانه ها بسیار زیاد شده است و همین امر، جذب مخاطب را برای رسانه ها سخت کرده است. مخاطب امروز به مجلات، روزنامه ها، کتاب ها، شبکه های اجتماعی، خبرگزاری ها و بسیاری منابع دیگر در گوشی دسترسی دارد بخاطر همین جمع کردن مخاطب طبیعتا سخت شده است.
 
 
 
وی گفت:امیدوار هستیم که کارها را طوری انجام دهیم و جلو ببریم که اعتماد مردم به رسانه ها جلب شود و باقی بماند و نیازی به رسانه های دیگر نداشته باشند. امیدوار هستم سواد رسانه ای مردم انقدر ارتقا پیدا کند که بتوانند خودشان تشخیص بدهند و رسانه هایی را که با خیرخواهی کار می کنند از رسانه هایی که با اغراض خاصی کار می کنند تفکیک کنند
 
احمد پور در پایان افزود:بحث جنگ نرم یک حوزه بسیار وسیع و بزرگی را در سپهر رسانه ای شامل می شود و در زندگی مردم تاثیرگذار است. از همان زمانی که این مسئله از طرف مقام معظم رهبری مطرح شد رسانه ملی فعالیت های گسترده ای را در این زمینه انجام داد. اینکه من بخواهم عدد و رقم از تعداد ساعت برنامه هایمان بگویم فکر نمی کنم زیاد سودمند باشد. ما باید ببینیم بازخورد آن در جامعه چه بوده است و سیستم های اثر سنجی بیایند و بررسی کنند. در رادیو سعی ما بر این بوده است که در لایه های دوم  و سوم برنامه سازی با مخاطب صحبت کنیم. در برخی برنامه ها نیز مسائل آنقدر شفاف بوده که صراحتا با مخاطب سخن گفته ایم.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1968

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس