پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 30 بهمن 1396

           
روحانی:
تاریخ : 03/بهمن/1396 - 09:11 کد خبر : 107023

وعده دولت به مردم تامین ارز مورد نیاز کشور است

بسیج پرس - رئیس جمهور گفت: درآمد ارزی ما در کشور خیلی بیشتر از مخارج ارزی ماست.


وعده دولت به مردم تامین ارز مورد نیاز کشور است

به گزارش بسیج پرس؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی در گفت‌وگوی زنده خود با مردم طی سخنانی گفت: ما از ابتدای سال 96 تا پایان سال پیش‌بینی ما این است حدود 90 میلیارد از منابع نفتی و غیره درآمد ارزی خواهیم داشت. در حال حاضرصادرات غیر نفتی ما در کشور بیش از 30 میلیارد تومان است و بنابراین با توجه به پیش‌بینی مجموعه درآمد کشور به حدود بیش از 90 میلیارد خواهد رسید و درآمدی که ما از بخش و مخارجی که ما از بخش واردات حدود 70 الی 75 میلیارد خواهد بودو به این معناست که درآمد ما خیلی بیش از مخارج ما است و ما به مردم تعهد می‌دهیم در این زمینه مشکلی وجود نخواهد داشت.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه با اشاره به عزم دولت برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور بیان کرد: دولت برای مبارزه با قاچاق می‌بایست اقدامات مختلفی انجام دهد که ما پیش‌بینی اجرای آن را در ابعاد مختلف انجام داده‌ایم.همه تلاش‌ها بر این است که قاچاق در کشور کاهش یافته و چرخه رونق اقتصادی بیشتر به جریان بیفتد. همین که ما در طی 4 سال توانستیم قاچاق 20 میلیاردی را به 12 میلیارد کاهش دهیم خود نوید بخش امیدهای جدی در بخش مبارزه با کالا است.

وی در ادامه خطاب به مردم گفت: در کل مردم باید بدانند که درآمد ارزی کشور از کل مخارج ارزی کشور بیشتر است و در سال آینده این میزان چندین برابر خواهد شد و نگرانی‌های موجود نیز برطرف خواهد شد.

روحانی در ادامه افزود: ما در کشور مشکلاتی برای توزیع ارز داریم که می‌بایست توسط بانک مرکزی رصد شده و مرتفع شود. در تمام دنیا مرسوم است که هزینه‌ها و نیازمندی‌های کشور از طریق سیستم بانکی انجام می‌شود. ما در کشور اشکالاتی را در بخش بانکی و ارزی داریم، که قسمت عمده‌ای از آن مربوط به تحریم‌هاست.

رئیس‌جمهور درباره شایعه بالابردن نرخ ارز در پایان سال، اظهار داشت: به نفع دولت نیست که دلار را بالا ببرد تا مخارجش را تامین کند. ما اول سال یک پیش بینی درخصوص نرخ ارز می‌کنیم و من به مردم به صراحت می‌گویم دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست و همواره من در دولت به مقامات مسئول این تاکید را داشتیم چراکه نوسانات مختلفی بر زندگی مردم خواهد گذشت.

روحانی تأکید کرد: خیال مردم از بابت دلار راحت باشد.

روحانی درباره مشکل ریزگردها در خوزستان، اظهار داشت: منطقه جنوب شرق اهواز که من بازدید کردم، نهال کاری را آغاز کردیم، 5 هزار هکتار نهال‌کاری شده است و تا پایان امسال 30 هزار هکتار نهال کاری می‌شود. از رود کارون کانال زدیم و فردا یا پس‌فردا آب به این منطقه می‌رسد. 20 متر مکعب آب به این منطقه می‌رسد و بخشی مرطوب می‌شود و نهال‌کاری که انجام شده را تامین می‌کند. ما نمی‌توانیم بخاطر اینکه با معضلی روبرو هستیم آن را رها کنیم و حل این معضلات را باید زودتر شروع می‌کردیم.

وی افزود: اقداماتی در دولت‌های گذشته هم صورت گرفته است ولی بودجه عظیمی می‌خواهد و برای محبط زیست نیاز به همکاری کشورهای منطقه، مالچ‌پاشی و پول نیاز داریم. ما باید به این اقدامات سرعت ببخشیم و در 97، بودجه مقابله ریزگردها را گنجاندیم.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا این بودجه حذف شده، پاسخ داد: این بودجه حذف نشده و در کمیسیون تلفیق اقداماتش انجام شده و باید به صحن علنی بیاید و ما به هر قیمت آن را تامین می‌کنیم و بر فرض که این خبر درست باشد آن را تامین می‌کنیم.

روحانی درباره مشکل سپرده‌گذاران موسسات مالی غیرمجاز، گفت: هر بانک یا صندوقی اگر خلاف متعارف قول سود داد بدانند اینجا خطری هست و احساس خطر و تردید کنند. وقتی سود زیاد می‌دهد چگونه می‌خواهند تامین کنند؟ ما به مشکل این صندوق‌ها رسیدیم و دولت باید از جیب مردم آن را حل کند و تمام پول دولت متعلق به مردم است.

وی افزود: تاکنون بیش از 11 میلیارد تومان بانک مرکزی پول گذاشته تا این 98درصد را راضی کند و تسویه حساب شوند و اصل پول را بگیرند و یک سود عادلانه هم بگیرند.  11و نیم هزار میلیارد تومان بانک مرکزی پول داده است و روسای سه قوه نمایندگانی را مشخص کردند تا این معضل را حل کنند. ما مشکل را حل می‌کنیم و این نکته را بدانیم که دولت یعنی مردم و دولت از پول مالیات یا نفت مردم می‌تواند آن را تامین کند. اینکه ما در بودجه هم می‌گوییم شفاف باشد این است که مردم بدانند چراکه پول مردم است و باید نظر دهند.

رئیس جمهور تصریح کرد: دیگر موسسه غیرمجاز نداریم و همچنین دستور دادم مجوز بانک خصوصی داده نشود چراکه این مجوزهای بی حساب مشکل درست می‌کند.

روحانی درباره آلودگی هوای شهرها و مقابله با آن گفت: مشکل ما آلاینده‌ها هستند و حتما باید برای حل آن کاری کنیم. الان در تهران در روز آلودگی می‌بینیم و از شب تا صبح هم کامیون‌ها آلودگی ایجاد می‌کنند. ما طرحی درباره خودورهای فرسوده داریم، با بخش خصوصی جلسه داشتیم و در زمینه خودروها هم با وزرا جلساتی داشتیم و تلاش می‌کنیم، سال آینده برای جایگزین کردن خودروی جدید کاری انجام دهیم. با روند فعلی عقب هستیم و فرسوده‌ها بر بخش نو سبقت می‌گیرد.

وی افزود: ما کاری را شروع می‌کنیم و از سال آینده در سه سال آینده امیدواریم تمام کامیون‌ها و اتوبوس‌های فرسوده را جمع کنیم. کارخانه‌های دولتی تلاش خواهند کرد  که بتوانیم در سال، 70 هزار کامیون را جایگزین کنیم. ما تقریباً چیزی حدود 230 هزار کامیون فرسوده در کشور داریم. هم باید تولید داخلی انجام دهیم و هم موتور خارجی وارد کنیم چون موتورهای‌ان خارجی است ولی بدنه آن ساخت داخل است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید تسهیلات ارزان بدهیم که خودشان رغبت کنند که ماشین فرسوده را تحویل دهند و کامیون نو بگیرند. این طرح هم «کلید به کلید» است که به محض دادن خودروی فرسوده، خودروی نو می‌گیرند. کامیون نو 30 لیتر در 100 کیلومتر گازوئیل مصرف می‌کند که نسبت به کامیون فرسوده 30 لیتر به نفع ما می‌شود و می‌توانیم آن را صادر کنیم. این کار هم اشتغال ایجاد می‌کند. در بحث بافت فرسوده و نوسازی ناوگان حمل و نقل، سال آینده اشتغال‌زایی ایجاد می‌شود.

روحانی با اشاره به اشغال‌زایی در حوزه موبایل خاطرنشان کرد: مردم در دهه فجر، از نسل سوم و چهارم موبایل می‌توانند استفاده کنند. این فضا باید برای مردم آزاد شود و زیرساخت‌های شغلی این زمینه ایجاد شود.

وی در پاسخ این پرسش که قرار بود دست شما روی دکمه فیلتر نرود اما چرا رفت؟ اظهار داشت: فقط چند روز روی دکمه رفت(باخنده). هر چیزی ممکن است در مقعطی به دلیل اضطرار انجام شود ولی نگذاشتیم که دائمی شود.  در فیلتر شدن، ما دنبال بهانه نبودیم که فیلتر کنیم بلکه باید از اخلاق و ایمان مردم حراست شود و همچنین از کسب‌وکار مردم در این حوزه حراست شود.

رئیس‌جمهور درباره علت فیلتر بودن برخی شبکه‌ها که مسئولان هم از آن استفاده می‌کنند، گفت: این انتقاد وارد است. این فضا باید بازتر باشد. برخی از این شبکه‌ها در دولت قبل بسته شد. مردم مستحضر باشند که برای باقی ماندن این فضای‌ آزاد، دولت رنج‌ها کشید و نگرانی مردم در زمینه اخلاق و فرهنگ باید مرتفع شود.

روحانی در پایان این گفت وگوی تلویزیونی گفت: من می‌خواهم با یک جمله عرضم را تمام کنم. من دو وعده مهم دادم. گفتم برای اشتغال و رفع فقر مطلق تلاش خواهم کرد و این را در بودجه 97 هم آوردم و برای اشتغال، بودجه گذاشتم. از نمایندگان محترم ملت می‌خواهم این اهداف را محقق کنند و امیدوارم در صحن علنی بودجه‌ای را تحویل بگیریم که دولت و رئیس‌جمهور بتواند به وعده‌هایش عمل کند. نمایندگان هم دلسوز مردم هستند و ممکن است در شیوه‌ها اختلاف نظرهایی داشته باشیم.

وی افزود: گرچه مردم هنوز به همه آرزوها و خواست‌های خودشان نرسیدند، اما می‌توانیم با کمک مردم و در سایه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مشکلات راحل کنیم.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که چرا تعرفه خودروهای هیبریدی افزایش یافت، گفت: این خودرهای هیبریدی واقعی نیست و اگر واقعی باشد یعنی ماشینی که هم بتواند با سوخت فسیلی کار کند هم با برق کار کند، حتما ما کمک می‌کنیم و قطعا تعرفه کمتری خواهد داشت.


انتهای پیام//
منبع : خبرگزاری تسنیم

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس