پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 28 دي 1396

           
تاریخ : 25/آذر/1396 - 15:46 کد خبر : 106190

سبقت پوتین از ترامپ در خاورمیانه

بسیج پرس - رییس جمهوری روسیه از دید برخی صاحبنظران بین المللی و تحلیلگران اندیشکده های غربی دولتمردی است که با سیاست های به موقع و منطقی توانسته رقیب آمریکایی خود را در خاورمیانه به عقب براند و رویای دیرینه کرملین برای افزایش نفوذ در این منطقه را عملی کند.


سبقت پوتین از ترامپ در خاورمیانه

به گزارش بسیج پرس، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در هفته گذشته سفری به سه کشور ترکیه، مصر و سوریه داشت و توانست به توافق های اقتصادی، سیاسی و نظامی درخور توجهی دست پیدا کند. در کنار مساله حضور روسیه در سوریه، برخی سفر پوتین به آنکارا را از جنبه سیاسی مهم می دانند. همچنین، اهداف اقتصادی سفر به قاهره دارای اهمیت ارزیابی شده است. 
نگاهی جامع به دستاوردهای این سفر در کنار استراتژی کلان مسکو برای منطقه و جهان می تواند نشان دهنده نوع نگرش کرملین به روابط قدرت و جایگاه روسیه در چانه زنی های بین المللی در آینده باشد. 
به گزارش تارنمای خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» با عنوان «تکمیل ماموریت»، پوتین در چند روز گذشته سفر دوره ای را به کشورهای خاورمیانه انجام داد. وی در سوریه آغاز خروج بخشی از نیروهای نظامی روسیه را پس از شکست داعش اعلام کرد. 
اسپوتنیک در گزارشی میدانی به ابراز نظر برخی شهروندان سوری پرداخت و نوشت همزمان با بازگشت جنگنده های روسی به کشور خود، مردم سوریه از نقش مسکو در شکست تروریست ها و بازگشت ثبات قدردانی می کنند. به نظر برخی از آن ها مسکو سوریه را نجات داد و امید به برقراری صلح در این کشور را زنده کرد. 
دفتر رئیس جمهوری روسیه هم اعلام کرد وظیفه خود برای نجات سوریه و حمایت از دولت قانونی این کشور را به طور کامل انجام داده است. به اعتقاد مقام های دولت روسیه دیگر نیازی به استفاده از ظرفیت های عمده نظامی این کشور برای مقابله با بحران وجود ندارد. 

** تحلیل سفر خاورمیانه ای پوتین 
سفر پوتین به سوریه با سفر به آنکارا و قاهره همراه شد. این سفر چند مرحله ای در منطقه واکنش های گوناگونی در رسانه های جهان را به دنبال داشت. تارنمای شبکه 9 خبری استرالیا در گزارشی سفر پوتین به کشورهای منطقه را «تور پیروزی در خاورمیانه» نامید و عنوان داشت: پوتین در سفر ناگهانی به پایگاه نظامی در سوریه، پیروزی کشورش در اعلام کرد. 
پوتین در پایگاه حمیمیم سوریه در دیدار با سربازان روس، از شکست تروریست ها سخن گفت و افزود: اینجا سوریه و بسیار دور از سرزمین ما است. شما به مردم سوریه کمک کردید تا کشور خود را بازپس بگیرند و تروریست ها را در هم بکوبند. 
وی همچنین از تلاش نیروهای دولت سوریه برای کسب برتری در میدان جنگ قدردانی و تصریح کرد مرحله خروج نیروهای نظامی از سوریه بخش مهمی از کار است. مقام های نظامی مستقر در این پایگاه هم اعلام کردند 23 هواپیمای جنگی روسیه به همراه 2 بالگرد تهاجمی و واحدهایی از نیروهای ویژه و پشتیبانی به روسیه بازخواهند گشت. بخشی از نیروهای روسی هم تا زمان پایان موفقیت آمیز ماموریت و ایجاد ثبات و امنیت در سوریه باقی خواهند ماند. البته هنوز مشخص نیست که چه تعداد از سربازان روسی در سوریه حضور خواهند داشت. 
به نوشته رسانه استرالیایی، پنتاگون از اقدام روسیه در خروج نظامی از سوریه استقبال کرده است. با این حال یک مقام نظامی آمریکا تاکید کرده که بیانیه کرملین در مورد خروج از سوریه تاثیری بر تصمیم و همکاری آمریکا در ائتلاف علیه تروریسم ندارد. 
این گزارش همزمانی سفر پوتین به سه کشور ترکیه، مصر و سوریه با نشست رهبران خاورمیانه در انتقاد از تصمیم ترامپ در مورد بیت المقدس را نشانه ای مهم دانست. این گزارش خط مشی های ترامپ را عاملی برای افزایش بحران و بی ثباتی در خاورمیانه و نزدیکی به مسکو عنوان کرد. 
روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارشی با اشاره به موفقیت سیاست های خاورمیانه ای پوتین، به دستاوردهای وی در منطقه پرداخت. عنوان گزارش این روزنامه «پوتین در خاورمیانه ترامپ را به عقب رانده است» بود که در آن چنین آمده است: پوتین که در ترکیه و مصر قراردادهای بزرگ اقتصادی به ویژه در حوزه انرژی به امضا رساند، در سوریه نیز توقف کرد و خود را به عنوان فردی بانفوذ در عرصه های بین المللی نشان داد. این سفر در حالی انجام شد که خشم و ناراحتی از رئیس جمهوری آمریکا در منطقه فوران و پوتین به عنوان شریکی آرام و قابل اعتماد نقش آفرینی می کند. 
پوتین در مصر با رئیس جمهوری این کشور قرارداد 30 میلیارد دلاری ساخت تاسیسات هسته ای را به امضا رساند و توانست مجوز استفاده هواپیماهای نیروی هوایی روسیه از پایگاه های مصری را نیز دریافت کند. 
وی همچنین در آنکارا برای هشتمین بار در سال 2017 با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد. گرچه در دوسال گذشته قتل سفیر روسیه در آنکارا و سرنگونی هواپیمای نظامی مسکو روابط دو طرف را پرتنش کرده بود اما اکنون هر دو رهبر بر افزایش چشمگیر مبادلات اقتصادی تاکید دارند. از مدتی قبل هم ترکیه جایگاه روسیه را در سوریه پذیرفت و با مسکو برای ایجاد صلح و آرامش در این کشور همکاری کرد. گرمی روابط اردوغان با روسیه در حالی صورت می گیرد که روابط آنکارا با واشنگتن رو به سردی گراییده است. 

**موفقیت رویکرد پوتین در منطقه 
گروهی از تحلیلگران اعتقاد دارند سیاست های «باراک اوباما» عاملی برای تحرک بیشتر روسیه در خاورمیانه بوده اما رفتارهای ترامپ نیز نشان داد که وی چندان تمایلی به نقش آفرینی در سوریه ندارد. از این منظر، هر دو رئیس جمهوری آمریکا فضا را برای گسترش دامنه نفوذ و تحرک بیشتر روسیه در دوره رهبری پوتین آماده ساختند. 
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، به نقل از «استفن بلنک» تحلیلگر موسسه محافظه کار سیاست خارجی آمریکا عنوان داشت: مسکو راهبرد خاصی را دنبال می کند تا با زمانبندی و خط مشی های مناسب، موقعیت خود را در خاورمیانه محکم تر سازد؛ این وضعیت نه تنها در مورد ایران بلکه در کل خاورمیانه رخ داده است. البته این موضوع اصلی برای آمریکا نیست. مداخله ایالات متحده و ترامپ در مجموعه ای از تشنج آفرینی ها و برخی ضعف ها باعث شده است که آمریکا از مقابله با تهدیدهای واقعی علیه موقعیت و نفوذ خود باز بماند. 
روزنامه «ژاپن پست» نیز در گزارشی نوشت در دوره ریاست جمهوری پوتین، روسیه بر میزان نفوذ خود در خاورمیانه افزوده است. 
به نوشته این روزنامه، نقطه عطف این اقدام پوتین حضور در سوریه و جلوگیری از سقوط یک متحد بوده است. پس از آن بود که دستاوردهای پوتین بیشتر هم شد و وی اکنون به عنوان فردی صاحب قدرت در خاورمیانه مطرح است و با بازیگران مهم منطقه از ایران گرفته تا عربستان و ترکیه به تعامل می پردازد. این میزان نفوذ مسکو، حتی در زمان شوروی و دوره جنگ سرد بیشتر به صورت یک رویا مطرح بود. 
بنا بر تحلیل اندیشکده «رند»، ولادیمیر پوتین مصمم است تا جایگاه مهمتری را برای روسیه به عنوان یک قدرت جهانی کسب کند و در این فرایند، خاورمیانه مهمترین حوزه ای است که روسیه از گذشته در آن دارای ظرفیت بوده است. 
بر اساس این تحلیل اما منابع روسیه محدود است و این کشور مانند کشورهای غربی به ویژه آمریکا قادر به نقش آفرینی به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی نیست. چالش پوتین اکنون این است که موفقیت استفاده از نیروی نظامی در خاورمیانه را به موفقیتی طولانی مدت تبدیل کند و این پیروزی را به دیگر حوزه هم تسری دهد. 


انتهای پیام//
منبع : ایرنا

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس