پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 27 اسفند 1396

           
هفته بسیج؛ نقل حماسه
تاریخ : 02/آذر/1396 - 08:00 کد خبر : 105918

اخلاص به عنوان اصلی ترین تفکر بسیجی در تمام دنیا نفوذ کرده است

بسیج پرس - معاون فرهنگی سپاه حضرت محمد رسول الله (ص): کلیدواژه‌ی بسیجیان اخلاص است و مهم ترین عاملی که بسیجیان را به سمت کرمانشاه جذب کرده است اخلاص و جهاد در راه خدا است.


اخلاص به عنوان اصلی ترین تفکر بسیجی در تمام دنیا نفوذ کرده است

به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج، گفت‌وگویی با سردار سید باقر سادات حسینی معاون فرهنگی سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) در رابطه با نقش بسیج در مقابله با تهاجم فرهنگی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانیم :

 بعنوان معاون فرهنگی سپاه تهران نظر شما درباره‌ی این واقعه‌ی سنگین کرمانشاه چیست؟

ابتدا باید این واقعه ی هولناک که در غرب کشور عزیزمان رخداده است و تعدادی از مردمان عزیزمان جان خودرا از دست داده‌اند را به همه‌ی مردم ایران و خانواده‌هایشان تسلیت عرض کنم. این حادثه واقعا بصورت ناگهانی و بدون پیش بینی‌های کارشناسان بود و همچنین طبق گفته‌ی کارشناسان این زلزله یکی از مهیب‌ترین زلزله‌های به وقوع اماده در یک قرن اخیر است. شدت بالای زلزله آنقدر سنگین بوده است که باید خدارا شکر کنیم که تلقات ما کم بوده است و تعدادی از مردم درزمان وقوع زلزله بیرون از خانه هایشان بوده‌اند . وظیفه‌ی همه‌ی آحاد جامعه مجاب می‌کند که به کمک مردم بشتابند و از هیج کمکی دریغ نکنند زیرا این واقعه یک واقعه‌ی ملی است.

ملت ایران اثبات کرده‌اند که آماده‌ی حضور و اقدام جهادی برای حرکات انسان دوستانه هستند. درحال حاضر دو سه شب است که بخش قابل توجه‌ای همکیشان ما در دمای تقریبا صفر درجه می‌خوابند و باید ما به یاد آنها باشیم و کمک کنیم. بسیج و سپاه به عنوان شجره‌ی انقلاب اسلامی و حضرت امام و بازوان مقام معظم رهبری بلافاصله به میدان آمادند و بخصوص سپاه که اعلام نیرو کرد و همچنین بسیج جامعه‌ی پزشکی و قرارگاه فضای مجازی و اصناف و غیره که می‌توانند بگونه‌ای کمک کنند اقدام کردند و برخی از عزیزان در همان زمان که واقعه رخداد اعزام شدند و بقیه در حال پشتیبانی و اعزام هستند. حدود 5روستا را سپاه تهران بعهده گرفته است، روستاهایی که 90درصد خانه‌ها تخریب شده بودند و سپاه اقدام به آوار برداری و کمک رسانی کرده است.در این رابطه اقداماتی از قبیل ارسال چادر، خوراک، آب آشامیدنی، ویزیت مصدومین و همکاری و مشارکت برای ایجاد بیمارستان صحرایی و اعزام آمبولانس به مناطق توانستند وظیفه‌ای که به گردن بسیج است را ایفا کنند. بسیج بعنوان یک بدنه فعال ملت همانند گذشته که خوش درخشید در این عرصه هم توانست حصوز پیدا کند و بسیج این عرصه را یک آزمون و نوانمندی می‌داند تا بتواند بهترین کمک‌هارا به مردم کشور بکنند.امیدواریم در قالب همین عرصه‌ها بسیج بتواند اهداف و اخلاق بسیجی را که کمک رسانی به مردم و کشور است را گسترش دهد.انشالله بتوانیم همیشه در راه حق قدم برداریم و بتوانیم افکار بسیجی را اول در خود و بعد در جامعه نهادینه کنیم.

با توجه به هفته ی بسیج و اقداماتی که بسیج انجام می‌دهد، ظرفیت بسیج در برابر تهاجم‌های غربی چقدر است و راه مقابله با تهاحم فرهنگی چیست؟

من مقدمه صحبتهایم را را اینطور بیان می‌کنم که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود و انقلاب اسلامی بر اساس مبانی فرهنگی اسلام شکل گرفته است و در همان مسیر شاخه‌های طیبه‌ رشد کرده است که یکی از آنها بسیج است.بسیج یک الهام غیبی بود که از طرف حق تعالی به امام الهام شد. امام آن معمار کبیر انقلاب اسلامی یک هدیه‌ی الهی را نه فقط به ایران بلکه به همه دنیا عنایت فرمود. نظریه بسیج یک نظریه‌ی والایی است که ما آنرا از جنبه‌های محتوایی خارج می‌دانیم بلکه تبلور و عینیت آنرا در عرصه‌های گوناگون می‌دانیم. در 5 آذر 58 به فرمان تاریخی امام این نهاد مردمی شکل گرفت ولی این شجره‌ی طیبه خود را در 8سال دفاع مقدس پیدا کرد آنگونه حضور پیدا کرد که اگر بسیج در جنگ نبود سرنوشت جنگ بگونه ای دیگری رقم می‌خورد هرچند تمام نیروهای مصلح و ارتش در جنگ نقش بسیار مهمی را ایفا کردند ولی محور اصلی جنگ بسیج و کمک‌ها و رشادت‌های بسیح و مردم بود.

بسیج نه تنها در 8سال دفاع مقدس حضور پیدا کرد بلکه در این دوران بالنده شد و رشد کرد. در همین دوران نه تنها فقط در عرصه سخت نظامی بود بلکه در همین دوران در تمام جنبه‌های فرهنگی اجتماعی خدمت رسانی و محرومیت زدایی را در 8سال دفاع مقدس تجربه کرد و سربلند از همه‌ی شرایط بیرون آمد. عرصه جنگ تمام شد اما عرصه‌های دیگری به میان آمد و زمانی که ما از جهاد صحبت می‌کنیم بسیجی که فرهنگ و تفکرش از اسلام است نقاوت میان قتال و جهاد را درک می‌کند. واژه‌ی قتال در قرآن به کرات آمده است که منحصر به جنگ و خون و خون‌ریزی است که در این عرصه جوانان بسیجی حضوری پررنگ داشتند اما واژه‌ی جهاد با قتال متقاوت است، جهاد می‌تواند در تمام عرصه‌های اجتماعی اقتصادی فرهنگی و ... حضور پیدا کند. همانطور که قران کریم در سوره ی حج می‌فرماید:جهاد کنید در راه خدا آنگونه که حق جهاد را ادا کنید زیرا که او شمارو برگزیده است. از نظر من این آیه‌ی قرآن درباره‌ی بسیجیان است که تمام تلاش خود را کردند و حق جهاد را بجا آوردند.

به نظر من کلیدواژه‌ی بسیجیان اخلاص است برای مثال مهم ترین عاملی که بسیجیان را به سمت کرمانشاه جذب کرده است اخلاص و جهاد در راه خدا است. اصلی ترین تقکر بسیجی که در تمام دنیا نفوذ پیدا کرده است انگیزه‌ی اخلاص است که باعث حضور بسجیان در همه عرصه‌ها شده و همین اخلاص بسیجیان امروز برون مرزی شده است و از مرز های ایران گذر کرده و به تمام اقسا نقاط جهان ورود پیدا کرده است.

بسیج یک فرهنگ است و هرجا احساس کند انقلاب اسلامی در خطر است باید بیاید حضور پیدا کند و براساس سخنان مقام معظم رهبری ما تحت تهاجم‌های فرهنگی هستیم و این سالها است که وجود دارد و بسیج که در دفاع مقدس خوش درخشید باید در این عرصه هم حضور پیدا کند و دفاع کند. بسیج با برگزاری نشست‌های فرهنگی، برگزاری جلسات بصیرتی و نشست‌های آسیب‌های اجتماعی توانسته است در این موارد موضع بگیرد و مقابله کند و همچنین این معضلات را برطرف کند.

برای رسیدن به اهداف  فرهنگی سپاه و بسیج چه برنامه‌ها و اقداماتی را در نظر گرفته‌اند؟

عمدتا هدف‌ها بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی خودمان یعنی اهداف 5ساله و برنامه‌‌های راهبردی و ابلاغیات در نظر گرفته می‌شوند که سعی می‌کنیم تمام آنها را در تهران و کشور بومی سازی کنیم و برای شروع به شناخت و رصد می‌پردازیم و باید برآوردی از شرایط فرهنگی و اجتماعی صورت گیرد. بعد با توجه به اهداف کلان باید بتوانیم در چهارچوب ها فعالیت خود را انجام دهیم.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس