پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 27 اسفند 1396

           
هفته بسیج؛ نقل حماسه
تاریخ : 01/آذر/1396 - 14:07 کد خبر : 105915

کلمه مقاومت برازنده بچه‌های بسیج است

بسیج پرس - معاون اجرایی سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ: بسیج به این معنی نیست که تنها فرد کارت بسیجی داشته باشد، هر کسی که در مسیر انقلاب اسلامی حرکت بکند و تابع ولایت باشد و ولی فقیه را ولی امر خودش بداند آن فرد بسیجی است.


کلمه مقاومت برازنده بچه‌های بسیج است

به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج، گفت‌وگویی با سرهنگ اصحاب کریمی معاون اجرایی سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ انجام دادیم که در ادامه آمده است:

زلزله کرمانشاه اتفاق ناگواری بود،این مصیبت بزرگ را به خانواده های داغدار و آسیب دیده و ملت شریف، خصوصا به رهبر عزیزمان تسلیت عرض میکنم و امیدوارم خداوند به آنها صبر بدهد تا بتوانند با این مصیبت کنار بیایند. از ساعات اولیه ای که این اتفاق افتاد و تا خبر رسانی و اطلاع رسانی یکی دو ساعتی زمان برد ، بنده ساعت 10- 5/10 که خود تهرانم احساس شد، متوجه شدیم مرکز کرمانشاه است و  ارتباطمان برقرار شد . تا نهایتا صبح حادثه استان کرمانشاه و ایلام و استانهای همجوار ، بچه های سپاه و بسیج خودشان را به آنجا رساندند و کار کمک رسانی را آغاز کردند .

اهم اقدامات سپاه را در کمک رسانی به زلزله زده های کرمانشاه چه بوده است؟

 کمک کردن به زخمی ها و از زیر آوار در آوردن حادثه دیده ها ، و افرادی که در زیر آوار فوت کره بودند تا خارج شوند .با توجه به هوای سردی که شبها در آن منطقه حاکم است از ساعات اولیه خود جوش کار را شروع کردند و کار جمع آوری و انتقال آنها به منطقه زلزله زده و سردار یزدی نیز مدیریت کار را بدست گرفتتند و سیاستگذاری ها و شرایط را فرمودند ما کلیه نیروهای پایگاه کار جمع آوری اقلامی که داردند، اتفاق افتاد معاونت آماد و پشتیبانی و یگان امداد و نجات ما مستقیم وارد عمل شد که حدود 20 -30 خودرو آمبولانسی را به محل اعزام کردند . نیروهای کمکی و جهادی تا جایی که اطلاع دارم ، گروهای دانشجویی ، و پایگاه مقاومت جهادی شروع کردند به اعزام شدند که نشان داد نیازمند نیروهای تخصصی هستند .

چه نیروهای تخصصی نیاز است؟

مانند ماشین های سنگین و دکتر و روانپزشک و افراد متخصص اعزام بشوند، برای ساخت آنجا هم باید زمان گذاشته شود چرا که زمان بر است، بعد از تخلیه و حاک شدن آرام به منطقه ، نیروهای جهادی به مناطق خواهند رفت تا بتوانند کارشان را در آنجا شروع کنند و انجام بدهند . گروه ها و هیئت های مختلف و پایگاه های مقاوت و بسیج های دانشجویی مدارم با ما تماس میگیرن و ما نیز راهنمایو هدایتشان میکنیم به سمت سیاستهای کلان سپاه و متمرکز شدن آنها برای اعزام سریع تر اجناس بدست آمده به منطقه .

انتظارات شما از رسانه ها در هفته بسیج چیست؟

هفته بسیج که شروع میشود رسانه ها یک فلش بکی باید بزنند به عقب و به تاریخچه شکل گیری بسیج یک نگاهی بکنیم . بنیانگذار انقلاب اسلامی و معمار کبیر که بنیان گذار بسیج است و به آن شکل دادند که  یک سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود و سپاه یک نیروی بسیار جوانی بود و نهادی بود که از خود مردم بوجود آمده بود و شکل میگرفت ، حضرت امام چقدر زیبا میدید که در اینده چه خواهد کرد و نیروی مردمی که دنیا امروزه از آن بهره میبرد و استفاده میکند و آن را الگو سازی میکند . حتی آنهایی که مخالف ما هستند نیز دارند در این فضا ورود پیدا میکنند .

بعد از تشکیل بسیج، مهمترین مسئله پیرامون این سازمان مردم نهاد چیست؟

 بعد از تشکیل بسیج نکته مهمی که برای بسیج نیز از اهمیت ویژه برخوردار است جایگاه آن است که در دل بسیج اتفاق افتاد و حضرت امام فرمودند مسجد سنگر است و سنگرها را حفظ کند . در آن زمان نیروهای مردمی در مساجد شکل میگرفتند.

مساجد در این میان چه نقشی دارند؟

طبیعتا بزرگترین مرکز و کانون تربیت اسلامی ما در مسجد انسجام پیدا میکرد و این نیرو ها باید در این مراکز منسجم شوند و آماده دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی شوند . در این جمله تمام ماموریت بسیج شکل میگیرد .

چه کارهایی می توانست از طریق مسجد سازماندهی شود؟

جنگ ، کمک به زلزله ، امنیت ، کارهای جهادی ، کارهای فرهنگی و تربیتی همه باید در قالب مسجد و در دل آن باید شکل مگرفت که حالا این موضوع را باید رصد کنیم و ببینیم تا چه اندازه گسترش پیدا کرده است . هر دهه شرایط منسجم تر و بروز تر و آنلاین تر به مسیر خودش ادامه میدهد.

به طور کلی نقش بسیج را چگونه می بینید؟

زمان زیادی از تشکیل بسیج و پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود که جنگ آغاز شد . ولی چه کسی انقلاب را به پیروزی رساندند؟ مردم در قالب بسیج ، بسیج به این معنی یست که کسی کارت بسیجی داشته باشد ، کسی که در مسیر انقلاب اسلامی حرکت بکند ، و تابع ولایت باشد و ولی فقیه را ولی امر خودش بداند آن فرد بسیجی است که امکان دارد فردی در اداره باشد یا فردی در خانه ، دانشجو ودانش آموز و... که کارت شناسایی سازمان بسیج است ولی خیلی از مردم شاید رصت این را نداشته باشند که دنبال کارت باشند ولی در مسیر اعتقادی بسیج حرکت میکنند ، بسیج کار عظیمی را برای انقلاب اسلامی ما انجام داد .

همه نسل ها و اقشار دربسیج نقش داشته اند؟

چه قبل ار جنگ که اکثر کارهای جهادی ما توسط بسیجی ها انجام میشد ، بعد از پیروزی دانشجوها دانش آموزان و ... در قالب تیم هایی ایجاد شدند و به مناطق مختلف اعزام شدند و کارهای جهادی برای ترمیم خرابی های به جای مانده از رژیم سابق را درست کردند که هنوز هم آن ادامه دارد و نسل سومی ها آن را مانند اوایل انقلاب ادامه میدهدند .

نقش و جایگاه بسیج در مقابل دشمنان انقلاب اسلامی از ابتدا تا کنون چونه بوده است؟

خیلی طول نکشید دشمن با تمام توطئه هایش و تمام قدرتش پای کار آمد ماجرای کردستان به وجود آمد خلق‌های متعدد خلق ترکمن و خلق عرب و اینها را به وجود آورد ماجرای جنگل را به وجود آورد و بحث از همه مهم تر همه این ماجراها سرمنشاش نفاق و منافقین بود که منافقین تنها کسانی که توانستند در مخصوصا شهر تهران مقابل این چهره ی خبیث و اون کسانی که جزو خوارج بودند بایستند .ترورها هم که شروع شد عمده بچه هایی که ترور شدند ۱۷ هزارتا حدودا، بیشترشان بچه های بسیج بودند که ترور شدند بچه های سپاه بودند که ترور شدند من بسیج و سپاه را از هم جدا نمیکنم چون این دوتا در راستای هم حرکت می کردند و انصاف هم‌نیست جدا کرد چون به هر شکل پاسدارای ما هم بسیجی بودند که بعد آمدند پاسدار شدند و این سازمان را اداره میکنند.

به طور مشخص در مورد نقش بسیج در دفاع مقدس بگویید؟

بحث جنگ پیش آمد در بحث جنگ که دشمن نقش هایش واقعا درست و روی حساب و کتاب بود. دشمن گفت این‌کشوری که تازه انقلاب کرده است، سلاح ندارد، مهمات نداره تجهیزات و توپ و تانک نداره ارتتشش منسجم نیست به هم ریخته ساواکی ها فرار کردند اونایی که طرفدار شاه بودند فرار کردند با این تدابیر برای خودش پازلش را چید و به دستور اربابهای صدام آمریکایی ها و اسرائیل و انگلیس و این کشورهایی که هنوز هم کور هستند و چشمشان را در این ۳۹_۴۰ سال باز نکردند که قدرت حضرت امام و حضرت آقا و نظام را ببینند به دستور آنها و با پول آنها و نیروی انسانی و پشتیبانی آنها جنگ را بر ما تحمیل کردند.

رشادت های زیادی در دفاع مقدس انجام شد که جا دارد بسیار به آن پرداخته شود. کمی از آن رشادت ها بگویید؟

من جنگ را همینطور دو، سه دقیقه ای ببندم هشت سال دفاع بود نه هشت روز نه هشت ماه نه هشت ساعت، هشت سال دفاع جانانه ی بسیج بود مقابل تمامی استکبار جهانی دفاع ما در جنگ شاید کشور عراق مقابلمون بود ما از سی و دوسه کشور اسیر داشتیم این نشان‌می دهد دنیا طرف عراق ایستاده اگر یک ذره عاقل باشند از این ترامپ دیوانه وبقیه آدمهاشان گرفته باید این فکر را کنند که چطور شد در دفاع مقدس هشت سال با تمام قدرت و تهدید سختشان آمدند پای کار توپ تانک ماشین تفنگ همه چی نیروی انسانی پول دادند ولی نتیجه اش به نفع ما تمام شد که هیچز نداشتیم ما سیم خاداربرامان مصیبت شده بود و جنگ نداشتیم ولی به محض اینکه کار شروع شد کار دست نیروهای بسیجی افتاد و نیروهای بسیجی بودند که وارد سازمان های رزم سپاه شدند و کار را بدست گرفتند عملیات ها شروع شد حصر آبادان شکست خورد فتح المبین  اتفاق افتاد ،بیت المقدس و آزادی خرمشهر پشت سر آن نیز خیبر و بدر و کربلاها و والفجرها پشت سرهم اتفاق افتاد. قریب به هفتاد الی هشتاد درصد نیروی رزمی جنگ را نیروهای بسیج انجام  دادند التبه دوستان بسیار قوی ما حضور داشتند جنگیدند کلی شهید دادند بچه های سپاه حضور داشتند ولی عمده نیروی بسیجی بود که پای کار آمدند  و این برگ را به نفع نظام جمهوری اسلامی ورق زدند و کنار گذاشت. بعد از جنگ بحث بازسازی مطرح شد باز اینجا یک سهم بسیار عظیمی برعهده ی بسیج گذاشته شد و بسیج در بحث سازندگی ورود کرد ، خود سپاه عملا و شخصا در کار جهادی و سازندگی ورود پیدا کرد، جاده ها و پل هایی که زده شد و این قصه هایی که اتفاق افتاد ودر تاریخ ۳۸_۳۹ ساله انقلاب اسلامی میبینید.

از دوران پس از تهدید سخت و جنگ بگویید؟

بعد از جنگ، بحث تهدید سختشان که تمام شد و اتفاق افتاد دشمن رو به تهدید نرم برد که مقام معظم رهبری با تهاجم فرهنگی شبیه خون فرهنگی غارت فرهنگی مطرح می‌کنند باز اینجا بسیج اولین خاکریزش را مقابل تهدید نرم دشمن زد و در مقابل تهاجم فرهنگی ایستاد و کارش را از پایگاههای مقاومت حوزه های مقاومت براساس دوتا شاخه یک کار تربیتی و انسانی و تربیت انسانها در مسجد و دو کار فرهنگی در سطح جامعه از قبیل حتی کمکها به مردم مثل تهیه جهیزیه مثل خدمات رسانی به فقرا مثل موارد خیلی بیشتر از آن چیزی که ما اینجا مطرح میکنیم.

چه برنامه هایی برای هفته بسیج در نظر گرفته شده است؟

در امسال برنامه های زیادی درهفته بسیج دارد اتفاق میافتد که تجمع سی هزارنفره بچه های بسیج هست  در حرم امام (ره).بقیه کارها در دل نواحی و مراکز و تمرکزی در خود حوزه های مقاومت در پایگاه های مقاومت مثل تجلیل از خانواده شهدا مثل یادواره شهدا ، سخنرانی های بصیرتی و آشنا کردن نسل سوم با رژیم ستم شاهی و این مواردی که اتفاق افتاده کارهای جهادی حتی در حد موسسات خیراتی که وجود دارد

پیرامون بسیج امداد رسانی نیز توضیح دهید؟

در بسیج امدادرسانی، کمک‌رسانی خیریه که در قالب بسیج انشالله احیا خواهد شد دوباره دوستان ما با تمام توانمندی در پایگاه ها و حوزه ها و نواحی مقاومتشان هم بسیجی ها در کنار برادران پاسدارشان و برادران پاسدار در کنار برادرهای بسیجی اعم از خواهر و برادر انشالله این مسیر را ادامه خواهند داد.

نقطه قوت و نقطه ضعف بسیج در شهر تهران چه می‌تواند باشد؟

هر سازمانی هر ارگانی هر نیروی مردمی طبیعتا تبعیت دارد از یک سری قوانین، این قوانین  به روزرسانی باید شود و در طول مسیرش که دارد ادامه پیدا میکند طبیعتا باید مطلوب تر شود ما اگر بسیج الان را مثلا با ده سال قبل مقایسه بکنیم خیلی اتفاقها افتاده یا بسیج الان با بسیج ده سال آینده این را براساس شرایط زمانی و مکانی اتفاق خواهد افتاد که نیازی نیست کسی بداند که بسیج دارای چه قالب و چه سازمانی است نه بسیج بر اساس مقتضیات زمانش شکل میگیرد امروز زلزله است میرویم پای  کار زلزله سیل بیاید میریم پای کار سیل پس فردا پای تهاجم فرهنگی دشمن میریم پای اون پس اون فردا مدافع حرم باید بریم دفاع کنیم میریم دفاع میکنیم یعنی اینطور نیست که ما بگیم تو این نقطه تو این شرایط با این وضعیت نه این شکلی نیست و بسیج مسیرش را براساس همان حرف اولم یکی از وظایف ذاتی بسیج دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی است در هر زمینه و هر شرایط و هر زمان و مکانی این مسیر را دارد ادامه میدهد طبیعتا هم هر برنامه ای بسیج بخواهد اجرا کند مستلزم این است که دارای تغییراتی بشود و این خیلی طبیعیست اینطور نیست که بگیم این اتفاق افتاده یا نیافتاده یا اینکه مثلا ما بگیم الان در بسیج چه نواقصی وجود دارد طبیعتا اگر نقصی هم وجود دارد در بحث پشتیبانی بسیج است چیز دیگه ای نیست . ما که نیرو انسانیش را داریم آدما که هستند خط اعتقادیمون هست مساجدمون هست همه چیزمون مشخص مسیرمون مشخص و داریم طی میکنیم بله طبیعتا امروز الان برای این قصه بسیجی پای کار رفته داره کمک میکنه میگن آقا لباس فعلا لازم نیست پتو لازمه خب میاد میره دنبال پتو چادر لازمه میره دنیال چادر عرض کردم بر اساس مقتضیات زمان و براساس اتفاقاتی که میافته ما نمیدونستیم جنگ را به ما تحمیل میکنند که مثلا انقلاب شد بسیج را برای دفاع از ارزش ها میدانیم خب جنگ تحمیل شد بلافاصله بسیج سازمانش را گرفت تغییر رنگ و وضعیت داد و خودش را آمادگی رزمش را ایجاد کرد وارد جبهه شده و آماده جنگه امروز هم اون جنگ و این هم زلزله یعنی همین را هم نگاه کنید بسیج با همان شرایط خودش داره پیش میره ما عددمان عدد محدودی نیست که بگیم مثلا ما ده هزار تا آدمیم اینها کادر ما هستند میاریم سامان میدهیم نه اینطور نیست بسیج اقیانوس وسیعی است که هیچ قالبی و سازمانی براش طرح نشده ولی بدون نظم نیست بدون قانون نیست دارای نظم انضباط سازمان که الحمدالله این هم داره اتفاق میافته .

ما به هر شکل اولین چیزی را که در هفته بسیج باید یاد کنیم از شهدای بسیج است  بچه هایی که در روزگاران شاید نامردی و نامرادی ها اومدند مای کار و مردانه ایستادند و مقاومت کردند این کلمه مقاومت برازنده بچه های بسیج است چون شما امروز میبینید حزب الله لبنان ... شعبی و خیلی کشورهای دیگه در همین قالب کلمه ی مقاومت شما مقاومت حذب الله را در سوریه مقاومت مردم مسلمان سوریه را در خط مقاومت ببینید تلفیقیه همش در کنارهم داره اتفاق میافته در هفته بسیج حداقل ترین کار اینکه بتوانیم یاد کنیم از شهدای بسیجمان به واسطه همه یادواره ها به واسطه ی دیدار از خانواده معظم شهدا و اون مرام نامه و اساسنامه بسیج و اون خط اعتقادی بسیج را باز کنیم موشکافی کنیم مطرح کنیم برای جماعتی که در نسل سوم و در سال دهه سوم انقلاب اسلامی که نزدیک داریم میشیم که دهه سوم تمام میشود به دهه چهارم میرسیم اینها را بازگویی کنیم و این دوستان هم توجیه بشوند و آخرین کلامم اینکه بسیج تابع محض ولی ام مسلمین جهان حضرت امام خامنه ای هستند و تبعیت میکنیم از ایشون همه بچه های بسیج و سپاه خودشان را سرباز ولایت میدانند و در راستای مسیر ولایت حرکت میکنیم پشت سر آقامون حرکت میکنیم نه یک قدم عقب نه یک قدم جلو و اعتقادمان این است که ایشون امام عصر ما هستند و نایب امام زمان هستند و باید از فرامینش اطاعت بشود دغدغه های حضرت آقا برای ما  اصل قصه است که انشالله با تمام انسجامی که برای خودمان میگیریم سعی میکنیم که انشالله فرامین حضةرت آقا رهبری بهش جامه عمل بپوشانیم و با این چهره ی زیبا و شجره ی طیبه بسیج مسیر انقلاب اسلامی راانشالله ادامه بدهیم .

 

 

 

 

 

 

 


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس