پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 05 اسفند 1396

           
نگاهی به وضعیت آموزش زبان فارسی در آلمان
تاریخ : 24/آبان/1396 - 11:58 کد خبر : 105551

جمعیت نیم میلیون نفری فارسی زبانان در آلمان

بسیج پرس - سنای فدرال آلمان در مصوبه‌ای، آموزش زبان فارسی را در چارت مدارس تمام شانزده ایالت این کشور در کنار زبان‌های فرانسه و انگلیسی تا سطح دیپلم به رسمیت شناخت.


جمعیت نیم میلیون نفری فارسی زبانان در آلمان

به گزارش بسیج پرس؛ در آلمان، آموزش زبان فارسی و مطالعات ایرانی در بیش از 20 دانشگاه این کشور سابقه دارد. همچنین مراکز مطالعات ایران شناسی در آلمان که موضوعات مختلفی مانند اسلام‌ شناسی، زبان شناسی و مطالعات خاورمیانه، را دنبال می‌کنند، فراوان است. دانشگاه‌های بن، بامبرگ، فرایبورگ، مؤسسۀ ایران شناسی دانشگاه برلین، بوخوم، نورنبرگ، فرانکفورت، هامبورگ، گوتینگن و مونیخ و چند مرکز و دانشگاه معتبر این کشور به امر ایران شناسی و مطالعه بر روی آثار ادبی ایران و حتی آموزش زبان فارسی اهتمام دارند.در این میان دانشگاه گوتینگن، یکی از مراکز مهم تحقیق دربارۀ ایران و ایران شناسی و یکی از قدیمی ترین مراکز تدریس زبان و ادبیات فارسی در آلمان به حساب می‌آید. کما این که در کتابخانه‌ها، موزه‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز شرق شناسی آلمان، صدها نسخه خطی و چاپی فارسی موجود است.

در سال 1395 سنای فدرال آلمان در مصوبه‌ای، آموزش زبان فارسی را در چارت مدارس تمام 16 ایالت این کشور در کنار زبان‌های فرانسه و انگلیسی تا سطح دیپلم به رسمیت شناخت. از این پس زبان فارسی در تمام ایالات آلمان در چارت درسی مدارس به رسمیت شناخته می‌شود، حتی اگر در ایالتی تدریس نشود.این طرح در ایالت مکلنبورگ فورپومن با 6/5 میلیون یورو برای احیای روحیه و حس تعلق بیشتر به وطن، یعنی همان ایالت، حمایت می‌شود.

با این مصوبه سنای آلمان، تمام ایرانیان و فارسی‌زبانان می‌توانند از زبان مادری به عنوان یک واحد درسی، که نتایج آزمون‌های آن در کارنامۀ تحصیلی‌شان رسماً درج و قابل استناد خواهد بود، به عنوان زبان دوم و یا سوم بهره ببرند. به نظر می‌رسد، با توجه به جمعیت 300 هزار نفری ایرانیان مقیم و بیش از نیم میلیون نفری فارسی‌زبانان در آلمان، فضای جدیدی برای فراگیری زبان فارسی در این کشور پیشرفتۀ اروپایی فراهم شود.

 

زبان فارسی در مراکز  تحقیقاتی و آموزشی:


1.دانشگاه هامبورگ Universität Hamburg: دانشگاه هامبورگ، بیش از 40،000 دانشجو دارد و بزرگترین دانشگاه در شهر هامبورگ، بزرگترین مرکز تحقیقات و آموزش در شمال آلمان و یکی از بزرگترین دانشگاه‌ها در آلمان است. این دانشگاه در سال 1919 در منطقه‌ای از روتربام تاسیس شده است. دانشگاه، هشت دانشکده و 150 رشتۀ تحصیلی دارد. دانشکده ایران شناسی قسمتی از مؤسسۀ آسیا و آفریقا است. تمرکز اصلی دانشکده بر تاریخ، فرهنگ و زبان ایران (مرزهای ایران کهن) است.


2.دانشگاه هومبولت برلین Humboldt-Universität zu Berlin:
• مؤسسه مطالعات آسیایی و آفریقایی
• دانشکدۀ علوم فرهنگی، اجتماعی و آموزشی دانشگاه هومبولت
• دانشکدۀ ایران شناسی قسمتی از مؤسسه آسیا و آفریقا است.
اهداف شاخه ایران شناسی در دانشگاه هومبولت:
1. آموزش زبان‌های مدرن ایران (تاجیک، دری، فارسی، پشتو، بلوچی)
2. مردم‌شناسی و تاریخ فرهنگی افغانستان و آسیای مرکزی


3.دانشگاه بامبرگ - Universität Bamberg: دانشگاه بامبرگ یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های استان بایرن (این دانشگاه در سال 1647 با نام آکادمی بامبرگنسیس تشکیل شد) و از دانشگاه‌های پیشرو در زمینۀ روانشناسی، اقتصاد و علوم اجتماعی است. تعداد دانشجویان سال 2015 دانشگاه 13466 نفر بود.
دانشکدۀ ایران شناسی سال‌هاست در زمینۀ مطالعات، پژوهش و تدریس تاریخ  ایران باستان، زبان‌های باستانی (خط میخی و پهلوی) فعالیت می‌کند. با این حال تأکید اصلی فعالیت بر روی زمان بعد از اسلام، توسعه و استقرار زبان نوی فارسی به عنوان یک زبان مهم فرهنگی و همچنین تحقیق و پژوهش در مورد شاخه‌های مهم دیگر زبان فارسی است.


4.دانشگاه گوتینگن - Universität Göttingen: دانشگاه گوتینگن، شناخته شده با نام دانشگاه گئورگ آگوست، واقع در شهرگوتینگن آلمان است.این دانشگاه در سال 1737 بنا نهاده شده است. دانشگاه گوتینگن یکی از ده دانشگاه برتر کشورآلمان است و در زمینۀعلوم انسانی،علوم پایه و پزشکی و شاخه‌های آن دارای اعتبار و شهرتی جهانی است. در سال 2007 دانشگاه گوتینگن، توسط وزارت آموزش و پژوهش دولت فدرال آلمان به عنوان دانشگاه برتر انتخاب شد.
رشتۀ ایران شناسی از سال 1903 میلادی در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه گوتینگن تدریس می‌شود و در حال حاضر انستیتوهای ایران شناسی، شرق‌شناسی قدیم، باستان شناسی مصر، اسلام‌ شناسی و زبان و ادبیات عربی و تدریس خطوط میخی در این دانشگاه قرار دارند.
 

دانشگاه ماربورگ - Universität Marburg: دانشگاه ماربورگبا نام کامل فیلیپس-اونیورسیتت ماربورگ (Philipps-Universität Marburg) در سال 1527 میلادی توسط فیلیپس یکم به عنوان دانشگاه پرتستان در ماربورگتأسیس شد. این دانشگاه حدود 24000 دانشجو دارد و قدیمی¬ترین دانشگاه پروتستان به حساب می¬‌آید. رشتۀ تحصیلی ایران شناسی  در سال 2007 به عنوان بخشی از مرکز مطالعات خاورمیانه تاسیس شد. این دانشکده، تنها دانشکدۀ ایران شناسی استان هسن است.


6.دانشگاه مونیخ - Universität München: دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخاز بزرگترین دانشگاه‌های آلمان و یکی ازدانشگاه‌های برتر آن کشور است که در شهر مونیخ قرار دارد. این اولین دانشگاه‌ ا‌یالت بایرن بوده که در سال 1472 میلادی در شهراینگولشتات ( 80کیلومتری شمال مونیخ، که در آن زمان دهکده کوچکی بود) بنیان گذاری شد و پس از اشغال شهر توسط ارتش فرانسه در سال 1799 به شهر لاندزهوت و سپس به شهر مونیخ منتقل گشت. تعداد دانشجویان دانشکاه در سال 2015  حدود 52000 سر شماری شده است. این دانشگاه، دومین دانشگاه بزرگ آلمان بوده و دارای 700 کرسی پروفسوری و 18 دانشکده است. انیسیتوی ایرانشناسی این دانشگاه زیر نظر دانشکدۀ خاورنزدیک و میانه فعالیت می‌کند.


7.دانشگاه هایدلبرگ - Universität Heidelberg: دانشگاه هایدلبرگبا نام کامل دانشگاه روپرشت-کارلز هایدلبرگ قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان و از جمله مشهورترین دانشگاه‌های دنیا است. دانشگاه هایدلبرگ در سال1386میلادی، تأسیس شد.فلسفه،الهیات،حقوق وپزشکی اولین رشته‌هایی بودند که با تأسیس دانشگاه ارائه گردیدند. در سال 2015 حدود 25000 دانشجو در دوازده دانشکده دانشگاه هایدلبرگ مشغول به تحصیل بودند.
رشتۀ ایرانشناسی و اسلام شناسی در این دانشگاه در یک مجموعه گنجانیده شده است و در حقیقت زیر مجموعه‌ای از گروه زبان و فرهنگ شرق نزدیک محسوب می‌‌شود.


8. دانشگاه آزاد برلین - Freie Universität Berlin: دانشگاه آزاد برلین در سال 1948 تأسیس شده است و در حال حاضر 29000 دانشجو در آن مشغول تحصیل می¬‌باشند، که 15 درصد این دانشجویان غیر آلمانی هستند. این دانشگاه دارای 11 گروه تحصیلی مرکزی بوده که در آنها 197 دوره آموزشی تدریس می¬‌شود.
دانشکده ایران شناسی دانشگاه آزاد برلین: از سال 1949 سمیناری تحت عنوان ایرانشناسی در این مجموعه ارائه می¬‌گشته که سرانجام در سال 1970 منجر به تأسیس دانشکده ایرانشناسی شده است.


9. دانشگاه بوخوم - Ruhr Universität Bochum: دانشگاه رور- بوخوم (به آلمانی Ruhr-Universität Bochum, RUB) یکی از ده دانشگاه بزرگ آلمان واقع در شهر بوخوم است. این دانشگاه در سال 1962 تأسیس شد و اولین دانشگاه عمومی تأسیس شده در آلمان پس از جنگ جهانی دوم بوده است.این دانشگاه دارای 20 گروه آموزشی متفاوت است. بیشترین زمینه تحصیلی در این دانشگاه در رشته‌های علوم انسانی، حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی می‌باشد و در رده‌های بعدی رشته‌های مهندسی، علوم طبیعی و پزشکی قرار دارند.
رشتۀ ایران¬شناسی: رشته ایران¬شناسی بخشی از مجموعۀ مطالعات اسلام و شرق در این دانشگاه است. این رشته، زمینه آشنایی را برای دانشجویان با اصول مذهبی، فرهنگی و تاریخی جهان اسلام و همچنین با زبان و ادبیات شرق نزدیک/ شمال آفریقا فراهم می¬‌کند.


اهداف اصلی این رشتۀ تحصیلی شامل اقلام ذیل است:
• تاریخ اسلام و کشورها و جوامع اسلامی
• تاریخ معاصر از شرق میانهو نزدیک
• ادبیات شرق (عربی، ترکی، فارسی، اردو)
• تاریخ علم و آموزش و پرورش در جهان اسلام


10.دانشگاه بن - Universität Bonn: دانشگاه بُن (به آلمانی: Universität Bonn) نام یکی از مهم‌ترین مراکز تحقیقاتی آلمان و از دانشگاه‌های معتبر اروپایی است. این دانشگاه با 27هزار دانشجو، یکی از بزرگترین دانشگاه‌های آلمان را تشکیل می‌دهد. دانشگاه بن تعداد زیادی از برنامه¬های کارشناسی و کارشناسی ارشد در طیف وسیعی ارائه می‌¬دهد. این دانشگاه، بیش از دو میلیون جلد کتاب در کتابخانه خود را نگه می¬‌دارد و دارای 525 استاد و 31000 دانشجو است.
رشتۀ ایرانشناسی: در دانشگاه بن رشته ایرانشناسی را نمی‌توان به عنوان رشتۀ مستقل تحصیل نمود. در واقع رشتۀ ایران شناسی زیر مجموعه ای از رشتۀ مطالعات آسیا با تمرکز بر مطالعات اسلامی و زبان¬های شرق میانه است.  مؤسسۀ مطالعات شرق و آسیایی در دانشگاه بن جنبه‌های متعددی از ایران را مورد تحقیق و تدریس قرار می‌‌دهد.

موضوعات اصلی عبارتند از دورۀ قاجار، دوره صفویه و اسلام در هند است. زبان فارسی نقش برجسته ای داشته و فضای فرهنگی موجود در کشور های فارسی زبان مانند ایران، افغانستان، شبه قاره هند، تاجیکستان، و غیره مورد مطالعه قرار می‌گیرد.


11.دانشگاه ارلانگن- نورنبرگ –Universität Erlangen-Nürnberg: دانشگاه ارلانگ- نورنبرگ دومین دانشگاه بزرگ دولتی در ایالت بایرن است. این دانشگاه دارای 5 دانشکده، 23 گروه آموزشی است که در آنها بالغ بر656 استاد، 3404 عضو هیئت علمی مشغول به فعالیت می‌شود. این دانشگاه در سال 1742 تأسیس شده است و از آن زمان تا کنون در رشته‌¬های مختلف علمی اعم از مهندسی، پزشکی، انسانی و علوم پایه دانشجو می‌‌پذیرد.

 
رشتۀ هند-آلمانی و هند-ایرانی (Studiengang Indogermanistik und Indoiranistik) در این مرکز تحقیقاتی تأکید بر آن دارد که زبان‌‌های هند و اروپایی منشأ مشابهی داشته و با هم در ارتباط و تقابل است. زبان‌هایی که در این مجموعه قرار می‌‌گیرند عبارتند از: هند و آریایی (ودایی و سانسکریت)، فارسی، یونانی قدیم، زبان رایج در آناتولی (به خصوص هیتی)، ایتالیایی، سلتیک (عمدتا ایرلندی، ولزی، برتون)، آلمانی، اسلاوی (روسی)، بالتیک (لیتوانی، لتونی، پروس قدیمی)، ارمنی و آلبانیایی. لذا تأکید اصلی در این رشته بر شناخت زبان‌های متفاوت و تحقیق بر گذشته و تاریخ و ارتباط آنها است.

12.دانشگاه فرایبورگ –  Universität Freiburg: دانشگاه فرایبورگ (به آلمانی: Universität Freiburg) یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا است. این دانشگاه در سال1457 تاسیس شده و سنتی طولانی در تدریس علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی دارد. دانشگاه از 11 دانشکده تشکیل شده و به جذب دانشجو از سراسر آلمان و همچنین از بیش از 120 کشور دیگر می‌¬پردازد. دانشجویان خارجی در حدود 16 درصد از کل دانشجویان این دانشگاه را تشکیل می‌¬دهند. در سال 2007 دانشگاه فرایبورگ، به عنوان دانشگاه برتر آلمان انتخاب شد.

در رشتۀ شرق شناسی در دانشگاه فرایبورگ تأکید بر مطالعۀ کشورهای اسلامی مدرن است. لذا در این رشته که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می¬‌شود، تمرکز بر جنبه‌¬های اجتماعی، جغرافیایی، فرهنگی و تاریخی کشورهای اسلامی بوده و در کنار آن آموزش زبان عربی و فارسی و ترکی نیز مورد توجه ویژه است.


13.دانشگاه هاله – ویتنبرگ Universität Halle-Wittenberg: دانشگاهمارتین لوترهاله ویتنبرگ (بهآلمانیMartin-Luther-Universität Halle-Wittenberg) یکی از دانشگاه‌های معتبر آلمان است. این دانشگاه در سال 1817 از طریق ادغام دو دانشگاه دانشگاه ویتنبرگ (تأسیس 1502) و دانشگاه هاله (تأسیس 1691) ایجاد شده است و دارای 9 گروه آموزشی است. این دانشگاه دولتی و پژوهش محور بوده و بسیاری از دروس برای دانشجویان بین المللی به صورت انگلیسی ارائه می‌شود.

در مؤسسه مطالعات عربی و اسلامی این دانشگاه،  تمرکز تحقیقاتی بر روی کشورهای اسلامی خاورمیانه است. در این گروه آموزشی دو رشتۀ متفاوت در مقطع کارشناسی با عناوین «مطالعات عربی و اسلام شناسی» و «مطالعات شرق میانه» ارائه می¬‌شود. رشتۀ مطالعات شرق میانه در مقطع کارشناسی و با محوریت تحقیق برکشورهای خاورمیانه بوده و در این راستا زبان‌های مختلفی مانند عبری، عربی، ترکی، فارسی، ارمنی، سوری-آرامی، قبطی، اتیوپیایی و غیره مورد مطالعه و تحقیق قرار می‌گیرد.


14. دانشگاه ینا –  Universität Jena: دانشگاه ینا در سال 1558 تأسیس شده است و در ردیف 20 دانشگاه قدیمی آلمان محسوب می‌شود. آمار سال 2014 نشانگر آن است که بالغ بر19000 دانشجو و 375 استاد در این دانشگاه مشغول کسب علم و تدریس و فعالیت علمی هستند، که از این تعداد 2200 تن دانشجویان خارجی هستند.

در این دانشگاه، رشتۀ مطالعات عربی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. در مقطع کارشناسی تأکید بر زبان عربی و آشنایی با فرهنگ کشورهای اسلامی و متون عربی می‌باشد که برای این منظور آشنایی با زبان‌های انگلیسی و فرانسوی نیز ضروری است. در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر این‌ها آموزش زبان فارسی نیز مورد توجه ویژه قرار می‌گیرد.


15.دانشگاه کیل –  Universität Kiel: دانشگاه کیل (به آلمانی: Christian-Albrechts-Universität zu Kiel, CAU) نام دانشگاهی واقع در شهر کیل مرکز ایالت اشلسویگ-هولشتاین آلمان است. این دانشگاه درسال 1665 میلادی بنیان نهاده شد. امروزه دانشگاه کیل دارای بیش از 24000 دانشجو در 111 رشته تحصیلی است.

در مؤسسۀ شرق‌شناسی دانشگاه کیل رشته اسلام شناسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد. جهت‌گیری حرفه‌ای سمینارها در این رشته به سوی شناخت اسلام درمنطقۀ خاورمیانه به صورت علمی و تاریخی از دوران مدرن تا به امروز است. تمرکز منطقه‌ای بر روی کشورهای عربی، ایران و امپراطوری عثمانی و جمهوری ترکیه بوده و همچنین به مطالعه اسلام در آلمان نیز می‌پردازد.


16.دانشگاه کلن –  Universität Köln: دانشگاه کُلن (به آلمانی: Universität zu Köln) نام یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپایی است. این دانشگاه با 48 هزار دانشجو، یکی از بزرگترین دانشگاه‌های آلمان را است. این دانشگاه دارای شش دانشکده است، که در مجموع 200 رشتۀ تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از: دانشکده‌های مدیریت، اقتصاد و علوم اجتماعی، حقوق، پزشکی (با درمانگاه وابسته به دانشگاه)، هنر، ریاضی و علوم طبیعی و علوم انسانی.


بخش شرق‌شناسی دانشگاه کلن، نهاد علمی میان رشته‌ای برای تحقیق و تدریس در زمینۀ مطالعات اسلامی است. در این سمینار در حال حاضر چهار استاد و دستیار علمی با تمرکز بر مطالعه جوامع مدرن عرب، منطقه فرهنگی ایران، کشورهای آسیای جنوب شرقی و ترکیه مشغول به فعالیت است. آموزش زبان‌های عربی، فارسی، اندونزیایی و ترکی و همچنین برخی از گویش‌¬ها و انواع زبان (مصر عربی، دری و لوانته) نیز در این مجموعه حایز اهمیت است. و در این مجموعه حدود 270 نفر از دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به پژوهش و مطالعه است.


17.دانشگاه لایپزیک –  Universität Leipzig: دانشگاه لایپزیگ (به آلمانی: Universität Leipzig) یکی از کهن‌ترین دانشگاه‌های جهان و دومین دانشگاه قدیمی آلمان است که در شهر لایپزیگ در ایالت زاکسن جای ‌دارد و در سال 1409 میلادی تأسیس شده است. این دانشگاه با چهار دانشکده اصلیِ هنر،الهیات،پزشکیوحقوق شروع به فعالیت نموده و امروزه دارای14 دانشکده است. در حال حاضر بیش از 29000 دانشجو و بیش از 150 مؤسسه و 190 برنامه تحقیقاتی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارد.تعدادی از دوره‌¬ها را به زبان انگلیسی و دیگر زبان¬های خارجی نیز در این مجموعه ارائه می‌شود.

دانشکدۀ تاریخ، هنر و مطالعات شرقی در سال 1993 تأسیس شد و شامل 15 نهاد جدید است که در سه محور اصلی «تاریخ»، «مطالعات منطقه ای از جمله قوم شناسی و مطالعات مذهبی» و انواع «هنرها، موسیقی¬‌ها و مطالعات تئاتر» در شرق مشغول به فعالیت است. از زیر مجموعه¬‌های این دانشکده «مؤسسۀ مطالعات باستانی خاور نزدیک» و «مطالعات عربی» هستند که به پژوهش و مطالعه کشورهای خاورمیانه می‌¬پردازند و آموزش و بهره¬‌برداری از زبان¬های عربی، فارسی، ترکی و سایر زبان¬های باستانی از نقاط تمرکز آنها است.


18. دانشگاه ماینس –  Universität Mainz: دانشگاه ماینس (به آلمانی: Johannes Gutenberg-Universität Mainz): از دانشگاه‌های تاریخی و بزرگ آلمان است. این دانشگاه در شهر ماینس در ایالت راینلاند-فالتز قرار دارد. دانشگاه ماینس بالغ بر35000  دانشجو داشته و با 150 انستیتو و کلینیک جزو ده دانشگاه بزرگ آلمان محسوب می¬شود. با داشتن 75 رشتۀ تحصیلی و در مجموع 242 دورۀ آموزشی، از جمله 107 نوع برنامه کارشناسی و 118 نوع برنامۀ کارشناسی ارشد، این دانشگاه محدوده فوق العاده وسیعی از رشته¬های تحصیلی را دارا است.

در این دانشگاه ایران و ایرانشناسی به طور مستقیم مورد مطالعه قرار نمی‌گیرد. بلکه در دو مؤسسۀ مصر شناسی/ مطالعات خاور نزدیک باستان و مؤسسه هندشناسی تحقیقاتی انجام می‌پذیرد که بنا به پروژۀ موجود می‌توانند زیر مجموعه‌ای برای گروه ایرانشناسی باشند.


19. دانشگاه مونستر- Universität Münster: دانشگاه مونستر (به آلمانی: Westfälische Wilhelms-Universität Münster): دانشگاهی دولتی است که در شهر مونستر، در ایالت «نوردراین-وستفالن» در آلمان قرار دارد و در سال 1780 بنیان نهاده شده است. این دانشگاه با بیش از 40 هزار دانشجو و 130 زمینه مختلف آموزشی در 15 گروه، یکی از سه بزرگترین دانشگاه آلمان و از معروف‌ترین دانشگاه‌های و مراکز مهم تحقیقی در اروپا است. در این دانشگاه طیف گسترده¬ای از علوم اجتماعی و علوم انسانی ارائه می¬گردد.

در این دانشگاه ایران و ایرانشناسی به طور مستقیم مورد مطالعه قرار نمی‌گیرد. رشتۀ مطالعات اسلامی و عربی در این دانشگاه فعال است و مرکز توجه آن زبان عربی و جهان اسلام است که امکان فعالیت‌هایی در خصوص ایران نیز در آن ممکن است.


20. دانشگاه توبینگن – Universität Tübingen: دانشگاه توبینگن (به آلمانی: Universität Tübingen): از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های آلمان است که در آن رشته‌های مختلف پزشکی، علوم طبیعی و علوم انسانی فعال می‌باشند. دانشگاه توبینگن در سال 1477 میلادی تأسیس شد. این دانشگاه دارای 14 دانشکده و 280 دوره آموزشی است و قریب به 13 درصد دانشجویان آن را دانشجویان خارجی تشکیل می¬دهند. در سال 2006 میلادی دانشگاه توبینگن به عنوان یکی از ده دانشگاه برتر آلمان انتخاب گردید.

زبان، تاریخ، مذهب و فرهنگ مردم شرق میانه از دوران باستان تاکنون موضوعات تحقیقاتی رشتۀ شرق‌شناسی و اسلام‌شناسی را در دانشگاه توبینگن تشکیل می‌دهند. همچنین جنبه‌های تاریخی و واژه شناختی زبان‌های موجود در خاورمیانه نیز مورد مطالعه بوده، لذا یادگیری و تحقیق بر روی زبان های عربی، فارسی، ترکی، سوری، عبری مدرن و یونان باستان نیز در این مجموعه حائز اهمیت است.


21. دانشگاه بایروت –  Universität Bayreuth: دانشگاه بایرویت یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی واقع در بایرویت، آلمان است. این دانشگاه در سال 1975 به عنوان یک دانشگاه و با تمرکز بر همکاری¬های بین المللی و پژوهش¬های بین رشته¬های تأسیس شد. در حال حاضر دارای بیش از 450 همکاری بین المللی با مؤسسۀ تحقیقات و دانشگاه¬ها در سراسر جهان است. این دانشگاه دارای شش دانشکده بوده و در فعالیت‌های میان رشته‌ای مانند فلسفه و اقتصاد، تغییر اکولوژی جهانی، تأتر و مطالعات رسانه و اقتصاد بهداشت بسیار موفق بوده است.

در این دانشگاه ایران و ایران شناسی به طور مستقیم مورد مطالعه قرار نمی‌گیرد. رشتۀ مطالعات اسلامی و عربی در این دانشگاه فعال است و مرکز توجه آن زبان عربی و جهان اسلام است که امکان فعالیت‌هایی در خصوص ایران نیز در آن ممکن است.


مدارس:

  1. مدرسۀ زبان فارسی فردوسى در مونیخ
  2.  انجمن مدرسۀ ایران در آخن
  3.  کانون ایران یاد و مدرسه ایرانیان مونیخ
  4.  مدرسۀ فارسی دوسلدورف
  5.  مدرسۀ جمهوری اسلامی ایران در برلین

6. مدرسۀ جمهوری اسلامی ایران در هامبورگ: مجتمع آموزشی شهید بهشتی هامبورگ در سال 1361 منطبق با ضوابط و قوانین آموزش و پرورش ایران تأسیس و از گذشته تا کنون با نظارت وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران و دفتر محترم مدارس خارج از کشور و زیر نظر کنسولگری محترم جمهوری ایران در هامبورگ، به اجرای فعالیت­های آموزشی و پرورشیی مشغول است


انستیتو حافظ: اﻧﺴﺘﻴﺘﻮ فرهنگی ﺣﺎﻓﻆ دوره‌های آموزشی خود را در موضوعات زبان فارسی ، هنرهای خوشنویسی ، طراحی ، نقاشی و جلسات مشاوره ﺩﺭ ﺳﻂﻮﺡ مختلف آغاز نمود .از جمله فعالیت‌های این مؤسسه عبارتند از:
• کلاس‌های فارسی ﻣﻘﺪﻣﺎﺗﻲ
• کلاس‌های فارسی ﭘﻴﺸﺮﻓﺘﻪ
• کلاس‌های ﻫﻨﺮی ﺷﺎﻣﻞ ﻃﺮاﺣﻲ، ﻧﻘﺎشی و ﺧطاطی
• ﺩﻭﺭه‌های روانشناسی


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس