پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 04 فروردين 1397

           
تاریخ : 22/آبان/1396 - 13:17 کد خبر : 105369

ازدواج سفید یا هم‌باشی سیاه

بسیج پرس - هم‌خانگی بدون ازدواج ،پدیده‌ای است که زن و مرد به عنوان هم‌خانه با یکدیگر زندگی می‌کنند، بی آنکه میان آنها پیوند رسمی ازدواج و رابطه زن و شوهری باشدکه به آن ازدواج سفید می‌گویند.


ازدواج سفید یا هم‌باشی سیاه

به گزارش یسیج پرس؛ در واقع کلمه ازدواج در عبارت ازدواج سفید، به معنی مجازی آن استفاده شده است، زیرا زن و مرد با هم ازدواج نمی‌کنند، اما به عنوان یک زوج، تعهدات اخلاقی برای زندگی و معاش مشترک دارند.

 در دنیای غرب، با توجه به تغییر سبک زندگی و در کنار آن، افزایش فشارهای اقتصادی، به طور کلی میل به ازدواج شرعی و رسمی کاهش یافته و روابط، بیشتر بر پایه ارضای غرایز و آزمایش گونه شکل می‌گیرد. در ایران اما، این اتفاق به جهت بافت و شکل سنتی و مذهبی جامعه و خانواده‌ها، ناخوش‌آیند و مطرود است.

 فارغ از علل بروز این عقیده، مثل شرایط اقتصادی یا علل اجتماعی آن، از منظر مقررات اسلام و قوانین حاکم، این زندگی مشترک، شرعی نبوده و از منظر حقوقی نیز تبعاتی دارد که در دو بخش ذکر می‌شود.

 تبعات کیفری: مطابق ماده 736 قانون مجازات اسلامی: هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه)وابستگی(زوجیت نباشد مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل)بوسیدن)یا ضاجعه )هم‌بستر شدن) شوند، به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواهند شد.

 بنابراین، مطابق این قانون، هرگونه رابطه را که خارج از ازدواج، باشد، نامشروع دانسته و مستوجب مجازات می‌داند.  ازدواج سفید به موجب این ماده از قانون مجازات اسلامی جرم است و مجازات آن نیز تا 99ضربه شلاق است.

تبعات حقوقی: اگر زن و مرد بچه دار شوند، این فرزند فاقد سابقه پدر و مادر و شناسنامه است. بنابراین ملحق به پدر بوده و مرد می‌بایست برای او شناسنامه بگیرد. اما فرزند، از پدر و مادر ارث نمی‌برد.) ماده 888 قانون مدنی(زیرا قانون و شرع حاکم بر مقررات ایران، این طفل را فرزند ناشی از زنا می‌داند. به نظر می‌رسد یکی از عللی که زن و مرد بدون ازدواج با هم زندگی می‌کنند، عدم آگاهی از مقررات مربوط به ازدواج شرعی و قانونی است.

بسیاری از مردم نمی‌دانند که می‌توانند بدون حضور شخص دیگر)مثل عاقد روحانی یا سردفتر ازدواج( خودشان بصورت فارسی، )و بدون ذکر کلمات عربی، که عموماً هم معانی آنرا نمی‌دانند(، با هم ازدواج نمایند.

زیرا عقد نکاح)ازدواج( نیز همانند سایر عقود مثل بیع)خرید و فروش( اجاره، تابع توافق و نظر طرفین و البته شرایطی است که در قانون ذکر شده است.

برای مثال اگر زن و مردی قصد داشته باشند ازدواج موقت برای چند ماه یا چندین سال داشته باشند، می‌توانند با ذکر مدت)مثلا یک سال یا 99 سال( و ذکر مهریه، ازدواج موقت نمایند.

در واقع زن و مرد چه به صورت دائم چه موقت به راحتی و با بیان قصد خود ، و شرایط ازدواج، و بدون حضورشخص دیگری، می‌توانند با هم ازدواج نمایند.اما قانون ثبت ازدواج دائم را الزامی نموده و حتی در صورت عدم ثبت آن ، برای مرد مجازات تعیین کرده است. اجبار به ثبت ازدواج نیز به جهت مشخص بودن رابطه طرفین و حفظ حقوق فرزند مشترک آنها و همچنین ارث بردن از یکدیگر است.

با توجه به مراتب فوق، زندگی مشترک بدون ازدواج ثبت شده، دارای تبعات کیفری و حقوقی است.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1957

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس