پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 02 اسفند 1396

           
زهرا ناصری، دکترای جامعه شناس:
تاریخ : 09/آبان/1396 - 11:10 کد خبر : 104440

کم کاری روحانیت در قبال کودکان

بسیج پرس - ناصری با اشاره به این که در محدودیت قرار دادند بچه ها أثر معکوسی خواهد داشت، اذعان نمود: وقتی فشار و سانسور اطلاعاتی باشد کودکان از هر طریقی شده اطلاعات کسب کنند.


کم کاری روحانیت در قبال کودکان

به گزارش بسیج پرس؛ زهرا ناصری، دکترای جامعه شناس در گفت وگویی، با بیان این مسئله که نظام آموزشی ایران نواقص بسیاری دارد، بیان داشت: فکر نمی کنم پس از انقلاب کار خاصی بر روی آموزش و پرورش داشته باشیم جز این که برخی دروس را حذف یا اضافه کرده ایم. حتی درباره تاریخ خود دست به سانسور می زنیم. مشخص نیست چه سیاستی پشت این موضوع است که به این میزان در آموزش و پرورش مشکل داریم. وقتی فضای آموزشی مناسب نباشد بچه ها از یک دیگر یاد می گیرند در حالی که نمی توانند برای یک دیگر الگوی مناسبی فکری باشند.

این استاد دانشگاه با تأکید بر این که فاصله فکری خانواده ها و بچه ها بسیار با یک دیگر فاصله گرفته است، بیان داشت: والدین و فرزندان نمی توانند در کنار یک دیگر باشند تا فرزندان، پدر و مادر خود را الگو قرار دهند. اگر والدین برای فرزندان الگو بوده و می توانستند با آن ها ارتباط بگیرند به نوعی که می توانستند در زمینه فضای مجازی به آن ها مشورت دهند شاهد مشکلات همانند خودکشی نبودیم. برای نمونه در مسائلی همانند بلوغ هیچ آگاهی در مدارس به بچه ها داده نمی شود. شاید خانواده ها به خاطر پیشینه فرهنگی نتوانند این مسائل را کامل برای فرزندان باز کنند با این وجود در مدرسه نیز هیچ آگاهی داده نمی شود. نتیجه خلأ آموزشی این می شود که نتوانیم نسل درستی را تربیت کنیم. چرا نظام آموزشی به این فکر نمی کند به جز دروسی مانند ریاضی، فیزیک و… مهارت زندگی را آموزش دهند. البته در برخی مدارس دروس مهارت زندگی وجود دارد ولی معلمان نمی توانند آن ها را به درستی مطرح کنند.

ناصری با اشاره به این که در محدودیت قرار دادند بچه ها أثر معکوسی خواهد داشت، اذعان نمود: وقتی فشار و سانسور اطلاعاتی باشد کودکان از هر طریقی شده اطلاعات کسب کنند.

این استاد دانشگاه در ادامه سخنان خود با اشاره به این که روحانیت نیز نتوانست اقدامی برای کودکان و نوجوانان نماید، یادآور شد: حتی دین نیز به درستی برای کودکان آموزش داده نمی شود. اگر دین به درستی آموزش داده می شد افراد به سمت بازی همانند نهنگ آبی نمی رفتند. اگر مذهب در کشور درست جا می افتاد افراد به سمت خطا نمی رفتند. اگر اسلام به درستی برای افراد تبیین می شد این همه ناهنجاری در جامعه اسلامی رخ نمی داد. این مسائل است که فرزندان ما را آزار می دهد. تضاد رفتاری افراد کودکان را ویران می کند. یعنی ادعا اسلام دارند ولی رفتار اسلامی ندارند. نمی دانیم به آن ها بگوییم اسلام خوب است یا خیر؟ باید دین را به روز کنیم.

این جامعه شناس در پایان با تأکید بر این که در آینده با بحران روبرو هستیم، خاطرنشان کرد: باید بدانیم نگاه نسل جدید با نگاه ما بسیار متفاوت است. اگر این نگاه را داشتیم درباره سند ۲۰۳۰ جنجال به پا نمی کردیم. می توانستیم این سند را بومی سازی کنیم تا افراد فرا بگیرند. نظام آموزشی را باید متحول کنیم. کتاب های آموزشی باید به گونه ای طرح گردد که به نوعی پوشش دهنده نیازهای علمی، فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی کودکان و نوجوانان امروزی جامعه ما باشد نه پوشش دهنده نیازهای نسل ما. باید اذعان کنیم که۸۰ درصد کتاب های آموزشی امروز در زندگی،  اثری برای دانش آموزانمان ندارد.


انتهای پیام//
منبع : استاد نیوز

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس