پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 29 اسفند 1396

           
تاریخ : 29/مهر/1396 - 15:10 کد خبر : 104181

بررسی برجام، کره شمالی و اقدامات آمریکا

بسیج پرس - شرکت کنندگان در کنفرانس عدم گسترش در مسکو، ضمن تاکید بر لزوم اجرای برجام و حتی امکان الگو قرار گرفتن آن برای حل مشکلات پیرامون کره شمالی، ادعاهایی را در رابطه با اقدامات آمریکا مطرح کردند.


بررسی برجام، کره شمالی و اقدامات آمریکا

به گزارش بسیج پرس؛ روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو، امروز در تحلیلی نوشت: یکی از مقامات وزارت امور خارجه کره شمالی که در کنفرانس عدم گسترش در مسکو شرکت کرده بود، روز جمعه اعلام کرد که این کشور تسلیحات هسته‌ای را صرفا برای «دفاع در برابر تهدیدات از جانب آمریکا» نیاز دارد. برگزاری چنین کنفرانس‌هایی می تواند تنها امکان مناسب برای تماس بین نمایندگان پیونگ یانگ و مقامات آمریکایی باشد، البته اگر هر دو طرف در آن شرکت کنند.

در هر صورت مباحثات روز گذشته در مسکو، به دلیل مطرح شدن بحثهایی پیرامون برخورد آمریکا با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، از مشکل کره شمالی نیز منحرف شده و پیرامون مسائل مربوط به ایران نیز دور زد. در کل شرکت کنندگان در این کنفرانس بر این عقیده هستند که توافق هسته‌ای سال 2015 با ایران می توانست الگویی بسیار مناسب برای حل و فصل مشکل کره شمالی باشد، ولی به دلیل سیاست غیرمنطقی "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا، آینده خود این توافقنامه هم در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. 

اعلام مواضع رسمی کره شمالی از زبان دیپلمات این کشور

در کنفرانس سه روزه عدم گسترش در مسکو، 273 نماینده از 41 کشور جهان حضور داشتند که "چوئه سون هوی" مدیر بخش آمریکای شمالی وزارت خارجه کره شمالی، یکی از ستارگان این کنفرانس بوده و خبرنگاران، حتی لحظه ای او را راحت نمی گذاشتند. این دیپلمات کره ای برای دومین بار طی یک ماه گذشته است که به مسکو سفر کرده، ولی نخستین دیدار وی، محرمانه نگداشته شده بود. ولی روز جمعه خانم چوئه، علنا در کنفرانس مسکو سخنرانی کرده و حتی به برخی سئوالات مطرح شده نیز پاسخ گفت.

این دیپلمات تاکید کرد که کره شمالی در معرض تهدید دائمی از سوی آمریکا قرار دارد و به همین دلیل نمی تواند از سلاح هسته‌ای و موشکهای بالستیک صرف نظر کند، در غیر این صورت کشورش بطور کامل نابود خواهد شد. به عقیده وی، کره شمالی از لحاظ نظامی، قابلیت مقابله با آمریکا را دارد و هدف از توسعه برنامه هسته‌ای و موشکی نیز برقراری توازن قدرت با آمریکاست تا آنها به فکر حمله به این کشور نیفتند.

البته دولت آمریکا نماینده ای برای شرکت در این کنفرانس به مسکو اعزام نکرده بود، ولی "ویندی شرمن" معاون وزیر امور خارجه سابق دولت باراک اوباما، شخصا در این کنفرانس شرکت کرده بود. دو طرف تاکید کرده بودند که قصد مذاکره با یکدیگر را ندارند، ولی یک منبع خبری این روزنامه فاش کرده که ظاهر آنها با یکدیگر ملاقات داشته اند. مقامات رسمی تفسیری در این رابطه ارائه ندادند. 

در اواخر ماه سپتامبر بود که "رکس تیلرسون" وزیر خارجه آمریکا اعتراف کرد که واشنگتن به دنبال راهی برای مذاکره با کره شمالی است. ولی دو کشور تاکنون تماس رسمی با یکدیگر نداشته اند و کنفرانس مسکو موقعیت خوبی برای انجام چنین دیدار غیررسمی بود. آخرین بار در ماه مه بود که نمایندگانی از طرف آمریکا و کره شمالی در اوسلو با یکدیگر دیدار نمودند که مذاکرات دو طرف نتیجه ای هم در پی نداشت.

شکست توافق هسته‌ای با ایران، علامت منفی برای کره شمالی است

"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه، روز گذشته در سخنان خویش در کنفرانس مسکو، بار دیگر از «نقشه راه» روسیه-چین برای حل و فصل بحران کره شمالی سخن گفت و در همین رابطه نیز به مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران اشاره نمود و تاکید کرد: «اگر آمریکا در نهایت از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود، علامت بسیار نگران کننده ای برای جامعه بین المللی، از جمله دورنمای حل و فصل مشکلات مربوط به کره شمالی خواهد بود.»

"آنتون خلوپکوف" مدیر مرکز انرژی و امنیت که ریاست کنفرانس عدم گسترش در مسکو را نیز برعهده داشت، نیز تاکید کرد: «برجام، بزرگترین دستاورد در راستای تقویت رژیم عدم گسترش طی 25 سال اخیر محسوب می شود. بسیاری از کارشناسان معتقدند که تجربه مذاکرات بین گروه «1+5» و ایران می تواند به حل و فصل مشکلات مربوط به کره شمالی کمک کند. البته شرایط دو کشور مسلما متفاوت است، ولی باز هم می توان از برخی عوامل این مذاکرات استفاده کرد. هرچند کره شمالی، برخلاف ایران، در عرصه فعالیتهای هسته‌ای نظامی کاملا فعال است و حتی آزمایشات هسته‌ای انجام داده است.  ولی اگر توافق هسته‌ای با ایران از بین برود، این علامت بسیار منفی برای پیونگ یانگ است که ثابت می کند آمریکا قابلیت مذاکره و پایبندی به تعهدات خویش را ندارد.»

ادعاهای مطرح شده علیه آمریکا در کنفرانس مسکو

در کنفرانس مسکو بارها از آمریکا سخن به میان آمد برای نمونه، سرگئی لاروف ادعاهایی را در رابطه با استقرار تسلیحات هسته‌ای آمریکا در کشورهای اروپایی و همچنین ایجاد و توسعه سپر موشکی به بهانه واهی نقض پیمان نابودسازی موشکهای دارای برد کوتاه و متوسط از سوی روسیه، مطرح و تاکید کرد: «همه این موارد این تردید را بوجود می آورد که هدف واقعی واشنگتن از اتهامات به مسکو، بهانه جویی برای نقض تعهدات از سوی خود آمریکا است.»  

شرکت کنندگان در کنفرانس، از جمله معاون دبیرکل سازمان ملل هم فعالانه روسیه و آمریکا را به گفتگو و رفع اختلافات خود در این عرصه دعوت کردند. لاوروف نیز به نوبه خود از ادامه مذاکرات راهبردی معاونین وزرای خارجه روسیه و آمریکا (ریابکوف-شنون) در مورد تعهدات طرفین بر اساس پیمان نابودی موشکها و همچنین پیمان محدود سازی تسلیحات راهبردی تهاجمی خبر داد، هرچند تاکنون به نتیجه و توافق دو طرف نزدیک نشده است.

وزیر خارجه روسیه در نهایت در تیرگی روابط مسکو و واشنگتن، یادآور شد: «نمی توان دونالد ترامپ را در این خصوص مقصر دانست. ما آماده ازسرگیری مذاکرات هستیم، ولی کاخ سفید هم در معرض اعمال فشار زیادی از جانب برخی سیاستمداران آمریکایی قرار داشته و توهم "روس هراسی" در کنگره آمریکا نیز مانع از هر تلاشی در این زمینه شده است.»  

عدم مسئولیت پذیری و بی کفایتی کشورها در زمینه عدم گسترش

در بررسی بحرانهای منطقه‌ای و رویارویی بین قدرتهای بزرگ جهانی در جریان مباحثات روز جمعه در کنفرانس مسکو هم این خواسته بطور جدی مطرح شد که آیا زمان آن نرسیده تا سیستم امنیت جهانی که اکنون بیش از دهها سال است اجرا می شود، تغییر کند. یکی از این موارد پیمان عدم گسترش تسلیحات هسته‌ای است که در سال 2018 از زمان امضای آن 50 سال خواهد گذشت، ولی این سالگرد با خوشحالی جشن گرفته نخواهد شد. نه تنها اقدامات در زمینه خلع سلاح مناسب نبوده، بلکه بسیاری از کشورها میلیاردها دلار برای مدرنیزه سازی سلاحهای هسته‌ای خود هزینه می کنند. تدابیری هم برای کاهش نقش این تسلیحات در دکترین نظامی کشورها اتخاذ نشده است.

یکی دیگر از مشکلاتی که سرگئی لاوروف به آن اشاره کرد، امکان استفاده از تسلیحات کشتار جمعی توسط تروریستها بود. به گفته وی، روسیه در حال لابی کردن تصویب کنوانسیون بین المللی برای مبارزه جدی با دسترسی تروریستها به سلاح‌های شیمیایی و میکروبی است.

در این رابطه "میخائیل اولیانوف" مدیر اداره عدم گسترش و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه گفت: «گروه مشخصی از کشورها فعالانه ما را در این راه حمایت می کنند. ولی برخی کشورها می گویند که روسیه نباید دخالتی در شکل گیری چنین کنوانسیونی اشته باشد. البته اکثر آنها تنها به تبعیت آمریکا چنین موضع گیری می کنند که ادعایی در این رابطه علیه روسیه مطرح کرده است. ولی اگر واشنگتن از این ابتکارعمل حمایت کند، مذاکرات مربوط به آن می تواند آغاز شود. »

از جمله اتهامات دیگر مطرح شده علیه آمریکا، تلاش این کشور بر تاثیرگذاری بر فعالیتهای موسساتی مانند آژانس بین المللی انرژی اتمی بود که به گفته لاوروف، وزیر خارجه روسیه، واشنگتن سعی می کند تا از این سازمان بعنوان یک ابزار سیاسی استفاده کند. همچنین مواضع خویش در عرصه خلع سلاح هسته‌ای را بر گزارشات آژانس دیکته کند.   


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس