پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 02 اسفند 1396

           
سردار جلالی
تاریخ : 25/مهر/1396 - 09:02 کد خبر : 103814

با ظهور رسانه‌ها، نقش مردم در جنگ‌ها تغییر کرده است

بسیج پرس - سردار جلالی: زمانی مردم در جنگ تنها نقش اهرم فشار داشتند و گرفتن تلفات بیشتر از آنها موجب فشار بر حکومت و تسلیم آن می‌شد، اما در حال حاضر با ظهور ابزاری به نام رسانه نقش مردم در جنگ تغییر کرده است.


با ظهور رسانه‌ها، نقش مردم در جنگ‌ها تغییر کرده است

به گزارش بسیج پرس؛ دومین کنفرانس ملی پدافند غیر عامل و پیشرفت پایدار با رویکرد مردم محور صبح امروز با حضور مهندس سید حسین هاشمی قائم مقام وزیر کشور،دکتر سید جواد هاشمی فشارکی دبیر علمی کنفرانس، سردار دکتر غلام رضاجلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور و دکتر حسین  ذولفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و رئیس کنفرانس در تالار وزارت کشور برگزار شد.

سردار دکتر غلام رضاجلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در این کنفرانس گفت : سال گذشته همایش خوبی با محوریت اقدامات فنی اجرا شد، از وزارت کشور که عهده دار این مسئولیت است انتظار می‌رفت همایشی دیگری را با محوریت مردم برگزار کند . پدافند غیر عامل با گرایش های مختلفی وجود دارد، گرایشی از آن به حوزه های نظامی و دفاعی مربوط می‌شود،  گرایشی حوزه مردمی را در نظر می‌گیرد، که برای دفاع از غیر نظامی تشکیل شده است و سازماندهی غیر نظامی‌ها را بر عهده دارد .

وی افزود: ما سعی کرده‌ایم در سازمان پدافند غیرعامل تمامی این حوزه‌ها را در نظر داشته باشیم؛ در شرایط عادی، دستگاه‌ها و سازمان‌هایی برای اداره امور مردم پیش‌بینی شده اما همه کشورها سازمان‌هایی نیز برای اداره امور مردم در شرایط اضطرار و بحران پیش‌بینی کرده‌اند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور خاطر نشان کرد: همه کشورها در شرایط ضروری برنامه ای دارند، شرایطی که امنیت پایدار آن کشور را چه با عامل داخلی و چه عامل خارجی بر هم می‌زند. همچون دفاع مقدس که شهرهای مرزی ما  نا آرام بود و همچنین در حال حاضر کشورهای همسایه ما در نا آرامی به سر می‌برند به واسطه وجود تروریست و گروه‌هایی همچون داعش و طالبان که با محوریت عربستان شکل گرفته است. از زمان شروع جنگ آمریکا علیه عراق برخی آمارهای غیررسمی خبر از کشته شدن یک میلیون و 200 هزار نفر از مردم عراق را می‌دهد.

وی با بیان اینکه مهمترین مسئله ما، مردم و جنگ است، گفت: از زمانی که رسانه‌ها ایجاد شده و هدایت افکار عمومی نقش قابل توجهی پیدا کرده است، نوع و روح جنگ‌ها تغییر پیدا کرده است؛ برای مثال در دهه 80 و 90 میلادی در کشور چین اتفاقاتی افتاد که منجر به کشته شدن حدود 10 هزار از مردم این کشور توسط حکومت چین شد اما اولین باری که خبر آن منتشر شد 10 سال پس از وقوع این حادثه بود اما امروز شاهد حضور رسانه‌ها در جنگ‌ها و نقش بازدارنده و کنترل کننده آنها هستیم که باعث شده دیگر مردم به عنوان هدف اصلی برای کشتار در جنگ‌ها مطرح نباشند. وقتی به دکترین نظامی آمریکایی‌ها پس از سال 2006 نگاه می‌کنیم به خوبی درمی‌یابیم که آنها کار رسانه‌ای و عملیات روانی را پیش از هر جنگی در سه حوزه داخلی، کشور رقیب و در سطح بین‌المللی در دستور کار دارند..

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: زمانی که آمریکایی‌ها در حمله به عراق شاهد برخورد متفاوت مردم این کشور بودند، فهمیدند مردم دیگر از عناصر بیگناهی که صرفا در جنگ‌ها کشته می‌شدند تبدیل به محور اصلی جنگ شدند و از آنجا که آنها نمی‌توانستند به طور مستقیم با مردم برخورد تاکتیکی به نام جنگ بی‌قاعده را پایه‌گذاری کردند، آنها ادعا می‌کنند سلاح‌های دقیقی در اختیار دارند که می‌توانند در پرهیز از کشتار مردم و غیرنظامیان موثر باشد.

سردار جلالی با تقسیم رسانه‌ها به دو بخش سنتی و مدرن تاکید کرد: امروز رسانه‌های مدرن و به خصوص رسانه‌های اجتماعی بر رسانه‌های سنتی قالب شده و نقش موثری در جنگ دارند البته متاسفانه رسانه‌های مجازی در کشور ما تحت کنترل حکومت نیستند و ما قادر به تاثیرگذاری مستقیم در آن نیستیم لازم به ذکر است این رسانه‌ها در کنار تهدیداتی که دارند خدمات قابل توجهی به جامعه ارائه کردند.

وی با اشاره به استراتژی جدید آمریکایی‌ها در جنگ خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها می‌گویند پیروز جنگ کسی است که بتواند بعد از جنگ مردمش را حفاظت و اداره کند و اگر می‌خواهید حکومتی را از بین ببرید رابطه بین مردم و حکومت را برهم زنید.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد:‌ از همین رو آمریکایی‌ها سعی دارند در حمله به کشورهای هدف زیرساخت‌های حیاتی آن کشور را هدف قرار داده تا سطح نارضایتی در مردم افزایش پیدا کرده و در مقابل دولت خود قرار گیرند.

سردار جلالی با بیان اینکه حفاظت از زیرساخت‌های ارائه خدمت به مردم از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: اگر ما بتوانیم این زیرساخت‌ها را برای مردم حفظ کنیم می‌توانیم در شرایط بحران، مدیریت خوبی ارائه دهیم و این موضوع در اولویت جدی سازمان پدافند غیر عامل است.

وی خاطرنشان کرد: ما برای این کار نیازمند مدل مدیریتی و تقسیم وظایف بین دستگاه‌ها براساس قانون هستیم. فرمانداران و بخشداران باید الگوهای مدیریت بحران را یاد بگیرند.

سردار جلالی در ادامه با بیان اینکه امروز 72 درصد از جمعیت کشور شهرنشین هستند، عنوان کرد: با گسترش شهرها مراکز پرخطر و صنعتی که در گذشته در خارج شهرها بوده‌اند به داخل شهرها انتقال پیدا کرده و خطرات زیادی را برای مردم به وجود می‌آورند ولی ما پیش‌بینی سناریویی برای بروز بحران احتمالی در این حوزه نداشته‌ایم. بنابراین هر شهر و بخشی باید طرح برخورد با شرایط اضطراری را داشته باشد ما در حوزه هسته‌ای با فرماندهی استانداران استان‌های هسته‌ای قرارگاه پدافند پرتوی در این استا‌ن‌ها را تشکیل داده‌ایم.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1950

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس