پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 04 اسفند 1396

           
گفت‌وگوی بسیج‌ پرس با نویدی مقدم
تاریخ : 16/مهر/1396 - 09:26 کد خبر : 103338

کودک‌آزاری و همسرآزاری آثار تربیت غلط والدین است

بسیج پرس - یک روان‌شناس گفت: کودک‌آزاری و همسرآزاری از آثار عدم توجه به روانشناسی اجتماعی و تربیت غلط والدین در خانواده‌هاست.


کودک‌آزاری و همسرآزاری آثار تربیت غلط والدین است

به گزارش بسیج پرس؛ دکتر نویدی مقدم روانشناس در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت بسیج پرس درباره‌ی معضلات کودک آزاری و همسر آزاری گفت: امنیت از ارکان مهم نیازهای انسان و جزء نیازهای اساسی می‌باشد. امنیت دو دسته است فردی و اجتماعی. ما نمی‌توانیم از امنیت صحبت کنیم و راهکارها و رویکردهای اجتماعی را درنظر نگیریم. برای رسیدن به امنیت پایدار باید تیپ‌های شخصیتی افراد را در نظر بگیریم که معمولا بر کارکردهای افراد و نظام روانشناسی فردی و اجتماعی و.. تاثیر می‌گذارد. هرگونه اقدامی بدون توجه به عوامل روانشناسی اجتماعی کاربردی اقدامی غیرفنی و موقت است.

وی گفت: اگر وضعیت روانی فرد در نظر گرفته نشود می‌تواند سیستم ناپایداری را به وجود آورد. در بحث مربوط به خود شناسی،  نبودن امنیت ازابتدای زندگی  عاملی است که شخصیت عصبی را در جامعه درسیر مسیر تحولی ورشد به وجود می‌آورد و باید بسیار به این موضوع توجه شود. کسی که دچارعصبانیت میشود میتواند امنیت جامعه را نیز به خطر بیاندازد.

روانشناس بیان کرد: عدم امنیت و اضطراب همراه با تشویش در کنار هم تعریف می‌شوند و این موضوع در انسان امر بسیار مهمی است و قسمت عمده تمرکز روانشناسان بر روی استراتژی تامین امنیت درکناررفاه انسان است. اولین استراتژی انسان برای ایجاد امنیت حرکت به سمت مردم و اجتماع است. به این معنی که اگر به سمت جامعه  و در راستا مردم حرکت کند باعث می‌شود که میزان عصبانیت اجتماع کاهش پیدا کند.

نویدی مقدم گفت: طراحی شهری و روانشناسی منظر نقشی تاثیر گذار وبی بدیل در عصبانیت جامعه ایفا می‌کنند. با توجه به تاثیر منظره در زندگی فرد محیط زندگی فرد نیز نقش بسزایی دارد و می‌تواند عاملی بر افزایش یا کاهش عصبانیت و بحران هویتی درجامعه باشد. اگر بحران هویت ایجاد شود ممکن است  بعد از مدتی بحران گسترده وهمه گیرآشفتگی در هویت اجتماعی را ایجاد کند.

وی ادامه داد: باید این موضوع را در نظر بگیریم که کنش و واکنش قالب ومغلوب در تغییر جهت امنیت فردی تاثیر دارد مثلا شما کودکی را می‌بینید که سرپرستان وی به او تعرض می‌کنند یا با او خوب برخورد نمی‌کنند احساس می‌کند که اگر به خواسته‌های آن‌ها تن در دهد و بیشتر مطابق میل آن‌ها حرکت کند می‌بینیم که درگیری او کمتر می‌شود و باید توجه کنیم پشت ناکامی‌های کودک پرخاشگری و عدم حس امنیت بوجود می‌آید.در این موضوع یک کلمه‌ی کلیدی وجود دارد که می‌گوید اگر من شما را دوست داشته باشم شما به من آسیب نمی‌زنید. خیلی از افراد بصورت ناخودآگاه به دنبال این هستند که روابط متقابلشان را به سمت و سویی هدایت کنند که نقش ناجی، قربانی یا ستمگر را در رابطه داشته باشند. یعنی در بحث امنیت روابط متقابل هیچکس درامان نیست ودائما نقش‌ها بهم ریخته می‌شوند.

وی همچنین گفت: از نظر سازمان بهداشت جهانی (WHO) سلامت به معنی داشتن سلامت جسمی ، روانی ، اجتماعی و معنوی است. زمانی که فرد  درمعرض ناامنی اجتماعی قرار می‌گیرد واکنشی از خود نشان می‌دهد و از نظر روانی فرد وقتی تحت فشار روانی قرار می‌گیرد متوجه می‌شویم که فرد روابط خودرا بهم می‌زند و بعد روانی فرد بهم می‌خورد و نشانه‌های افسردگی، پرخاشگری و تهاجم به خود یا تهاجم به دیگران را  بروز می‌دهد.

نویدی گفت: زمانی‌که امنیت بیش از حد متعارف درجامعه حکم فرما باشد یا فشار وارد شده به زندگی فرد بیش از حد شود متوجه می‌شویم که دختران و پسران مختص به خود واکنش نشان می‌دهند. به طور مثال در دختران مازوخیسم  که امروزه در میان نوجوانان بسیار دیده می‌شود و هدف این رفتارها جلب توجه اطرافیان و نشان دادن خشم خود نسبت به محیط است.

رواشناس اجتماعی در ادامه گفت: بنابراین از ابعاد روابط متقابل این است، اینکه فرد می‌خواهد خود جامعه و خانواده‌اش را نجات دهد نقش یک فرد ناجی را بازی می‌کند و قاعدتا افراد درمقابلش مقابله می‌کنند واین خود عملی ضد اجتماعی است و این امر باعث می‌شود آن فرد ستمگر جلوه کند و زمانی که مورد فشار وارده‌ی جامعه قرار می‌گیرد می‌بینیم که فرد درگیر حادثه قربانی شدن قرار گرفته است و مثلثی شکل می‌گیرد که دائما در حال چرخیدن بین نجات دهنده، قربانی و ستمگر است.

دکتر نویدی تاکید کرد: آن چیزی که بعنوان راهکار از آن یاد می‌شود اگرچه ایجاد چالش در میان فرد و جامعه دیده می‌شود ولی فرد در این چالش باید بتواند بصورت خلاقانه در رابطه قرار گیرد یا ازآن خارج شود بصورتی که مدیریت این رابطه دردستش باشد. دو نوع سیستم در بحث امنیت به نام‌های سیستم مقابله‌ای و حل مسئله وجود دارد. خیلی از مسائل مبهم است و راهکار حل مسئله یا یادگیری اکتشافی نیاز دارد و متعاقبا می‌توانیم با مشکل مواجه شویم.

درادامه بیان کرد: اگر نوع پیشگیری را در نظر بگیریم، پیشگیری نسبی بیان می‌کند زمانی که فقر مطلق وجود داشته باشد ممکن است ما فرد را به قناعت و صبوری دعوت کنیم  ولی فرد دچار کژ رفتاری شود و تله‌های اجتماعی زیادی وجود دارد که جای سلامت و امنیت در آن‌ها جابه جا شده است سلامت حفظ نمی‌شود.

نقش خانواده در مورد امنیت چیست؟

مسعود نویدی مقدم گفت: بر طرف شدن نیازهای زیستی و خیلی از نیازهای دیگر انسان تابع امنیت است. احساس امنیت می‌تواند از دو بعد ذهنی و عینی یا فیزیکی تشکیل شده باشد. وقتی احساس فرد با عینیت همخوانی نداشته باشد در این مواقع وضعیتی را مشاهده می‌کنیم که به آن تعارض گفته می‌شود.متعاقبا تعارض باعث افزایش اضطراب و در نتیجه پرخاشگری می‌شود.عوامل متعددی تاثیر دارند مانند مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که همه‌ی این موارد مسائلی تاثیر گذار هستند. توجه خانواده باید به باورهای درونی نهاد خانواده باشد یعنی روی افزایش میزان توجه و پیش بینی خانواده و درک شرایط فرد جلب شود.

وی ادامه داد: بزرگترین عاملی که زمینه تعارض را در جوامع بشری ایجاد می‌کند زمانی است که خانواده نتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند.  در این حالت کودک آزاری و همسر آزاری شکل می‌گیرد و شایع می‌شود. برای جلوگیری از این معضل باید رابطه‌ی والدین با کودک، سن رشد او، ارتباط خانواده با مدارس و مراکز تعلیم تربیت کودک قوی‌تر شود.

نویدی مقدم در آخر تاکید کرد: هرچقدر اعتماد در میان مردم بیشتر باشد امنیت در جامعه بیشتر می‌شود و این ارتباط مانع از تعارض می‌شود. صدا سیما و تمام شبکه‌های اجتماعی که امروزه نقش پررنگ‌تری در جامعه دارند باید در این زمینه فعالیت کنند و مانع از ایجاد تعارض با نزدیک کردن جوامع به یگدیگر ایفا کنند. یکی از معضلاتی که کشور را به خود مشغول کرده است برخی باورهای نادرست مردم می‌باشد. برای مثال  فکر میکنیم کسی که اختلال روانی دارد با ازدواج درمان می‌شود در صورتی که این مشکل را پیچیده‌ترمی‌کند پس با فرهنگ سازی و آموزش توسط شبکه‌های اجتماعی باید از این مشکل جلوگیری شود.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1957

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس