پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 06 اسفند 1396

           
تاریخ : 12/مهر/1396 - 08:38 کد خبر : 103099

« فرهنگ » و تاثیر مسقیم آن بر اوقات فراغت

بسیج پرس - در میان ارزش‌های یک جامعه، اوقات فراغت نیز یکی از ارزش‌های مهم محسوب می‌شود، اوقات فراغت یک تربیت غیر رسمی است که می‌تواند تاثیری به مراتب بیشتر از آموزش و تربیت رسمی بر فرد بگذارد.


« فرهنگ » و تاثیر مسقیم آن بر اوقات فراغت

فراغت، به معنی سرگرمی و تفریحاتی است که فرد هنگام آسودگی از کار عادی با شوق و رضایت قلبی و فکری انجام می‌دهد. اوقات فراغت پیوند نزدیکی با فرهنگ، اجتماع و خانواده دارد و برگرفته بر این سه موضوع صورت می‌گیرد. هرچه به تمدن کنونی یا تمدن صنعتی نزدیک‌تر شده‌ایم، مقوله‌ی اوقات فراغت به عنوان یک نیاز خاص جوامع بشری نمایان‌تر شده است، تا حدی که بعضی تمدن امروز را تمدن فراغت می‌نامند.


اوقات فراغت در نمای کلی با فرهنگ هر خانواده یا جامعه ای پیوند خورده است چرا که افراد در زمان اوقات فراغت شخصیت نهایی خود را نشان داده و آن را ابراز می‌کنند. این شخصیت فرد همان شخصیتی است که در نظریه روانکاوی در5سال ابتدای زندگی شکل گرفته است. در این شکل گیری خانواده نقش بسیار مهمی دارد زیرا کودک از ابتدای تولد تا زمان تثبیت شخصیت با والدین خود ارتباط دارد و این والدین هستند که فرهنگ را با نوع رفتار خود به او نشان داده و در او نهادینه می‌کنند.


اما امروزه با صنعتی شدن کشو‌ر‌ها شاهد بعضی از تفریحات در میان جوانان هستیم که برگرفته از تعلیم تربیت در خانواده نمی‌باشد بلکه برگرفته از پذیرش نقش در جامعه است. با توجه به نظریه روانی اجتماعی در نظام روانشناسی کودکان به تثیت شخصیت تا بعد از مرگ ادامه می‌دهند و این جامعه است که از تربیت والدین پیشی گرفته و بر روی اوقات فراغت جوانان تاثیر می‌گذارد.

در نظریه نهادی، اوقات فراغت، مجزا از زندگی و قوانین و نقش‌ها نیست. اوقات فراغت با جامعه، خانواده، کار، تربیت، مذهب، دولت و سازمان ارتباط دارد. اوقات فراغت مستلزم پول و سایر لوازم است و این‌ها را ساختار جامعه فراهم می‌کند. جامعه نظامی است که نهادهای آن با هم در ارتباط بوده و آنچه را که برای تداوم یک نظام لازم است، فراهم می‌کند.


نومیر از صاحب نظران اوقات فراغت معتقد است: میان فراغت و فرهنگ ارتباط وجود دارد و بر این باور است که با دگرگونی جامعه و فرهنگ در طول تاریخ، فراغت هم دچار تحول شده است.


عوامل گوناگون اجتماعی بر نوع فعالیتی که از سوی جوانان در زمان فراغت انتخاب می‌شود، تاثیر گذار است. زمانی که فرد بیشترین وقت خود را با دوستان و یا همکاران سپری می‌کند بر اساس نظریه نهاد و روانی اجتماعی تحت تاثیر آن‌ها خواسته یا ناخواسته فعالیتی را انجام می‌دهد که بیشتر مورد پسند آن جامعه است. این تفریحات شامل کشیدن دخانیات، مصرف الکل، اعتیاد به مواد مخدر و... است.


تنها زمانی می‌توان این مشکلات را برطرف کرد که علاوه بر خانواده بتوانیم فرهنگ کشور را در کوکانمان نهادینه کنیم و از هنجارهای ناسالم جامعه که عاملی تاثیر گذار است جلوگیری کنیم. یکی از این شیوه‌ها تنظیم ساعت فعالیت کودکانمان هنگام بازی یا فعالیت با تکنولوژی می‌باشد تا از دوران کودکی علاوه بر پیشگیری بتوانیم فرهنگ را درست در کودکانمان و جامعه نهادینه کنیم.   


 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1957

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس