پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 06 اسفند 1396

           
تاریخ : 11/مهر/1396 - 13:21 کد خبر : 103078

سهم بیمه درمان کارگران به خزانه واریز نشده است

بسیج پرس - سخنگوی وزارت بهداشت گفت: رئیس جمهوری، دستوراتی برای واریز ۹ بیست و هفتم حق بیمه سازمان تامین اجتماعی به خزانه داده تا منابع سهم بیمه درمان کارگران، تحت کنترل باشد و صرف درمان بیمه شدگان شود، اما تا کنون ساز و کاری برای آن در نظر گرفته نشده است.


سهم بیمه درمان کارگران به خزانه واریز نشده است

به گزارش بسیج پرس؛ دکتر ایرج حریرچی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که با حضور همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت مجلس و طاهر موهبتی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با موضوع، چالش های منابع مالی طرح تحول سلامت پخش شد، گفت: هیچ کشوری در دنیا نتوانسته هزینه های پرداختی مردم در حوزه سلامت را در یک سال، بیش از پنج درصد کاهش دهد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که در بسیاری از آمارها و نظر سنجی ها، رضایتمندی مردم از طرح تحول سلامت ۸۵ درصد گزارش شده است، گفت: هیچ انتخاب یا گزینه دیگری به جز ادامه اجرای طرح تحول سلامت وجود ندارد زیرا مسئولان رده بالای کشور و نظام، اجازه توقف این طرح را نمی دهند.

وی در ادامه افزود: با اجرای طرح تحول سلامت، پرداختی مردم در یک سال، ۱۶.۸ درصد کاهش یافت که معادل کاهش هزینه ۲۱ هزار تومانی برای خانوارها در ماه و معادل ۴۰ درصد یارانه های نقدی است.

دکتر حریرچی با بیان این که در طرح تحول سلامت، ۱۶ میلیون خدمات بستری و ۱۵۰ میلیون خدمات سرپایی ارائه شد، تصریح کرد: در طرح تحول سلامت، هزینه های کمرشکن سلامت، ۰.۵۷ درصد کاهش یافت و در سالهای ۹۴ و ۹۵، ۹۱۰ هزار نفر از مردم، کمتر دچار هزینه های کمر شکن در حوزه سلامت شدند.

وی با بیان این که در حال حاضر، ۲.۳۲ درصد از مردم کشور، دچار هزینه های کمر شکن در حوزه سلامت هستند، گفت: بر اساس قانون برنامه های چهارم و پنجم و ماده ۷۸ برنامه ششم توسعه ، باید این هزینه ها به کمتر از یک درصد در کل جمعیت برسد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: به ۴۵۰ هزار پرسنل وزارت بهداشت ادای احترام می کنم زیرا با وجود تاخیر یک ساله در پرداخت مطالبات خود، نگذاشتند هیچ خدشه ای به خدمات درمانی و سلامت مردم وارد شود.

وی در عین حال گفت: خیلی دشوار است که یک فرد که در بخش دولتی شاغل است و درآمدی از بخش خصوصی ندارد، مطالبات خود را با تاخیر ۱۲ تا ۱۴ ماهه دریافت کند.

دکتر حریرچی افزود: تاخیر در پرداختی به داروخانه ها با تسویه سال ۹۵، در چند روز گذشته به حدود ۶ ماه کاهش یافت

معاون کل وزارت بهداشت گفت: برای منابع حوزه سلامت طبق قانون از محل ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها ۶۸۰۰ میلیارد تومان به طرح تحول سلامت اختصاص پیدا کرد که از این محل در سال ۹۳، تقریبا کل این بودجه، در سال ۹۴ تقریبا نصف این بودجه یعنی ۳۱۰۰ میلیارد تومان و در سال گذشته کمتر از یک سوم یعنی ۲۶۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت پرداخت شد در حالی که خدمات بدون هیچ کم و کاستی به مردم ارائه شد و حتی با گسترش خدمات نیز روبرو بودیم.

دکتر حریرچی در مورد برخی گفته ها مبنی بر بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی وزارت بهداشت نیز گفت: مملکت آزاد است و ارقامی ممکن است اعلام شود اما ارقام رسمی بیانگر این ادعای کذب نیست.

وی گفت: از محل یک درصد مالیات بر ارزش افزوده در سال ۹۳، ۲۳۸۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت اختصاص یافت ولی در سالهای بعد این رقم به طور کامل پرداخت نشد.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: اعتبار یک درصد از محل مالیات بر ارزش افزوده، از منابع پایدار برای حوزه سلامت است اما هدفمندی یارانه ها، منبع پایداری نیست و قبل از دولت یازدهم حتی یک ریال از این محل به وزارت بهداشت پرداخت نشد.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: هیچ انتخاب یا گزینه دیگری به جز ادامه اجرای طرح تحول سلامت وجود ندارد زیرا مسئولان رده بالای کشور و نظام، اجازه توقف این طرح را نمی دهند.

وی گفت: رییس جمهور، دستوراتی برای واریز نه بیست و هفتم حق بیمه سازمان تامین اجتماعی به خزانه داده تا این منابع، تحت کنترل باشد و صرف درمان بیمه شدگان شود اما تا کنون ساز و کاری برای آن در نظر گرفته نشده است.

به گفته دکتر حریرچی برای تامین منابع پایدار در حوزه سلامت، یا باید در پرداخت یارانه ها و یا قیمت سوخت و حامل های انرژی و یا بستن مالیات بر کالاهای آسیب رسان به سلامت برنامه ریزی و تجدید نظر شود.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: به پشتوانه دولت و نظام و همکاری پرسنل وزارت بهداشت، برای ارائه خدمات بدون هیچ کاستی به مردم، ایستاده ایم اما بدون منابع پایدار، ادامه طرح تحول سلامت، دشوار است.

دکتر حریرچی در ادامه در خصوص تعرفه ها نیز گفت: رشد تعرفه ها در کل ۳ تا ۵ درصد بوده و رشد تعرفه ها در سال ۹۴، صفر درصد بود

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: به اذعان مدیرکل منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، توانستیم با پرداخت دو هزار میلیارد تومان بیشتر، از ۱۰ هزار میلیارد تومان دریافت های غیرقانونی و غیرمتعارف از مردم، جلوگیری کنیم.

وی با بیان این که حدود ۴۰ سال در کشور، پرداختی مردم در حوزه سلامت، بیش از ۵۰ درصد بود و فقط ۳۰ کشور در دنیا چنین وضعیت نامناسبی داشتند، گفت: در اکثر کشورهای دنیا، حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد از اعتبارات حوزه سلامت از دو محل دولت و بیمه و همچنین جیب مردم و حدود ۷ تا ۸ درصد نیز از محل بیمه های تکمیلی و خیریه ها، تامین می شود.

دکتر حریرچی گفت: دولت و بیمه ها در ایران حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد از هزینه های حوزه سلامت را تامین می کردند و اگر می خواهیم هزینه های پرداختی مردم در حوزه سلامت کاهش یابد، دولت و بیمه ها باید ۶۰ درصد از هزینه های حوزه سلامت را تامین کنند.

وی با اشاره به این که در دو سال اول اجرای طرح تحول سلامت، سهم دولت و بیمه ها از تامین هزینه های حوزه سلامت به ۵۱ درصد افزایش یافت، افزود: در برنامه های چهارم و پنجم توسعه مکلف بوده ایم که هزینه های پرداختی مردم را به ۳۰ درصد و در برنامه ششم به ۲۵ درصد کاهش دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین افزود: بیمه ها منابع خود را از دو محل حق بیمه و پرداخت نیابتی دولت بجای اقشار آسیب پذیر مانند افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی و ۹ میلیون بیمه شده جدید تامین می کنند.

دکتر حریرچی با بیان این که یکی از محل های منابع پایدار برای حوزه سلامت، مالیات بر کالاهای آسیب رسان به سلامت است ،یاد آور شد: دکتر دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت محاسبه کردند که می توانیم در طول دو سال، مالیات بر کالاهای آسیب رسان به سلامت و دخانیات را از ۴۸۰۰ به ۱۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم.(وبدا)

قائم مقام وزیر بهداشت یکی از راهکارهای پایداری منابع در حوزه سلامت را افزایش ظرفیت پرداخت اقتصاد ملی به حوزه سلامت اظهار کرد و گفت: با رشد اقتصادی در سالهای اخیر، وضعیت دولت و بیمه ها بهبود می یابد.

وی دومین راهکار پایداری منابع در حوزه سلامت، مدیریت بهینه منابع عنوان کرد و یاد آور شد: وزارت بهداشت در حال حاضر ۱۵ هزار و ۲۶۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بدهی به بخش های دارویی، لوازم مصرفی پزشکی، تجهیزات پزشکی، قراردادهای تامین غذا، پرسنلی و کارانه دارد اما از سوی دیگر، ۱۸ هزار و ۸۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان طلبکار است که این نشان دهنده تراز مثبت مالی ۳۶۰۰ میلیارد تومانی وزارت بهداشت است.

وی تصریح کرد: تراز مثبت مالی وزارت بهداشت با وجود بهره مندی مردم از خدمات بهداشتی و درمانی، یک دستاورد بزرگ برای نظام سلامت است.

دکتر حریرچی یادآور شد: ۱۱ هزار و ۹۴۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از ۴ بیمه اصلی مطالبه داریم

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که در طرح تحول سلامت، کنترل هزینه ها خوب بوده اما باید بهتر شود، تاکید کرد: ضرورت دارد که منابع حوزه سلامت به منابع پایدار متصل شود تا در صورت روی کار آمدن هر رییس جمهور یا وزیری، خدشه ای به طرح تحول سلامت وارد نشود.

وی در پایان گفت: صرفه جویی، کاهش و کنترل هزینه ها در نظام سلامت از برنامه های اصلی دکتر هاشمی است.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس