پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 04 اسفند 1396

           
تاریخ : 10/مهر/1396 - 15:09 کد خبر : 103005

طرح تحول سلامت عامل ورشکستگی بیمه‌ها

بسیج پرس - طرح تحول به دلیل عدم تامین منابع مالی و وجود منابع ثابت، عامل ورشکستی بیمه تامین اجتماعی و سلامت محصوب می‌شود.


طرح تحول سلامت عامل ورشکستگی بیمه‌ها

به گزارش بسیج پرس؛ برای آنکه تحلیل درست از شرایط طرح تحول سلامت انجام دهیم باید از سال‌های قبل از شروع دولت یازدهم و طرح تحول سلامت به بررسی بپردازیم. در پایان دولت دهم، شرایط بسیار نامساعد مالی و اقتصادی بر وضعیت درمانی، آموزشی و دانشگاهی  کشور حاکم بود.

به‌طور مشخص در حوزه درمان وضعیت به گونه‌ای بود که وقتی افراد برای عمل‌های جراحی به مراکز درمانی مراجعه می‌کردند، به آنها لیستی از ملزومات و تجهیزات پزشکی و داروهای مورد نیازشان ارائه می‌شد و بعد، آن فرد یا خانواده‌اش باید می‌رفتند از ناصرخسرو و جاهای دیگر، آن ملزومات را تهیه می‌کردند و به بیمارستان می‌دادند. غیر‌از این، شاخص‌های سلامت ایران در مقایسه با خیلی از کشورهایی که سطح توسعه‌یافتگی‌شان متناسب با ماست، توقف داشت یا در‌و‌اقع، سیر قهقرایی را در آن سال‌ها طی کرد.


پرداخت از جیب مردم در دولت دهم، در حوزه سلامت به شدت افزایش پیدا کرد؛ البته در این روند، با بالا رفتن نرخ ارز هم بی تاثیر نبود. مسئله مهم این بود که در دولت گذشته نرخ ارز تا سه برابر رشد یافت و این مسئله منجر به این شد که برای واردات مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی دچار مشکل شویم. این را در نظر داشته باشید که تورم در بهداشت و درمان آثار متفاوتی در مقایسه با سایر بخش‌های اقتصادی از خود به‌جا می‌گذارد. بررسی‌ها و تجربه‌های کارشناسی نشان داده آثار تورمی در حوزه بهداشت و درمان دو و نیم برابر سایر حوزه‌هاست. به عبارت دیگر، اگر ما یک تورم 20 درصدی داشته باشیم، اثرش در حوزه درمان 50 درصد می‌شود.


در سال 89 شاهد اوج مشکلات حوزه سلامت هستیم. با هدفمندی یارانه ها، آثار گرانی در حوزه درمان، با افزیش سه براری قیمت ها هویدا شد.  مطالعات وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز نشان داد هزینه‌های کمرشکن ناشی از بالارفتن هزینه‌های درمان موجب شده سالانه طبقه اجتماعی بین پنج تا هفت درصد از افراد جامعه فرو بریزد؛ یعنی افراد به علت هزینه‌های کمرشکن درمان مجبور به فروش اموال و دارایی‌ها یا استقراض می‌شدند و خیلی‌ها چون از پس هزینه‌ها برنمی‌آمدند یا هیچ کدام از این گزینه‌ها را در اختیار نداشتند، درمان‌های خود را نیمه‌کاره رها کردند.


بنابراین اگر بخواهیم یک تصویر روشن از وضعیت درمان قبل از دولت یازدهم ارائه دهیم، در یک جمله باید گفت در زمان روی کار آمدن دولت یازدهم حوزه بهداشت و درمان اوضتع خوبی نداشت. در زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و قبل از اجرایی شدن طرح تحول پرداخت از جیب مردم در حوزه بستری 60 درصد بود. این در حالی است که مطابق اسناد بالادستی قرار بود پرداخت از جیب به حداکثر 30 درصد برسد.
سه هدف اساسی در طرح تحول سلامت عبارتند از ز عدالت در دسترسی به خدمات، ارتقای کیفیت و سازماندهی و سپس کاهش میزان سهم مردم که اعلام شد باید به کمتر از 10 درصد کاهش پیدا کند.


اما چالش بعدی تنگناهای مالی است. دلیل این مسئله بحث تامین نکردن هزینه‌های طرح تحول سلامت و منابع پایدار آن است. بنا به مقاوله نامه «102» سازمان بین المللی کار که به‌عنوان میثاق یا منشور تامین اجتماعی از آن یاد می‌شود، تاکید می‌کند که اگر طرح‌های تامین اجتماعی اعم از بازنشستگی یا درمان در منابع دچار ناپایداری شود، عملا، این صندوق‌ها را به ضد‌ ارزش تبدیل می‌کند.


هدف طرح تحول سلامت، رضایتمندی و عدالت در ارائه خدمات درمانی و کاهش پرداختی از جیب مردم بوده است اما این مسئله در گروی پایداری منابع است. اگر منابع پایدار نباشد، به ضد خودش تبدیل می‌شود و حتی می‌تواند حوزه امنیت ملی را به خطر بیندازد. همین کشمکش‌هایی که بین وزارت بهداشت و وزارت تعاون و رفاه اجتماعی وجود دارد، ناشی از ناپایداری منابع است. باید ببینیم این طرح چرا به چنین روزی افتاده است. این ناشی از چند مسئله است که باید به آن اشاره کنم. اولین مسئله، این بود که وزارت بهداشت و درمان اعتقاد داشت در سال‌های متمادی تعرفه‌های پزشکی رشد لازم را نداشته و حتی در برخی مواقع سرکوب شده است. آنها فکر می‌کردند اگر ما تعرفه‌ها را بالا ببریم، انگیزه و رغبت در پزشکان و پرستاران و همه کادر درمانی بیشتر خواهد شد.


یکی دیگر از ادعاهای وزارت بهداشت برای موفق جلوه‌دادن طرح تحول سلامت، اعلام بیمه‌کردن 11میلیون نفر به‌طور رایگان بوده است. به نظر من، چه وزارت رفاه و چه وزارت بهداشت در این مورد، دچار خودشیفتگی شدند و به صورت غیرکارشناسی اقدام به بیمه‌کردن 11 میلیون نفر بدون هیچ مبنا و معیار مشخصی کردند. اصلا بررسی نکردند که بیمه‌شدگان توان مالی دارند یا نه و اینها را مجانی بیمه کردند. بخش مهمی از انباشت بدهی‌ها در سازمان بیمه سلامت، ناشی از همین بی‌توجهی به «آزمون وسع» بوده است.

 

برآوردها نشان می‌دهند، فقط در سال 94، 2000 میلیارد تومان بیمه 11 میلیون نفر ناشی از همین طرح غیرکارشناسانه، به بیمه سلامت تحمیل شده است. دو اشتباه در این مورد انجام شد؛ اینکه اول باید در نظر می‌گرفتند که چه کسانی توان مالی دارند و چه کسانی واقعا توان مالی ندارند. دیگر اینکه حق سرانه‌ای که در نظر گرفته بودند، 16 هزار تومان بود اما برآوردهای خودشان نشان می‌دهند، این رقم به بیش از 32 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. همین مسئله نشان می‌دهد که چه بار مالی سنگینی به بیمه سلامت تحمیل شد و بدهی‌ها به صورت نجومی افزایش پیدا کرد.


درحال‌حاضر که دو، سه سال از این طرح می‌گذرد، بیش از 75 درصد بار مالی ناشی از اجرای طرح تحول روی دوش بیمه‌هاست و این باعث شده که هم صندوق تأمین اجتماعی و هم سازمان بیمه سلامت به‌لحاظ تأمین منابع مالی، شکننده شوند.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1957

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس