پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 01 اسفند 1396

           
در گفت و گو با سعید زاهدی نویسنده دفاع مقدس مطرح شد
تاریخ : 10/مهر/1396 - 15:05 کد خبر : 103003

چرا بصره به عنوان هدف پس از فتح خرمشهر قرار گرفت ؟

بسیج پرس - بعد از خرمشهر یک اختلافی بود که آیا جنگ را ادامه بدهیم یا نه ؟ که نتیجه اش این شد که باید ادامه داد ، در مرحله بعد بر سر اینکه آیا جنگ را تا رفع فتنه باید ادامه دا یا یک پیروزی بزرگ و بعد آتش بس باید تصمیم گیری می شد .


چرا بصره به عنوان هدف  پس از فتح خرمشهر قرار گرفت ؟

به گزارش خبرنگار بسیج پرس ، سعید زاهدی نویسنده دفاع مقدس در رابطه با حوزه کتاب دفاع مقدس در خبرگزاری بسیج پرس به گفت و گو نشست که قسمت دوم آن در ادامه آورده شده است . 

- نگاه ما به پیروزی ها و هزینه ای که برای این پیروزی ها پرداخته شده است چگونه بازتاب یافته است ؟

این بحث دیگری است ، اصلا شکست و پیروزی چیست ؟ آیا شما عملیات کربلا 5 را پیروز می دانید با این همه شهید که در طول این عملیات داده شد ؟ و کل منطقه ای که ما گرفتیم مگر چقدر بود .

بعد کربلا 4 را شکست خورده می دانیم چون عملیات در یکی دو شب با شهدای بسیار کمتری تمام می شود  البته به دستاوردی هم نمی رسد به خصوص بعد از سال 61 به قول شما اینها مفاهیم بسیار پیچیده ای می شود ، شما خیبر را پیروزی می دانید یا شکست ؟ ما بالاخره به جزیره مجنون می رسیم ولی در ازای چه ؟

 

_ آیا تا به حال در مورد تصمیماتی که در سطح عالی فرماندهی در رابطه با چگونگی ادامه جنگ اتخاذ شد آسیب شناسی صورت گرفته است ؟

من خیلی از اطلاعات را ندارم ، اینقدری که به اطلاعات دسترسی داریم کویا ما چاره ای نداشتیم و ما یک تصویر از دوری داریم که ما چندین پیشنهاد صلح داشتیم و ما همه اینها را زدیم کنار و تنها همین مسیر را که ادامه جنگ است انتخاب کردیم .

بعد از خرمشهر یک اختلاف همین که اصلا جنگ را ادامه بدهیم یا نه بود ، که خب به این نتیجه می رسیم که جنگ ا ادامه بدهیم .

اما یک اختلاف هم این بود که جنگ را تا رفع فتنه از عالم ادامه دهیم یا جنگ را تا یک پیروزی و استفاده از آن در مذاکرات صلح ادامه دهیم .

در حقیقت این مسئله در گذر زمان اتفاق افتاد و ما وقتی می خاهیم شروع کنیم می خواهیم در جنگ به صوت مطلق پیروز شویم و وقتی می خواهیم شروع کنیم می گوییم می رویم بصره که شهر بسیار مهم و استراتژیک عراق است را می گیریم ، طبیعتا فرماندهان جنگ اینقدر انسانهای خامی نبودند که بگویند که ما می رویم بغداد را بگیریم ، این تفکر احمقانه مال منافقین است که فکر می گردند چند ساعته می توانند تهران را فتح کنند .

استراتژی ما این بودکه می رویم بصره را می گیریم ، بر آنجا مسلط می شویم و بعد عراق را فلج می کنیم و آنها را مجبور به پذیرش شرایط خودمان می کنیم یا مردم عراق را بر علیه صدام می شورانیم که امام (ره) به این استراتژی قیام مردم بر علیه صدام اعتقاد داشت و خیلی جدی پیگیر این مسئله بودندو بای همین هم با کردها و سایر معارضین صدام ارتباط برقرار کردیم .

اما وقتی دیدیم توانش را نداریم خب عالم سیاست و واقع عالم درستی است ، آدم ها باید استراتژی هایشان را عوض کنند ، از یک جا به بعد استراتژی این شد که خب حالا بیایم یک پیروزی به دست آوریم و بتوانیم در مذاکره دست بالایی را داشته باشیم .

اینجا اینقدری که من می فهمم می توانم بگویم یک اشکال جدی وجود دارد و آن هم عدم وجود یک  رابطه درست بین فرماندهان نظامی و دستگاه سیاست خارجی بود .

یعنی دستگاه سیاست خارجی نمی توانست پیروزی های میدانی را به پیروزی های سیاسی تبدیل کند و من معتقدم فشل ترین بخش جمهوری اسلامی در دوران جنگ سیاست خارجی بود چون ما در عرصه سیاست خارجی هیچ دستاوردی نداریم .

حتی قطع نامه 598 بدون حضور ما تصویب می شود و علت آن هم این است که دست اندر کاران سیاست خارجی ما در دوران دفاع مقدس آدم های عمگرایی نبودند که در وسط میدان باشند و بجنگند بلکه آرمان گرایانی بودند که صرفا نظاره گر اتفاقات بودند .

به هر حال فرماندهی جنگ با هرکسی بوده نتوانسته بود این انسجام را ایجاد کند که اگر مثلا در فاو ما یک پیروزی بزرگ را بدست آوردیم بتوانیم ان را تبدیل کنیم به یک دستاورد سیاسی و تبدیل به یک فشار جدید بر علیه ما نشود که نفت ما آن وضعیت را پیدا کند . 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1953

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس