پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 06 اسفند 1396

           
تاریخ : 10/مهر/1396 - 14:21 کد خبر : 102984

رفع اشکال طرح تحول سلامت تا هزینه‌های کمرشکن دندانپزشکی

بسیج پرس - قائم مقام وزیر بهداشت ضمن ارایه توضیحاتی درباره هزینه‌های کمرشکن سلامت، از کاهش ۵۷ درصدی این هزینه‌ها در دو سال اول اجرای طرح تحول نظام سلامت خبر داد و گفت: ۹۱۰ هزار نفر در نتیجه اجرای دوسال اول طرح تحول سلامت، هزینه‌های کمرشکن یا مصیبت‌بار سلامت نداشته‌اند.


رفع اشکال طرح تحول سلامت تا هزینه‌های کمرشکن دندانپزشکی

به گزارش بسیج پرس؛ دکتر ایرج حریرچی - قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت در نشستی خبری با بیان اینکه "ایران" از لحاظ جمعیت هجدهمین کشور دنیا است، گفت: همچنین کشورمان از لحاظ میزان تولید ناخالص ملی با قیمت دلار آزاد، کشور بیست و نهم و از لحاظ برابری قدرت خرید یا دلار بین‌المللی همان رتبه ۱۸ را دارد.

وی افزود: باید به این نکته توجه کنیم که هزینه‌های فردی و خانوادگی ما بر اساس درآمد سرانه یا سهم هر فرد از درآمد ناخالص ملی است. از لحاظ سرانه درآمد ناخالص ملی، رتبه ما ایرانیان با دلار آزاد رتبه ۹۷ از بین ۱۸۸ کشور دنیا یعنی حدود متوسط و از لحاظ برابری قدرت خرید یا دلار بین‌المللی رتبه ۶۷ یعنی مقداری بالاتر از متوسط هستیم.

حریرچی ادامه داد: ما ایرانیان می‌توانیم هزینه‌های خود در همه امور زندگی از جمله بهداشت و درمان را بر اساس حدود متوسط کشورهای دنیا تنظیم کنیم و بدیهی است با رشد اقتصادی مناسب در آینده و رسیدن به سطح درآمدی کشورهای ثروتمند، می‌توانیم هزینه‌ها و انتظارات‌مان را در آن سطوح تنظیم کنیم.

وی افزود: در سال ۱۳۹۴ آمارگیری از هزینه و درآمد خانوارهای شهری کشور با مراجعه به ۱۸هزار و ۸۷۱ خانوار نمونه با جمعیتی برابر ۶۵هزار و ۲۹۴ نفر توسط مرکز آمار ایران به عنوان مرکز رسمی این کار انجام شد. بر اساس این آمار، متوسط هزینه خانوار شهری برابر ۲۶ میلیون و ۲۳۹هزار تومان به صورت سالانه بوده که از این مقدار ۲۳.۸ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۷۶.۲ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی است. همچنین از این مقدار یک میلیون و ۹۱۲ هزار تومان مربوط به هزینه‌های بهداشتی و درمانی مستقیم یا پرداختی از جیب هر خانوار در سال است.

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: این آمار بدین معنی است که در سراسر کشور هر خانوار شهری به طور متوسط ماهانه ۲میلیون و ۱۸۸ هزار تومان هزینه کرده است که ۱۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان آن مربوط به هزینه‌های بهداشتی و درمانی مستقیم یا پرداختی از جیب خانوار است که برای هر فرد ۴۶ هزار و ۱۰۰ تومان به صورت ماهانه می‌شود.

وی ادامه داد: اگر چه این ارقام هزینه‌های بهداشتی درمانی در نگاه اولیه هنگفت به نظر نمی‌رسند، ولی با توجه به محدودیت مالی موجود در خانوارهای ایرانی خصوصا در خانوارهای فقیر و پایین‌تر از متوسط، این ارقام میانگین قابل توجه و مهم هستند، خصوصا این که اگر این هزینه‌ها شامل بستری یا هزینه‌های بالای خدمات سرپایی برای یک خانوار در مقطع زمانی کوتاهی باشند. 

مراجعات سرپایی و اعمال دندانپزشکی در لیست هزینه‌های کمرشکن سلامت

وی افزود: 20 درصد ثروتمند جامعه نیز در شهر و روستا دچار هزینه‌های کمرشکن سلامت می‌شوند؛ چون در حوزه سلامت هزینه‌های خود را درست انتخاب نمی‌کنند. خدمات دندانپزشکی و مراجعات سرپایی مانند اعمال دندانپزشکی، زیبایی، مراجعه به کلینیک‌های تخصصی و ... از جمله این هزینه‌های کمرشکن محسوب می‌شوند.

"تحول سلامت" رفع اشکال می‌شود

سخنگوی وزارت بهداشت درباره برنامه این وزارتخانه برای گام بعدی طرح تحول نظام سلامت توضیح داد و گفت: بند اول اولویت‌های اجرایی تقدیمی وزیر بهداشت به مجلس برای کسب رای اعتماد و همچنین بند اول حکم رئیس جمهور به وزیر بهداشت در خصوص اولویت‌های تخصصی این حوزه مربوط به تداوم، ارتقاء و نهادینه سازی طرح تحول در چهارچوب قانون برنامه ششم توسعه بود. همچنین به تامین منابع پایدار و قابل دسترس برای ادامه این طرح نیز توجه شده است.

وی ادامه داد: طرح تحول مانند هر طرح بزرگ دیگری ارتقاء داده و رفع اشکال می‌شود. همچنین با توجه به برخی مشکلاتی که از طرف شرکاء حاصل شده است برنامه ریزی‌های جدیدی خواهیم داشت.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس