پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 29 بهمن 1396

           
بسیج پرس گزارش می‌دهد
تاریخ : 10/مهر/1396 - 10:40 کد خبر : 102936

کودک آزاری عاملی برای ایجاد فقر

بسیج پرس - سوء رفتار با کودکان یا کودک‌آزاری آثار اقتصادی و اجتماعی و روانی زیادی دارد، کودکانی که در دوره زندگی خود در معرض انواع آزارها قرار گرفته باشند مشکلات جسمی و روانی زیادی پیدا می‌کنند و ممکن است در سنین کودکی دست به خودکشی هم بزنند.


کودک آزاری عاملی برای ایجاد فقر

به گزارش بسیج پرس؛ با توجه به گزارشات ماه‌های اخبر درباره‌ی کودک آزاری باید گفت: سوء رفتار با کودکان یا کودک‌آزاری آثار اقتصادی و اجتماعی و روانی زیادی دارد. کودکانی که در دوره زندگی خود در معرض انواع آزارها قرار گرفته باشند مشکلات جسمی و روانی زیادی پیدا می‌کنند و ممکن است در سنین کودکی دست به خودکشی هم بزنند.

سازمان بهداشت جهانی شمار کودکانی را که هر سال به دلیل تجربیات مکرر خشونت دست به خودکشی زده‌اند بالغ‌بر 41 هزار نفر اعلام کرده است و این تعداد شامل افرادی می‌شود که قبل از 15 سالگی این تجربه را داشته‌اند. البته باید در نظر داشت شمار خودکشی‌ها و مرگ‌هایی که گزارش می‌شود ولی هیچ‌گاه دلیل اصلی آن و آزارهای فرد در دوره کودکی کشف نمی‌شود بسیار زیاد است به خصوص اگر این آزارها روانی و عاطفی یا آزار‌های ناشی از نادیده گرفته‌شدن در زندگی باشد. به همین دلیل خوش‌بینانه به نظر می‌رسد که بیان کنیم در هر سال تنها 41 هزار نفر به دلیل کودک‌آزاری جان خود را از دست می‌دهند.


بسیاری از مشکلات دوران بزرگسالی حاصل آزار دیدن کودکان است. بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که در کودکی از نظر روانی و جسمی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند در بزرگسالی احتمال قربانی شدن آنها در یک رابطه خشن و آزار دیدن آنها بیشتر است. از طرف دیگر افسردگی و چاقی مفرط از جمله مشکلات دیگری است که کودکان آزاردیده در بزرگسالی تجربه می‌کنند و دخترانی که در معرض این آسیب‌ها در کودکی قرار داشته‌اند در بزرگسالی رفتارهای پرخطر جنسی بیشتری از خود نشان می‌دهند و احتمال آسیب‌های فیزیکی در نتیجه این مشکلات جنسی در این افراد بسیار زیاد است. ولی شایع‌ترین و مخرب‌ترین مشکلات این دوره را می‌توان استفاده پرخطر از داروها و نوشیدنی‌های الکلی دانست. البته اعتیاد به مواد مخدر هم مشکل دیگری است که در این دوره اتفاق می‌افتد.


اما نکته دیگر این است که کودک‌آزاری هزینه‌های اقتصادی زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند که این هزینه‌ها شامل هزینه‌های درمانی، هزینه‌های قانونی و هزینه‌های ناشی از کاهش بهره‌وری نیروی کار است. مطالعات نشان داده است هر چه سهم کودک‌آزاری در یک کشور بیشتر باشد نرخ رشد اقتصادی و سطح توسعه‌یافتگی آن هم بیشتر است و به همین دلیل در اقتصادهای ضعیف و آسیب‌دیده نرخ کودک‌آزاری بالاتر است.
اصلی ترین افراد زندگی یک کودک والدین وی یا افرادی هستند که از او نگهداری می‌کنند.

در صورتی که کودک والدینی داشته باشد که خود قربانی کودک‌آزاری باشند یا در کودکی آسیب‌های روانی متحمل شده باشند احتمال مواجه‌شدن آنها با آزارهای مختلف بیشتر است. از طرف دیگر والدینی که سوءاستفاده از مواد اعتیادآور و مواد مخدر دارند یا از الکل استفاده می‌کنند بیش از والدین دیگر کودکان‌شان را آزار می‌دهند. در حالت کلی والدین خشنی که رابطه خوبی با یکدیگر ندارند هم بیشتر از والدین دیگر کودکان‌شان را آزار می‌دهند.


محیط زندگی هم تاثیر زیادی در کودک‌آزاری دارد به این معنا که ساکنان مناطق و شهرهایی که نرخ بیکاری بالایی دارند و از خدمات اجتماعی و خانوادگی مناسب برخوردار نیستند یا مناطق و شهرهایی که خشونت در آنها زیاد است ریسک کودک‌آزاری را افزایش می‌دهند. در واقع هر نوع خشونتی که در محیط وجود داشته باشد به طریقی می‌تواند به کودک آسیب وارد کند زیرا همیشه کودک در محیط‌ها حضور دارد و در معرض خشونت است. بنابراین بهترین حالت این است که فضا را امن کنیم و از افراد خشن و محیط‌های خشن دوری کنیم.


بخش بهداشت و سلامت نقشی کلیدی و مهم در کاهش خشونت علیه کودکان دارد. مهم‌ترین کارهایی که بخش بهداشت و سلامت می‌تواند انجام دهد به قرار زیر است:


1. افزایش سطح آگاهی در مورد اثرات سلامتی منفی که خشونت‌های روانی و جسمی در بلندمدت روی بچه‌ها می‌گذارد و آسیب‌هایی که این افراد آسیب‌دیده می‌توانند به سلامت جامعه وارد کنند از مهم‌ترین نقش‌هایی است که بخش سلامت می‌تواند ایفا کند.


2. جمع‌آوری داده‌ها در مورد میزان شیوع خشونت و شاخصه‌ای خطرآفرین در این زمینه و همگانی کردن این داده‌ها به‌گونه‌ای که مردم بدانند چقدر احتمال مشاهده این اتفاق در همسایگی آنها وجود دارد. از طرفی مطالعه در مورد تاثیرات منفی خشونت علیه کودکان روی سلامت روانی و جسمی کودکان هم کار بسیار ارزشمندی است که توسط بخش بهداشت و درمان انجام می‌شود.


3. همکاری با بخش‌های دیگر کشور برای شناسایی کودکان آسیب‌دیده و حمایت از آنها یا ارجاع آنها به مراجع ذی‌ربط. حمایت از این کودکان باید به دستگاه‌های زیرمجموعه بخش بهداشت و درمان واگذار شود زیرا افراد آسیب‌دیده هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی نیاز به درمان‌های طولانی‌مدت دارند.

 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1957

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس