پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 29 بهمن 1396

           
سردار فرزندی در گفت‌وگو با بسیج پرس
تاریخ : 05/مهر/1396 - 14:58 کد خبر : 102880

ارزشهای دفاع مقدس را باید از خالقان آن حماسه جاوید فراگرفت

بسیج پرس - فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: ارزش های دفاع مقدس را باید با بهره گیری از کسانی که این ارزشها را آفریده اند و فضا و محیط دفاع مقدس را درک کرده اند فراگرفت .


ارزشهای دفاع مقدس را باید از خالقان آن حماسه جاوید فراگرفت

سردارعباسعلی فرزندی فرمانده دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با بسیج پرس؛ در رابطه با فرهنگ عاشورایی و نقش آن در دوران دفاع مقدس گفت: عاشورا فراتر از حادثه است و به عنوان یک فرهنگ، پیام و عبرت هایی دارد که امت اسلامی و آزادی خواهان عالم می‌توانند با تکیه بر آن به اهداف خود نایل شوند و با چالش‌های پیش رو مقابله کنند. فرهنگ عاشورایی تجسم و تبلور همه مفاهیم و ارزشهای اسلامی چون عمل، اعتقاد به مبدا و معاد، سر سپاری به رسالت ، اطاعت از ولی خدا، ذکر خدا و تسلیم اوست و در آن فرهنگ عزت محوری، تکلیف گرایی، عدالت خواهی و تلاش برای احقاق حق موج میزند.

وی ادامه داد: نهضت عظیم حسینی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد توانسته است دستاورد های مهم و بی بدیلی را برای بشریت به ارمغان بیاورد. که شناساندن اسلام به جایگاه ولایت و امامت و ایجاد تحول در مردم و شکل دهی الگوی تمام عیار برای جوامع از مهمترین آنهاست. عاشورا در بردارنده پیام‌های اعتقادی، اخلاقی، معرفتی و تاریخی بسیاری است که آزادگی و ایثار، تکریم انسان، توکل به شجاعت، صبرو استقامت، عزت، عمل به تکلیف، غیرت، وفا از جمله آنهاست.

یادگار 8 سال دفاع مقدس یادآور شد: در عاشورا و انقلاب اسلامی اصول مشترک بسیاری وجود دارد، پیروی از رضایت خداوند، مقاومت و مبارزه مستمر حق با باطل و شهادت طلبی و عشق به شهادت از جمله این اصول است. تجلی تفکر عاشورایی در دفاع مقدس ملت ایران حماسه آفرینی رزمندگان در صحنه‌های مختلف است که در ابعاد مختلف از جمله ایجاد انگیزه و نتیجه بر دفاع مقدس تاثیر گذار است. رزمندگان اسلام در دفاع مقدس وجوه مشترک زیادی بین فرهنگ دفاع مقدس با فرهنگ عاشورا مورد توجه قرار دارد از جمله حاکمیت تکلیف گرایی برای دفاع از ارزشها در هر دو فرهنگ، توجه به رهبری الهی، اقدامات ذلیلانه دشمنان، فداکاری سربازان ولایت ، شکل دادن فضای عبادی در جبهه، حاکمیت فضایل اخلاقی و ارزشهای الهی، جان فشانی انسانهای متعهد، کمک به صبر و استقامت در حوادث حاکم بر جبهه، تلاش برای بقای مکتب اسلام و ..مورد توجه بود.

وی در رابطه با عوامل نقش آفرین در دفاع مقدس گفت: تبیین ابعاد عوامل نقش آفرین از ضرورتهای همیشگی و به ویژه در دوران کنونی است توجه به اندیشه و مدیریت جهادی، ابعاد تکلیف و چگونگی انجام تکلیف در شرایط مختلف، شناخت و تبیین ودفاع از ارزشهای مبتنی بر آموزه های اسلام ناب ،تلاش و فداکاری همه جانبه ،دشمن شناسی و شناخت ابعاد ، انواع روشهای دشمنی و آمادگی های لازم برای مقابله با دشمن در شرایط مختلف از ضروریت های امروز جامعه است. که با یادآوری آنها میتوان فرهنگ دفاع مقدس را به جامعه منتقل کرد.

این فرمانده دوران مقدس اظهار کرد: روشن است که انقلاب اسلامی با هدف احیای اسلام ناب و ارزشهای آن شروع و ادامه یافت و به پیروزی رسید و نظام مقدس جمهوری اسلامی برای حفظ، تقویت و گسترش ارزشها و حراست از مقدسات اسلام و امت اسلامی بر پا شد. دشمنان امت اسلامی و دشمنان ملت مسلمان ایران به دنبال تهاجم به مقدسات است. جهاد ایثار و شهادت طلبی مدافعان ایران اسلامی در مقابل دشمانان در عرصه جنگ تحمیلی از مصادیق بارز ارزشهایی است که رزمندگان اسلام در دفاع مقدس از خود بروز دادند. این عوامل به دلیل مبتنی بودن به آموزه‌های دینی صغه تقدس بر خوردار بودند.

وی در رابطه با حفظ ارزشهای دفاع مقدس و معرفی قهرمانان کشور گفت: معرفی و حفظ ارزشها و همچنین معرفی و تجلیل از قهرمانان ارزش آفرین هم تکلیف است و هم در ساختن جامعه مطلوب مورد نظر خالقان حماسه جاوید دفاع مقدس تاثیر اساسی دارد، از تحقق این مهم در گام اول شناخت ارزشهای دفاع مقدس است و ارزش های دفاع مقدس را باید با بهره گیری از کسانی که این ارزشها را آفریده اند و فضا و محیط دفاع مقدس را درک کرده اند فراگرفت، گام بعدی زمینه سازی برای حفظ و بالا رفتن شان اجتماعی ایثارگزان است، ارتقا ارزش ها به سطح ملی و مردمی ، اهمیت بخشی به ارزشهای دفاع مقدس، و همچنین می‌بایست  حرکت و جهت گیری دستگاه‌های تربیتی به سمتی باشد که مدعیان و حاملان این ارزشها خود برگردان عینی ارزشها و تجسم واقعی آنها باشند. باور پذیر کردن ارزشهای دفاع مقدس، به واسطه طراحی نمادهای بدیل و جایگزین توسط برنامه ریزان در بخشهای فرهنگی و هنرمندان کشور، اعطای نقش های بالاتر فرهنگی امکان پذیر خواهد بود.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1952

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس