پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 04 آذر 1396

           
تاریخ : 04/مهر/1396 - 09:54 کد خبر : 102711

در جنگ تحمیلی، مخرب‌ترین سلاح‌ها علیه شهروندان ایران استفاده شد

بسیج پرس - یکی از مخرب ترین سلاح هایی که سابقه استفاده علیه شهروندان یک کشور را تا جنگ جهانی دوم ندارد، موشک های زمین به زمین بالستیک است که بیشترین تلفات را به شهرهای مورد هدف در ایران به خود اختصاص داده است.


در جنگ تحمیلی، مخرب‌ترین سلاح‌ها علیه شهروندان ایران  استفاده شد

به گزارش بسیج پرس؛  این سلاح به دلیل قدرت انفجار بالا که با وسعت تخریبی فراوانی نیز همراه است، خسارات جانی و مالی و روحی شدیدی از خود به جای می‌گذاشت.

همچنان که گفته شد، اولین بار این سلاح مخرب در جنگ جهانی دوم به کار برده شد و از آن پس تا شروع جنگ تحمیلی هرگز علیه غیرنظامیان استفاده نشد. در جنگ جهانی دوم، ارتش آلمان نازی وقتی به دانش ساخت و به کارگیری این موشک ها دست یافت، بی درنگ از آن استفاده کرد. اولین موشک های بالستیک ساخت این کشور وی 1 و وی 2 نام داشتند که در سال پایانی جنگ جهانی دوم در فاصله ژوئن 1944 تا مارس 1945، بیش از 25 هزار عدد از آن به سوی انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی شلیک شد.

در جریان جنگ تحمیلی، حمله به شهرها و هدف قراردادن غیرنظامیان از طرف کشور مهاجم که با اهداف سیاسی و در جهت پشتیبانی از نبرد در صحنه جنگ دنبال می شد، با انگیزه اعمال فشار روحی و رواتنی به مردم و مسئولان به دنبال راهی برای تحمیل ارده سیاسی بر نظام مقدس اسلامی صورت می گرفت. این راهبرد غیر بشری که مجامع بین المللی هرگز آن را سرزنش و محکوم نکردند و همواره دست رژیم بعث را برای شدت بخشیدن به حملات خود باز می گذاشت، با عنوان جنگ شهرها نام برده می شود. حملات وحشیانه و مرگ آفرین هوایی و موشکی به مردم بی پناه ضمن اینکه می توانست بر عملکرد قوای اسلام در صحنه جنگ تاثیر مستقیم بگذارد، به دلیل فشارهای روحی روانی حاصل از آن و تحمیل فشارهای اجتماعی اقتصادی فراوان که با آوارگی گسترده اقشار مردم از خانه و کاشانه خود نیز همراه بود، می توانست به ایستادگی مردم در مقابل دولت خود بیانجامد و آنها را مجبور به شورش و نافرمانی اجتماعی کند.

در طول جنگ تحمیلی، رژیم بعث عراق به لحاظ کاربرد فراوان انواع جنگ افزارهای مرگ آور علیه مردم مظلوم درفول، بیشترین فشارهای روحی  و روانی و اجتماعی و اقتصادی را بر این شهر کوچک تحمیل کرد که به نظر می رسد با نوعی انتقام جویی و تسویه حساب  سیاسی مربوط به قبل از جنگ همراه بود. دزفول با شهادت 711 نفر و هزاران مجروع و جانباز غیر نظامی و ویرانی گسترده شهر، بیشترین خسارات و تلفات انسانی را متحمل شد اما هرگز به خواست دشمن، یعنی تسلیم در برابر او و قرار گرفتن  در مقابل نظام اسلامی و عدم حمایت از رزمندگان تن در نداد و همواره خود را به عنوان وفادارترین مردم به امام خویش در عرصه های داخلی و حتی بین المللی نشان داد. سر دادن شعار "جنگ جنگ تا پیروزی" و "می میریم می میریم سازش نمی پذیریم" توسط مردم بر خرابه های خانه و کاشانه خود و انعکاس آن در رسانه های بیگانه یکی از صدها نمونه وفاداری مردمی دزفول به نظام اسلامی به حساب می آید.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1950

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس