پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 30 آبان 1396

           
مدیر عامل و رئیس هیأت مدیره بنیاد انصار الانصار:
تاریخ : 04/مهر/1396 - 13:21 کد خبر : 102546

نسل جدید ما بشدت تشنه فرهنگ جهاد و شهادت است

بسیج پرس - مدیر عامل و رئیس هیأت مدیره بنیاد انصار الانصار گفت: نسل جدید ما بشدت تشنه فرهنگ جهاد و شهادت است نباید هیچگاه توصیه های حضرت امام (ره) فراموش کنیم.


نسل جدید ما بشدت تشنه فرهنگ جهاد و شهادت است

به گزارش بسیج پرس؛ امام خمینی(ره) در پیام قطعنامه تاکید کردند که مبادا پیشکسوتان شهادت و خون فراموش شوند اما جای بسی تاسف که گذر زمان سبب شد توجه به این توصیه امام(ره) در جامعه کمرنگ شود؛ عده ای هم تصور کردند که این صرفا وظیفه نهادها و ارگان های دولتی است و برخی نیز مصداق را اشتباه گرفتند و پنداشتند که با دادن وام و ارزاق، زمین و... حق آن به تمامی ادا خواهد شد.

این سوء تعبیرها سبب شد که امروز بسیاری از ایثارگران عزیز ما که به حق آسایش امروز خود را مرهون فداکاری ها و جانفشانی های آنها هستیم، در میان کم توجهی و بی تفاوتی ها شرایط سختی را بگذرانند و از سوی دیگر شاهد بیگانگی برخی از افراد جامعه با فرهنگ جهاد و شهادت باشیم؛ تا آنجا که علیرغم رشادت ها و فداکاری های بی نظیر رزمندگان و مدافعان حرم بعضی تصور می کنند این رشادت ها در ازای بهره مندی از منافع مادی و دنیوی است و همه این ها ناشی از کمرنگ شدن ارزش ها و آرمان های مقدس انقلاب اسلامی است.

این ها گوشه هایی از دغدغه های علی اکبر پورقناد، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره بنیاد غیردولتی انصارالانصار درگفت وگویی صمیمانه«بسیج پرس «است .چند سالی ست که ایشان به همراه دوستانشان در این بنیاد در احیای این توصیه ارزشمند امام خمینی(ره) می کوشند. در ادامه ما حصل این گفت و گو را می خوانید:
 

ایده تشکیل این بنیاد چه بود؟

در تاریخ انقلاب از زمان شکل گیری آن تا کنون اقشار مختلف به سهم خودشان برای پیروزی و خدمت به انقلاب کم و بیش نقش های متفاوتی برعهده گرفتند ولی برخی در این میان سهم موثرتر و چشمگیرتری داشته اند؛ این ها برای ما ارزش ویژه و خاصی دارند ولی در برخورد با بعضی از این افراد می بینیم بدون توجه به نقش موثر و خدمات ارزنده ای که در عرصه مبارزه و مقاومت داشته اند مورد بی توجهی و فراموشی قرار گرفته اند. این دغدغه ذهنی من و بسیاری از دوستان بود . اگر چه گاهی به صورت موردی کارهایی به این منظور انجام می دادیم اما این ها را کافی نمی دیدیم. در نهایت تصمیم گرفتیم این فعالیت های پراکنده را سامان دهیم و در این بین برخورد کردیم به جمله حضرت امام(ره) که در پیام قطعنامه بود؛» من در میان شما باشم یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می کنم که نگذارید انقلاب به دست نا اهلان و نامحرمان بیفتد. نگذارید پیشکسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمّره خود به فراموشی سپرده شونداین جمله خیلی دقیق مسیر را به ما نشان داد و تیتر فعالیت ما شد.

با دوستان به این نتیجه رسیدیم که اگر وابسته به یک ارگان و سازمانی شویم به دلیل تغییرات احتمالی، ممکن است به نتیجه مطلوب نرسیم بنابراین تصمیم بر آن شد که در غالب یک تشکل اجتماعی مردمی آن را به ثبت برسانیم تا فعالیت ها در چهارچوب ضوابط قانونی پیگیری و انجام شود و نهایتا در 18 بهمن ماه 1391 هم زمان با دهه مبارک فجر به عنوان یک بنیاد خیریه در سطح ملی ثبت شد.

جامعه هدف شما چه کسانی هستند؟

ما جمله امام(ره) را که قبلا به آن اشاره شد، سرفصل فعالیت و اقدامات خود قرار دادیم. در مورد مفهوم "پیشکسوت شهادت و خون" بایستی عرض کنم، هر چند پیروزی و حفظ انقلاب اسلامی مرهون تلاش های همه آحاد مردم در عرصه های مختلف است اما در این میان عرصه مبارزه چه در زندان های ستمشاهی و چه بعد از انقلاب در دوران جنگ تحمیلی توام با تحمل مشقات و شدائد بسیار و ایثار و از خودگذشتگی های بی نظیر برخی از افراد همراه بوده از این رو برای کسب این عنوان ارزشمند آنها در اولویت هستند. از این رو جامعه هدف ما کسانی هستند که برای تشکیل حکومت اسلامی، تقویت و پایداری نظام ولایت مطلقه فقیه از 15 خرداد سال 42 تا هر زمان که جهاد، مقاومت و شهادت در راه اسلام وجود داشته باشد، تلاش داشته و دارند.البته بر این باوریم که خدمت به رزمندگان و ایثارگران افتخاری بزرگ است و اگر بتوانیم روزی همه رزمندگانی را که در جبهه بوده اند، در آمار خود قرار دهیم واقعا جای شکر دارد.

مساله دیگر آنکه نگاه ما به جامعه هدف سیاسی و جناحی نیست و از نظر ما همین که به تعبیر امام(ره) "پیشکسوت شهادت و خون" در چارچوب اسلام، انقلاب و ولایت باشد، کافی است.

کار اصلی بنیاد در ارتباط با این افراد چه هست؟

نخست شناسایی آنها در اقصی نقاط کشور و بررسی دقیق وضعیت و شرایط فرد است. در مرحله بعد ایجاد ارتباط و آشنایی با این افراد و برآورد مسائل مادی و غیر مادی آنها انجام می گیرد و سپس در حد توان مان اقدام به رفع مشکلات آنان می شود.

متاسفانه غالبا تصور می شود که صرفا باید به مسائل مادی این افراد رسیدگی کرد اما تاکید امام خمینی(ره) در این جمله اصلا بحث مادیات نیست بلکه ایشان به مساله مهم تری تاکید دارند و آن توجه به این افراد است. از مجموع افرادی که در آمار ما هستند، تعدادی از آنها نه تنها نیاز مالی ندارند بلکه به ما کمک هم می کنند ولی انتظار به حق آنها این است که فراموش نشوند.

لازم به ذکر است، مخاطب جمله امام(ره) که به آن اشاره کردیم، صرفا نهادها و ارگان های رسمی نیستند بلکه همه مردم و هر کسی که این پیام را می شنود، متناسب با شرایط خود نسبت به آن مسئولیت دارد که متاسفانه به نظر می رسد این فرمایش امام (ره) به فراموشی سپرده شده است. لذا یکی از رسالت های بنیاد یادآوری این توصیه امام (ره) و ترویج آن است.

پیگیری مشکلات این افراد چطور انجام می شود؟

پیدا کردن روشی برای رفع مسائل و مشکلات هر خانواده بعد از آشنایی و برآورد مسائل مادی و غیرمادی از مشکل ترین کارهای ما در بنیاد است زیرا با توجه به شرایط و تنوع مسائل خانواده ها، پیدا کردن روش مناسب برای حل آنها دشوار و متفاوت است . به عنوان مثال جانبازی داریم که 8 سال جنگیده است، از رفقای شهید آوینی است و تلویزیون سالی چند بار مستند ایشان را پخش می کند اما به واقع فراموش شده است. در حالی که وضعیت جسمی و مالی نامساعدی دارد و فرزند جوانش سال ها بخاطر معلولیتی مادرزادی و قابل درمان از همه زندگیش بازمانده بود که با پیگیری و هزینه بنیاد ما فرزندش در یکی از بیمارستان های تهران جراحی و درمان شد. جانباز افغانی را داریم که تمام سال های جنگ از خاک و ناموس ما دفاع کرده ولی امروز بخاطر مجروحیتی که در سال های جنگ پیدا کرده، قادر به کار نیست و بسیار هم بدحال است و هیچ دریافتی حتی از بنیاد شهدا و جانبازان ندارد. با چند فرزند قد و نیم قد، مخارج زندگیشان تنها از عایدی همسرش که در یک نانوایی کار می کند و روزی 20 هزار تومان دستمزد می گیرد، بسختی می گذرد. بدیهی است که ارائه خدمات به هر کدام از این ها متفاوت است.

در ضمن بیشتر این عزیزان با وجود مشکلات و نیازهای مختلف، به واسطه نجابت و غروری که دارند از ابراز و طرح آنها خودداری می کنند . بنابراین در مراحل مختلف حمایت و خدمت رسانی، باید برای حفظ عزت و کرامت ایشان دقت کافی صورت گیرد.

همکاری و ارتباط شما با سازمان ها و ارگان های ذی ربط چگونه است ؟

ما با ارگان هایی که در این زمینه فعالیت می کنند تقابل نداریم بلکه یک تعامل سازنده داریم. خودمان را بازوی آنها می دانیم نه تداخل و مزاحمت در کار آنها. در فرایند رسیدگی به یک مورد ممکن است سوء مدیریت یا سهل انگاری و.... در یک بخش دیده شود. بدیهی است اگر با چنین مواردی مواجه شویم به مرجع مربوطه انعکاس و درصدد رفع اشکال برمی آییم.

به نظر شما چطور می توانیم این قهرمانان را حفظ کنیم و آنها را به نسل جدید معرفی کنیم؟

آنچه لازم است بر آن تاکید کنم این است که غایت هدف ما، فرهنگی، ارزشی و آرمانی است و معتقدم نسل جدید ما بشدت تشنه فرهنگ جهاد و شهادت است. اما با توجه به شرایط و محدودیت های موجود تا کنون امکان فعالیت در این زمینه را نداشته ایم ضمن اینکه لازمه موفقیت در انجام این کارها همکاری و هماهنگی بیشتر بین مراجع مختلف رسمی و غیر رسمی در کشور است .

البته کارهای فرهنگی مختلفی مانند ساخت مستند از این عزیزان و برگزاری مراسم و ... در برنامه داریم و و در این مورد با کارشناسان هنری و اجتماعی گفتگو کرده ایم. در حال حاضر نیز برای شروع کار فرهنگی، ما 5 کتاب «پایی که جاماند»، «نورالدین پسر ایران»، «دا»، «خاطرات عزت شاهی» و «لشکر خوبان» را در نظر گرفتیم که هنگام بازدید به این خانواده ها هدیه می دهیم که بابت خواندن هر کتاب و ارائه دلنوشته کوتاه جوایزی دریافت می کنند.

هزینه ها چطور تامین می شوند؟

این بنیاد فقط برای جمع کردن کمک های مالی تاسیس نشده است ولی بخش عمده تامین هزینه ها از طریق کمک های نقدی و غیر نقدی مردمی است . کمک های غیرنقدی هم فقط شامل کالا نیست . ارائه خدمت با توجه به تخصص و مهارت هم نوعی کمک است که در قالب مشاوره یا اشکال دیگر صورت می گیرد .

عمده هزینه هایی که برای ما جمع می شود مردمی است و غالبا به دو حساب که در بانک داریم، واریز می شود. کمک های مالی چند نوع است بعضی مطلق است و موسسه هر کجا که صلاح بداند، هزینه می کند. اما برخی افراد سوژه ای خاص، منطقه یا استان مشخصی یا نیت خاصی مثل سفر زیارتی، آموزش، قربانی گوسفند، درمان و جهیزیه از این قبیل را مدنظر دارند که ما نیز مطابق همان نیت هزینه می کنیم. بعضی از مراجع عظام تقلید نیز که در جریان فعالیت های ما هستند، مجوز استفاده بخشی از وجوهات را به ما داده اند. که همه این ها در سایت اینترنتی ما به آدرس www.ansarolansar.com قابل مشاهده است.  

قابل ذکر است، حسابداری ما برای همه این موارد کاملا شفاف است و نظارت و حسابرسی لازم به عمل می آید.

چه برنامه هایی برای آینده بنیاد انصار الانصار در نظر دارید؟

برای پیشبرد بهتر اهداف مان نیازمند داشتن نمایندگی رسمی در همه استان ها هستیم که لازمه آن پیدا کردن افرادی همراه با ماست تا کارهای تحقیقاتی مالی، جذب منابع، باید توسط آن نمایندگی انجام شودو البته در حال حاضر نیز چند استان به صورت غیررسمی با ما همکاری خوبی دارند ولی کافی نیست و باید بصورت رسمی در تمام استان ها نمایندگی داشته باشیم. همان طور که اشاره شد، تمرکز بیشتر بر برنامه های فرهنگی و ساخت مستند نیز از جمله برنامه های آتی بنیاد است .


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1956

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس