پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
حجت الاسلام سید علی هاشمی الحسینی، کارشناس فرهنگی
تاریخ : 01/مهر/1396 - 11:24 کد خبر : 102354

عوامل تبیین گر مدپرستی انسانها

بسیج پرس - نگاه انسان اگر کامل نباشد و محدودیت به مبانی ابزار دنیا و وابستگی نسبت به این ابزار در انسان ایجاد شود، به سمت دنیا می رود.


عوامل تبیین گر مدپرستی انسانها

به گزارش بسیج پرس؛ حجت الاسلام سید علی هاشمی الحسینی، کارشناس فرهنگی در گفت وگویی در رابطه با مسئله مد تأکید کرد: زمانی که ابزار، معیار زندگی انسان ها شد، گرایش به مدگرایی افزایش پیدا می کند.

وی دلایل اجتماعی، اخلاقی و عرفی را منشأ مدگرایی دانست و افزود: عوامل ذکر شده گرایش به مدگرایی را افزایش می دهد.

کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه مدگرایی وابسته به دیدگاه انسان ها نسبت به اشیا، وسایل و زندگی است، ابراز داشت: امکانات دنیا وسیله و ابزارهای موقتی برای انسانیت و نحوه زندگی مطلوب ما هستند و نباید خود به هدفی برای زندگی تبدیل شوند.

وی افزود: نگاه انسان اگر کامل نباشد و محدودیت به مبانی ابزار دنیا و وابستگی نسبت به این ابزار در انسان ایجاد شود و تحت الشعاع هزینه ها، رویکردها، زینت ها، زیورها و زیستِ محیطی روز قرار بگیرد نوع دیگری از رفتار و حرکات در آن ها پدید می آید که یکی از این رفتارها مدگرایی است.

حجت الاسلام هاشمی با بیان اینکه افرادی که صرفا گرایش های مد را معیار ارزش قرار داده اند و در تمامی جنبه های زندگی از جمله خوراک، پوشاک، ابزار و امکانات زندگی از آن ها پیروی می کنند، افزود: این افراد اصل را شخصیت انسانی قرار نداده اند و مبنا را اشتباه قرار داده اند و ارزش های انسان واقعی را از یاد برده اند و ارزش های وجودی اشیا را بر ارزش های انسانی مقدم شمرده اند.

وی با بیان اینکه اصل زندگی انسانیت است، بیان داشت: جامعه اسلامی باید همانگونه که در مبانی روایی، اخلاقی و نحوه زندگی اسلام تأکید شده است، نگاهی ابزاری به وسایل و اشیا داشته باشد و به اندازه نیاز و کفاف از آن ها بهره ببرد. تغییر روش ها نباید سبب تغییر راه زندگی شود، نباید صرفاً به دلیل تغییر مد به مصرف گرایی روی بیاوریم، بلکه همان گونه که در دستورات دین مبین اسلام آورده شده است باید قناعت را سرلوحه زندگی قرار دهیم.

محقق حوزوی در پایان بیان داشت: پیشرفت زندگی اجتماعی، حسادت‌ها، حقارت‌ها و کاستی های درونی عوامل درونی گرایش انسان ها به مدپرستی است و همین طور برنامه ریزی ها و سرمایه گذاری های خارجی در راستای فروش و سود بیشتر نیز از عوامل خارجی گرایش به مدگرایی است.


انتهای پیام//
منبع : مساجد نیوز

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس