پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 01 فروردين 1397

           
گلعلی بابایی
تاریخ : 04/مهر/1396 - 09:25 کد خبر : 102260

عملیاتی که سردار رشید را پیر کرد

بسیج پرس - سردار رشید گفتند من دوبار در طول هشت سال دفاع مقدس گفتم خدایا من پیر شدم ، یکی در تنگه چزابه بود در سال 60 با تکی که عراق انجام داده بود و دومی در عملیات خیبر بود


عملیاتی که سردار رشید را پیر کرد

به گزارش خبرنگار بسیج پرس ، گلعلی بابایی نویسنده حوزه دفاع مقدس در مراسم رونمایی از کتاب جدیدش که با همکاری حسین بهزاد به رشته تحریر درآورده است در تالار سوره حوزه هنری به بیان نکاتی در رابطه با دفاع مقدس و تاریخ نگاری این دوره پرداخت .

گلعلی بابایی گفت : امروز بحمدلله بعد از دوازده سال ما شاهد به بار نشستن یکی از آثار تاریخچه لشگر 27 از مجموعه حماسه 27 هستیم همانطور که مستحظر هستید بعد از کتاب همپای صاعقه و ضربت متقابل به دلایلی ادامه کار با وقفه زیادی مواجه شد و کار به خوبی پیش نرفت و قاعده کار هم این بود که بعد از ضربت متقابل که عملیات رمضان را شرح داده است ما باید عملیات مسلم بن عقیل ، والفجر مقدماتی ، والفجر 1 و والفجر 4 می پرداختیم بعد هم به خیبر می رسیدیم .

وی در ادامه گفت : که خب به دلایلی این کار صورت نگرفت یعنی کتاب سوم چهارم و پنجم نگارش ، تدوین و پژوهش نشد و کتاب ششم که امروز شاهد رونمایی اش هستیم با موضوع عملیات خیبر به نگارش درآمد که خب این هم حاصل زحماتی است که دوستان در معاونت عملیات قدیم لشگر کاری کرده بودند به عنوان تحلیل نبرد و مدارک بسیار مستدل و جامعی را در رابطه با عملیات خیبر جمع آوری کرده بودند .

این نویسنده دفاع مقدس افزود : در راس آنها شهید بزرگوارمان حاج سعید سلیمانی و حاج رضا فرزانه و حاج احمد بیگدلی بودند و بعد هم آقای دکتر شکری در جمع آوری تشریف آوردند و خیلی های دیگر که باعث شد مستندات عملیات خیبر برای ما کافی و وافی باشد و به اتفاق آقای بهزاد یک سال و نیم کار فشرده و خیلی سنگینی انجام گرفت که حاصل کار یک کتاب تقریبا هزار صفحه ای از جزئیات عملیات خیبر جزء به جزء عملیات و اتفاقاتی که در چهار ماه پایانی سال 1362 اتفاق افتاد در جنگ را سعی کردیم بی طرفانه نقل کنیم و نه به کسی بیش از حد بپردازیم و نه کسی را حذف کنیم.

گلعلی بابایی اضافه کرد : سعی و تلاش ما این بود که چیزی که در می آید بدون انقلت و اعتراض باشد ولی باید قبول کنیم تا زمانیکه همه اسناد چه آنهایی که دست برادران ارتش است چه آنهایی که دست یگانهای دیگر است و چه آنهایی که در مراکز اسناد مثل مرکز اسناد دفاع مقدس اینها جمع آوری نشود و در اختیار پژوهشگر قرار نگیرد ادعای اینکه ما یک کار بدون نقص را انجام دادیم شاید یک ادعای گزافی باشد.

وی افزود : اینجا محور کارمان لشگر 27 بود و اگر هم ما در جایی به کل عملیات پرداختیم برای این بود که خواننده را در فضا قرار دهیم و خواننده بداند که با چه موضوعی مواجه است بعضی جاها گریزی هم زده ایم به یگانها دیگر ولی سوژه محوری لشگر 27 است.

نویسنده کتاب شراره های خورشید افزود : اتفاقاتی که در عملیات خیبر افتاد که یک بخشش را آقای دکتر محسن پرویز گفتند واقعا عملیات بسیار سختی بود ، عملیات از جبهه ای انجام می شد که در یک طرف سپاه چهارم به فرماندهی هشام صباح فخری و سپاه سوم به فرماندهی ماهر عبدالرشید با کلیه تجهیزات و امکانات نظامی اعم از یگانهای زرهی ، کماندویی و ... قرار داشتند و در سمت دیگر یگانهایی که از ابتدایی ترین امکانات هم محروم بودند .

بابایی در ادامه گفت : طرح عملیات طرح بسیار خوبی بود من این را از قول فرماندهان خودی نمی گویم آقای علاءالدین خمس فرمانده ستاد نیروی زمینی ارتش بعث چند سال پیش در آمریکا طی یک مصاحبه ای با آقای بوت که یک نویسنده-خبرنگار آمریکایی است انجام داده کفت : در نبرد دوم شرق بصره که آنها به عملیات خیبر اطلاق می کنند (عراقی ها عملیات رمضان را نبرد اول شرق بصره می شناسند) طرح ایرانی ها بسیار طرح فکورانه و جامعی بود ولی داشته هیشان با اهداف شان همخوانی نداشت .

وی گفت : ما سه هزارتا قایق می خواستیم اما کمتر از 1000 قایق داشتیم ما کامیون برای جابجایی  نیروها و سیم خاردار نداشتیم چرا که می گفتند کامیون، قایق و سیم خاردار دارای استفاده دوگانه است پس جزء تحریم ها محسوب می شود و این باعث شد در جبهه ای که دو طرف اصلا از  لحاظ تجهیزات با هم همخوانی ندارند در برابر یکدیگر قرار بگیرند و لازمه آن نبردی عاشورایی است .

نویسنده کتاب همپای صاعقه در ادامه افزود : خیلی فشار به رزمنده های ما وارد شد و خیلی از فرماندهان ما را واقعا پیر کرد ، وقتی این کتاب در آمد به دست یک سری از خواص رسید ، یک روز دیدم از دفتر سردار رشید با من تماس گرفتند و به من گفتند که شما یک چنین کتاب نوشتید گفتم بله گفتند سردار این کتاب را می خواهند و من برایشان برد و نیم ساعتی در دفتر ایشان در مورد کتاب توضیح دادم و ایشان بعد از توضیحات من گفتند شما اگر فضا را داده باشید که ما در چه فضایی این عملیات را انجام دادیم هر چه از کاستی ها هم گفته باشید مخاطب می فهمد که در چه فضایی کتاب را مطالعه می کند و چه اتفاقاتی افتاده است .

گلعلی بابایی در ادامه با بیان اینکه من گفتم اتفاقا فصل اول کتاب ما به همین مسئله می پدازد افزود : در نیمه دوم سال 62 بعد از عملیات والفجر 4 آمریکا ، فرانسه و کشورهای بلوک غرب و به ویژه بلوک شرق جمع شدند و تمام توان خود را بر روی این گذاشتند تا ایران پیروز این جنگ نباشد .

وی اضافه کرد :  چه مقدار عراق را تجهیز کردند از سوپر اتاندارد فرانسوی بگیر تا تانک های روسی و بسیاری از تجهیزات غربی، بعد از توضیحاتم ایشان شروع به صحبت در رابطه با عملیات کردند و گفتند من دوبار در طول هشت سال دفاع مقدس گفتم الهی شیبتنی یعنی خدایا من پیر شدم یکی در تنگه چزابه در سال 60 با تکی که عراق انجام داد و دومی در عملیات خیبر بود .

وی در پایان خاطر نشان کرد که آن قدر فشار به نیروها و فرماندهان زیاد بود،که احساس می کردیم داریم ذوب می شویم و اشاره سردار رشید به آن حدیث از پیامبر (ص) است که حضرت فرمود سوره هود مرا پیر کرد پرسیدند یا رسول الله کدام آیه شما را پیر کرد فرمودند آنجا که خدای متعال می فرماید «فاستقم کما امرت و من تاب معک» واقعا عملیات خیبر مصداق این آیه بود و همه به هم داشتند توصیه به استقامت می کردند تا در برابر دشمن کم نیاورند.

 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1953

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس