پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 02 آذر 1396

           
مسئول تبلیغات لشگر 27 محمد رسول الله (ص) در دوران دفاع مقدس
تاریخ : 04/مهر/1396 - 09:21 کد خبر : 102198

ما به وظیفه خودمان در نقل روایت درست و کامل از دفاع مقدس عمل نکردیم

بسیج پرس - بعضی از دوستان را من بعد از مدتها در این جلسه دیدم به ذهنم آمد که خب چه میزان ما روایت درستی از وقایع و اتفاقات آن روز را برای جوانان امروزمان نقل کردیم به نظرم می آید همه ما وظایف مان را به درستی انجام ندادیم و نقل های موجود بسیار ناقص است


ما به وظیفه خودمان در نقل روایت درست و کامل از دفاع مقدس عمل نکردیم

به گزارش خبرنگار بسیج پرس ، محسن پرویز مسئول تبلیغات لشگر 27 محمد رسول الله (ص) در دوران دفاع مقدس در آیین رونمایی از کتاب کارنامه عملیاتی لشگر 27 محمد رسول الله (ص) با عنوان شراره های آتش به بیان نکاتی در این مورد پرداخت .  

محسن پرویز گفت : زمانی که من این کتاب را می خواندم احساس می کردم که این صحنه ها دوباره برایم زنده شده است ولی اگر کتاب را نمی خواندم شاید خیلی از این خاطرات از ذهن من رفته بود طبیعتا کتاب هایی که عرصه تاریخ را در بر می گیرد ما هر چه از آن فاصله بگیریم هم راویان ماجرا پیر و ضعیف می شوند و ممکن است خیلی چیزها را از خاطر ببرند، هم ممکن است افرادی در این فاصله از دست بروند و یا اسناد و مدارکی از بین برود طبیعتا من خواهش می کنم از دوستانمان آقای گلعلی بابایی و حسین بهزاد و تیم همراه شان آن قسمت های باقی مانده از سلسله روایات باقی مانده از لشگر 27 محمد رسول الله (ص) تکمیل بکنند.

وی افزود : اما نکاتی که به نظرم آمد در مورد این کتاب بگویم یکی از نکات برجسته اش این است که خیلی قشنگ نشان می دهد شهید همت چگونه در جریان عملیات خیبر همچون شمعی روشنایی بخش بود و آب شد .

مسئول وقت تبلیغات لشگر 27 محمد رسول الله در ادامه افزود : به نظرم کار دوستان از این جهت برجسته بود که هم نمونه هایی را از جلسات در کتاب آورده اند و هم نمونه هایی از گفت و گوهایی که در جریان عملیات صورت می گرفت و هم بخشی از تحلیل عملیات خیبر را به گونه ایی در اینجا نقل کرده اند و اینها خیلی کمک کننده است .

محسن پرویز در ادامه گفت : نکته سومم این است که جوان امروزی ما ، فرزندان شهدا و رزمندگان ، سایر جوانانی که آن روزها را درک نکرده بودند از خلال آثاری از این دست امکان دسترسی به آن فضا و درک آن فضا را دارند .

 وی ادامه داد: بعضی از دوستان را من بعد از مدتها در این جلسه دیدم به ذهنم آمد که خب چه میزان ما روایت درستی از وقایع و اتفاقات آن روز را برای جوانان امروزمان نقل کردیم به نظرم می آید همه ما وظایف مان را به درستی انجام ندادیم و نقل های موجود بسیار ناقص است .

مسئول تبلیغات لشگر 27 در دوران دفاع مقدس در ادامه گفت : کتاب هایی از این دست خوب می توانند مسائل را منتقل کنند دلیلش هم این است که این رفقا بدون اینکه بخواهند اسناد و مدارکی که دارند را پالایشی بکنند تلاش کردند تا تمام آن چیزی را که در دستشان بوده است به یک نظم و شکل مناسبی درآورند .

محسن پرویز افزود : عملیات خیبر عملیات ویژه ای بود و در شب اول لشگر عملیات کرد اما نا چار شد تا بازگردد عقب و در ادامه شبهای بعد در آن قسمتی که عملیات می شد همه ما می دانستیم که نتیجه بخش نخواهد بود چرا که دشمن آگاه شده است و تیربارهایشان شروع به آتش کرده بود و دوستانی که در آن زمان فرماندهی می کردند به خوبی یادشان است گه چرا ما مجبور به ادامه عملیات بودیم و از دستوری که برای عملیات در همان منطقه داده شده بود تمکین کردیم و اگر قرار بر مصلحت سنجی بود نباید بخش هایی از آن در کتاب می آمد .

وی در ادامه گفت : نکته چهارم من این بود که یک مورد در کتاب دیدم که مخالف آن چیزی است که در من ذهنم بود اگر از من می پرسیدند به لحاظ مدیریتی برجسته ترین نکته ای که در شهید همت دیدی چه بود در این مدت کمتر از دوسال که ما در خدمت ایشان بودیم و آشنایی داشتیم چه بود؟ من می گفتم که اوج این این مدیریت در عملیات خیبر بود .

مسئول وقت تبلیغات لشگر 27 محمد رسول الله افزود : ما معتقد بودیم که در قرارگاه ابشان پافشاری می کند که ادامه این روند امکان پذیر نیست اما یک جلسه را به خوبی در خاطرم است در جلسه فرماندهان گردان ، کامل موقعیت شهید حسن زمانی و جملاتی را که گفتند به خاطر دارم ، شهید همت به گونه ای در جلسه طرح موضوع می کرد و اینکه ما باید برویم و عملیات کنیم به گونه ای که انگار خودش مبدع این عملیات است و معتقد است که امروز باید عملیات کرد به هر حال صرفا از باب انجام وظیفه عمل می کرد .

پرویز در ادامه گفت : دوستان و فرماندهان لشگر هم با وجود آن که می دانستند چه اتفاقی خواهد افتاد تمکین می کردند، این نکته در کتاب به نظرم یک مقدار متفاوت از آن چیزی است که در ذهن من بود، من به خاطر ندارم موضعی که ایشان در قرارگاه می گرفت در سطح لشگر منتقل شده باشد . 

وی ادامه داد : نکته آخرم یک بحث بسیار جالب و عمیق در کتاب به آن اشاره شده است که گاهی اوقات از آن غفلت می کنیم ولی برای همه ما می تواند درس آموز باشد ، در همان جلسه ستادی که بخش هایی از آن جلسه در این جا قرائت شد در حضور حاج همت، در همان جلسه یکی از اشکالاتی که فرماندهان می گرفتند این بود که در شب های عملیات کسانی به گردان اضافه می شوند و مدیریت این نیروهای اضافی برای ما سخت است

مسئول تبلیغات لشگر 27 در دوران دفاع مقدس در ادامه گفت : اما اصل ماجرا چه بود؟ اصل ماجرا این بود که مایی که در واحدهای پشتیبانی مشغول به فعالیت بودیم کسانی که می آمدند به ما مراجعه می کردند حالا نه همه شان ولی بالای 50 درصدشان ما شرط می کردند که ما در صورتی می آییم در اینجا فعالیت می کنیم که در شب عملیات بتوانیم در عملیات حضور داشته باشیم .

محسن پرویز اضافه کرد : یعنی حضور در صحنه نبرد جزء شروطی بود که این بچه ها با ما می کردند و این نکته خیلی مهمی است ، ببینید کسانی که از دید فرماندهان آن جلسه اینطور مطرح می شد که نشسته اند کنار خانواده شان و می آیند از میوه عملیات استفاده می کنند ، شب آخر می آیند و به عملیات می پیوندند و خیلی هایشان هم شهید می شوند، یعنی اینکه کسی که شب عملیات می آید و خود را مشتاقانه به جبهه می رساندند و در خط شرکت می کند به عنوان امتیازی دیده می شد که بعضی از دوستان گله مند بودند که چرا این امتیاز در اختیاز بعضی گذاشته می شود .

وی در پایان بیان کرد : به تعبیری به نوعی پارتی بازی صورت گرفته و دوستان معترض بوند که ممکن است این پارتی بازی به عملیات آسیب برساند و اگر حال و هوای آن فضا امروز حفظ شده بود که افراد مسابقه می گذاشتند برای فداکاری ما شاید خیلی پیش تر از آنی بودیم که الآن هستیم . 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1953

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس