پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 02 بهمن 1396

           
تاریخ : 21/شهريور/1396 - 15:52 کد خبر : 101652

حمایت همه جانبه حلقه گمشده جوان امروز است

بسیج پرس - عوامل مختلف اجتماعی، فرهنگی و افتصادی دست به دست هم دادند تا تجردگرایی به یک بحران جدی کشور تبدیل شود


حمایت همه جانبه حلقه گمشده جوان امروز است

ازدواج و تشکیل خانواده  یکی از حساس ترین و اساسی ترین مقطع زندگی به شمار میرود که در سال های اخیر بویژه برای جوانان بعنوان یکی از مسائل و پدیده های اجتماعی و فرهنگـی مطرح شده است. انسان  بنابر سرشت و ماهیت وجودى و در پاسخ به نیازهاى خویش، همواره از تنهایی فراری بوده است. تغییر و تحول در ازدواج جوانان اجتناب نا پذیر است .موضوع ازدواج در سالهای اخیر با تحولات اساسی‌تری مواجه شده است. و تمایل به ازدواج به صورت چشم‌گیری افزیش یافته است و در همین راستا تمایل به تجرد و فردگرایی نیز رشد صعودی داشته است. به یک بحران در سیاستگذاری ها بدل شده است . هشدار میزان شدت این موضوع را بار ها و بارها از زبان مسولین شنیده شده است. این موضوع در حالی اتفق می افتد که خانواده به عنوان رکن اصلی اجتماع محسوب می‌شود و همواره بخش عظیمی ار تبلیغات ها به خودش اختصاص میدهد ولی در عین حال نتیجه ملموسی ایجاد نشده است .ولی در سالها اخیر با وجود انبوهی از تبلیغات، گراش جوانها به مجرد بودن را افزایش داده است و رکن اصلی جامعه را با خلل موجه کرده است .به گفته یک آسیب‌شناس تمایل به مجرد بودن می‌تواند به جامعه آسیب‌های زیادی را وارد کند به طوری که نظام اجتماع با این روش رو به اضمحلال می‌رود و در صورت تشکیل نشدن آن نظام اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تحت تاثیر مستقیم آن قرار می‌گیرند.

دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال آمار عجیب و قابل توجهی را از سن تجرد قطعی اعلام کرده است. طبق این آمار بسی از یک ملیون و 300 هزار نفر در این شرایط قرار دارند که تعداد قابل توجهی از آن را نیز زن ها تشکیل داده اند . رقمی را که این مرکز از تعداد مردهای مجرد اعلام کرد 320 هزار نفر بود و تعداد رنان مجردی که هرگز ازدواج نکرده اند و بالای سن متعارف هستند را با نزدیک به 3 برابر بیشتر و 980 هزار نفر اعلام کرد.
به گفته مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال، یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر در سن تجرد قطعی هستند که از این تعداد ۳۲۰هزار مرد و ۹۸۰هزار زن هستند؛ یعنی زنان هرگز ازدواج‌نکرده بالای سن متعارف و قبل از تجرد قطعی، سه برابر مردان با این شرایط است. وی سن تجرد قطعی را 49 سال میداند و عنوان کرده است این تعداد افراد از این معیار عبور نکرده اند و به تجرد قطعی نرسیده اند .از این تعداد ۶۲ هزار نفر  را مردان تشکیل میدهد و ۹۰ هزار نفر از زن هستند که هرگز ازدواج نکرده اند . مردان در سن ۲۰ تا ۳۴سال به تجرد قطعی میرسند و زنان ۱۵ تا ۲۹سال است. با این حساب در حال حاضر ۱۵۲هزار نفر مجرد قطعی بالای ۵۰سال سن در کشور زندگی می‌کنند که از این تعداد ۶۲هزار نفر مرد و ۹۰هزار نفر زن هستند که هرگز ازدواج نکرده‌اند.

سوالی که در ذهن متبادر میشود این است که علت رخ دادن چنین اتفاقی در ایران  چیست ؟سست شدن برخی از پیوندهای اخلاقی در جامعه را برخی علت این بحرن میدانند،  اما از آنجایی که آمارها نشان می‌دهد گرایش به ازدواج در برخی از جوامع غربی که دچار بی‌اخلاقی هستند در مواردی بیشتر از کشورمان است بنابراین به‌نظر می‌رسد ریشه تجرد جوانان را باید در مولفه‌های دیگری همچون وجود مشکلات اقتصادی و اجتماعی جست‌وجو کرد. در واقع، آسیب‌های اجتماعی مانند بیکاری، اعتیاد و فقر است که سبب کاهش ازدواج شده است زیرا به‌طور طبیعی هر دختر و پسری تمایل به ازدواج و آرامش در کنار همسر دارد. بسیاری از دلایل تجردگرایی در بین جوانان به دلیل تاثیر آنها از عوامل محیطی است بی اعتمادی نتیجه تاثیر گرفتن جوانان از الگوهای غربی و گسترش روابط به سبک آنها باعث شده بدبینی نسبت به ازدواج بالاتر رود. بسیاری از جوانان با نگاه کردن به زندگی جوانان غربی که ازدواج نمی‌کنند مشغول تفریح و سرگرمی هستند و وقت بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند تمایل دارند مانند آنها رفتار کنند بنابراین دوست دارند در همه چیز شبیه آنها باشند مانند آنها مجرد زندگی کنند و ازدواج نکنند.


به نظر میرسد عوامل مختلف اجتماعی و فرهنگی و افتصادی دست به دست هم دادند تا تجردگرایی به یک بحران جدی کشور تبدیل شود، در این راستا ابتدا باید بررسی کرد که چرا فرهنگ‌های غربی به راحتی و درکوتاه‌ترین زمان وارد جامعه ما می‌شوند، بدون شک عواملی زیادی در نهان آن وجود دارد و در طول زمان هیزم‌ها جمع شده‌اند و تنها به یک جرقه نیاز داشتند . با تنظیم برنامه جامع و اجرای منظم آن می‌توان رشد این فرآیند را کنترل کرد و در طول زمان با بستر سازی‌های فرهنگی در مقابل حجمه های مختلف فرهنگی غرب ایستاد. حمایت همه جانبه حلقه گمشده جوان امروز است، اینکه با ایجاد قوانین مناسب و الویت دهی به افراد متاهل در کار و استخدام ، تسهیل روند دریافت وام های مرتبط با ازدواج، امتیاز مناسب در خدمت سربازی، حمایت دولتی برای تهیه مسکن، بگونه‌ای که فرد بعد از ازدواج با انبوهی از مشکلات مواجه نشود. البته جا دارد صدا و سیما نیز از اشاعه و ترویج خانه زندگی های مجردی و نشان دادن شخصیت ها و قهرمانانی که درسنین بالا و نسبتا سالخوردگی تازه به فکر ازدواج و تشکیل خانواده می افتند، در فیلم ها و سریالهای خود، احتراز کند.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1952

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس