پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 06 اسفند 1396

           
چیوایی در گفت وگو با بسیج پرس
تاریخ : 21/شهريور/1396 - 10:00 کد خبر : 101572

کاهش درآمد و افزایش هزینه درمان بزرگترین چالش اقتصاد سلامت در کشور است

بسیج پرس - کارشناس اقتصاد سلامت گفت: نظام سلامت امروز و بخصوص نظام بیمه ها دچار مشکلات فراوانی هستند.


کاهش درآمد و افزایش هزینه درمان بزرگترین چالش اقتصاد سلامت در کشور است

دایوش چیوایی کارشناس اقتصاد سلامت در گفت‌و‌گو با بسیج پرس در رابطه با مشکلات اقتصادی و بیمه‌ها گفت: در بسیاری از کشورها، پرداخت مستقیم بابت هزینه‌های سلامت در حین دریافت خدمات از سوی مردم رایج است، این امر به نوبه‌ خود، توانایی مردم برای استفاده از خدمات را کاهش می‌دهد، بنابراین یکی از چالش‌های مهم حوزه اقتصاد سلامت، فاصله گرفتن از پرداخت مستقیم از جیب مردم است.

وی ادامه داد: چالش اصلی اغلب کشورها برای دستیابی به پوشش همگانی، تغییر روش تأمین مالی از پرداخت‌های مستقیم به پیش پرداخت است. اصلاح تامین مالی، باید با اطمینان از دسترسی همه‌ افراد به خدمات صورت پذیرد، در صورتی که مردم به خدمات محلی دسترسی نداشته باشند یا دسترسی به خدمات، خارج از جامعه ای که در آن زندگی می‌کنند هزینه بر باشد، در عمل برای افراد محافظت مالی وجود نخواهد داشت

این کارشناس اقتصاد سلامت اضافه کرد: بهره گیری از سازوکارهای مناسب جهت کنترل هزینه‌ها ضروری است؛ زیرا اگر هزینه‌ها کنترل نشوند پوشش درمانی تمام جمعیت دشوار می شود و پایداری مالی طولانی مدتی حاصل نخواهد شد، پوشش همگانی، بر مراقبت‌های اولیه سلامت، به عنوان سطح اول مراقبت و سازوکارهای پرداخت تاکید دارد و از سرانه و پرداخت به ازای آن از بودجه کلی استفاده می‌کند تا  تمام هزینه‌های سلامت را ثابت نگاه دارد، عنصر دیگر طراحی- خرید راهبردی- برای مدیریت سهمیه بندی خدمات و جهت‌دهی ارایه  مراقبت به مناطقی با بیشترین نیاز ضروری است.

چیوایی تاکید کرد: کشور ترکیه جهت بهبود پوشش جمعیتی و محافظت مالی دست به اقدامات زیر زده است : افزایش 0.06 درصدی افراد بیمه شده در دهک‌های کم درآمد طی 8 سال و همچنین توسعه جمعیت تحت پوشش کارت سبز در این کشور که ویژه فقرا است. این پوشش از 2.4 میلیون نفر در سال 2001 به 10.2 میلیون نفر در2011 رسید. در بحث تامین مالی، ایجاد ساز و کاری جهت شناسایی فقرا یکی از اقدامات مهم تلقی می‌شود. همچنین صندوق‌های بیمه در این کشور به صورت تجمیع شده تحت نظر تامین اجتماعی ترکیه درآمدند. در پایان سال 2010، همه صندوق‌های ذیل تامین اجتماعی ترکیه به دارندگان کارت سبز درمان در این کشور خدمات می‌دادند.

وی  خاطرنشان کرد: با توجه به مهم بودن حضور بیمه‌های سلامت درهر کشوری و به خصوص  ایران که در چند سال اخیر تعداد بیماران در سطح کشور رو به رشد بوده و حضور این بیمه‌ها بسیار ضروری است باید اقدامی اساسی صورت گیرد اما متاسفانه  بیمه‌ها نیز خود به دلیل مشکلات اقتصادی قادر به پشتیبانی مالی نیستند.

این کارشناس  افزود:کاهش درآمد و افزایش هزینه‌های درمانی مشکل اصلی حوزه اقتصاد سلامت است، از سال 92 به بعد میزان هزینه‌های بیمه‌ها و به ویژه  بیمه تامین اجتماعی که یکی از بزرگترین مراکز بیمه درمانی کشور است رشد چشم گیری داشته که این خود دلیلی بر عدم توان اقتصاد بیمه‌ها است. در ایران نیزباید تمامی بیمه‌ها تجمیع شده و اقشار کم درآمد و نا درآمد شناسایی شوند. تجمیع بیمه‌ها این اجازه را می‌دهد تا دولت و بیمه‌ها بتوانند با یک سیاست یکسان شرایط اقتصادی مناسبی را رقم زده و کمک شایانی در جهت بهبود بیماران و کمک به مردم عزیزمان بکنند.

چیوایی در پایان تاکید کرد: گزارش‌های مبنی بر شنیدن افزایش تعرفه‌های درمان و کاهش تعرفه‌های بیمه ضربه‌ای شدید به بیمه‌ها وارد شده که خود گویای ناتوانی آنها در پرداخت حق بیمه‌ها به مراکز درمانی است. امید است با تجمیع بیمه‌ها که بصورت طرح توسط وزارت بهداشت بیان شده موافقت شود و نیز با بهبود شرایط اقتصادی کشور اوضاع بیمه‌ها و مراکز درمانی بهتر شود.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1957

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس