پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 03 بهمن 1396

           
تاریخ : 13/شهريور/1396 - 15:06 کد خبر : 101088

اصلاح معابر شهری با کمک معلولان امکان پذیر است

بسیج پرس - مناسب‌سازی مسیرها و معابر شهری برای معلولین با مشورت و نظر سنجی از آنها امکان پذیر است و به راحتی می‌توان برای مشکلات اساسی آنها از خودشان ایده گرفت و در نهایت با رعایت و اصلاح آن موارد در سازه‌های شهری، معلولین میتوانند ضمن حفظ استقلال فردی در شهر حضور داشته باشد.


اصلاح معابر شهری با کمک معلولان امکان پذیر است

به گزارش بسیج پرس؛ با افزایش جمعیت در ایران و بخصوص در شهرهای بزرگ تقاضا برای استفاده از خدمات عمومی نیز افزایش پیدا می‌کند . با افزایش جمعیت، تراکم بیشتر ساختمان‌ها را شاهد هستیم و بتبع آن از وسعت فضاهای عمومی کاسته می‌شود. فضاهای شهری بستر زندگی و فعالیت شهروندان بیشترین ارتباط را با مردم و محیط زندگی افراد برقرار میکند و با توجه به ویژگی افراد و گروههای سنی، جنسی، اجتماعی باید بتواند محیط امن، سالم، پایدار و جذابی فراهم کند و با شیوه مناسبی به نیازهای مختلف تمام گروههای اجتماع پاسخ دهد.

توجه به معلولان و جانباران در برنامه ریزی و ارزیابی فضاهای عمومی یکی از الزامات مهم هر جامعه ای است. این موضوع در جامعه ما به واسطه حضور پر برکت جانبازان جنگ تحمیلی کمی پرنگ‌تر است و مناسب‌سازی فضاهای شهری بویژه روانسازی معابر برای حضور و رفت و آمد معلولان و جانبازان باید به عنوان یک طرح الویت دار مطرح شود.

 خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با بسیج پرس در خصوص مشکلات معلولین و جانبازان گفت: یکی از اساسی ترین کار ها در بحث انسان محوری فعالیت‌های شورا وشهرداری توجه ویژه‌ای به این پدیده زیستی-اجتماعی است.
وی ادامه داد: روانسازی معابر برای رفت و آمد و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی باید برای همه افراد اعم از سالمندان، معلولین، کودکان و زنانی که در معرض برخی از مشکلات هستند انجام شود به راحتی بتوانند مانند شهروندان عادی به زندگیشان ادامه بدهند.و کمیته های مربوطه پیگیر این مسئله هستند.


الهام فخاری عضور شورای شهر تهران نیز در رابطه با مشکلات شهری معلولان و جانبازان گفت: بخشی از مشکلات مربوط به سازه ها و گذرگاه‌های شهری است که نه تنها برای افراد با نیازهای ویژه مناسب نیست بلکه برای افراد دیگر جامعه هم چندان مناسب نیست. ما به عنوان افرادی که توانایی راه رفتن داریم و مشکلات خیلی جدی بینایی و حرکتی نداریم هم نمی‌توانیم یک‌ مسیر در پیاده رو ها را بدون مساله طی بکنیم چه برسد به کسی که دارای شرایط ویژه ای هم هست .


فخاری ادامه داد: بخشی از مشکلات هم مربوط به ساختارها و کالبد شهری است،. برای رفع این مشکل بهتر است تا خود این افراد را از انزوا و از محیط های بسته خارج کنیم تا در تصمیم گیری‌ها، اظهار نظرها و در پیشنهاد هاو ارائه راه حل ها با ما همکاری بکنند  چرا که افراد دارای محدودیت‌های حرکتی یا محدودیت‌های خاصی بهتر میتوانند ایده پردازی بکنند و بگویند چه کمک هایی و با چه  سیستم ها و دستگاههایی برای حضور بیشتر در شهر لازم است .


وی ضمن تاکید بر تاثیر همکاری این گروه‌های گفت: خوشبختانه سازمان های مردم نهاد هم دارند که قالبا سازمان‌های فعالی هم هستند.  برای اصلاح پیکره‌ی شهری و تدارک در حمل و نقل باید به ایستگاه و لبه‌ی ایستگاه و لبه‌ی اتوبوس و مترو و امکان دسترسی به گذرگاه ها توجه کرد که البته لزوما یک شبه حل نمیشود ولی امیدوارم همه با هم کمک بکنیم تا بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.


تحرک یکی از اساسی ترین عواملی است که در توان بخشی معلولین و افراد با شرایط جسمی بسیار تأثیرگذار است. باتوجه به آنکه پیاده رو‌ها به دلیل خصوصیات مناسب خود برای پیاده روی یکی از راههای مؤثردر افزایش حضور مستقل معلولان و تحرک معلولین می باشد، مناسب‌سازی این مسیرها برای معلولین اهمیت زیادی دارد و همچنین استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به واسطه هزینه پایین تر برای افراد با شرایط مالی ضعیف تر بسیار پر اهمیت است،با مشورت و نظر سنجی از معلولان و جانبازان به راحتی می‌توان برای مشکلات اساسی آنها ایده گرفت و در نهایت با رعایت و اصلاح آن موارد در سازه‌های شهری باعث میشود معلولین با حفظ استقلال فردی در شهر حضور داشته باشد. امیدواریم مسئولین شهری حمایت و توجه به افراد با ویژگی خاص را د اولویت برنامه خود قرار بدهد تا حضور در فضای شهری و عمومی برای این گونه افراد تسهیل شود.
 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1952

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس